Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mitől lehetnek egy 5 éves...

Mitől lehetnek egy 5 éves gyereknek öngyilkossági gondolatai?

Figyelt kérdés

Tegnap a gyerekem egyik óvodás társa átjött hozzánk egy órára játszani. Mialatt az én gyerekem elment egy másik szobába megkeresni/összeszerelni egy játékot, pár percre egyedül maradtam a kisfiúval, ezért elkezdtünk beszélgetni, mindennapi dolgokról kérdezgettem őt.

Ez eddig rendben is lenne, de most jön a feketeleves, mert attól, amit mondott, felfordult a gyomrom. Szóba jött, hogy ő velünk ellentétben lakótelepen lakik, és ekkor elmondta nekem, hogy ha a szülei nem figyelnek, ki szokta nyitni az ablakot és nézni a lenti földet. Gyakran arra gondol, hogy leugrik és meghal, de eddig nem merte megtenni, mert fél, hogy nem ugrik elég magasról, és akkor nem fog belehalni a sérüléseibe. Arra is gondolt már, hogy iszik az egyik fertőtlenítőszerből a fürdőszobájukban, mert mondták neki a szülei, hogy az halálos, de eddig azért nem tette meg, mert ennek a módszernek se bízik a hatékonyságában, ugyanez igaz a főúton egy kocsi elé való kilépésre is. Olyan módszert akar találni, amivel garantált a halál, mert szerinte "mindenkinek jobb lenne, ha meghalna". Mindezt ő mondta el nekem, persze a saját kis 5 éves szókincsével.

Miközben hallgattam a fiút, annyira megdöbbentem, hogy levegőt is alig kaptam. Kevés morbidabb dolgot tapasztaltam eddig annál, mint hogy ilyen szavakat halljak egy óvodás gyerek szájából. Amikor végre szóhoz jutottam, egyből faggatni kezdtem, hogy miért akar meghalni, baj van-e otthon, de valószínűleg túl tolakodó voltam, mert egy szóval sem tudtam többet kihúzni belőle a témával kapcsolatban. Néhány pillanattal később visszajött a gyerekem, ezután együtt játszottak, és többet nem esett szó a témáról.

Fogalmam sem volt, mi a teendő ilyenkor. Elsőre arra gondoltam, hogy ha majd értejön az anyja, szépen nekiugrok és szembesítem a gyereke szavaival, utána meg megyek és feljelentem. De utána eszembe jutott, hogy nem biztos, hogy családon belüli erőszakról van szó, lehet hogy csak élénk a gyerek fantáziája, látott egy ilyen témájú filmet, vagy akármi. A szüleit nem ismerem annyira, annyit viszont tudok róluk, hogy dolgozó emberek, nem putriban élő, munkanélküli alkoholisták. Szóval a végén úgy döntöttem, hogy nem hozom szóba az anyának az esetet.

Amikor a fiú elment, a saját fiamnál puhatolóztam, hogy mit tud a gyerekről, hiszen elvileg barátok. Elmesélte, hogy a fiúnak nincs sok barátja az oviban, mert sokszor furán viselkedik. Általában meg sem szólal, félénk, csak a sarokban játszik vagy nézelődik egyedül, de már az is előfordult, hogy rátámadt valakire. Én személyesen az 1 órás látogatása során is észrevettem a gyerek szokatlanul zárkózott stílusát/testbeszédét, agresszív hajlamokat viszont nem fedeztem fel benne, de a fiam szerint tud erőszakos is lenni, ha feldühítik. A fiam leírása a gyerekről ismét kételyeket ébresztett bennem.


Ti mit tennétek a helyemben?



