Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Hogyan tanítjátok 5 éves...

Hogyan tanítjátok 5 éves gyereketeket olvasni? Csak ti magatok, vagy kértétek pedagógus segítségét?

Figyelt kérdés
2016. dec. 13. 10:18
1 2 3 4 5
 31/49 anonim ***** válasza:
100%

A fiam most elsős (7 éves). Ismerte az összes betűt, mikor iskolába ment, nyomtatott betűkkel tudott is írni. Matekból már az oviban tanultak 10ig összeadni-kivonni (persze játékosan).


Viszont a ceruzafogása katasztrófa volt, 5 éves korától próbáltam rávenni, hogy kell fogni a ceruzát. Vettem háromszögletű vastag ceruzákat, semmi sem segített. Rajzolása, színezése is csúnya volt.


Már megvolt az első felmérő írásból és matekból is, mind2 100%-os lett. Gyönyörűen ír, kb. 2 hét kellett, hogy rájöjjön a helyes ceruzafogásra (2 év alatt nem tudtam megtanítani neki).


Tud olvasni. Magától tanult. 2en vannak az osztályban, akik már folyékonyan tudnak olvasni, de a kislány sem lett direkt tanítva. Pedig mindketten anyukák tanítók vagyunk, tehát akár meg is taníthattuk volna őket, de minek? Néha olyan hosszú szavakat elolvas, hogy leesik az állam, de közben nagyon büszke is vagyok rá.


Hiába tanítanád meg, ha pl. nem érti, amit olvas. Lehet, hogy a betűket össze tudja olvasni, de nincs szövegértése, ehhez agyban is meg kell érnie. Több kárt csinálnál, mint hasznot, főleg, ha ő nem érdeklődik az olvasás után. Pl. elolvassa: Az alma piros. Megkérdezed, mit olvasott, de nem tudja. Tehát nem tudja összekapcsolni, hogy mit jelent. Huh, remélem érthetően írtam le.


Szóval, ha érdeklődik, akkor válaszolj, de ne akard direktbe megtanítani olvasni. Hagyd a saját ütemében fejlődni.

2016. dec. 13. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/49 anonim ***** válasza:
100%

Én is azt gondolom, ha a gyermekedet nem érdekli az olvasás, de erőltesd.

Kisfiam 5 évesen magától tanult meg olvasni, Őt pici korától érdekelték a betűk és a számok is. Elsőben rengeteg problémánk volt abból, hogy a gyerek sokkal előrébb tart, mint a társai, és unatkozik. Lehet, hogy egy jó tanító ezt tudta volna kezelni, a miénk sajnos nem tudta.

Kislányom szeptemberben kezdi a sulit, nem érdekli az írás, olvasás, nem is erőltetjük.

2016. dec. 13. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/49 A kérdező kommentje:
Tök jó, hogy mindenki azt írja hogy nem baj - de egyébként az ő gyereke is tudott már olvasni korábban. Így könnyű.
2016. dec. 13. 16:22
 34/49 anonim ***** válasza:
75%
Ha tudnád milyen mérges a tanítónéni, akiket tanítottak olvasni. Full zavar az egész és később épp velük van a gond. Nem úgy tanulják ahogy kell otthon ugye. Nem tudnak szótagolni, helyesen írni. Mert ők tudnak mindent azt hiszik, csak sz@rul rögzült.
2016. dec. 13. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/49 anonim ***** válasza:
76%

Ráadásul a tanító néninek épp nem az a dolga, hogy a 30 gyerek közöl, akiknek alapban eltérőek a képességeit, tanmenetet megtartva sem könnyű ezt csinálni, de a másik kettő akiket a buzgó anyuka játszás helyett olvasni tanította na őt szórakoztassa. Mert tényleg baromira unatkoznak és már akkor sem figyelnek amikor kellene. Ez plusz munka a tanárnak. De a szülő ebbe bele se gondol.Ezek közül elég sok problémás gyerek lesz. Nem mondom, hogy mind, de arányaiba több, mert nem tud mit kezdeni magával az elsőbe. Fel nem foghatom a szülő ebbe miért nem gondol bele.

Ovis korban színezni, festeni, gyurmázni kell!!!!!nem olvasni

2016. dec. 13. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/49 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező! Menj már be egy óvodai nagycsoportba és nézd meg, hányan tudnak olvasni! Az ilyen szülőtől mentse meg szegény tanító nénit a Jóisten, mint amilyen te vagy!
2016. dec. 13. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/49 anonim ***** válasza:
100%

"Tök jó, hogy mindenki azt írja hogy nem baj - de egyébként az ő gyereke is tudott már olvasni korábban. Így könnyű."


Itt az ellenpélda:

Nem baj, ha önállóan megtanul, de ne tanítsd direkt, főleg, ha ő maga nem akarja.

A fiam néhány betűt ismert, a nevét le tudta nagybetűvel írni, de nem tudott olvasni, mikor iskolába ment.

Az osztályából (21 fő) hárman tudtak egyébként valamennyire olvasni akkor szeptemberben.

A fiam azóta is minden évben kitűnő, nem ezen múlik a tanulmányi eredmény.

2016. dec. 13. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/49 anonim ***** válasza:
100%

Ne tanítsd olvasni. Ha megkérdez egy egy betűt, azt mondd meg, de véletlenül se rö vagy er betűt mondj, csak magában a megfelelő hangot. Esetleg nevezzétek Robi, Papa, vagy hasonló betűnek. Különben megtörténhet, hogy Emese helyett mse-t ír majd szegény és a ló szót elónak olvassa.

Olvasás helyett fejleszd a beszédértését, beszédészlelését, emlékezetét. Ezekhez rengeteg ötletet találhatsz az interneten, és ha ezek a területek rendben vannak, nem lesz gond az olvasással se. Nélkülük pedig a betűket esetleg megtaníthatod, de homokra épített vár lesz az egész, ami legkésőbb második osztályban december táján összeomlik.

2016. dec. 13. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/49 anonim ***** válasza:
100%
11:18-as vagyok. Az én gyermekem nem tudott olvasni amikor iskolába ment, Pont azért írtam a kérdésedre...
2016. dec. 13. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/49 anonim ***** válasza:
100%
Az en kicsim 7,5 eves, elsos. Sose tanitottam olvasni. Erdekeltek a betuk, magatol kerdezgette, melyik betu melyik, es meg is tanulta a nagybetuket. De osszeolvasni az Istennek nem tudta. Egy ido utan leirni le tudta a szavakat (persze cuki akombakom betukkel, helyesirasra fittyet hanyva), de keptelen volt osszeolvasni ket betut. Aztan az iskolaban egyik naprol a masikra ezt is megtanulta. Szerintem nem lett volna lemaradva akkor sem, ha analfabetan kezdi a sulit :)
2016. dec. 13. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!