Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Úgy érzem, rosszul nevelem a...

Úgy érzem, rosszul nevelem a gyerekem, és tönkreteszem. Hová forduljak?

Figyelt kérdés
Alapból váratlan terhességből született a most majdnem 2 éves lányom,én soha nem akartam gyereket,mert én szeretetlenségben voltam nevelve,úgy éreztem,nem tudnék mit adni egy gyereknek. De hát így jött ki,felelőtlenek voltunk a férjemmel,és terhes lettem,és végül nem is szakítottam meg. Igyekszem szeretetet adni a lányomnak,még mindig cicizik,bár engem ez már nagyon megterhel,konkrétan utálom,ha cicizik,de ő csak ettől nyugszik meg. Ezt is én csesztem el,a legegyszerűbb volt minden sírásnál cicire tenni,hogy megnyugodjon.(persze megnéztem,hogy minden más rendben van-e) Szóval nincs is más megküzdési stratégiája. Amúgy nekem sincs,én állandóan zabálok,bulimiás vagyok. Sokszor megölelgetem,éreztetem,hogy szeretem,de baromi hamar elveszítem a türelmem,ha valami rosszaságot csinál. Pl kiönt valamit,leveszi magáról a pelust és odapisil,kakil valahová,ledob valami törékenyt.Megpróbálja elérni a vegyszereket,és késeket,már nem tudom,hová pakoljam őket,hogy ne kelljen nekem is minden alkalommal létrára másznom.Néha az a gonosz gondolat támad bennem,hogy akkor csak hadd csinálja,ha meghal,legalább nem lesz több gondom.Erről mindről tudja,hogy nem szabad,és nem tudom,hogy szoktassam le róla,leginkább kiabálok vele,de minimum undorító,gyűlölködő stílusban magyarázom neki,hogy mit csinált rosszul,néha le is bénázom,bár utólag igyekszem korrigálni,hogy nem ő béna,csak amit csinált,az volt bénázás,vagy ilyesmi.Ha rossz napom van,alapból nehezen viselem el. Kevésszer ugyan,de már ütöttem meg,a kezét olyan 3-4-szer,hirtelen felindulásból. Meg ha megüt engem,akkor is visszaütöm ugyanott,ahol ő engem. Ezt is rosszul csinálom? Inkább sírást kéne imitálnom,és mondani,hogy fáj? A játszótéren néha ütögeti a gyerekeket,de nem tudom biztosan,hogy bántás,vagy játék,hiszen én is szoktam néha játékból dobolni a hasán például. Ezen ő nevet,de én utálom,ha ő engem akárcsak játékból megüt. Amúgy inkább dühből üt meg,mert nem teljesül valami,amit akar.Most már elhatároztam,hogy játékból sem fogom paskolgatni. Sok mindent megengedek neki,de ő még ezeket a határokat is folyton túllépi,amiket egyszerűen nem tudok tolerálni.Nem tudom,hogy szóljak rá,hogy meg is értse,és nem tegye többet. Az is baj,hogy ha túl engedelmes,az sem jó,nem akarom azt sem,hogy azonnal behódoljon.Félek,hogy a sok kiabálás,és néhány ütés és rossz szó miatt rossznak hiszi majd magát,aztán felnőtt korában ő lesz majd a hírekben,mint ámokfutó,aki kinyírta az osztálytársait,meg a tanárait. Hozzáteszem,magamat utálom eléggé,depressziós fajta vagyok,időnként halálvággyal,de sokféle kezelés után sem változtam sokat. Nem akarom,hogy a gyerekem agresszív legyen,persze azt sem,hogy őt nyomják el. Szinte semmilyen problémát nem tudok úgy kezelni,hogy utána ne érezzem magam szar anyának,amivel persze a kedves férjem is egyetért. Néha itthagynám őket,de nem tudom,mivel teszek rosszabbat a gyerekemnek.
2013. júl. 11. 16:04
 1/6 anonim ***** válasza:
93%
Neked van szükséged szakemberre de sürgősen . Teljesen együttérzek veled, de borzalmas volt helyenként olvasni amit írsz. Fordulj pszichológushoz hosszas terápia vár rátok de végül jobb lesz !
2013. júl. 11. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Azzal, hogy megfogalmaztad a problémádat az első lépést már megtetted. Írtál a gyerekkorodról, ez azt jelenti, hogy egy nagyon nehéz teherrel léptél be az anyaságba, érzelmileg felkészületlenül. S ezt rossz örökséget adod tovább a gyerekednek, s majd ő a sajátjának. De te lehetsz az, aki megszakítja ezt az ördögi kört. De egyedül nem fog menni, csak megfelelő pszichológus segítségével. Nem tudom hol laksz, de nagyobb városokban már nagyon jó szakemberek érhetők el. Fel kell dolgoznod a gyerekkorodat, ki kell mondanod, hogy a szüleid ártottak neked és meg kell nekik bocsájtanod. Ez hosszú és keserves munka lesz, nagyon sok fájó emlék fog előtörni. De végig kell menni ezen az úton, csak így gyógyulhatsz meg. Ha magad már rendbe vagy, akkor foghatsz hozzá a gyerekeddel való szeretetkapcsolat kiépítéséhez, ami megint hosszú út lesz. De minél hamarabb elkezded, annál kevesebbet kap ő ebből a rossz örökségből. Lehet, hogy családterápiára is szükségetek lesz a pároddal együtt. Nem tudom hogy álltok anyagilag, de amennyire én belelátok, ezt jobb magánrendelésen. Ha budapesti vagy, tudok konkrétan embereket is ajánlani, mert jelenleg egy olyan képzésre járok az egyetemen, ahol pszichológiát is tanulunk. Ne add fel, sikerülni fog! Imádkozom értetek.
2013. júl. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Elég összetett, amit írtál és nagyon sajnálom, hogy így alakult az életed. A bulimia és a hangulatingadozások miatt én is pszichológust javaslok neked. Emellett lehet, sokat segítene valamilyen rendszeres, gyerek nélküli tevékenység is, amit örömmel végzel (hobbi, sport, közösség), hogy kizökkentsen a családi körből. Ha még otthon vagy vele, esetleg jó megoldás lenne az is, ha közösségbe adod a lányod, s így ugyan kevesebb, de minőségibb időt töltesz vele.


