Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Akiknél nagyon rossz és...

Akiknél nagyon rossz és csúnya volt a testvérféltékenység, ott idővel ez mennyire változott, jobb lett?

Figyelt kérdés

8 hónapos a kicsi, 3 éves a nagy lányunk. A dackorszak még hagyján, de a testvérféltékenység most úgy érzem, abszolút a csúcson jár (legalábbis remélem, hogy ez a csúcs és nem romlik tovább). A kicsi már mászik, feláll, érdekli minden, amit a nővére csinál, megy utána folyamatosan, imádja, csodálattal nézi, meglátja és egyből felderül az arca, ha sír, hamarabb megnyugszik, ha ott a nagyobb. Én ezt próbálom erősíteni a nagyban is, de már nem igazán merem őket kettesben hagyni, még arra az időre sem, amíg vécére elmegyek, mert tuti bántani fogja a kicsit. Ellöki, kitépi a kezéből a játékot (ez még hagyján), ráül, átugrik rajta (aztán ki tudja, hogy mikor ugrik rá véletlenül), megrúgja, pofozza, csipkedi, üti izomból, tépi a haját, megharapja, karmolja, stb-stb. Közben meg hívja, hogy de vigyem magammal, fürödjenek együtt este, hintázzanak a mérleghintán együtt, és ha mondjuk a macskát már kezdi láthatóan bosszantani a kicsi a szőrhúzással, akkor megöleli és elküldi a cicát, tehát kicsit az az érzésem, hogy ilyen "ő az én testvérem, nem bánthatja senki - csak én, de én aztán nagyon!" hozzáállása van. Megszakad a szívem a kicsiért, amikor látom, hogy mennyire abuzálja a nagy, na meg nyilván féltem is a testi (és lelki) egészségét is, de őszintén fogalmam sincs, hogy hogyan tehetnék igazságot. Értem a nagyot is, féltékeny, kicsi még ő is, nem tudja kezelni még az érzéseit, nagyon vegyesek lehetnek, de én sem tudom az agressziót jól kezelni sajnos. Nálunk nem szokás verekedni, sosem ütöttük meg a gyereket, nem ezt a példát látja tőlünk, a hangom is csak most kezdtem el felemelni vele szemben, amikor látom, hogy bántja a kishúgát. Nem várom el tőle, hogy szeresse, nyilván most mit szeressen rajta, egy kisbaba, egy 3 évesnek ő még nem nagy truváj, de azt igenis elvárom, hogy ne bántsa. Amikor meg mégis megteszi, akkor meg én sem tudok olyan kedves és türelmes és üngyömbüngyöm lenni, mint általában, és ami amúgy nevelés szempontjából tök jól bejött eddig. Olvastam millió könyvet, neten cikkeket, de valahogy itt most semmi sem válik be. Nem kivételezek a kicsivel, rá is rászólok már születése óta (a nagy füle hallatára), hogyha valami olyasmit csinál, amit nem szabad, nyilván ő még nem érti, de na, neki sincs megengedve minden, van is külön kettesben töltött idő a naggyal is, szóval mindent megteszek, amiről úgy gondolom, hogy segíthetne. És mégis kritikán aluli a helyzet. Szerettem volna nagy családot, de részben emiatt biztosan nem vállalunk több babát, nekem ebből az agyrémből ennyi bőven elég. A családban van hasonló korkülönbséggel testvérpár, ott a nagyobb testvér folyton simogatja, puszilgatja, ölelgeti a kicsit, ott is van nyilván testvérféltékenység, de nem bántja a nagy a kicsit, vagy nem ennyire. Nem várom el, hogy pont ugyanolyanok legyenek, de azért nem örülök neki, hogy az ellenkezője a tapasztalat nálunk, és bánt, hogy nem tudom őket már kicsiként "jó testvér" kategóriába sorolni.


