Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Aspergeres gyermeket nevelő...

Aspergeres gyermeket nevelő szülők: megosztanátok iskolaválasztási tapasztalataitokat?

Figyelt kérdés

Most 5 éves, diagnosztizált Aspi kislány számára keresünk iskolát. Nem sok jóval biztatnak. :( Ezért már most el kell kezdenem keresni, hogy jövő szeptemberben a megfelelő helyen kezdhesse meg a tanulmányait. Mindenképpen integrált oktatást javasoltak neki, azzal együtt, hogy vannak viselkedési problémái a szociális fogyatékossága miatt. (A másságával együtt az oviban elfogadják, szeretik a nevelők és a társai is.) SNI-s papírunk megvan, rá van írva, hogy integráltan oktatható, a pszichiátriai véleményen még az is, hogy lehetőleg kislétszámú osztályban.

Sajnos a tapasztalat az, hogy még ahol szerepel is az alapító okiratban az autizmus, nincs megfelelő felkészültség, és inkább nem fogadják a gyereket. :( Az általam ismert Aspi gyerekek mind szegregált (alapítványi) iskolába járnak... bennünket erről lebeszéltek a szakemberek, szerintük a lányom jól be tudna illeszkedni (természetesen a maga módján) segítséggel, normál osztályba is, és az IQ-ja alapján sem javasolták, hogy olyan iskolába járjon, ahol esetleg "visszafogják". A legideálisabb természetesen az lenne, ha lenne mellette gyp-asszisztens (az oviban is van, és nagyon jó hatással van rá!), de félek, ez hiú ábránd...

Akiknek már iskolás a gyerekük, milyen tapasztalataitok vannak?


2012. máj. 24. 13:19
 1/8 anonim ***** válasza:
Sajnos segiteni nem tudok. Fiam 6 éves és aspi most integráltan oviba jár. Maradunk mert nálunk sem tudtak helyet mondani hova menjünk. Azt mondták gyogyped.asszisztens az iskolába nincs. Kislétszámu osztály csak beszéd fogyatékosoknak indul. Szegregálthoz tul okos , integrált nagylétszámba nem való segitő nélkül.Mindenki az alapitványt mondja. Na de azt ki fizeti ? Várom a válaszokat talán én is okosabb leszek.
2012. máj. 26. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
65%

Szia! Hasonló cipőben járunk. Az enyém is high-profile autista, aspergeres, és jövőre lesz iskolaköteles, de még én is iskolát keresek neki. Decemberben kell visszamennünk a vadaskert alapítványhoz (pszichiátria, ahol megállapították a diagnózist), szerinted ott kell kérnem javaslatot a gyerek iskolázásáról? Olyat amilyen nektek van, mármint hogy sni integrálható (ez a része a legfontosabb nekem, mert az enyém is túl okos és 'rugalmas' ahhoz, hogy szegregálják).

Én momentán nézegetem a kerület iskoláinak alapító okiratát, és ha benne van az sni-sek fogadása, simán csak beiratom, azt gondolom majd szólok közben... Vagy ez gáz? Én nem építek arra, hogy tényleg kap 'ingyen' gyógypedagógust maga mellé...

2012. máj. 27. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

szia


Az, hogy Snis gyereket fogadhat nem biztos, hogy aspergerest is. Kir.hu honlapon megnézheted. De nekem az a bajom, hogy a gyerekemnek tudom/ vagyis csak érzem/ a 30 fös létszám nem megfelelö. Sok ilyen gyermeket nevelö szülö irja, hogy az iskolába a megnemértésböl adódóan társult szorongás, agresszió stb alakult ki a gyereknél. Nem tudom, hogy titkolod el nekünk idén is rajta volt az iskolaérettségi lapon hisz 3 gyereknek számit és fejlesztést kap. Ti hol laktok? Mi zugló

2012. máj. 28. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

milyen iskolaérettségi lapon? A nagyobbik gyerekemnél csak az óvodától kérték a sulik, az ovinkban meg nem tudják róla.

Amúgy is kislétszámú osztályt keresnék neki.

Délbuda.

Te nem félsz tőle, hogy ráállítod a gyereket egy egyirányú pályára? Én tök ettől félek :-(

2012. máj. 28. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Bennünket a Vadaskertből és az oviból is a Tanulási Képességvizsgáló (stb.) Bizottsághoz irányítottak, ott kaptuk meg az SNI-s papírt, és mivel a Vadaskertben már eleve ráírták a záróra, hogy integrálható, így a bizottság is ráírta.

