Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » A fiatal óvónők tegeznek vagy...

A fiatal óvónők tegeznek vagy pedig magáznak titeket?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy a fiatal, szinte még pályakezdő óvónők tegeznek vagy pedig magáznak titeket?

Az óvodapedagógusok válaszára is kíváncsi vagyok,ti tegezitek vagy pedig magázzátok a veletek egyidős vagy pedig az idősebb szülőket?

Mi a véleményetek erről?

Ti örültök neki vagy pedig rosszul esik nektek?



2021. ápr. 16. 17:47
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
52%

Szerintem a magázódás lenne a helyes, és nem elsősorban a felnőttek érdekében, mert felnőttként ha tegeződsz, ha magázódsz tud hogy egy szülő-óvónő viszony határai hol vannak, hanem elsősorban a gyerek miatt.

Hatalmas probléma, hogy a gyerekek 7 évesen úgy kerülnek iskolába, hogy nem tudnak magázódni. Egy jó tanítónő ezen nyilván próbál változtatni, de sajnos vannak olyanok, akik még alsóban is engedik a gyereknek is hogy tegezzék. Ezek a gyerekek egyáltalán nem ismerik a magázó formát, mert nem találkoznak vele. Később hogy fognak megírni egy hivatalos levelet? Nekünk teljesen zsigerből jön, de ha a gyerekeink nem találkoznak vele kicsi korban, akkor nekik sokkal nehezebb lesz később megtanulni (mint egy idegen nyelvet).


Másrészt valóban segít az óvónőnek és tanítónőnek is abban, hogy a gyerekek szemében tekintélye legyen, ami ahhoz, hogy a nevelés működni tudjon elengedhetetlen.


Anyukám tanítónő, sok szülő kérdés nélkül rögtön letegezi, és bizony ilyenkor ő szólni szokott, hogy nincsenek tegező viszonyban. Szerinte, és szerintem is ez a parasztság legalja, hogy egy nála 30-35 évvel idősebb kvázi idegent csak úgy letegezünk.

Szerintem ne menjen el ilyen irányba se a nyelvünk se a társadalmunk, ezt a minimális tiszteletet kifejező nyelvi aktust igyekezzünk már legalább ilyen szinten megtartani.

2021. ápr. 17. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
58%

21!

Egész alsóban tegeződtem az összes tanárommal. Majd felsőben megtanultam a magázódást. Semmi probléma nem volt belőle, hivatalos levelet is írtam párat, tehát ez az érved elég gyenge volt.

2021. ápr. 17. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
68%

Most erről az jutott eszembe, hogy valamelyik nap az egyik kérdésben azt taglalták, hogy elég ha 7 éves korára lesz szobatiszta a gyerek, úgy tűnik az is elég, ha 14 éves korára tanul meg magyarul tisztelettudóan beszélni,de azért angolórára meg zeneiskolába már 3 évesen beíratnák a gyereket...


Komolyan ez a jövő?

2021. ápr. 17. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
68%
Nem véletlen, hogy angol nyelvterületen nincs magázódás. A tiszteletet máshogy is meg lehet (és meg kell) adni. Sokkal jobban szeretem azt a formát.
2021. ápr. 19. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
78%

"Nem véletlen, hogy angol nyelvterületen nincs magázódás."

Imádom, amikor félművelt emberek ezt az "érvet" hozzák fel... Tudod, angol nyelvterületen nem magázás nincs, hanem tegezés. A 'you' eredetileg a magázó forma volt, a tegező pedig a 'thee', de kikopott. Néhány régi angol nyelvű vallásos énekben még találkozhatsz vele, mert Istent tegezték a legtovább. Úgyhogy angol nyelvterületen technikailag mindenki magázódik (még akkor is, ha ennek ma már nincs jelentősége).

Német, francia nyelvterületen pedig tudtommal sokkal szélesebb körben elterjedt a magázódás, mint nálunk, ott nem ritka, hogy a huszonéves kollegák vagy a játszótéri anyukák is magázódnak.

