Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Akaratos, dacos, szinte...

Akaratos, dacos, szinte állandóan durcás arcú 3 éves kisfiú. Mit lehet vele kezdeni? Nem én vagyok a szülő.

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A párom unokaöccséről van szó. 3 hónapja vagyunk együtt, így még csak párszor találkoztam a nővérével meg a kisfiúval, másik városban élnek, ritkák a találkozások. Azt kell tudni, hogy a nővér férje külföldön dolgozik, kb. havonta jön haza 1-2 napra, a nővér neveli egyedül a két gyereket (van egy fél éves kislány is).

Volt már pár kisgyerekhez szerencsém, de ilyennel, mint ez a kisfiú, még nem találkoztam. Az alapvető arckifejezése az, hogy össze van húzva a szemöldöke, mint aki állandóan durcás. Agresszív, néha verekszik, ha valami nem tetszik neki, akkor kiabál. Nekem az is furcsa és szokatlan, hogy 3 évesen alig érteni a beszédét, nem csak egy-két betűt mond rosszul. Én laikusként azt gondolom, hogy kevés figyelem jut rá és így próbálja magára felhívni a figyelmet és szerintem nagyon hiányzik neki egy erős kéz. Úgy látom, hogy nagyon sok dolog rá van hagyva, pl. megnézhetsz még egy mesét, ha eszel pár falatot, aztán persze még egy meg még egy mese lesz belőle. Az anyja pedig angyali türelemmel és kedvesen beszél hozzá még akkor is, ha kiverte a nagyanyja kezéből az étellel teli tányért. Nálam mondjuk az is kiveri a biztosítékot, hogy az anyja kedvesemnek szólítja a gyerekét.


Én természetesen kedves vagyok hozzá és türelmes és aranyos és készséges is tud lenni, ha játszunk de őszintén szólva aggaszt a viselkedése. Bölcsödébe jár, mindjárt kezdi az ovit.


Természetesen nem fogok beleszólni a nevelésbe, nem akarok okoskodni, nincs gyerekem, de a család és a barátok révén sok tapasztalatom van a gyerekek terén és azt érzem, hogy ez nagyon nincs jól így.


A kérdésem az lenne, hogy szerintetek mennyire természetes és jellemző ez a viselkedés egy 3 éves gyerektől?


Előre is köszi a válaszokat!


2013. ápr. 8. 10:09
 1/8 anonim ***** válasza:
Valószínű hiányzik az apukája, az anyuka meg próbálja kompenzálni a hiányát. 3 évesen meg épp a dackorszakban van, szóval nem lehet könnyű vele. Majd kinövi.
2013. ápr. 8. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,

szerintem is valószínűleg hiányzik a kisfiúnak az édesapja, illetve esetleg a testvérféltékenység is belejátszhat (a hugi még nagyon kicsi és ugye így az édesanya figyelméből neki értelemszerűen kevesebb jut, amit máshol pótolna..)


Persze lehetséges, hogy csak idegen környezetben ilyen (azt is megkockáztatom esetleg, hogy idegen személyekkel- akár veled is pl. hiszen még nem vagytok erős kapcsolatban)- ez persze nem felmentés a verekedésre- félre ne érts.


Ő most épp a "dackorszak"-nak nevezett időszakban van, így nem nagy csoda, ha előfordulnak durcás időszakok (bár a verekedés, rendszeres agresszió akkor sem elfogadható!)


Más szülők is nevelnek egyedül egy vagy több gyermeket- inkább a veszélyt (a leírtak alapján) abban látom, hogy az édesanya a rend kedvéért inkább "megtörik" és nem nevel következetesen. Hogy ennek időhiány, az édesanya leterheltsége vagy épp a személyisége az oka, azt nem tudom, de mindegy is. Erre érdemes lenne finoman felhívni a figyelmét (ha vagytok olyan kapcsolatban és csak kedvesen, jóindulatúan), mert a kisfiú viselkedésével később is adódhatnak gondok, ha most azt szokja meg, hogy neki mindent szabad és megtapasztalja, hogy az anyukája csak "levegőbe beszél" amikor 1 mesét enged- ha hisztivel ki lehet zsarolni 5-t is.


...még egy dolog: borzasztó nehéz lehet azért egyedül két ilyen pici gyerekkel. Elhiszem, hogy aggódsz és ez nagyon becsülendő- de ha beszélnél vele róla, akkor kérlek ne felejtsd el, hogy azért gyakran ez embert próbáló "munka" egyedül.

Szép napot:

2013. ápr. 8. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat.


A tesvérére szerintem nem féltékeny, a kislányt nem bántja, sőt nagyon kedvesen, aranyosan viszonyul hozzá.

Igen, valóban rettentően nehéz lehet két kisgyerekkel egyedül, úgy hogy még esténként sincs otthon az apuka. Annyi segítsége van, hogy esténként egy idősebb néni megy át hozzájuk, segít az esti rutinnál: fürdetés, etetés, stb. De ez nyilván nem pótolja az apa jelenlétét.


Sajnos nem csak idegen környezetben viselkedik így, hanem otthon is, már voltunk ott látogatóban kétszer is, és az anyuka következetlensége ott is megfigyelhető volt, tehát nem csak amiatt engedte a mesét, mert épp nem otthon voltak és nem akart hisztit.


