Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Miért nem állapítható meg az...

Miért nem állapítható meg az autizmus?

Figyelt kérdés

Adott egy 5 éves kislány, akin egyértelműen megmutatkoznak az autizmus jellemző tünetei. Az ujjait görcsösen tekergeti folyamatosan, nem beszél egyáltalán, nem szerepjátékozik, nem étkezik tisztán és önállóan (és alig van étel amit fogyaszt egyáltalán) későn vált szobatisztává. Ennek ellenére azt mondja az édesanyja, hogy amikor vitték vizsgálatra akkor azt mondták, hogy nem állapítható meg az autizmus. Ennek milyen okai lehetnek? Elképzelhető, hogy mivel a kislány nagyon bizalmatlan, félénk és önállótlan, így nem is tudták igazán megvizsgálni a viselkedését? A szülő esetleg elutasíthatja a diagnózis megállapítását?

Egy olyan csonka családról van szó, ahol az anyuka egyedül neveli a kislányt és sajnos elég sajátos nézetei vannak a gyereknevelésről, a fejlesztéseket sem mindig csinálja a lánnyal, problémák vannak az óvodában is, pszichológushoz is járnak... ezek okán nem értjük miért nem állapították már meg az autizmust.



2020. dec. 29. 16:59
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

Kívülállóként nagyon könnyű ám ítélkezni. Ha elvitte kivizsgáltatni, megtette, ami elvárható tőle. A fejlesztéseket nem csinálja? Te próbáltad már? A problémás gyerekek egyik fő tünete, hogy nem működnek együtt. Nem a szülőknek kéne a fejlesztéseket otthon csinálni, hanem szakembernek. Hiszen vannak bizonyos fogások, amelyekkel az ellenkező gyerekeket is együttműködésre lehet bírni, de a szakembereknek is van, hogy csak több foglalkozás után sikerül.

Nekem is kiírta a TSMT-tornát a védőnő, egy darabig csináltuk is, de amikor már olyan feladatok jöttek, ahol a gyereknek aktívabb szerepet kellett volna vállalni, teljesen elzárkózott. Minden nap balhé volt belőle, így inkább mi is feladtuk. A családi béke többet ér, hallgattam is a védőnőt eleget. De én nem vagyok gyógypedagógus.

Sajnos szakember hiány miatt a legtöbbször az a diagnózis: anyuka fejlessze otthon. Aztán ebből csak a konfliktus van, hiszen ez is egy szakma, a legtöbb szülő nem alkalmas rá. Én sem vagyok az, bevallom.

Mi 5 évesen találtunk egy nagyon rátermett gyógypedagógust, aki 2 óra után tudta elérni, hogy odaüljön a gyerek. És igen, autista szakos volt. Annak ellenére, hogy nem autista a gyerek, azért sok olyan fogás van, amit csak az autista szakos gyógypedagógusok ismernek, de minden gyereknél bejön. Hiszen nem csak az autisták opponálnak, sok gyerekre igaz, aki fél a kudarcélménytől, inkább meg sem próbálja.

Neki is el kéne vinni inkább egy gyógypedagógushoz, mint otthon kínlódni a gyerekkel, az anya-gyerek kapcsolatnak is nagyon rosszat tesz. Viszont vidéken szinte képtelenség találni ilyet és nem is mindenki engedheti meg magának.

Szerintem ebbe ne szólj bele, csak magadra haragítod az édesanyát. Az óvónőknek kellene intézkedni.

4-es voltam.

