Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Lehetséges, hogy autista a fiunk?

Lehetséges, hogy autista a fiunk?

Figyelt kérdés
Bocsi, hosszú leszek. 18 hónapos, lényegében nem mutogat. Azért írom, hogy lényegében, mert a mutató kéztartást ugyan utánozza, de mutogatásra nem használja, arra tehát, hogy rámutasson, amire vágyik, vagy rámutasson dolgokra, amikre fel akarja hívni a figyelmet. Mivel aggódunk, mindenre állandóan mutogatunk neki, hátha... 1x-2x valami mutogatásszerűt csinált arra a kérdésre h hol van ez vagy az a játék, de vágyott dologra vagy érdekességre soha nem mutat. Ha szeretne valamit, odamegy és nyüszög, ránéz. Tényleg rengetegszer biztatjuk, hogy mutasson, eredmény ugye nem sok. Egyszerűbb utasításokat teljesít: hozd ide a ... játékot, tárgyat (kb. 9 dolgot tud odahozni). Az egyik nagyszülő jól funkcionáló autista, aspergeres. A kisfiunk nagyon hisztis, veri a fejét a földbe, székbe, bárhova, ha frusztrált, földre veti magát, és magától legtöbbször nem tud megnyugodni, persze a fejbeverés miatt erre sok lehetőséget nem is tudunk neki adni. Néha mintha frusztráció, ok nélkül hisztizne, vagy mert megunt épp valamit, vagy valami újra vágyna, de ez nem mindig egyértelmű. Labdát oda-vissza gurítani nem lehet vele. Pápát nem int, nem is köszön el pápával. Elég akaratos, öntörvényű, és nekem úgy tűnik, mintha sokszor kb. levegőnek nézne, olyan kis flegma. Ha kimegyünk a játszóra, simán rögtön eltávolodik tőlem 30-40 méterre, ha olyanja van. Ilyenkor vissza sem néz, csak ha segítséget akar. Szereti, ha azt játsszuk, hogy én kergetem, ő fut előlem, az alagútjában is "kergetőzünk": várja h megjelenjek az egyik oldalon és odamászik belül, aztán megyünk a másik oldalra, ő bent, én kint. Szoktunk olyat játszani, hogy mond egy babaszót, és én utánzom, ő mond egy újat és utánzom stb. Ezt élvezi. 17,5 hónaposan ölelt meg először, mostanában megölel engem is és apukáját is, naponta többször. Puszit nem ad, de a puszi hangját próbálja utánozni, nem pusziló gesztus közben. Altatáskor, éjjel bújós. Általában segítséggel 30 perc alatt alszik el (de volt már h 1,5 óra alatt aludta el, de ez tényleg nagyon ritka már), éjjel 2-3x kel. Sosem volt jó alvó. Kedvenc játéka a környezet felfedezése, nagy ingeréhsége van szerintem, új dolgokra lenne mindig kíváncsi. Úgy érzem, hogy főleg a tárgyi környezet érdekli, ez eléggé jellemző rá szerintem, a flegmasággal és hisztisséggel együtt. Imádja viszont, ha mesélek neki, hosszan tudja hallgatni. Otthon az ingeréhsége miatt unatkozik. Kint, a játszón szeret lenni, ott sokkal kevesebbet vagy nem is hisztizik. Naponta 2x próbálok vele menni játszóra, de legszívesebben szerintem mindig kint lenne. A mozgásos játékokat szereti, csúszda, hinta, függőhídon mászkálás. Motor kerekét néha megpörgeti, de nincs ráállva szerencsére. Mindennel együtt valamivel 10 feletti szót mond változó érthetőséggel. Más gyerekekkel nagyon nyitott, kezdeményező, szépen nyúl hozzájuk. Voltunk egy dévényesnél a mutogatás hiánya miatt, ő (anélkül h bármi félelmet említettünk volna az autizmus kapcsán) azt mondta, hogy a korához képest kevésbé figyel ránk személyekre, és nem annyira vevő a szemkontaktusra. A szemkontaktus dolgot nem értem, szerintem tartja. Egy másik szakember, akihez továbbküldött minket a dévényes, és aki elvben jobban ért ehhez a korosztályhoz, azt mondta egy alkalom után h a szemkontaktus szerinte jó, szeparációs szorongás nem jelentkezett, ami ilyen életkorban nem jellemző, de talán azért nem jelentkezett, mert biztosan kötődő, szemkontaktus jó, a hisztis neccesek, a genetikai háttér miatt figyeljünk oda, de alapvetően ő inkább nem aggódna. Érdekelne tapasztaltabb anyukák véleménye, különösen azoké, akiknek van autista gyereke. Köszönöm!