2021. ápr. 19. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
13%

Köszi a kioktatást "kedves" 25-ös, elnézést, hogy nem vagyok ily széles körűen tájékozott a nyelvészet területén. A lényegen változtat esetleg?


Elég meredek így ismeretlenül ilyen szinten ledegradálni a másikat, na mindegy. Ezért tartunk ott ahol.. További minden jót.

2021. ápr. 20. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
92%

Én pályakezdőnek számítok, igaz tanító vagyok, de hasonló a helyzet, mint az óvónőknél.

Én saját magam érdekében az első perctől magázódok a szülőkkel, az meg hogy a gyerek tegezzen, soha fel nem merült. A szülők sok esetben nagyon pozitívak a lelkesedést látva, és örülnek mert a gyerekek a pályakezdő pedagógus életkora miatt jobban ragaszkodnak, jobban elfogadnak dolgokat, közelebb érzik magukat és ezért könnyebb a tanulás is. Másrészt a tapasztalatlanságot sokszor összekeverik a szakképzetlenséggel, ezért nem tudnak annyira felnézni ránk, mint a nyugdíj előtt álló, mindent látott pedagógussal. Nincs igazán tisztelt, elismertség.

Na én többek között ezért is érzem fontosnak az egy lépés távolságot. Nekik is és nekem is jár a tisztelet. Nem voltunk játszótársak.

2021. ápr. 20. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
100%
Hát, a tanítónőkkel azért kicsit más a helyzet, ott nekem sem jutna eszembe a tegeződés. Szerintem nagyon maximum oviba férhetne bele, és csak a szülő részéről, a gyerekéről természetesen nem.
2021. ápr. 20. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
100%

Első szülőin megbeszéltük az óvónőkkel (30 és 60 éves), hogy az anyukákkal tegeződnének, apukákkal viszont az idősebb magázódna. Nem volt ezzel semennyire sem gond.

A vezető óvónőt és más idősebb óvónőket magáztam, saját csoporton belül a szülőkkel ők is tegeződtek. A gyerekek is tegezték, de ettől függetlenül "x néni" volt a megszólítás.

Utóbbi zavart, mert én nem emlékszem ilyenre, hogy valaha is tegeztem volna az óvónénimet. De persze lehet, hogy mégis, fene tudja. Ami viszont még rosszabb volt, hogy a gyerekek aztán iskolában ugyanígy tegezték a tanítónénit. Nemcsak a sajátot, hanem mindegyiket. Állítólag életkoruknak ez teljesen megfelelő és majd felsőben tanulnak meg magázódni. Hát nem tudom.

2021. máj. 3. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
94%

Én 24 vagyok, utálom, ha zsigerből letegeznek. Én is mindenkit magázok, akivel hivatalos körülmények között találkozok (legyen ez akár egy üzlet is, ahol nálam láthatóan fiatalabb ül a kasszában). Persze tegezve is meg lehet adni a tiszteleletet, de ez vonatkozzon arra, ha már kölcsönös megegyezés alapján dönt a két fél a tegezésről, ne rögtön in medias res.

A kislányom még csak 9 hós, így a bölcsi-ovi-suli részre nem tudok ebben a tekintetben reagálni. Régen nyilván minden más volt, de a szülők az óvónőt is magázták, édesapám mindig kezitcsókolommal köszönt (pedig akkor ő is csak 30as volt). Mi is magáztuk az óvónőket, csak még a gyerekes "tetszik" szóhasználattal. Szerintem ennek a megtanítása nem nagy kunszt a gyerek felé, aztán majd később kialakul a rendes magázó forma. Talán a dadusokat tegeztük. Iskolában fel sem merült, hogy bárkit is tegezzünk. Testvérem fejlesztőpedagógus, őt is tegezik, nekem ez baromi furcsa.

2021. máj. 3. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!