Először inkább a páromnak fogom mondani finoman. Semmiképpen sem akarom megbántani őket, vagy okoskodni, abszolút a segítő szándék vezérel, úgyhogy tapintatosnak kell lennem.

2013. ápr. 8. 11:25
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Igazad van egyébként, de nem hinném hogy szólnod kéne. Gondolj csak bele, egy gyerektelen, éppenhogy a családba bekerült nő ad tanácsot? Az a helyzet hogy az anyák többsége még a saját anyjától/anyósától sem fogad el tanácsot, mert beleszólásnak ítéli meg. A védőnőnek sőt még orvosnak sem hisznek sokan. Nem tudom hogy milyen a sógornő-jelölted, de én még nem szólnék a helyedben. A párodnak sem. De te döntsd el, tudom hogy jót akarsz, de nem biztos hogy jól fog elsülni...
2013. ápr. 8. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

2. válaszoló vagyok


Nekem van kisgyermekem és igenis örülnék annak, ha egy családtag, barát, közeli imserős normális, kulturált módon (lényeg: érezzem, hogy segítő szándék vezérli és jót akar, nemcsak okoskodni, überelni vagy kioktatni) visszajelezné nekem amit én nem látok. Nyilvánvalóan, mert az anyuka benne van a szituációban, sokszor nem is tudatosodik, hogy hogyan viselkedünk és ilyen esetben mindegy tükör, olyan, ha valaki "kívülálló" megmutatja, hogy ő hogy látja a helyzetet.


Nem tudom, hogy milyen kapcsolatban vagytok az édesanyával, de szerintem igenis lehet véleményed akkor is, ha te nem vagy még édesanya- kaptam én már nagyon jó ötletet olyan ismerőstől, aki nem gyakorló anyuka, de épp ezért néha olyan friss szemmel lehet látni a történéseket.


Ha nem vagytok olyan közeli kapcsolatban, akkor esetleg a párodat vond be (feltéve, hogy neki jó a kapcsolata az édesanyával). Mindenképpen neked kell döntened- de nekem nagyon szimpatikus az, ahogyan hozzáállsz a kérdéshez.

Sokat számít persze a "tálalás" is, meg az édesanya természete (lehet, hogy én sem vágnék bele, ha egy hirtelenharagú, könnyen dühbe guruló személynek kellene ilyesmit visszajeleznem)- na és persze az adott pillanat is. Ez utóbbira viszont lehet ráhatásod: ha te foglalkozol addig egyik vagy mindkét picivel, amíg a párod beszél az anyukával vagy fordítva és nem pl. a fürdetés, nyűgös fogzás közepén akarod vele ezt megbeszélni, akkor máris sokat tettél azért, hogy célba is találjon.


Persze, mindannyian szeretnénk jó szülők, szuper anyukák lenni, de egy intelligens, magára valamit is adó anya (---és ember is!) igenis legalább meghallgatja és megemészti a kevésbé pozitív visszajelzéseket is.


Szép napot:

2013. ápr. 8. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem három éves kor környékén mikor a dackorszak elég magasra ível, anyuka egyedül neveli őket, igaz kicsit következetlenül, akkor se adj tanácsokat, foglalkozz a saját életeddel.

Bár birkatürelmű lehet, valószínűleg nem sértődne meg, de szerintem nincs ehhez jogod, még ha jól is látod a helyzetet, amit nem is biztos, hogy jól látsz. Majd, ha kér tanácsot akkor adhatsz.

2013. ápr. 8. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A kéretlen tanács olyan mint a vékony jég. Ha táncolunk közben, könnyen beszakad.A másik, hogy könnyű messziről okosnak lenni. Nagyon egyszerű megmondani valakinek, hogy mit csinál rosszul. ína de ezzel még nem segítesz. Az anyukának valószínűleg valódi segítségre lenne szüksége. Beszólás, beleszólás nélkülire. Valakire, aki heti-egy-két alkalommal fölugrik, beszélget vele, leül a gyerekekkel játszani később vigyáz rájuk, míg ő szusszan egyet. A kedves rokonok igazán beugorhatnának. Mert a leírásod alapján azt gondolom, hogy a következetlenség fáradtságból, erőtlenségből adódik. Szóval kritika helyett segítség.
2013. ápr. 9. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én tökéletesen megértem az édesanyát. Nekem is két gyerekem van 1,5 év korkülönbséggel. És nekem még az esti rutinnál sem segített senki, a férjem legtöbbször este 10-kor jött haza, az első néhány évben.

Igen, sok mindent elrontottam, én is tudom. Sokszor fáradt voltam, és erőtlen, és igen, sokszor inkább ráhagytam a gyerekre, hogy ne legyen üvöltés (most iszom a levét egyébként). Szóval ne hidd, hogy ez olyan egyszerű. Elméletben biztos ő is nagyon jól tudja, hogy kéne csinálni, gyakorlatban azért minden másképp megy.

És valóban én is kiakadnék, ha egy gyermektelen nő akarná nekem megmagyarázni, hogy hogyan neveljem a gyermekeimet.

Pláne azt, hogy ne szólítsam őt kedvesemnek. Ebben mégis mi a rossz?

Szóval szerintem törődj inkább a saját dolgoddal.

2013. ápr. 9. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!