A gyereknek következetesség kell. Életkori sajátosság az, hogy ha hisztizik, ütöget és kipróbál mindent, amit nem szabad, de neked kell megszabnod a határokat és nem lemenni a szintjére. Az indulataiba ne lásd bele a saját (felnőtt vagy gyerekkori) érzéseidet. Próbáld ilyenkor kívülről látni magatokat vagy számolj 10-ig. Ha a magyarázat nem használt, csak büntetéssel lehet megtanítani, hogy "ki mint vet, úgy arat" - ez lehet sarokba állítás, játékmegvonás, hazamenés a játszótérről... a legjobb olyasmi, ami kapcsolódik a "bűntetthez" és azonnali. Tanítsd meg bocsánatot kérni, beszélj vele udvariasan, mondd ki az érzéseit ("Tudom, hogy mérges vagy, nagyon sajnálom, de indulnunk kell, mert fellökted xy-t", "Ha ütögetsz, nem játszom veled, mert az fáj nekem", "Ez nem gyerek kezébe való, ha még egyszer meglátlak felmászni érte, be kell menned a sarokba"). Mindig tartsd be, amit ígérsz, de sose fenyegetőzz olyannal, amit nem tennél meg.

Az empátiára 3 éves korára fog kb. megérni, addig neked kell megtanítanod, hogy csak olyat tegyen, amit szeretné, ha vele is tennének (ettől nem lesz nyámnyila, csak több barátja és őszintébb kapcsolatai lesznek).