Nekem az a tapasztalatom, hogy még egy aspinak is nagyon nagy szüksége van az autizmusspecifikus támogatásra, közösségben meg különösen! Tehát ha nem tudják róla, és nem kezelik megfelelően, az kb. olyan, mintha egy vakot akarnánk látóként kezelni. Amióta autiként kezelem a gyerekem, és az oviban is úgy kezelik, azóta rengeteget változott pozitív irányban. Érdemes mindenkinek elolvasnia a Különös gyerekek c. könyvet - ott nagyon jól le van írva, hogy az a zsákutca, ha "normálisként" akarunk kezelni egy aspit, míg, ha felismerjük az állapotában rejlő lehetőségeket, akkor azzal tudjuk "pályára állítani". De ehhez nagyon sok támogatásra van szüksége, a pedagógusok részéről is. (Pl. Temple Gradin elmesélte, hogy őt mindenki le akarta szoktatni a "mániájáról", de egy tanára meglátta benne a lehetőséget, és így válhatott a téma világhírű szaktekintélyévé.) Nekem minden szakember azt mondta, hogy ha a gyerek megkapja a szükséges "háttértámogatást", akkor nagyon sokra viheti a képességei alapján - sokkal többre, mint egy "átlagos" gyerek.


Alapítványi iskola: az is valamilyen szinten szegregál. Én tanítottam ilyenben, láttam belülről, én nem tartom alkalmasnak a papíron is "zseni" gyerek számára. Amúgy az, hogy egy intézmény alapító okiratában szerepel az sni, akár még az autizmus is, az égvilágon semmit nem jelent. Valaki, valamikor, valamiért belevette, de én hívtam fel így több intézményt, és közölték, hogy soha nem volt még autijuk és nem is akarnak...

A létszámmal kapcsolatban meg az a tapasztalatom, hogy a kislétszámú osztály (10-12 fő) is SOK egy aspinak. Sőt, van olyan foglalkozás az oviban, ahol öten vannak, és az is sok neki! Viszont a szocializációs fejlesztés miatt egyszerűen muszáj közösségbe járnia, különben lesz belőle egy magányos zseni. Meg tudja tanulni a közösségi szabályokat (ezt is mondták a szakemberek), sőt, meg is kell tanulnia idővel. Értem is ez alatt azt, hogy értelmezni pl. más emberek szándékát, együttműködni másokkal, stb. Erre pillanatnyilag képtelen. De felnőtt aspik beszámolói alapján, amit az átlagember a szocializáció során automatikusan elsajátít, azt az aspik tudatosan képesek megtanulni, hiszen az eszük megvan hozzá, még sok is. :)


Szóval egyelőre vergődünk, ráadásul fogalmunk sincs, hogy az új köznevelési törvény mennyire jelent támogató környezetet számunkra... nincs aspiknak iskola, az a gond... lehet, hogy csinálok egyet. :)

2012. máj. 29. 12:41
 6/8 anonim ***** válasza:
62%

HAJRÁ!

Beiratnám hozzád a lánykámat, ha felveszed :-)

Sőt, tanítani is szívesen jönnék :-D

2012. máj. 29. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én is Hajra megyünk.

Tényleg nincs jó választás mi most integráltan járunk és mindenki segitö kész, de mégsem jó. Igazad van kis létszám is sok, de legalább valami lenne. Nem hiszem, hogy tényleg csak a szegregált osztály ahol nem aspergeres értelmes gyerekek vannak létezik. Bár egyre elkeseredettebb vagyok.

Félek, hisz most mi szerencsések vagyunk a szakértök szerint is. Nincs semmi társult zavar, betegség nem agresszív. De mi lesz ha elveszti a biztonségot egy nagy osztályba.

2012. máj. 30. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Komolyan elgondolkodtam az iskolaalapítás ötletén. :) A gond csak az, hogy sok Aspi se jó együtt, mert hát akkor kitől tanulnak szociális kompetenciákat?!

"Normális" gyerekeket meg honnan vegyünk egy ilyen iskolához? :) De az ötlet nem elvetendő azért, csak át kell gondolni!

2012. máj. 30. 13:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!