2020. dec. 30. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
#11 Az óvónők jelezték hogy baj van, kellett is óvodát váltaniuk mert nem maradt bent a gyerek úgy sem ha ott volt az anyja. Csak ült magában és sírt. Halasztott egy évet plusz másik csoportba került de így sem javult a helyzet. Volt gyógypedagógusnál meg valamilyen tornára is hordta egy darabig, de otthonra is kaptak feladatokat. Bár pontosan nem tudom mik ezek mert nem mutatta meg, de nem is próbálkozott ő vele nagyon, ahogy kivettem a szavaiból. Azt szerintem nem is várja el senki, hogy a szülő ugyanolyan ügyes legyen mint egy szakember, na de hát nem is pszichológiai elemzést kell készíteni hanem néhány tornagyakorlatot meg játékot... amennyire én tudom ilyen hintáztatás meg hasonlók vannak a feladatok közt általában, ez azért nem lehet akkora falat hogy meg se próbálja. Viszont ha nem is csinálja vele, nem is hordja rendesen fejlesztére akkor itt bajok lesznek. (vannak) Ezért olt az a kérdésem hogy lehet-e az hogy a szülő nem egyezik bele a diagnózisba és ezért nem állapítják meg?
2020. dec. 30. 15:24
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
7.vagyok. Ha nem kapta meg az auti dg-t, valszeg nem is az. Ezer más dolog lehet helyette. Óvodában valószínűleg kap a gyerek fejlesztést, az az anya magánügye, magánba viszi-e. De beleszólni, elítélni az anyát azért, ahogy nevel... Nagyon nem kéne. majd ha te kínlódsz 0-24-ben egy problémásabb gyerekkel egyedül, majd akkor lehet véleményed. De kívülállóként ítélkezni nagyon nem kéne.
2020. dec. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
80%
A TSMT-ben a hintáztatáshoz 2 ember kell. Te felajánlottad már az anyának, hogy segítesz esetleg?
2020. dec. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként igen, nem feltétlenül kell aláírnia/elfogadnia a szülőnek a szakszolgálat véleményét, viszont küldheti az óvoda is vizsgálatra. Ha tényleg semmilyen kódja nincs a gyereknek és nem bír vele az ovi, valszeg küldik is.
2020. dec. 30. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

A szülőnek alá kell írnia, hogy elfogadja a diagnózist, de pl. egy szellemi fogyatékos gyereknél nincs miről beszélni. Mit nem fogad el? Ha a gyerek átmeneti helyzetben van, akkor ott lehet egyezkedni a Szakszolgálattal, hiszen ők is azt nézik, hogy a gyereknek legyen a jó.

Ismétlem a TSMT-torna sem olyan egyszerű, amíg hintázni kell, oké, de ahhoz anyuka nem elég egyedül, de pl. bukfencezni, ugrálni is kell a gyereknek, ha nem csinálja, hát nem csinálja.

Továbbra is azt mondjuk, hogy ne ítélkezz. Hidd el a problémás gyerekek szülei a poklokat állják ki, miközben az egész környezetük meg van róla győződve, hogy ők milyen hanyag szülők. Én is megkaptam már ezerszer, hogy semmi baja a gyerekemnek, csak foglalkozni kéne vele egy kicsit. Szerintem nálam többet senki nem foglalkozott a gyerekével.

2020. dec. 30. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
86%

Hát olvasgattam a kommenteket, de nem túl szimpatikus nekem ez a kérdező. Mondogatod, hogy sajnos ezt nem csinálja az anya, sajnos azt nem, sajnos ilyen-olyan a kislány. Sajnos 2 éves szintjén van stb.

De szerintem meg kb. alig ismerheted a teljes sztorit. Az, hogy szerinted 2 éves szintjén van, az egy dolog. (Bár ebben se legyél olyan biztos, vannak gyerekek, akik idegenek előtt nem beszélnek egy szót sem, aztán anyukával meg igen.) Az is egy dolog, hogy az óvónők szerint mi van, meg a pszichológus szerint mi. Egyetlen szó sem esett azonban rendes, autizmusra specializálódott szakemberekről (többről!), hiszen ilyesmit csak ők állapíthatnak meg, ez nem a jólelkű “csaksegíteniakarok” szomszédbácsi hatásköre. Gyanítom, hogy te minden viselkedési zavarra, mentális betegségre ráhúznád az autista jelzőt, mert csak azt ismered. (Pedig ezerféle diagnózis lehet még.) Ami nem baj, csak akkor nem kellene ennyire hangoztatni ezt. Szerintem ha érdemi segítséget nem tudsz nyújtani az anyának (ami érthető, nem is a te feladatod ez), akkor ne oszd neki az észt, meg ne aggodalmaskodj, az anyuka szinte biztosan jártasabb a témában, mint te.

2020. dec. 30. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!