A nevelés csak akkor fog menni, ha szavakon túl példát is tudsz adni elé, ami nem képmutatást jelent, hanem hogy tiszteletben tartod és tartatod a saját magadat, ehhez pedig az írásod alapján most segítségre lenne szükséged.

2013. júl. 11. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Amiket leírtál őszinteséget, és nagyfokú beleérzőképességet sugallnak, és én azt látom, igen sokan hasonló „hibákba” esnek a nevelésben, mint te, viszont nekik még csak meg sem fordul a fejükben, hogy valamit ne csinálnának jól. Nekik könnyebb az „áldott tudatlanságban”, viszont neked van esélyed a változtatásra.

Én is azt gondolom, hogy a problémák meglátása/belátása nagyon nagy lépés afelé, hogy az ember változtatni tudjon.

Sok mindenben hasonló az én helyzetem is a tiedhez (véletlen terhesség, hányattatott gyerekkor miatt nem akartam gyereket egyébként…), így teljesen átérzem a soraidat. Nekem is folyamatosan lelkiismeret-furdalásom volt (van), türelmetlenebb, ingerlékenyebb vagyok, mint szeretném, „gonosz” gondolataim támadnak, ha a gyerekem felidegesít.


Azt gondolom, az anyaság alapvetően egy hihetetlenül nagy kihívás, olyan felelősség, amit ha az ember belegondol, szinte lehetetlen elviselni. Szerintem mások nem is gondolnak bele ezért inkább. :) Mindig irigyeltem a „zsigeri anyákat”, akik születésükől fogva gyerekre vágytak, és teljesen biztosak benne, hogy ők mindent jól csinálnak – bár mint fentebb írtam, egyszersmint ez elég ijesztő is, hiszen nincs ember, aki mindent jól csinálna, de mégis olyan könnyű lehet meggyőződésből, kétely nélkül tenni a dolgokat.


Nekem sokat segített, hogy kétéves korában fél napra bölcsibe adtam a gyerkőcöt, és dolgozni kezdtem, igaza van, aki azt írja, hogy így „kevesebb, de minőségi” időt tudtam a gyerekemnek szentelni. Tudom, hogy rosszul hangzik, de addigra teljesen kikészültem az otthonléttől, ráadásul én „játszótérfóbiás” vagyok, szóval nem voltam hajlandó naponta lejárni más anyák és gyerekeik közé. Nem mintha szociopata lennék, az ovis és most már az iskolás szülők között is többekkel jóban vagyok, de egyszerűen nem éreztem soha azt, hogy a gyerekem születésével az „anyák nagy, boldog közösségébe” tartozom. Egyébként a barátaimmal mindig is eljártam beszélgetni, és ők hívták fel a figyelmemet arra, hogy milyen jó fej vagyok, hogy nem folyton a gyerekemről ömlengek, hanem megmaradtam szuverén embernek… miközben bennem az az érzés munkált, hogy emiatt is rossz anya vagyok, mert mások teljesen fel tudnak oldódni az anyaságban, én meg itt „önállóskodom”, szabadságra vágyom.


Igen, bennem is felmerült néha, hogy elmegyek világgá, mert jobb az mindenkinek, mint egy magamfajta hárpiával élni… de nem lehet, nem tudom, hogyan tudja ezt megtenni bárki, hogyan lehet feldolgozni a tudatot, hgoy magára hagyja valaki a gyerekét.

Mert a gyerekednek te vagy a lehető legjobb anyja – és tudom, hogy ez hülyén hangzik, de az évek során rájöttem, hogy igaz. Persze sokszor azzal vágtam vissza, ha nekem mondta ezt valaki, hogy „ja, persze, de honnan tudhatnám, hogy jól csinálok-e bármit, mikor egy gyerek akkor is szereti a szüleit, ha azok agyba-főbe verik”. Mert ami baromi nehéz szerintem még, hogy nincs konkrét visszaigazolás arra, milyen anya az ember. Ha valamit rosszul csinál a gyerek, akkor én hajlamos vagyok azt gondolni, biztosan miattam van, de amiben jó, az meg „veleszületett”. Pedig ez nyilván nem igaz. :)


