Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogyan érjem el, hogy tiszteljen?

Hogyan érjem el, hogy tiszteljen?

Figyelt kérdés

5 éves gyerekem van. Mindig szeretettel, következetesen neveltük. Nem vagyok híve az erőszaknak, de előfordult egy-egy meglegyintés, életében talán 10x. Egyébként a legnagyobb bünti a mese megvonás. De inkább jutalmazni szoktam, ezzel motiválom.

Mióta ovis, elképesztő, miket művel. Tudjátok, ezek a tipikus ovis csúfolódó énekek, hülyézés, butázás. Sajnos a tesója (2 éves, most tanul beszélni, minden ragad rá) is eltanulja, és tök jó, amikor az utcán nevetve mutogat rám, hogy buta anya! És nyilván nem ő a hibás, nem is érti a szót. Milliószor elmagyaráztuk, miért nem szabad így beszélni, főleg a nagyobbiknak, aki tudja, hogy nem szabad, mégis mondja amikor mérges ránk. Mert pl megtiltunk valamit. Eddig ha szépen kértem, elsőre megtette, amit akartam, ha kedve ellen való volt, akkor másodszorra, amikor dackorszak tombolt, kis bünti és rávezetés után harmadszorra. De most olyan hisztiket levág, hogy csak nézek. És nagy "focista" a lelkem, előadja úgy, mintha én egy kegyetlen szörny lennék, amiért nem engedem pl, hogy a kapucnijánál húzza a tesóját, sőt, hovatovább be merészelem állítani a sarokba. ÉS elmeséli mindenkinek, legjobb, amikor azzal kezdi: anya bántott! (kis karját megfogva, elhúzom a "tetthelyről ahol rosszalkodott, beállítom a sarokba és rászólok, hogy maradjon ott, majd nem átallom megtolni háta közepét, hogy lépjen közelebb :)) ÉS nagyon csúnyán kiabál rám, vörös fejjel, vicsorog is hozzá. Aztán ha vége a balhénak, ugyanúgy viselkedik, mintha mi se történt volna. Előfordult, hogy felénk ütött ököllel, miközben éppen mgyaráztuk neki, miért viselkedik most bután. Vagy rúgott. Direkt nem ért hozzánk, csak úgy csinált, mintha. A tesójának dettó, csak az a baj, hogy ő már ténylegesen visszaüt, mert nem érti, mire is jó ez a "játék". Ilyenkor persze a nagy van felháborodva, hogy megütötte a tesója.

A legnagyobb bajom ez a csúnyán beszélés, visszakiabálás (nem is visszabeszél, hanem ordít velünk ilyenkor), meg az erőszak, amit felénk mutat. Nem tudom, mit csináljak, mert nem az akkori problémát akarom ideiglenesen orvosolni (mittudomén, hidegzuhany, 2 nagy pofon, szerintem ezek csak olaj a tűzre, és szintén agresszió, nem akarom ördögi kört), hanem véglegesen elérni, hogy legyen benne irántunk az a fajta tisztelet, ami lehetetlenné teszi az ilyen dolgokat.

Egyébként, hogy nehogy félreértsetek: ő egy érzékeny lelkű, értelmes, komoly, kedves fiú, az együttlétünk 10 %-át teszik ki ezek a problémák, mégis rossz érzés, szeretnék rajta változtatni. Nem vagyok ilyen higgadt, amikor épp benne vagyunk, nem szeretem az érzést, amit ez kivált belőlem.


2013. máj. 23. 06:22
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
Üdv a klubban. :) Kíváncsi leszek én is a válaszokra. Én is tettem fel már itt hasonló kérdést, de csak olyanok válaszoltak, akiknek nincs még gyerekük sem. Jó lenne tapasztalt szülők módszereiről hallani. Mert van az a korszak, amikor az ember magyarázással és büntetéssel sem megy semmire. Különben nálam a dackorszakban az vált be, hogy a csúnya beszédnél gúnyolódni kezdtem a gyerekkel, hogy pici baba és nem tud rendesen beszélni, milyen kis buta. Ha hisztizett, akkor pedig úgy tettem mintha nagy gondom lenne amit meg kéne gyorsan oldani. Pl. megnyitom a csapot és úgy teszek mintha nem tudnám elzárni vagy elkezdek keresni valamit és hogy gyorsan keressük meg, mert baj lesz ha nem találjuk meg. Ilynekor segítenek és ez eltereli a figyelmüket.
2013. máj. 23. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

megbeszélitek, hogy mik a szabályok, nincs csúnya beszéd, verekedés stb. Ha úgy dönt, hogy megszegi a szabályt, akkor büntetés. Esti mesét én nem vonnám meg, csak végső esetben, viszont a büntisarok, szobába küldés, programmegvonás, csokimegvonás működhet.