Akiknél hasonló volt a helyzet, nálatok ez idővel jobb lett? Volt valami konkrét dolog, ami meghozta a változást, vagy csak ahogy "összenőttek" kicsit jobb lett? Nem gondolom, hogy soha nem lesz veszekedés/verekedés közöttük, mert hát testvérek, nekem is van egy bátyám, tudom, milyen ez, de azért vannak határok, na.


2023. júl. 14. 14:16
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%

Voltaképp egy embert próbáló helyzetben magára hagytad a nagyot. Nem tanítottad meg neki, mit tegyen, ha a kicsi belekotnyeleskedik az ő dolgába.

Egy nyolc hónaposnak még bármi jó, amit a nagy kezéből kaphat. Legyen olyan " babásabb" játék kéznél, és azzal szédítsétek a kicsit. Be kell ülnöd közéjük játszani, hogy a nagy eltanulja ezt tőled. Akkor majd tudja hogy bolondítsa el, hogy nyugta legyen, de a kicsi meg megkapja a tesó kezéből a játékot, igaz azt, amivel a nagy nem is akar játszani.

Sajnos haragudtál a járókás válaszért, pedig a térbeli szétválasztás is használ.

Két ilyen korú gyerek még nem tud együtt játszani. Segítened kell.

2023. júl. 18. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
Nem hagyom őket egyedül játszani. Mindig ott vagyok mellettük, közöttük, a nagynak mindig mondom és/vagy mutatom, hogy ha valamivel játszik, amit a kicsi elvenne, akkor adjon helyette valami mást. Szokott is adni, csak nyulván az nem egy érdekes valami, a kicsit nem is szokta nagyon érdekelni egy 500. csörgő, újszülöttként sem érdekelték, most meg már főleg. Sosem hagyom egyedül, hogy majd ő megoldja, nyilván 3 évesen erre nem képes és nem is várom el. Ha látom, hogy közelít a kicsi a nagy felé, egyből megyek és ott vagyok buffernek, részben hogy védjem mindkettejüket (a nagyot is, nyilván a 8 hónapos simán meghúzza a haját, fájdalmasan belemarkol a combjába, rámászik, mittudomén, szóval a nagyot is kell védeni ilyen helyzetben), másrészt meg igen, hogy segítsem őket a "közös" játékban. De még olyankor is, amikor a kicsi elvan magában, akkor is direkt abbahagyja a nagy a játékot vagy akármit amit csinál, és átmegy a szoba túlsó felébe, csak hogy ellökje a kicsit és elvegye az amúgy számára tök unalmas babás játékot. Akkor is, amikor éppen a mosogatógépet pakolom be vagy teregetek vagy bármi, tehát nem a kicsire irányul a figyelem a nagy helyett. Nem haragszom a járókás válaszért, csak nem érzem hasznosnak a gondolatot, hogy a kicsit egész napra ketrecbe zárjam, csak mert ő zavarja a nagyot. Főleg, hogy ő már megy, felfedez, érdeklődik, mindig ott akar lenni, ahol a nyüzsi van, nagyon max tényleg a mosdóba menés idejére lenne megoldás (bár akkor meg a nagyobb simán bemászik mellé, mert nehogy már valamit csak a kicsinek legyen szabad), és az is csak addig, amíg nem lesz elég nagy, hogy kinyissa egyedül is vagy átmásszon rajta vagy valami. Én alapvetően azt szeretném elérni, hogy ha nem is szeretik kifejezetten egymást, azért ne legyen konkrétan ellenséges a viszony. Márpedig félek tőle, hogy most amennyire rajong a kicsi a nagyért, annyira elrontja ezt a dolgot a sorozatos elutasítás és bántás, pedig olyan jó lenne, ha ez megmaradna, legalább részben.
2023. júl. 18. 14:15
 13/13 anonim ***** válasza:
100%
De épp azt írták, hogy a NAGYNAK tegyél ki járókát vagy valami elkerítôt, ahová el tud vonulni, ha azt szeretné, hogy ne zavarják. Nem kell bezárni egyiket se sehova.
2023. júl. 19. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!