Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Hogyan tanítjátok 5 éves...

Hogyan tanítjátok 5 éves gyereketeket olvasni? Csak ti magatok, vagy kértétek pedagógus segítségét?

Figyelt kérdés
2016. dec. 13. 10:18
1 2 3 4 5
 41/49 anonim ***** válasza:
100%

Tanítói végzettségem (is) van, egyébként logopédus vagyok. Egyik gyerekemet sem tanítottam olvasni (pedig megtehettem volna, de eszem ágában sem volt). Az iskolában tanult meg mind a kettő (ill. a kicsi most elsős).

Az okot fent már sokan leírták! Fogadd meg a jó tanácsokat, semmiben nem fog hátrányt szenvedni a gyereked, ha az iskolában tanul olvasni.

2016. dec. 13. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/49 anonim ***** válasza:
95%
Én lányom sem tud olvasni ,írni sem ,és nem is érdeklik betük ,jár logopédushoz ott sem tanitják ilyenre csak a helyes hangképzésre ,beszédértését,beszédészlelését emlékezetét fejlesztik.
2016. dec. 14. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/49 anonim ***** válasza:
100%

Nem írni és olvasni kell megtanítani 5 évesen, hanem azokra az ALAPKÉSZSÉGEKRE, ami az iskolai tanuláshoz elengedhetetlenek!

Mik ezek?

- irányok ismerete. Ebben teljesen biztosan tudjon tájékozódni mind a síkban, mind a térben

- Képes legyen feladathelyzetben maradni. Tehát figyel, megkapja az utasítást és ő elvégzi. Ehhez kell egy érett figyelmi készség egy jó szövegértési és beszédértési szint és adekvát viselkedésszervezés.

- képes legyen kivárni, amíg ő következik.

- képes legyen másra is figyelni, mint saját maga.

- képes legyen csapatban dolgozni, ott kivárni, amíg rákerül a sor.

- legyen betűkész a finommotorikája.(színezéssel lehet gyakoroltatni. Pontok összekötése, szabad rajz) Ez azonban nem jelenti azt, hogy betűket tudjon írni! Ha az alapkészségei érettek az íráshoz, jó a megfigyelőkészsége, jól másol, jó az iránytartása, a szem-kéz koordinációja, akkor pillanatok alatt megtanul majd írni.

Az olvasás előkészítéséhez is fontos, hogy rendben legyen a beszédészlelés és a beszédértés(logopédiai szűréskor kiderül), diszlexiára utaló jegyek kiderüljenek (felveszik az oviban a differt sok helyen)

2016. dec. 14. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/49 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező,Te egy ritka értetlen,h*lye vagy.Az én legnagyobb fiam egyáltalán nem tudott olvasni,és a betűket se ismerte(mert nem érdekelte kicsiként).Ma már 24 éves múlt,külföldön egyetemista!A középső 8.5 éves,2. osztályos.Szintén nem érdekelte se az olvasás,se a tanulás,szóval úgy ment suliba 2015 szeptemberében,hogy NEM tudott olvasni!Mellesleg az osztálytársai közül(Montessori iskola,23-an vannak egy osztályban)senki nem tudott olvasni!A tanítók határozott kérése volt-mivel előző szeptembertől jártunk iskola-előkészítőre-hogy NE tanítsuk meg a gyerekeket írni,olvasni,számolni!Ezzel nem lesznek előnybe,sőt!

Ha belegondolsz Kérdező,nem azokhoz igazítják az oktatás menetét,akik már olvasnak,írnak,ergo unatkozni fog(hacsak nem olyan iskola,ahol differenciáltan tanítanak(ilyen a Montessori,az alternatív,a Waldorf rendszerű iskola)).

2016. dec. 14. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/49 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó,4. vagyok.Lemaradt:a legkisebb 4 éves múlt,értelmes gyerek,de eszem ágában sincs olvasni tanítani!Majd ha lejön az ideje(értsd:suliba megy)ott megtanítják(szintén a Montessoriba megy majd).
2016. dec. 14. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/49 anonim ***** válasza:
100%

"10-ből 9 gyerek tud olvasni a korosztályából. Le lesz maradva az iskolában, ezt pedig nem szeretném."


