Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Óvónéni probléma kérdés?

Óvónéni probléma kérdés?

Figyelt kérdés

Kislányom idén januárban múlt 3 éves, akkor kezdte az ovit, de viszonylag keveset ment, mert sokat volt beteg, nyáron nem ment egyáltalán.

MÁr akkor is az volt, hogy az egyik óvónénire azt mondta h szereti, a másikra hogy nem, és amikor a nem szeretett óvó néni volt akkor mindig sírt reggel, aztán ez év vége felé ez jobb lett.

Most szeptemberben mikor újra kezdte az ovit visszajött ez a dolog, és a mai napig sír majdnem mindig amikor a nem kedvenc óvónéni van. Nem tudom mit csinálhatnék? Kislányom elmondása alapján a kedvenc óvónéni sokkal kedvesebb vele, sokszor megdicséri valamiért, míg a másik óvónéni nem. (azt szülői pletykákból hallottam hogy ez az óvónéni "kiabálós" is)

Beszéljek ezzel az óvónénivel? Ti mit csinálnátok? Mit mondjak neki anélkül hogy megsérteném és esetleg még rosszabbra fordulna a helyzet? Ti azt megemlítenétek neki hogy amikor a másik óvónéni van akkor a lányom simán örömmel bemegy a terembe, csak akkor sír ha ő van?

LÁnyom egyébként barátkozó, nyílt kislány, biztos nem szimpi neki az óvónéni stílusa de én már sokallom hogy még mindig sír reggelente, olyan rossz látni. Tanácsok?



2015. okt. 22. 09:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Kérdés, hogy csak reggel sír, vagy napközben is?


Ha csak reggel sír, és mikor elmész már minden ok, akkor csak egy rossz megszokás. akkor valószínü az elején a másik ovonö rászolt egyszer amit a szívére vett, és akkor rossz volt neki, most meg már csak megjátsza mert látja, hogy téged megvisel.

Ha viszont napközben is rosszul érzi magát, otthon nehezen dolgozza fel, hogy a másik ovonövel volt, akkor kell beszélned velük.


Azértelmondom, hogy két lányomat viszem az oviba, és a nagynál is hasonló volt, minden reggel a hattyú halálát adta elö, és ahogy kitettem a lábamat már nagy hanggal játszott. Ezt minden nap látom más gyerekeknél. Sírdogál amig anya elmegy majd vidáman játszik.


De ha napközben is sirdogál, napközben is problémája van akkor kérj egy idöpontot, ahol mindkét ovónö és esetleg a dadus is ott van. Mond el, hogy az x ovonönél rosszul érzi magát a gyerek, nem csak reggel sírdogál, hanem otthon csak rossz emlékekröl beszél... Ès hogy lehetne-e egy megoldást találni rá. Szerintem egyébként a megoldás ha lehet akkor otthon látogasson meg az ovonö titeket, vagy 1-2 napot nagyon konkrétan a gyerekeddel foglalkozzon, így a lányodnak lenne ideje össze barátkozni vele.


A gyerekek nagyon leleményesek, és mindentkihasználnak(ez nagyon jó), pl nálunk több gyerek az ovis busszal jön a szomszéd falukból egyedül(az ovonö leveszi öket stb..), ezek a gyerekenek egyedül kell átöltözniük, házicipöt felvenni stb.. Hihetetlen gyorsak, kb 2 perc alatt az összes már a terembe, egyetlen egy gondozonak sem kell rájuk szolni. DE néha az anyjukkal jönnek akkor pont mint az enyémek. Kb 10 pec mire valamit megcsinálnak, könyörögni kell nekik, otthagyják a cipöt a folyosó közepén, és sírnak mikor elmegy az anya. Mindig mesélem az anyáknak, hogy mikor nincsenek ott, hihetetlen szépen mindent megcsinálnak, és boldogan mennek be a terembe.

2015. okt. 22. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Csak reggel sír, napközben elvileg jól el van a többi gyerekkel, már van legjobb barátnője is, játszik stb..

Csak azt mondja h ezt az óvónénit nem szereti, míg a másikat igen. És csak ennél sír reggelente. Abban lehet vmi egyébként, hogy a legelején vmi rossz hatás érte és azóta rögzült benne a negatív érzelem az óvónéni felé.


