Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha valaki nem akarja, hogy...

Ha valaki nem akarja, hogy örökbefogadják. Mit tegyünk, ha egy 8 éves kisfiú a gyermekotthont választja az örökbefogadó család helyett? Erőltessük rá, ami mindenki szerint a javát szolgálja? Vagy ő érzi, neki mi a jó?

Figyelt kérdés
Furcsa helyzet állt elő a gyermekotthonban, ahol pszichológusként dolgozom. Egy 9 éves kisfiút hosszú hercehurca után örökbefogadhatóvá nyilvánították. Egy háromgyermekes család örökbe is szeretné fogadni, nekik már nem kell csecsemő, ám a fiaik 7, 9 és 12 évesek, Gergő épp közéjük illik. Anyagilag nagyon jól állnak, példás erkölcsű, a faluban nagy népszerűségnek örvendő, köztiszteletben álló család, a gyerekek példás magaviseletűek, etc. Szóval a környezettanulmány során a szociális munkások semmi negatívat nem találtak, dicshimnuszt zengenek a szülőkről, és mégis... Gergő egy pár alkalommal már volt náluk, most már egy hónapja ott él velük és renkdkívül rosszul érzi magát náluk. A volt nevelője meglátogatta, és feltűnt neki, hogy Gergő búskomor. Nem mondta ki nyíltan. Legközelebb én is vele mentem és tényleg. Végül valóban bevallotta Gergő, hogy vissza szeretne jönni az otthonba. Nem akarja, hogy örökbefogadják. De semmi indokot nem tudunk felhozni, hogy miért állítsák le a folyamatot. Ti értitek?

2013. márc. 19. 21:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 1/90 anonim ***** válasza:
94%
Hát szerintem ezeknél "a nagy köztiszteletben álló családok, ahol minden gyerek példás magaviseletű, meg ők a falu mintacsaládja" nem mindíg az minden aminek látszik. Lehet Gergőnek túlzottak a szülők elvárásai a példás magaviselettel és gondolom a tökéletese iskolai szerepléssel kapcsolatosan.
2013. márc. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/90 anonim ***** válasza:
90%
Ha valóban pszichológus lennél, nem tenned fel a kérdést..... A gyerek kívülállónak érzi magat.
2013. márc. 19. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/90 anonim ***** válasza:
86%
lehet, hogy a leendő testvéreivel van baja...talán valamelyik gyerek mondott neki valami olyat, amitől kétségbeesett
2013. márc. 19. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/90 anonim ***** válasza:
8%
te vagy az örökbefogadó anya?
2013. márc. 19. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/90 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Gergő a gyermekotthonban nőtt föl, tulajdonképpen ez a családja, természetes, hogy ragaszkodik hozzá. Fenekestül felfordult az élete. Lehet, hogy túl gyors volt számára a váltás.

Patronáló voltam 20 éve egy isten háta mögötti baranyai gyermekotthonban. Az ott élő fiatalokkal még ma is tartom a kapcsolatot. Mindig nosztalgiával gondolnak vissza a "zacira". Szerettek ott élni, pedig az nem családotthon volt, hanem egy 60-80 férőhelyes kastély.