Hisztire ne figyelj.


Öt éves már nagyon értelmes, tudja, mit szabad és mit nem, valamiért próbálkozik. Talán a kistesó miatt?


Bünti után beszéljétek meg, hogy miért volt a bünti. Az óvodáskor egyébként embert próbáló, minden ökörséget eltanulnak egymástól, csúnya beszéd, köpködés, verekedés stb., ez így normális. De otthon ne tegye.

2013. máj. 23. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:

szerintem semmi különösebb teendőd nincs mint eddig a szeretet és a következetesség

én is így csinálnám, másfél éves babám van

de pont tegnap láttam egy földön csúszó kislányt a boltba aki nem kapott meg valamit és az anyukája hol kedvesen hol csúnyán próbálta észre téríteni, de a végén felkapta és kivitte a boltból, de a legrosszabb a többi vevő okos tanácsözönökkel látta el a nőt...

én meg itthon gondolkodtam hogy mit tennék ilyenkor, hát őszintén szólva nem tudom, csak remélni merem hogy nálunk ilyen majd sosem lesz

2013. máj. 23. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Az enyém csak augusztusban lesz 3 éves, de ugyanezt csinálja.

Ha csúnyát mond, ütöget, karmolászik (bölcsis tudományai), megy a sarokba, ha megnyugodott és bocsánatot kér, kijöhet, megöleljük, megpusziljuk egymást. Mindig elmagyarázom, miért kapott büntit és hogy ugye, hogy jobb barátoknak lenni és szeretni, együtt játszani, mint bántani egymást. A "csúúúúnya vagy, anya" ordításra (egyszer egy órán át telitorokból utcaszerte, mert nem bírtam ölben vinni őt is meg a biciklijét) meg nagyon szokta idegesíteni, ha azt válaszolom, hogy "az a csúnya, aki mondja", viszont elgondolkozik rajta :) Néha azért az is használ, ha váratlanul megölelem és úgy magyarázom el, mit nem szabad, ill. pl. megkérdezem, hogy "te szeretnéd, ha én ütögetnélek?".

Ő is tud ám panaszkodni rám vagy apjára, főleg idegeneknek, ill. motyog magában mindenféle kommentárt rólunk, amiken sokszor nagyon jókat derülök, akármennyire felhúzott.

Én azt látom, mióta "gestaposan" következetes vagyok és nincs alkudozás vagy jutalom az alapvetően elvárható viselkedésért, sokat javult a helyzet (lekopogom), de kellett hozzá vagy 3-4 hónap.

Ja és mesemegvonás nálunk is előfordul néha ötlet híján, de tényleg nem a legjobb, mert nem azonnali és inkább nyugodjon csak meg és váljunk el este barátságban.

2013. máj. 23. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
Igen, szerintem is az a megoldás, ha következetes marad. Megbeszélitek a szabályokat, akár le is írhatjátok/rajzolhatjátok és kirakhatjátok a falra otthon, hogy lássa. Nincs verekedés, kiabálás, csúnyabeszéd, tesóbántás stb. Ha megszegi a szabályt, rögtön meg kell büntetni. Ha mondjuk az utcán ordít, akkor ne várd meg még hazaértek és ott a bünti, hanem ott legyen helyben. Legyél kreatív. Szerintem se üsd meg és hasonlók, mert az csak olaj a tűzre, ahogy írtad is. Viszont sokszor jutalmazd meg (nem tárggyal, hanem dicsérettel, öleléssel, figyelemmel), ha szépen viselkedik, erősítsd benne, hogy ez a jó és ezért plusz figyelmet, plusz dicséretet, stb. kap. De kaphat piros pontot is, ha az motiválja. Mindegy. Szerintem jól csinálod, így a leírásból, csak erősnek kell lennedd. Hajrá! :)
2013. máj. 23. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
79%

Magadon kell változtatni. Írod, nem vagy higgadt, pedig messze messze az óvodásokat a legkönnyebb nevelni. Már nincs dackorszak, még nem iskolás, nem kamasz.


Egy 5 éves gyermek már tudatosan is képes manipulálni - ha olyan természetű, meg is teszi. Avval él vissza, h érzi rajtad, mi nem tetszik neked, és arra játszik rá.