2021. márc. 21. 17:23
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem h ha én mutatok valamire, akkor odanéz
2021. márc. 21. 17:52
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

autisztikus tünetek 3 éves korig lehetnek, kinőhetik. én a helyedben felkeresnék magán úton egy gyógypedagógust, vagy konduktort, aki megvizsgálja, ír össze fejlesztést (torna mondókákkal főként), az ártani tuti nem fog ha van baj, ha nincs. esetleg egy gyerekneurológust is felkereshettek, hogy ő mit mond.

lehet rá esély hogy vmi van, de az is lehet, hogy csak lemaradt kicsit, később fog csak jobban kommunikálni.

2021. márc. 21. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
62%
Ha szakemberek nem tudnak pontosat mondani, miből gondolod, hogy a gyakori népe majd tud segíteni?
2021. márc. 21. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
En itt semmi olyat ne olvastam, ami miatt amúgy autizmusra gyanakodnek. Az en fiam is kb ugyanez. Jó ő mutogat. De irod, hogy veri a fejet bárhova. Mi az hogy emiatt nincs lehetőséged megvárni hogy megnyugodjon? En hagyom. Mivel faj neki, abbahagyja. Nem fogja szétverni a saját fejet. A fiam már kezd is leszokni róla. Már csak leteszi a fejet és visít de már nem vágja földhoz. En nem látok semmi parazni valót abban amit leírtál őszintén szólva.
2021. márc. 21. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Kedves utolsó! Köszönöm a véleményt. A para egyik fő tárgya a mutogatás hiánya.

Kedves második! Köszi a választ, egyetértek. A lemaradassal kapcsolatban az furcsa h csomó területen egyáltalán nincs lemaradva, pl nagyon ügyesen és biztosan mozog

2021. márc. 21. 18:25
 6/16 A kérdező kommentje:
Mások benyomásai, tapasztalatai? Köszi előre is.
2021. márc. 21. 18:26
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Gyerekekkel foglalkoztam (a végzettségem miatt). Kb 2 és fél éves korig nem lehetnek, hanem VANNAK autisztikus jellegzetességek. Épp úgy, ahogy tök normális dolog, hogy egy néhány hónapos csecsemő még nem tud járni. Az sem lehetséges, hanem VAN, jellemző, és normális.


Nyugalom. Aki 2 és fél éves korúnál fiatalabbról autizmust diagnosztizál, az sarlatán (hacsak nem 24 hósról súlyos, Kanneres autizust, de azt még te is felismernéd, olyan ordító nagy volna a baj).


Nem tudni még kb 2 és fél éves kor előtt, mivel ez "fekete doboz" (nem lehet előre tudni). Épp úgy, ahogy, modjuk, egy fél éves babánál a jó ég se tudja, hogy fog-e járni (idejében) - de a legtöbb esetben nyilván fog tudni. Kivéve, ha ordító előjelek volnának, pl fél lábbal született.


Az autizmus tünetEGYÜTTESE hasonló eset. Egy ideig nem, hogy lehet, hanem nagyon is része az egészséges fejlődésnek.


Megnyugodtál, kérdező? :)

2021. márc. 21. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó! Köszönöm szépen a válaszodat, nagyon értékelem h raszantad az időt, minden válasznak örülök, és érzem a valaszodon az őszinte segítő szándékot. Igen, diagnózis nincs ilyen korban, de 2,5 éves korig még sok idő van, majd ha akkor oké lesz, megnyugszom:)


Mások személyes v nem személyes tapasztalataira is nagyon kíváncsi lennék.

2021. márc. 21. 19:27
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
5 persze ertem, hogy a mutogatás hiánya aggaszt, de hidd el ez nem sokat jelent. Egyébként a fent leírtak közül mi az meg, ami szerinted aztizmusra utal?
2021. márc. 21. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Kedves kilences! Köszi h újra itt:)

Nem tudom hova tenni h ennyit hisztizik sokszor ok nélkül, van h a kaját csak szobahőmérsékletűre melegítem neki a mikróban, mert annyira kivan h nem kapja rögtön és várni kell, amíg melegszik. A pelenkazashoz is keresem a nyugodtabb pillanatokat, stb. Ez lehet h normális, csak nincs kivel megosztanom a félelmeimet. Az is aggaszt h nem int pápát, az h oda-vissza nem labdazik szintén nem nyugtat meg. Meg egy homályos érzés, benyomás: olyan flegma, mi többiek akkor erdekeljuk, ha kell vmi, a jatszon 30-40 méterre elmegy visszanézés nélkül. Kb ezek. Ja és h mintha csak ezen a szociális téren lenne lemaradva.

Amúgy simán lehet h velem van a baj:) Ez nekem annyira új helyzet, nem ismertem soha közelről ennyi idős gyereket, gyerekeket

2021. márc. 21. 20:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!