2013. márc. 19. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/90 A kérdező kommentje:
Nem, de Gergőt én magam is szívesen örökbe fogadnám. Rendben, értem én, hogy mi zajlik le a kisfiúban, én is pont így gondolom, mint az első hozzászóló, hogy valami bűzlik. De ezt nyíltan nem mondhatom ki a tárgyaláson! Tudjátok, az dicsőség, ha egy kilenc éves fiúnak örökbefogadó családot találunk. Keresztben lenyelnek, ha leállíttatom a folyamatot. De közben érzem, hogy ez mégsem lenne jó a gyereknek, de a szociális munkásunk nem tud felhozni olyan érveket, ami nyomós lenne. Én pedig mit mondjak, mivel károsítja a család a gyereket? A jóra való elvárásaival? Mindenk azt mondja, adjunk időt neki és hát sajnálom, hogy összeomlik a mindenttudó pszichológusokról alkotott kép most sokakban, de nem tudom, mivel teszek jót a gyereknek... arról nem is beszélve, hogy manapság nem divat a gyermekotthont éltetni az örökbefogadás helyett. Meg vagyok lőve.
2013. márc. 19. 22:12
 7/90 A kérdező kommentje:
Szinte káromkodásnak tűnhet, amit írok, de bizony, én is azt tapasztalom, hogy a JÓL MŰKŐDŐ gyermekotthonokban, ahol szerető nevelőgárda verődött össze, nem volt olyan rémes a helyzet, mint ahogy azt a köztudat tudni véli. Most ugye, az a cél, hogy a 12 éven aluli gyermekek nevelőszülőkhöz kerüljenek, ne gyermekotthonokba... és aztán úgy járnak, mint Gergő, kívülállónak érzik majd magukat, mint a kétfejű liba. Persze nagyon jól is elsülhet a dolog, de sokkal nehezebb lesz ellenőrizni a helyzetüket, főleg, hogy ezeket a problémákat még a gyerekek saját maguk sem ismerik fel, "lenyelik", mert valahogy úgy érzik, hogy a saját hibájuk is, hogy nem érzik jól magukat ott, ahol mindenki szerint jól kellenne hogy érezzék magukat. Bocsánat, itt bevallhatom, hogy én magam is nagyon szerettem a kisfiút, talán ezért is vagyok ilyen szerencsétlen az ügyében, mert ugye, óriási szakmai hiba, megszeretni egy "klienst", de most otthon nem vagyok pszichológus, csak egy négygyermekes anya.
2013. márc. 19. 22:22
 8/90 anonim ***** válasza:
100%

Most gondolj bele, ő az otthonban nőtt fel. Ez pont olyan, mintha valakit a családjából tépnének ki. Esetleg a szülőkkel kéne beszélni, hogy legyenek türelmesebbek. Gergőnek megengedni, hogy néha meglátogasson benneteket az otthonban.

Minden családtaggal külön-külön beszélni, hogy milyen érzései vannak Gergővel kapcsolatban. Lehet kibukna, hogy mi a probléma.

2013. márc. 19. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/90 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Nem vagyok szakember, de ha jól tudom, azt szokták javasolni, hogy az örökbefogadott gyerek legyen a legfiatalabb az örökbefogadó családban. Hiszen ő kívülálló lesz még sokáig, nem ismeri a helyet sem rendesen, nemhogy a család elvárásait, szokásait (még ha már „pár alkalommal” volt is náluk), mindemellett a nehéz családi háttere is rányomja a bélyegét… Ebben a szituban a 9 éves gyereknek nagyon hasonló korú gyerekekkel kellene „egy szinten” lennie, és ez nyilvánvalóan nem fog neki menni a fentiek miatt.

Szerintem ez baromi frusztráló lehet, és nem csoda, ha visszavágyik oda, ahol mindent ismer, ahol a gyerekek közt már megvan a helye…


Egyébként egyetértek az 1. hozzászólóval, nekem a leírás alapján sem szimpatikus a „köztiszteletben álló család”, bocsánat, de három kiskamasz gyerek, akik példás magaviseletűek… hát, tudod, kiráz a hideg.

Pedig én „jó családban” nőttem fel, és „példás magaviseletű” kislány voltam. :)

2013. márc. 20. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/90 anonim ***** válasza:
100%

Valószínű az lehet a baj, hogy az új testvérei nem fogadják be, vagy nem úgy állnak hozzá ahogy kéne, esetleg kirekesztik stb. Gergő teljesen új, ott van "vele szemben" 3 testvér, akik már összeszoktak, valószínű a legjobb barátok, stb. és most odaköltözött hozzájuk egy kívülálló, akihez szintén alkalmazkodniuk kell, osztozkodni stb.

Gergő meg ráadásul már nagyon megszokta a gyerekotthont, biztos voltak ott barátai stb., és ebben az új családban nem találja a helyét. Akkor is könnyebb helyzetben lenne ha csak 1 gyereke lett volna már a családnak rajta kívül, de így 3 új testvérrel egy vadiúj családba beilleszkedni nagyon nehéz lehet, persze hogy visszavágyik a jól megszokott környezeténe.

2013. márc. 20. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!