2019. febr. 25. 14:21
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%
Attól hogy a szülők dolgoznak és nem putriban élnek még ordíthatnak esetleg verhetik a gyereket. Az anyjával nem beszéltél?
2019. febr. 25. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
65%
Nem neked élénk kissé a fantáziád? Ha ez valóban így volt és így ledöbbentél, miért nem beszéltél az anyukával? Lehet, hogy látott, hallott valahol ezekről, vagy akár nagyobb testvér, szomszéd hülyíti, ezt muszáj tisztázni. Nem ezen az oldalon fogja a sok pletykafészek megfejteni, szegény kisfiú miért mondhatott ilyeneket.
2019. febr. 25. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
#2: Írtam, hogy elsőre én is az anyq torkának akartam ugrani, de rájöttem, hogy nincs semmi bizonyítékom, szóval értelmetlen lett volna dührohamot kapni és számonkérni rajta a... mit is? Semmit nem tudok, csak hogy a gyerek állítasa szerint öngyilkos akar lenni.
2019. febr. 25. 14:33
 4/25 anonim ***** válasza:
86%

Az okozhatja az öngyilkossági gondolatokat ami felnőtteknél is. Vagyis ha úgy érzi hogy nem élhet úgy ahogy akar, hanem folyton mások előírásainak kell megfelelnie. A japánoknál gyakori ez. Ott a munkahelyen akar mindenki maximálisan megfelelni, hogy az állását megtarthassa vagy hogy övé lehessen az állás. Ebbe a folyamatos erős megfelelési kényszerbe szétmennek lelkileg és sok náluk az öngyilkos. Az ilyen lelkiállapot ellenkezőjét fejezi ki a következő idézet:


"A boldogság ott kezdődik, amikor azt csinálsz amit akarsz, és nem azt amit mondanak."


Meglehet hogy a szülei mindent előírnak neki hogy mit hogyan csináljon. Itt a gyakorikérdéseken is írtak ilyen extrém szigorú szülőkről. Vagy netán az óvodában nem élhet a kedve szerint? De mindenképpen ez a leggyakoribb kiváltó ok. Még mélyszegénységben élő gyerek is lehet boldog ha azt csinálhatja amihez kedve van. Tehát nem attól függ hogy dolgozók-e a szülők vagy segélyekből tengődnek.

2019. febr. 25. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
88%
Óvónőkkel beszélj. Majd ők lépnek ha akarnak. Te mást nem tudsz tenni. Ha a szülőnek elmondod, lehet többet nem engedi hozzátok.
2019. febr. 25. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
83%
Ha a te gyereked mondana ilyeneket másnak, mit várnál el? Nyilván azt, hogy szóljanak neked. Nem kell az anyja torkának ugrani, de én tuti szólnék az neki erről.
2019. febr. 25. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
83%

A szülőkkel nem beszélnék. Ha miattuk ilyen a gyerek, akkor csak ártanál ezzel. Szerintem én is az óvónőt keresném meg, hátha többet tud.

Durva volt ezt olvasni,pláne úgy,hogy van egy 5 éves fiam, aki fél a haláltól.

2019. febr. 25. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
97%

Oviban, vagy védőnőnek szólnék.

Az én lányom 3 évesen beszélt öngyilkosságról. Nem másoknak, nekem.

Vittem pszichológushoz, aki annyit mondott ő is nagyon megijedne ha ilyet mondana a gyerek. Hát köszi. Teljesen normális életet éltünk, nem volt ital vagy veszeked3s vagy bántalmazás.

Szóval semmiképp nem ugranék az anya torkának.

2019. febr. 25. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
100%
8-as kiderült miért akart a kislányod öngyilkos lenni?
2019. febr. 25. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
91%

Én nem lennék biztos benne, hogy bántják.

Egy 5 éves nem találna ki magától ilyen dolgokat szerintem akkor sem, ha bántanák.

Nekem pl felhőtlen gyerekkorom lett volna, de néhányszor hallottam anya kiborulásait, amikor öngyilkos akart lenni. Ezekután nekem is voltak hasonló gondolataim. Ettől függetlenül nagyon jó anyukám volt, ténylég mindent megtett értem. Szóval az is lehet, hogy a szülőknek kellene valahogy segíteni.

2019. febr. 25. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!