Amit még írtál az nálunk is így van hogy míg az oviban maga felöltözik hamar, itthon úgy kell könyörögni neki :-))

2015. okt. 22. 11:44
 3/11 anonim ***** válasza:
Ez természetes dolog,mi felnőttek se bírunk mindenkit. A kisfiam is így volt ,igaz nagyon szigorú volt az óvónéni még alvókat se engedte meg.Mivel év-vesztes volt a fiam kértem újból legyen kiscsoportos,így megoldódott.
2015. okt. 22. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

pozitív megerősítést használnék. elmesélném a "nemszeretem" óvónőnek, hogy mennyire jó volt azt hallani a lányomtól, hogy jól esett neki amikor megdícsérted hogy ügyesen evett/szépen összepakolt/akármi. Olyan sokat jelentett ez a gyereknek és örülsz, hogy megtalálja az utat a kicsidhez! otthon is így lehet e legjobban terelgetned...

egyáltalán nem fog emlékezni rá, hogy fejenként hány dícséretet szórt ki előző nap, annyit fog levenni belőle, hogy a gyereket ő sikeresen "megérintette", a gyerek ezt megjegyezte, elmesélte és ez nektek mennyire fontos és jó volt! ezzel bezsebelhetsz a lányodnak néhány extra dícséretet, némi extra pozitív odafordulást/megerősítést. gyakran ennyi bőven elég, hogy elinduljon egy folyamat, amivel jobban közelíthetnek egymás felé.


simán kikérhetnéd a tanácsát is, hogy mit javasol a reggeli sírás elkerülésére? én azt szoktam mondani az ilyen nehezebben elválós kicsiknek, hogy rajzoljuk le anyát, és nézegetheted ha hiányzik, vagy volt egyszer, hogy bekértünk fényképet és kiragasztottuk neki (ez a bizonyos fiúcska enyhén autista volt). Elég gyakori egyébként, hogy ez a műsor kifejezetten a szülőnek szól. Nagyon jók a kicsik radarjai ám, pontosan leveszik a szülő ki nem mondott szorongásait és nem tudatosan, de elindul egy manipulációs célú folyamat, (ami aztán általában generálja magát tovább). Mindenképpen érdemes tudatosan odafigyelni, hogy a "nemszeretem" napokon is ugyanolyan következetesen viselkedjünk a ovibaindulással kapcsolatban, pl a saját férjem mondta egyszer, hogy "jajj, te szegény, mi vár ma rád? legalább egyél itthon jó sok reggelit! gondoltam tök jó, generáljuk már előre milyen rossz is lesz neked ott... átbeszéltem vele ezt és onnantól odafigyelt, hogy ne sajnálja már előre.

én ki szoktam írni pénteken, milyen témahetünk következik, kedd a kirándulós nap, hová fogunk menni stb. a kiscsoportos szülőknek külön felhívtam a figyelmét, hogy a hétvége elég hosszú idő egy ilyen korú gyereknek, a hétfő mindig a "visszaszokásról" szól, de megkönnyítheti a gyerek dolgát, ha érintőlegesen szóba kerül otthon vasárnap az óvoda, hogy mi lesz, mit lehet várni, lehet könyvet keresni a témához, behozni bármit, így a gyerek készül, várja... könnyebben bevonható, könnyebben motiválható (otthon is, az oviban is). ha az óvónő ilyet nem szokott, kérdezz rá milyen témahát lesz, hozhattok-e könyvet pl amit majd megmutathat a kicsi? nem fogja visszautasítani ha van egy csepp esze.

Kérj segítséget-ötletet-tanácsot tőle magától, mit javasol, hogyan tudnátok picit megerősíteni az ő kettejük érzelmi kapcsolatát, mivel úgy érzed, erre a gyereknek nagy szüksége lenne! Tekintsd partnernek, és remélem van a tarsolyában annyi szakmaiság, hogyha nyíltan megmondod mit szeretnél akkor lesz ötlete hozzá - ha már magától nem vette észre, ami ugyebár sajnálatos :(

2015. okt. 22. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
elnézést az elütésekért, telefonról bénázok :)
2015. okt. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Utolsónak is nagyon köszönöm a választ!

A mi ovinkban sztem nincsenek külön témahetek, vagy ez minden oviban van? Majd rákérdezek.

Ez a pozitív megerősítés dolog jó ötlet, csak a lányom nem nagyon szokta mondani hogy ez az óvónéni megdicsérte, sztem nem is nagyon szokta, inkább a másik... De majd fülelek és ha lesz ilyen mondom neki :-)

Azt majd mindenképp megkérdezem tőle hogy mit javasol a probléma megoldására. Ez az óvónéni általában mindig azt mondja hogy minden rendben.

Egyébként ma is pl. sírt reggel a lányom mikor be kellett mennie a terembe, persze a nemszeretem óvónéni volt (sztem azért, mert a legjobb barátnőjét hirtelen nem látta és azt hitte nem lesz ott), és az óvónéni meg se próbálta vigasztalni, csak odavitte a lányom a legjobb barátnőjéhez és ennyi (máskor szokta ölbe venni).