Vegyünk konkrét példákat , én mit tennék a helyedben. Elsősorban ovisokkal foglalkoztam (egy ideje nincs rá lehetőségem), csoporttal is ,és egyénileg (babysitterkedés) szintén.


Felvetődött egy bolti példa, csokiért hisztiző gyermekkel. Konkrétan ilyen szituban még nem voltam, de elmondom, mit tennék: azt, amit más hasonló esetben, tehát előzőleg el kell érnie a felnőttnek a saját pszichéjében, hogy egy ovistól ne zavarja egy ilyen manipuláció. (Én már elértem, persze ha rossz passzban vagyok, néha én se a legmegfelelőbben reagálok.) Amint a gyerek a boltban elkezd őrjöngeni, teszem tovább higgadtan a dolgom, de nem feltétlen játszom el azt ,aki teljesen eltűnt, bár ez a verzió is működhet, gyereke válogatja, pl Ranschburg Jenő gyermekpszichológus e verziót javasolja: "jaj, hova lett az én gyermekem, sehol se látom, jaj", erre a gyerek megilletődik, hogy "hát anya/apa, hiszen itt vagyok...!", a szülő viszont játszhatja még pár percig, mintha meg se hallotta volna: "jaj még mindig nem lelem a gyermekem, az én KEDVES kicsimet...".

Tehát fontos, hogy bár nem túlzóan, de éreztessük, h a rendes-kedves oldalára vágyunk, de a lényeg, hogy ez is egy verzió arra, hogy magára a hisztire érzéketlen legyen a szülő, tehát hogy a gyerek ezt érezze. Mivel a cél: a gyerek ne érezhesse, hogy a szülője manipulálható hisztivel.

Ez utóbbival egyet is értek, bár egy picit más módon szoktam többnyire hozzáállni, mint Ranschurg módszere: egyszerűen csak teszem tovább a dolgom, de nem csinálok úgy, mintha meg se hallanám, hanem úgy viselkedek vele, mint amikor ő átlagosan viselkedik! Tehát nem dicsérem meg, de nem is mutatok olyasmit, hogy megrémültem.


Te magad is írod ,kedves kérdező, hogy csak olaj a tűzre a tiltás. Én pl sose büntetek, csak jutalmazok, ha megérdemli a gyermek. A büntetés semmire se jó, van hatása: fájdalmat, dühöt, esetleg bosszúvágyat vált ki a gyermekből; ezt meg egy épeszű szülő se akarja.

Vannak más motivációs technikák a nevelésben.

Tehát a konkrét pl-ra visszatérve, bolti hiszti:

Én: - hmmm nézzük csak... ja igen, egy liter is is kell... kicsim, tényleg, a pudingot túl hígra csináltuk múltkor... hmm.. mennyi tej is kell...

Nos ,a gyerek meg egy darabig ordít, toporzékol, de én, mint látható, elvagyok magamban, mint amikor ő átlagosan viselkedik, sőt, akár szólok is hozzá, DE OLY MÓDON, MINT AMIKOR ÁTLAGOS A VISELKEDÉSE. Ez fontos.


A lényeg: akár az én módszeremet, akár Ranschburg-ét alkalmazod, ugyanarról szól, tehát ha tudsz 3., 4. stb verziót , az is megfelelő, amennyiben ugyanaz a mechanizmusa:

a gyerek ne érezzen semmi olyat, hogy neked nem tetszik az ő viselkedése!


Vannak kivételek. Vészhelyzetben pl ha a gyerek őrjöngése a saját maga, vagy mások testi épségét veszélyeztetnék, akkor is így járok el, kivéve, hogy még idejében megfogom a gyermeket, és arrébb teszem, ahol biztonságosabb, vagy kiveszem a kezéből a játékkockát, akármit, nehogy odavágja valakihez, de ezt a lehető legnyugodtabban teszem és semmiképp se tüntető nyugalommal, hanem természetes nyugalommal; és fontos, hogy cinizmust SEM szabad éreztetni a gyerek felé (sajnos egyes szülők ezt hiszik megoldásnak, h olyan arckifejezést vágnak: "hehh :) Te kis ütődött, csináld csak, úgy is kontrollállak... :) ").


