Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Miért nem tudják sokan elhinni...

Miért nem tudják sokan elhinni, hogy TÉNYLEG vannak problémás gyerekek?

Figyelt kérdés

Régóta figyelem már ezt a kérdéskört, és nagyon sok olyan választ látok, amikor az egyértelműen "problémás" gyermekekre egy-két tünet kiragadása alapján azt írják többen, hogy nyugi, nincs semmi gond!

Én ezt élőben átéltem a gyermekemmel, évekig kaptam a "legyintéseket" szülőktől, szakemberektől és elhittem, mert el akartam hinni, hogy a gyermekem teljesen normális...

Ennek "köszönhetően" 4 éves korára sokat romlott az állapota, hiszen a jóindulatúnak szánt megnyugtatásoknak köszönhetően nem kapta meg a szükséges fejlesztéseket. Később, amikor végre eljutottunk megfelelő szakemberhez és megkapta a szükséges diagnózist és specifikus fejlesztést, rohamosan javulni kezdett az állapota.


Tudom, hogy nem egy ilyen oldal alapján kell a szülőnek dönteni, de sokszor szomorúan figyelem, hogy a "megnyugtató", kivizsgálósról, fejlesztésről lebeszélők hangosabbak, és akik a figyelmeztető jelekre hívják fel a figyelmet, azok rendre lepontozódnak...


Ti, akik látatlanul "rámondjátok" egy kisgyermekre, hogy "nincs vele semmi gond!", nem gondoljátok, hogy egy alaposabb kivizsgálás, és akár indokolatlan fejlesztés még senkinek nem ártott meg? (Akinek nem inge, ne vegye magára, csak megvitatásra érdemesnek tartom a témát...)


2012. dec. 13. 10:16
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Ja, és még valami:

"ez a gyerek beteg pl autista"

Az autizmus NEM BETEGSÉG. Amíg ez a szemlélet él, addig teljesen felesleges minden "küzdelmünk" szülőként...

2012. dec. 13. 20:14
 12/17 anonim ***** válasza:
57%
Szia!Én is feltehettem volna ezt a kérdést!Nagyon igazad van sajnos így működik a dolog.Lehurrogják azt aki fejlesztést ,kivizsgálást javasol. Leszarszülőzik azt aki nem tudja kezelni a gyerek furcsa viselkedését.Mi is megjártuk ezt ,tavasszal megyünk újabb vizsgálatra a szakértői elé.Időben kaptunk fejlesztést és ennek nagyon sokat köszönhetünk.Először én is hárítottam,haragudtam arra aki felvetette hogy baj van a kislányommal ,de tudat alatt én is éreztem már rég.Most is szoktam egy anyukával és kislányával találkozni.A kicsi nagyon sok autisztikus tünetet produkál de nem merek neki szólni mert a rossz hír vivőjét lelövik :)
2012. dec. 14. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

Előzőnek:

Nemrégiben úgy adódott, hogy összekerültünk (a kislányom és én) hosszabb időre egy anyukával és a kisfiával.

Amikor elmondtam, hogy a kislányom Asperger-szindrómás, meghökkent - és ez nem a "szokásos" meghökkenés volt, hanem az, hogy elmondása szerint a másik gyermeke pontosan úgy viselkedik, ahogy a lányom, és ekkor szembesült azzal, hogy ez bizony autizmus (soha senki nem mondta még nekik). Nekem semmit nem kellett mondanom, magától jött rá, rákérdezett néhány tünetre, hogy az az-e, és máris tisztában volt vele, hogy akkor bizony a saját gyermekénél is nagyon komoly a gyanú...

Az első reakciója a meghökkenés volt, de aztán láttam rajta a hihetetlen megkönnyebbülést. Mert ő is tudta, hogy a gyermeke MÁS, az óvodában is jelezték már, hogy valami gond van vele, jártak már egy-két helyen, de semmi nem derült ki. Amikor megtudta, milyen irányban kell elindulniuk, ő is, és a férje is megkönnyebbülést éreztek.

Magamról is tudom, hogy jobb TUDNI!

Mert amíg nincs meg a diagnózis, addig annyit tudunk, hogy valamiben más, és nem értjük, nincsenek meg az eszközeink. És az sokkal rosszabb, mint amikor már tudjuk, hogy mivel állunk szemben.

Én úgy voltam vele - és más anyuka is beszámolt erről az érzésről -, hogy amikor már a Vadaskertbe mentünk, akkor azon imádkoztam, hogy jaj, csak nehogy azt mondják, hogy NEM autista. Mert ha azt mondják, akkor mi van vele? Akkor kezdhetjük elölről az egész "nyomozást"...

Szerencsére - és ezt tényleg így gondolom - itt végre leírták az autizmus spektrum zavart.

