Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szerintetek minden rendben...

Szerintetek minden rendben van a kislánnyal vagy átvernek?

Figyelt kérdés

Egy 3 éves kislányra vigyázok, aki kiemelkedő képességű, de nagyon furcsán viselkedik.

Sok gyerekre vigyáztam már, mindenféle korosztályból, de ilyennel még nem találkoztam.

Nagyon hisztis, követelőző, makacs és ellenséges.

Elvárja, hogy 10 percenként átöltöztessem, mániákusan hozza nekem oda a ruháit, hogy "Most ezt vegyük fel." De próbálom meggyőzni, hogy ez is nagyon szép, amiben most van, még össze sem koszolta, mert most vettük fel, de nem érti. Ha nem engedek neki, ordít, úgyhogy kénytelen vagyok. De egy délután alatt 10-15-ször átöltöztetni nagyon fárasztó.

Ha megyünk valahova, nem hajlandó megfogni az utcán a kezemet, de amikor átmegyünk az úton, akkor nem hagyhatom, és muszáj. Ilyenkor elkezd visítani, megáll az út közepén, és nem hajlandó megmozdulni. Van, hogy kénytelen vagyok felkapni, és gyorsan átszaladni vele, mielőtt elütnek mindkettőnket. De közben ordít, hogy "tegyél le" és ütöget. Az egész utca minket néz, mintha éppen elrabolnám, nagyon kínos. Viszont a kutyáktól (a pici kölyköktől is) retteg, és ha elmegy mellettünk valaki kutyával, akkor szinte pánikszerűen csimpaszkodik belém, vagy bújuk mögém, olyankor rögtön megfogja a kezem, de csak félelemből. Ha elmegy valamilyen szirénázó autó, akkor azonnal megáll, és befogja a fülét. Amikor kérdezek tőle valamit, nem válaszol rá, hanem megismétli a kérdést (pedig tökéletesen beszél, választékosan és hibátlanul), hogy pl. "Látod a sárga rigót a fán? Ugye milyen szépen énekel?" És akkor ezt így elismétli nekem, ahelyett, hogy válaszolna, ahogy a többi gyerek szokott.

Aztán olyan is volt, hogy én hétfőn, kedden és csütörtökön megyek érte az oviba, de egyszer megkért az anyukája szerdán, hogy kivételesen menjek érte én. Nem volt hajlandó hazamenni velem, mert hogy "Szerdán nem te jössz értem!" Egy órán át könyörögtem neki, meg szaladgáltam utána, mire sikerült felöltöztetnem és rábeszélnem, hogy menjünk haza. Nem is értem honnan tudta egyáltalán, hogy milyen nap van, sokszor még én sem tudom.

De különben nagyon okos kislány, néha olyan, mintha egy hatéves beszélne hozzám, csak nagyon nehéz vele. Meg múltkor mondta az óvónő, hogy nézzük meg a rajzát, ami ki lett téve. Hát keresem, keresem, alig találtuk meg, mert véletlenül a dadus a nagycsoportosok rajzai közé tette, mert olyan szintű volt. Rendesen egy kép volt királylánnyal, meg kerttel, míg a csoportja csak a szokásos madárfészek rajzokat készítette.

Meg még olyan is van, hogy ha kiviszem a játszótérre , amíg üres, addig nem akar hazamenni. Hiszti van abból is, ha már sötétedik, és menni kell. De ahogy megjelenik valaki más, mégha csak 2 perce érkeztünk is, azonnal haza akar menni. Pl.Nagy nehezen rábeszéltem, hogy legalább csússzon le kétszer, de az előtte lévő gyereket meg lelökte, mert zavarta, hogy az is ott van a csúszdán. Aztán odament a homokozóhoz, és azt hittem épít egy várat, de csak azért rakta meg a vödröt homokkal, hogy rászórja az egészet egy másik gyerek fejére. Mindig ilyen kis undok, és folyamatosan kellemetlen helyzetbe hoz. Az sem mindegy neki, hogy hogy lököm a hintán, ha nem elölről, akkor azért is kiakad. Mindent csak egyféleképpen lehet csinálni, különben fél óra hiszti. Ha nem arra megyünk haza, amerre szoktunk, mert szép idő van, és egy kis kerülővel sétálnék vele egyet, akkor megáll, és makacskodik, hogy "Nem erre kell menni."