! FONTOS: amit írtam, 5 éves kortól érvényes! A 4. életév határeset, akkor sok mindenen múlik, főleg a gyermek jellemén, temperamentumán! Négy éves kor alatt viszont szinte biztos, h dackorszakból ilyen ,ah ilyen a gyerek, így nagy részt más eljárást javaslok 4 év alatt, és nagyrészt más az oka a hisztinek (pl tudatosan képtelen a manipulációra eyg 4 év alatti gyermek/csecsemő!)!


Másik példa: a kedves kérdezőé:

- Buta anyaaaa! :P :D

Nos, ekkor is hasonló a hozzáállás lényege. Te nézelődsz tovább. Ha a gyerek nem unja meg, akkor meg, akkor az irónia segít. ;) :

Felnőtt: - Hát, ez van. :) Buta vagyok, ezért sajnos nem tudok vigyázni a kisfiamra, de nem gond, hiszen most okosan viselkedik a kicsim, ügyesen tud magára vigyázni. ;) Szijaaa! :D Menteeeem! :D ;)

Mindezt ne cinikusan, hanem viccesen. :) Érezze a gyerek, h nem hat meg téged , amit ő bántásnak szán, sőt, együtt viccelődsz vele! :)

Hidd el, miközben te attól félsz, a "fejedre fog nőni", "nem fog tisztelni téged", ha elvicceled, valójában azt fogja érezni: "ufff, hát ez a trükköm nem jött be... sőt, milyen jó fej anya/apa, hogy ökörködik, marháskodik velem :D"


Mielőtt vki azt hiszi, csupa tündér ovisokkal volt dolgom, jelzem: egy ovis csoportban értelemszerűen sokféle gyerek van ,ez önmagáért beszél. De babysitterkedtem is már ovissal, mégpedig egy lekezelő, kötözködő, nagyszájúval is. :) Amikor nagy vígan beszólogatott nekem (a szülőjével hitte, h sakkban tarthat, mert "apa talál más sittert is, ha..."), olyankor elkezdtem venni a lapot és viccelődni vele. :) Onnantól el is felejtette, h bántani akart velem, együtt nevettünk. És egyre kevesebbszer próbálkozott be, mert egyszerűen nem érte meg neki. :)


Kaptam én már tisztálkodásom után közvetlenül, célzást ovistól, hogy "büdőőős vaaagy :D :P", ez nehezebben kezelhető szitu, de a lényege ugyanez. Reakciom az: "hm... én frissnek, tisztának, jó illatúnak érzem magam. :)". Tehát nem kell mindenáron ironizálni, se mindenáron jol/rosszul reagálni, rá kell érezni, mikor a vicces ironia, mikor a jó hangulatú közöny, mikor épp egy rövid, szinte semleges reagálás a megfelelő. Utóbbit szoktam ilyenre reagálni. Ha a gyerek folytatja a "büdösvagy"-t, akkor már további jó hangulatommal ne mfigyelek rá, vagy ha épp dolgunk van egymással, pl udvarra sietnünk kell együtt kimenni, akkor meg teljesen annak megfelelően viszonyulok hozzá: "nah :) siessünk, siessünk, rosszcsont, mert késésben vagyunk... :)" Stb.


Ha érzi rajtad, h tragédiának éled meg pusztán az, h ő alaptalanul mondott valamit, akkor ráépít. Illetve sok gyerek 4-5 évesen már megteszi, nem mind!


Tudni kell azt is: 10 éves kor alatt azért is egyszerű kezelni az ilyesmit, mert LELKE MÉLYÉN meg akar felelni a közvetlen környezetében levő felnőtteknek, főleg szülőjének. :)


Na igen ,esetleg még olykor kiemelheted, hogy na most épp szomorú vagyok, kicsim... tudom, hogy igazából te egy aranyos rendes kisfiú/kislány vagy... :( De ez is helyzetfüggő, mert van, hogy ráépít, hogy elszomorított téged. Tehát ezt MÁS ESETEKBEN a szoktam inkább alkalmazni. BÁR ALAPVETŐEN SZINTE MINDIG FONTOS ,HOGY ÖNMAGÁT ADJA A FELNŐTT, KISGYEREKKEL SZEMBEN IS. Na ezért kell változtatnod magadon. Ha színészkedsz, h te jó kedvű maradtál, sok esetben megérzi, h mégse lettél/maradtál jó kedvű, amikor ő manipulál téged.