2012. dec. 14. 10:55
 14/17 anonim ***** válasza:

Gyógypedagógusként dolgozom, tanulásban akadályozott gyerekek fejlesztésével foglalkozom. Az a baj a "jaj minek a gyerekeket annyit vizsgálgatni" felfogású emberekkel, hogy azt hiszik, manapság divat a gyereket kivizsgáltatni, mi meg mindenféle címkét rájuk ragasztunk, mert ezért kapjuk a fizetésünk. Azzal érvelnek, hogy régen is felnőtt sok gyerek, elvégezte az iskolákat, és nem lett semmi baja. Pedig ez nem így van. Örülhetünk neki, hogy Magyarországon ma már jól kiépített hálózat működik a korai fejlesztő központoktól kezdve a nevelési tanácsadókig, a tanulási képességeket vizsgáló szakértői bizottságokig. Ha megvan a pontos diagnózis, megkapja a megfelelő fejlesztést, és nem fogja végigbukdácsolni az iskolát, mint régen, amikor szintén volt sok problémás gyerek, csak nem volt papírja róla.

Mi is az iskolában, ha valakiről felmerül a gyanú, elküldjük vizsgálatra, ezek közül nem mindegyik lesz sajátos nevelési igényű, lehet, hogy csak magatartászavaros, vagy szociális problémái vannak, de inkább feleslegesen küldjünk be egy gyereket, minthogy ne vegyünk észre valamit. A tünetek nagyon összetettek, mi sem mondunk egy gyerekre semmit, amíg alaposan ki nem vizsgálták.

Azok a szülők nagyon jól teszik, akik ismerve saját gyermeküket aggódva a fejlődésük miatt elviszik kivizsgáltatni, és minél hamarabb szeretnének diagnózist kapni. A korai fejlesztés nagyon lényeges, ugyanis az első 3 életévben lezárul egy nagyon fontos fejlődési szakasz, ebben az időszakban lehet a legtöbbet tenni, megalapozni a későbbi fejlődését. Nagyon szomorú, amikor egy gyerekről csak iskolába kerülve derül ki, hogy baj van, mert addigra lezárult egy időszak, amiben a legtöbbet lehetett volna tenni. Minél idősebb korban kezdődik el a fejlesztés, annál kisebb az esély a lemaradás leküzdésére.

Én most csak általánosságokban írtam, hiszen minden gyerek problémája más és más, még két autista gyerek is teljesen különböző. De ma már mindenre van megoldási lehetőség, és azok a szülők, akik itt írtak, lelkiismeretesek, és jól tájékozottak. Akik pedig az ellentáborhoz tartoznak, és elkendőzik a problémákat, nem tudják felfogni ezeket a dolgokat, nincs kapcsolatuk ilyen helyzetekkel, gyerekekkel, de a véleményüket nem is veszi komolyan senki szerintem. Nekem bizonygathatná bárki, hogy nincs semmi baja a gyerekemnek, ha én mint laikus szülő érzem és sejtem, hogy baj van, úgyis az anyai ösztöneimre hallgatok.

2012. dec. 14. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Én még sem merem az anyukának megmondani a dolgot .Csak köszönő viszonyban vagyunk.Remélem a gyerekorvos vagy a védőnő szól neki(mondjuk az enyémen sem vették észre)a kislány kb 1,5 éves.Minent megszagol-megnyal,mindent sorba tesz,pörget,lábujjhegyezik(állandóan)Repked,nem beszél.Ennyi ami hirtelen lejött.És csak 15 percig voltunk egy szobában.
2012. dec. 14. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy egy gyógypedagógus is hozzászólt, mélységesen egyet is értek. (Bár hozzá kell tennem, sajnálatos módon az idei tanévben indult Magyarországon először autizmus szak a gyógypedagógiai karon... így NAGYON SOK gyógypedagógus egyáltalán nincs képben...)


Utolsó: védőnő, gyerekorvos? Viccelsz?! Sokszor az a legnagyobb gond, hogy a szakemberek csak kétszemélyes helyzetben látják a gyereket, és abból nagyon keveset lehet leszűrni, pl. az Asperger esetében (mert mit lát: hogy a gyerek baromi okos, közvetlen, szépen beszél, hát nem lehet autista...) Közösségben nem látja a gyereket, vagy csak 5-10 percig megfigyeli... az alapján nem lehet diagnosztizálni...


És hát személyes tapasztalat, hogy egy szülőtárs az, aki rengeteget tud segíteni (nekem is az volt az első lényeges tényező, amikor el tudtam fogadni a helyzetet, amikor véletlenül összeakadtam egy sorstárs szülővel, aki már előrébb jár, mint mi).

2012. dec. 14. 16:30
 17/17 anonim ***** válasza:

Ugyanez a helyzet a "vigyem orvoshoz bárányhimlővel vagy ne vigyem?" típusú kérdésekkel. Én mindig azt mondom, ne hazárdírozzunk a gyerek egészségével, főleg ha a szakszerű segítség elérhető és ingyenes. Erre mindenki azt válaszolja, hogy 39 fokos láz alatt minek az orvos. Végül is tényleg, anyuka is lehet diagnosztikai szaktekintély...

Magyarán én amondó vagyok, inkább elviszem a gyereket szakemberhez feleslegesen, semminthogy ne vigyem el és később már nehezebben fejleszthető. Nálunk a beszéd miatt kellett szakemberhez fordulni, el is vittem háromévesen, bár utóbb kiderült, hogy feleslegesen, végül is mégsem egészen feleslegesen, mert én is megnyugodtam, az óvónő meg a védőnő látta, hogy megtesszük, amit lehet, és ugye az ördög nem alszik, nem szabad lustaságból elhanyagolni az ilyesmit.

2012. dec. 20. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!