Szerintem arra kell nagyon vigyáznod, hogy ne éreztesd úgy a lányoddal, hogy „felesleges nyűg” neked. Tudom, nagyon nehéz, hiszen ha álló nap együtt vagytok két éve, és ilyen labilis érzelmi állapotú vagy, óhatatlan, hogy időnként nehezen viseled az együttlétet. Ezért lehetne jó megoldás esetleg a bölcsőde – tök mindegy, ki mit mond, hogy a „bezzeganyák” meddig vannak otthon a gyerekeikkel, ahogy már írtuk, a minőség a lényeg, nem a mennyiség. Az is tény, hogy az ember minél jobban el akarja választani magától a gyerekét, az annál jobban kapaszkodik belé. Azt gondolom, nem az egyetlen megküzdési stratégiája a lányodnak a cicizés, hanem olyankor közel érzi magát hozzád, igazán közel.

Ha tudnál olyan időt/helyet/módot, amikor/ahol/ahogy igazán csak vele foglalkozol, akkor rögtön lenne alternatívája a cicizésnek. Tudom, ez egy kétévesnél nem egyszerű.


Az ütögetésre jól rátapintottál, tudod, hogy hány ember nem jön arra rá, hogy nem jó, ha játkból üti-harapdálja a gyereket? És utána csodálkoznak, hogy Pistike miért harap meg mindenkit a bölcsiben… :)


Na nem okoskodom tovább, elnézést a hosszúra nyúlt irományért, igazából csak arról szerettelek volna biztosítani, hogy nem vagy egyedül.

A pszichológus nyilván segíthetne (ha találsz megfelelőt), lehet, hogy érdemes lenne betérnek a helyi nevelési tanácsadóba, bár a kislányod a leírásod alapján nem „beteges” semmiben.

Esetleg érdemes lenne valamilyen „alternatív” ellazító módszert találnod magadnak, nem tudom, sportolsz-e, de nekem már az otthoni torzás is nagyon kellemesen hat a kedélyemre, de jót tehet a jóga, meditáció, akupunktúra…

2013. júl. 12. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"A nevelés nem csak elveken és okos taktikán múlik, mert elsősorban a lényünkkel nevelünk. A nevelés: titkos metakommunikáció. Ami jó benned és tiszta, és ami rossz és koszos, továbbadod. A gyerek remegi félelmeidet, aggódja az aggodalmaidat - de éli a nyugalmadat és derűdet is - ha valódi."


Müller Péter

2013. júl. 18. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%

A meghal,legalább nem lesz több gondom résznél azt hittem rosszul látok....azt hiszem,belőled az anyai érzés is hiányzik,a kötődés a gyermekedhez.Nyűgnek látod,tehernek.Próbáld meg a jó tulajdonságait szem előtt tartani még akkor is,ha rosszaságot csinál.Ez segítene neked is,hogy jobban "Megkedveld" őt,valamint neki is,ha az anyukájától nem csak a bántást hallaná,azt,hogy ő rossz.Dícsért meg,ha jót tesz,mert így az önértékelésével is problémák lesznek,ha felnő,nem fogja magát szeretni.2 évesen még mindig nem rendelkezik a gyerek olyan értelmi képességekkel szerintem,hogy feltétlenül tudná minden helyzetben,mi a helyes,és mi nem az,ne várd el ezt tőle.Az én édesanyámnak is volt egy depressziós korszaka,én is rosszul éltem meg,elkedvetlenített,hiába akaratán kívül tette.Ez is,mint minden más hál'Istennek megváltozott,véget ért,ma pedig már,mondhatni boldogak vagyunk.Szóval a legfontosabb:a jót lásd a gyermekedben,bizonyítsd be neki,és magadnak is,hogy érdemes élnie.

Egy 17 éves lány

2013. júl. 24. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!