KAMASZOKKAL, FELNŐTTEKKEL SZEMBEN, LEGTÖBBSZÖR SOKKAL NEHEZEBB KEZELNI az ilyen szitukat, mert ott már jelentős klikk, hatalom, és akár nagyon bonyolult pszichés manipuláció is állhat a háttérben. De egy ovissal? ;-) NE viccelj, téged még nem igen "szívattak" se kamaszok, se felnőttek. :) Vagy ha igen, még tehetetlenebb voltál, mint most... Nem nézlek le ezért, csak jelzem: ez is mutatja, h sürgősen mélyítened kell önismereted, és tovább fejlesztened pszichédet, és tanulnod a pszichés folyamatokat.


Egyébként helyesen vetette fel egy beíró: testvérféltékenység is állhat a háttérben mint oka viselkedésének. Ez van, majd túl lesz rajta.


A mesemegvonással én se értek egyet, de, mondom, én soha semmivel nem büntettem még gyereket, mert nem motiváló megoldás. Hacsak nem a MEGFELELŐEN IDŐZÍTETT , ALKALMI figyelemmegvonást nem tartja valaki büntinek.


De a mese, az étkezés alap dolgok, azt megvonni végképp nem szabad. Tudom, h jót akarsz és a középutat keresed, de tényleg, jelzem: a mese egy alap pszichés funkció a gyereknek, lelki táplálék, pontosan ez is a feldolgozáshoz kell neki, csak éppen lelki feldolgozáshoz.

2013. máj. 24. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
Három gyerekünk van, mindhárom fiú, és nálunk is ugyanez volt a gond, sőt, legkisebb fiam is elég hisztis, ő is 5 éves, a nagyobbak 11 és 16. Egész nap birkóznak, néha csúnyán beszélnek, főleg a két idősebb, és nekem nem is nagyon fogadtak eddig szót, csak az apjuknak, viszont van egy jó taktikánk. Azt találtuk ki, hogy minden héten az nyer, akinek a legtöbb jó pontja lesz- csináltunk egy kis füzetet, és akárháynszor jót csinálnak, pl. söprés, mosogatás, porszívózás, teregetés, öntözés, kutyus megetetése, stb.. kapnak egy jó pontot, viszont, ha csúnyán beszélnek, kiabálnak, hisztiznek, vagy szófogadatlanok, akkor 2 jó pontot kihúzunk. Aki nyer, az kap valamit, pl. nagyfiam zsebpénzt, középső is általában azt kér, kisfiam pl kártyát, vagy legutóbb is ő nyert és kapott egy Thomas-os labdát. Nálunk ez bevált módszer, viszont néha kapnak a fenekükre, még a nagyfiam is, az apjától nagyon fél, mert tudja, hogy ő elég szigorú, és tényleg ő hordja a nadrágot.Sok sikert! Ja és ne felejtsétek, nem az a jó szülő, aki elnézi, ha a gyerek rossz, hanem az, aki megneveli! Tudnia kell, mi a jó és mi a rossz, különben majd nézegethettek, ha tini korukban nagyon elfajult lesz a helyzet! Akkor már nem nagyon tudjátok megváltoztatni!
2013. máj. 25. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Azért ekkora baromságot,hogy egy 5 év alatti gyerek nem manipulál tudatosan,dehogynem.A másik a jutalmazás zsarolás,tulajdonképpen alap dolgot megcsinál meg van jutalmazva,mint a kutya nem?

Következetesnek kell lenni,találj ki egy büntetést,beküldöd a szobájába,vagy a sarokba.

2013. máj. 26. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Tehát egy önismeret nélküli, bizonytalan, következetlen valaki vagyok. Köszi, hosszú válaszoló. Ki vagy te, hogy rólam ilyeneket írj?? De igen, dolgoztam is, éltem is együtt csesztetős kedvű kamaszokkal, felnőttekkel. Szerintem elég fejlett az önismeretem...amiket te írsz, abban ütik egymást a dolgok. Egymásnak ellentmondanak. Vagy egy önjelölt szuperdada vagy, akinek nincs gyereke, vagy csak olvasgatsz a neten, és azt írsz, amitől nagyon okosnak tűnsz. Többieknek köszi, voltak nagyon hasznos ötletek!
2013. máj. 27. 16:58
 10/23 anonim ***** válasza:
Gyereket megütni szánalmasnak tartok kedves kérdező. Szülői gyengeséget, önbizalomhiányt látok mögötte. Van az a kis gyerek, védtelen, fizikailag jóval gyengébb mint te te meg jól pofán vered. Téged vernélek én pofán meglátnám hogy reagálsz rá.
2013. máj. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!