Amúgy az oviban egész nap egyedül játszik, nem szól senkihez, de sokszor durván kiveszi a többiek kezéből a játékot.


Próbáltam célozni az anyjának, hogy valami furcsa, és szakemberrel kellene megnézetni (nem mondtam így konkrétan, csak céloztam rá), de teljesen elutasította, mert az ő gyereke tökéletes, sőt kiemelkedő. Igen, bizonyos képességekben valóban, de más emberekkel nagyon durva, haragos. Velem is olyan, mintha az ellensége lennék.

Kicsit úgy érzem nem akarnak többet fizetni egy szakembernek, hogy foglalkozzon vele, mert olcsóbban megússzák velem. Csak nem érzem korrektnek a részükről. Szerintem valami nem stimmel. Erősen érik bennem, hogy otthagyom őket, mégegy szezont már nem vállalok. Ez iszonyatosan idegőrlő. Máshol három gyerekre vigyáztam egyszerre, azokkal összesen nem volt ilyen nehéz. És az zavar a legjobban, hogy a szülők részéről teljes a szemellenző, vagy nem akarják észre venni, hogy valami nem stimmel, vagy engem néznek hülyének, és jól lehúznak.

Nem tudom mennyire jött át, így leírva. Ti mit gondoltok? Mi lehet a gond a kislánnyal? Ti hogy döntenének?


2019. máj. 30. 10:16
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
77%
Pedagógus vagyok. Az alapján, amit írtál, egyből az autizmus/asperger-szindróma ugrott be, de egy háromévest persze így látatlanban nem lehet diagnosztizálni. Egyébként szakemberek is későbbi életkorban szoktak csak diagnózist felállítani. A helyedben először beszélnék az óvónőkkel, ők is eltérőnek látják-e a gyerek viselkedését. Ha ők beszélnek a szülőkkel arról, hogy vigyék el pszichológushoz vagy nevelési tanácsadóba, akkor lehet, hogy nagyobb hatása lesz. Egyébként sok ép értelmű, magasan funkcionáló sőt, zseniális autista van, akik megfelelő fejlesztéssel képesek szociálisan is szinte normális szinten működni, de ehhez tényleg szakmai segítségre lenne szükség.
2019. máj. 30. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Megerősítem az előzőt, ugyanezt akartam írni. Annyit még, hogy mielőbb érdemes volna diagnosztizálni, de valszeg enyhe fokán van az autizmus spektrumnak, ha a leírásodat veszem alapul, ennél fogva szitter is vigyázhat rá, ha van kellő tapasztalata, de neked kell döntened, miután kezded felismerni a gyermek jellemzőit, hogy folytatod-e. Ha igen, akkor felér két átlagos gyermekkel egy enyhe autista, talán most már érzed. Ha folytatod a szitterkedést, nehéz tanácsot adni, pedagógusként könnyebb átlátni a helyzetet, és ráérezni arra is, egyénileg mikor mi lehet a megfelelő hozzáállás a felnőtt részéről. Annyit talán jelzek, esélyesen fontos lehet, hogy megnyugtasd a gyermeket, amikor szokatlanul viselkedik és láthatóan szorong, és/vagy ingerült. És lehetőleg változtass a környezeten, pl villanó fény zavarhatja, vagy a fordítottja: a sötét; vagy éppen a zajok. Érzékszervi alulingereltség, és felülingereltség is jellemezheti tehát. Ezen felül vele is -mint minden gyermekkel- legyél következetes, de nem árt, ha kellően jó nevelési érzékkel bírsz, mert nyilván a téves attitűdöt nem jó erőltetni. Ja idővel mégis úgy véled, hogy eddig hibáztál, jelezd a gyermeknek, hogy a felnőttek se tökéletesen, volt, amit nem gondoltál jól , ezért most ez és ez kicsit máshogy lesz - onnantól nem biztos, hogy könnyen tudod terelni az új határok felé, de fokozatosan szükséges lesz (ezt most autizmustól függetlenül is értettem).
2019. jún. 6. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!