2015. okt. 22. 20:19
 7/11 anonim ***** válasza:

Ovit váltanék, ahogy meg is tettem. Persze ehhez kell, hogy a kislányod szívesen menjen másik oviba. Nálunk már odáig fajult a helyzet, hogy úgy láttam, annál az óvónőnél semmi esélye a fejlődésnek, és nem szeretném elrontani a lányom ovis éveit. Nem is csalódtam, az új oviban két tök normális óvónő van, fel sem merülnek olyan dolgok, amik a korábbi oviban megszokott és elfogadott dolog volt, például, hogy az említett óvónő nem köszön a szülőknek, már reggel fenyegetéssel kezdte a napot, rendetlenkedő kisfiúnak elengedte a kezét, és az meg jól bekoppantotta a fejét a járdába (és ezt a saját szememmel láttam).

Én egyébként beszéltem az óvónőkkel és az óvoda vezetőjével is, hogy milyen problémáink vannak, de csak megvédték egymást, érdemi előrelépés nem történt sajnos. Sajnáltam, mert pályakezdő óvónő volt az illető, akit még tanítani kellett volna, de még az sem hökkentette meg a betanító óvónőt és a vezetőnőt, amikor azt mondta a pályakezdő óvónő, hogy "tudom, hogy mindent jól csinálok". Ilyet még 30 év tapasztalattal is rizikós kijelenteni.

Szóval én azt mondom, hogy hallgass a megérzésedre, és ha úgy látod, hogy a kislányodnak nem jó az ovi (vagy csoport), akkor ne szenvedjetek, sok ovi van még a világon, ahol lehet, hogy más a szemlélet.

2015. okt. 24. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Én-utolsó éves lévén-nem váltottam ovit(ám ha kisebb megtettem volna),de a kicsit máshová írattam.Mivel év-vesztes a középső fiam,4 évig járt oviba.A 4. év elejére kiderült,hogy elment az egyik nagyon szeretett óvónéni,és jött egy új....hááááát,sok negatívumot tudnék írni,de nem teszem.Az éppen elég,hogy több kislány simán lázas lett(a szó szoros értelemben)annyira nem akartak menni,a fiúk pedig sírtak(az enyém is).Az addig-3 évig!-boldogan,kiegyensúlyozottan járó gyerekek!Aztán tompult a dolog,nálunk azzal,hogy amikor tudtam elhoztam ebéd után(a különben kiscsoport 4. napjától oviban alvó gyerekemet).Túl lettünk az ovin,a kicsit már be sem írattam oda.Ő szeptemberben kezdte az ovit,mindkét óvónénit nagyon nagyon szereti,de az egyiket picit kevésbé.Ahogy Ő mondja:X nénit nagyoooooon,Y nénit nagyon.Reggelenként úgy éred,hogy:ma megyünk oviba?Ez nekem minden pénzt megér....
2015. okt. 25. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
éred=ébred
2015. okt. 25. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

4. vagyok. Van éves munkaterv/saját pedagógiai programja az ovinak, ehhez igazítják a projekteket, heti-kéteheti ciklusokat, vagy témaheteket. Biztosan észrevetted már, hogy nagyjából igazodik a gyerekek "munkája" egy-egy felvázolható téma köré, és ehhez kapcsolódóan keresünk játékokat, dalokat, meséket ,vers- és zenehallgatást, kézműveskedést stb minden erre fűzető fel. Pl nálunk most ősszel nagyjából így volt: őszi gyümölcsök-zöldségek, őszi munkák, piacozás : ez lefedett egy hetet. Következő héten: őszi erdő, erdei állatok. Azután: továbbvittük a madarak felé, tehát költöző és áttelelő madarak, gondoskodás/mit tehetünk mi? készítettünk madárodúkat, madáretetőt barkácsoltunk apukákkal és kitettük az udvarra, stb...

tehát mindig van valami vezérszál amire a tevékenységeket építjük. Ez tuti a ti ovitokban is így van (kéne lennie...), bár elég nagy a módszertani szabadság, mégis a szakmai kompetencia megköveteli - valamint az előírások is, hogy legyen egy jó munkaterv. szóval kérdezz rá nyugodtan, hogy hátha valamivel hozzá tudnátok járulni, én azt tapasztaltam, hogy sokszor vannak a szülőknek is jó ötleteik. Csak partnernek kell egymást tekintenünk.

2015. okt. 25. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!