Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan érjem el, hogy változat...

Hogyan érjem el, hogy változatosan étkezzen a nagyon válogatós 5 éves kislányom?

Figyelt kérdés

Sziasztok, segítséget szeretnék kérni.

Lassan 5 éves a kislányom, és már olyan rossz a helyzet, hogy teljesen el vagyok keseredve.

Súlya megfelelő (nagyon lassan, de gyarapszik), viszont szinte semmit sem eszik már meg.

Nagyon sokat kínlódtunk a fogzással, első szülinapján bújt ki az első fogacska. Lehet, hogy már innen indult a történet, mert sokáig nem okozott neki élvezetet az evés.

Aztán a főzelékes időszakban, egy éves kor után, volt pár hónap, amikor bármilyen főtt ételt jóízűen megevett, mert pépesítettem neki és nem látta, hogy mi van benne. A szilárd, hideg ételekkel semmi gond nem volt, a sajtok kivételével minden jöhetett.

Ma már ott tartunk, hogy nagyon finnyás - nem sorolom, hogy mit eszik meg, de alig lenne mit -, egyszerűen fogalmam sincs, hogy mit készítsek neki, és ami a legrosszabb: pont a nem egészségeseket. Túlsúlyban van a szénhidrát, tészta, pékáruk.

Amikor megyünk valahova, vagy én főzök és megérez egy illatot, szokta mondani, hogy milyen jó illata van és hogy ő is kér olyat. Aztán amikor kiszedem neki, belenéz és nem kéri, meg sem kóstolja, mert lát benne egy kis fűszert vagy husit stb. Pedig igényes vagyok a főztömre, nem teszek bele cafatokat, nem zavaros, igyekszem gusztán tálalni.

Nyilván lehetne (lehetne?) drasztikusan, szigorúan, mint ahogyan többen is tanácsolták: tegyem le elé, amit kiszedtem, előbb-utóbb megeszi. Szerintem viszont ez a rákényszerítős módszer nem a legjobb, mert még ha meg is enné, csak muszájból, nem jóízűen.

Akkor lennék boldog, ha

1., rájönnék, hogy mi váltotta ki ezt az egészet nála,

2., ha meg tudnám vele szépen, fokozatosan szerettetni főtt ételeket;

3., ha látnám, hogy az egészséges ételeket élvezettel fogyasztja.


Étvágya lenne, mert eszik, csak válogat.


Ha van itt olyan anyuka, aki találkozott már ilyen problémával, és tudna tanácsot adni, annak nagyon örülnék.

Érdekel a lehetséges pszichés háttere is, ha van valakinek ötlete.



2018. jan. 1. 21:17
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Sziasztok, köszönöm szépen a válaszokat!

Sok jó ötletet adtatok, ki is próbálom őket. :)

A művészkedés az étellel már hozott pár alkalommal sikert, valóban jobban fogy, ha gyerekszemnek tetszően van tálalva, lehet, hogy ezt a vonalat is kellene követnem.


Tésztákhoz szószt sajnos nem eszik, de kitartó leszek. :)


Egyetértek azzal, hogy siralmasan egészségtelen a felhozatal, főleg, hogy úton-útfélen reklámozzák a tartósítókkal teli ételeket. És egy ilyen korú gyereknél már sokat számít, hogy a kis társaitól mit lát, azt szeretné ő is.

Ennek köszönhető például, hogy oviban izgatottan várta a szép színű spenót vagy sütőtök levest, de a többiek fujjolására ő is elzárkózott tőle.


Az itthoni ételek, szerintem guszták, finomak, szerénytelenség nélkül. :) Erre elég igényes vagyok, jó pár éve konyhatündérkedem.

Bár mostanában tényleg nem jutott idő nagyon változatosan főzni. :(


A "tetszik, nem tetszik, ez van" típusú megoldást is többen ajánlották. Biztosan ez is működhet, de az én lelkivilágomhoz túl nehéz feladat.

Magamból kiindulva: ha olyan ételeket tennének elém, amiket vagy nem is ismerek, vagy valamiért ellenérzésem van, de csak azt lehetne ennem, az tuti, hogy rossz emlékek alakulnának ki bennem, nem megszeretném őket.

Szóval lehet, hogy bekerülne az a kalória, de én pont azt szeretném elérni, hogy élvezettel, önszántából egyen.


Szerintem amúgy egy gyerek evési szokásai nagyban tükrözik a szülőkét, a felvett szokásokat. Nálunk sajnos a felnőttek étkezése sem tökéletes, ezen is rajta vagyok.


Abban is lehet valami, hogy amit máshol, másoktól lát, az sokszor finomabb, érdekesebb. Ennek tudom be, hogy tegnap elfogyott egy tányér rakott karfiol. :)

2018. jan. 7. 13:47
 12/13 anonim ***** válasza:
A gyermekem soha nem nassolt mást, mint vékonyra karikázott citromszeleteket, natur. Nem utálkoztunk az ételre, hanem örültünk neki. Mindig akkor kapott enni, amikor éhes volt, pl. 12 h helyett ebédelni kezdett 13 h-kor. Akkor viszont nagyon gyorsan kellett adni, mert vészesen éhes volt. :). Volt, hogy megunt egy ételt, vagy egy alkotóelemét, akkor azt pár hónapig elfelejtettem. Mindig jó étvágyú volt, a mai napig is. Az aggódó szomszédasszony rendszeresen meghívta vasárnapi ebédre a két rosszul evő gyermeke ösztönzésére. Nem tudom, mi a jó módszer, mert nálam a két szomszédgyerek is mindent felfalt, sőt kért még. Kaptál sok ötletet, remélem segít ez is.
2018. febr. 2. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim válasza:
A túl válogatós gyerekeknek nem az étellel van problémája.így akar értésére adni valamit amit még 5 évesen képtelen megfogalmazni.kérdezz sokat,miért nem eszed meg,mi nem tetszik rajta,benne stb.beszéltesd sokat,mert ez a válogatós di neked szól, nem az ételnek.csak még kicsi hogy pontosan meg tudja mondani hogy mi zavarja.
2018. febr. 6. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!