Ezt szeretném megvétózni. Kiemelten tehetséges gyerekekkel foglalkozom, 10-ből talán 3-4 kezdte közülük úgy az iskolát, hogy tudott olvasni, mindegyik magától tanult meg, tehát nem tanították szándékosan, csak válaszoltak a betűkkel kapcsolatos kérdéseire.

Ismerek viszont olyan gyerekeket is, akik tudtak, gyakran éppen emiatt hozták el őket hozzám, akadt köztük olyan, aki később mégis csak közepes szinten teljesített. Többnyire ők azok, akiket akaratuk és érdeklődésük ellenére gyötörtek vele. Megtanulták, de nem jutottak tőle előbbre.

2016. dec. 15. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/49 anonim ***** válasza:
100%

Két gyerekem van, a fiú 3 évvel idősebb a lánynál.


A fiamat nem igazán érdekelték a betűk suli előtt, persze sokszor rákérdezett szövegekre, hogy mi van odaírva, de az nem nagyon izgatta, hogyan állnak össze a szavak, melyik betűt hogy kell kiejteni. 7 évesen ment suliba, nem tudott írni-olvasni. Ott szépen megtanították, minden felmérője 95%-100% között sikerült, év végére ő lett az osztály egyik legjobban olvasó gyereke (pedig náluk is voltak páran, akik már suli előtt is olvastak). Most 6. osztályos, eddig mindig kitűnő volt, szabadidejében is szeret olvasni.


Lányom 4 éves volt, mikor a fiam elsős volt. Szerette sokmindenben utánozni a bátyját, és irigy volt, hogy a tesó már iskolába mehetett, ő meg nem. Mindig érdekelte, mit tanult a tesó, a betűk különösen izgatták, a tesó elsős betűkészletével már 4 évesen imádott játszani. Azt már 4 évesen tudta, melyik (nyomtatott) betű micsoda, összeolvasni pedig 5 évesen tanulta meg őket. 5 és fél évesen már lassan, de folyékonyan olvasott. 6 évesen magában, némán olvasott rövidebb meséket, és visszamondta a tartalmukat, tehát értette is. 7 évesen ment suliba, előtte nyáron elolvasott egy 25 oldalas történetet egy hétvége alatt. Egyszerűen azért, mert érdekelte.


Most 3. osztályos, ő is kitűnő tanuló, ő is szeret olvasni. Ezen a téren pontosan olyan, mint a fiam volt 3. osztályos korában. Ugyanúgy olvasnak kb., ugyanolyan a tanulmányi eredményük. Pedig az egyik 7 évesen tanult meg olvasni, a másik 4 évesen az összes betűt ismerte, 5 évesen olvasott. Számít ez most valamit? Számítani fog valaha az életben? Nem.


A kislányomat sem "tanítottuk" soha, őt egyszerűen érdekelték a betűk, imádott velük játszani, kérdezgetett, mi meg válaszoltunk. Ő rakta össze magában a dolgokat.

Fiamat nem érdekelték ilyen szinten a betűk, eszem ágában sem lett volna leültetni 5 évesen, hogy márpedig most megtanulsz olvasni. Simán jó volt így, hogy az iskolában tanulta meg, hozzáértő tanító nénivel.

2016. dec. 19. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/49 Andi80018 ***** válasza:
Mivel nem vagy tanár, sehogy ne tanítsd olvasni, viszont én pl az öt éves fiamat fogom járatni magán iskolafelkészítőre, heti egy alkalom, hozzáértő szakemberek segítségével, játékos formában. Sokkal többet ér, mint otthon szórakozni egy laikus szülőnek olvasni, számolni tanítással. Az a lényeg, hogy a gyerek iskolaérett legyen, fizikálisan, mentálisan. A többit pedig majd ott megtanulja, nem kell ezt túlreagálni. Egyébként vannak 5-7 éveseknek játékos munkafüzetek, a fiamnak is van, szépen meg is tudja csinálni, ezek a logikai kézségét fejleszti inkább, ezeket a gyereked is használhatja.
2016. dec. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/49 anonim ***** válasza:

Az én lányom most öt éves, folyékonyan olvas. Szövegértéssel.

Nem tanítgattam tudatosan, de egész piciként is mindig kérdezgette a betűket, majd ahogy olvastam neki a meséket, egyszer csak összerakta magában, szavakat formáltak a betűk, és onnantól tudta.

2017. jan. 15. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!