Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogyan fegyelmezzek egy...

Hogyan fegyelmezzek egy problémás kisfiút, aki délután altatásnál zavarja a többi gyereket?

Figyelt kérdés
Pályakezdő óvónő vagyok, és elsősorban óvónők tanácsát szeretném kérni egy kisfiúval kapcsolatban, aki nagyon nehezen fegyelmezhető. Napközben nincs vele különösebb probléma, eléggé pörgős, de jól elvan a többi gyerekkel. De délután altatáskor egyszerűen nem akar aludni, zavarja a többieket, szemtelenkedik, nevetgél és egyáltalán nem lehet vele szót érteni. Próbálkoztam már kedves szavakkal megnyugtatni, de nem használt, mondtam, hogy, ha rosszul fog viselkedni, nem hoz neki ajándékot a Mikulás, felemeltem a hangomat is, határozottan rászóltam, hogy hagyja abba, de semmi sem használt. Szeretném hát megkérdezni, hogy ti mit tennétek hasonló helyzetben, milyen módszerrel próbálnátok megnyugtatni?

2015. nov. 27. 20:07
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%
Fiam sem aludt soha az oviban (ha igen, szóltak, hogy figyeljek rá, beteg lesz,be is következett mindig). Annyit kellett csendben feküdnie, míg a többiek elaludtak, akkor kimehetett a konyhásnénikhez segíteni :)
2015. nov. 28. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
68%
Óvónőként dolgozok, nekem eddig mindig bevált, ha a gyerek mellé ültem és simogattam az arcát vagy a hátát. Volt, hogy azt igényelte a gyerek, hogy feküdjek mellé a földre a kiságya mellé. Érdemes beszélni a szülővel. Szokott-e otthon aludni? Ha igen mikor, hogy altatják el? Volt olyan gyermekem aki otthon mindig alszik, de csak 2 körül kerül ágyba. Az oviban mi pedig jó esetben már fél 1-kor fekszünk. Ilyenkor érdemes a szülőkkel egyeztetni, hogy próbálják az ovis napirendet hétvégén is betartani.
2015. nov. 28. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha kiderül, hogy otthon sem alszik, kénytelen leszel a "csendben elfoglalja magát" célt kitűzni.

Beszéld meg vele már délelőtt, hogy mivel foglalkozhat alvásidő alatt (pl. 10 percig feküdnie kell, aztán kaphat képeskönyvet, kiülhet egy asztalhoz rajzolni, kirakózhat, gyurmázhat stb.) és ha ezt csendesen csinálja, kb 5 percenként adj neki egy korongot, rajzolj egy lapra egy mosolygós arcot vagy bármit, ami kézzelfoghatóan jelzi a gyereknek, hogy "igen, sikerült csendben maradnom". Beszéld meg vele azt is, hogy ha ezekből a "jópontokból" 20-30 akármennyi összegyűlt, kaphat egy matricát, sütit, akármit. És mondjátok el fűnek-fának, mennyire ügyes volt, nem zavarta a többieket...

Persze a kisgyerek nem fog tudni harmincig elszámolni , de ha pl. egy lapra előre felrajzolod neki az üres arcokat, amiből mindig kiszínezel egyet, vagy felragasztasz egy-egy színes korongot, akkor látni fogja, ahogy megtelik a lap, és megérti, mennyi nyugit kell még kibírnia. A szülővel is megbeszélheted, hogy ő jutalmazzon, de egy ilyen kicsinél még hatásosabb, ha rögtön a cél elérésekor tőled kapja meg a jutalmat.

Van még egy fontos szabály. A megszerzett korongot sose vesszük vissza. Ha hangoskodott, kicsit szomorkodunk, amiért most nem rajzolhatunk a lapjára újabb jelet, és ha elcsendesedett, megint számolni kezdjük az öt percet.

Egy mozgékony háromévesnek öt percet is elég nehéz csendesen kibírni, ha belegondolok, hányszor öt perc az alvásidő, elég elrettentő a feladat.

2015. nov. 29. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
83%

Én pedagógiai asszisztens vagyok, bár nemsokára óvónő leszek:)

Én 3 éve vagyok a rendszerben és az első évben bekerültem egy nagycsoportba, ahol betegség miatt én altattam délután minden nap. Volt egy 7 éves kisfiú, aki nem aludt. persze volt aki még nem, de ők csöndbe voltak. Ez a fiú hétről hétre szemtelenebb, durvább lett viselkedés terén. Kezdődött a csendes hangoskodással, ami a végére szándékos ordítással párosult, röhögve. Kezdetben kedvesen szóltam, oda ültem, simogattam, megígértem, hogy ha csendben van előbb kelhet rajzolni, könyvet nézegetni, aztán külön raktam, de ugye minden hiába volt, hangoskodott. Egyszer csak mivel egy nehéz csoport volt, és a többieket is felspannolta, ki zavartam a jele alá, 10 perc után visszaküldték, és szóltak, a kollégák, hogy ilyet nem lehet... Hiába szóltam, hogy nem bírok vele se szép szóval, se sehogy, sajnos nem segítettek sehogy. az volt a szerencsém, hogy év vége volt, és az utolsó hónapban már nem is jött...Borzasztó ciki helyzetbe hozott a többi gyerek előtt, amit nem értettem, mivel nap közben jól elvoltunk, sokat segítettem neki a lassúsága, nehéz felfogása miatt, ám délutáni alvásnál már tudtam, hogy direkt provokál. Lehettem én kedves, fenyegetőzhettem én bármivel, sajnos hangos volt akármit is csináltam, nem hagyta a többieket, akik persze viccként fogták fel, és nevetgéltek a fiú butaságain. Óvónőként valószínűleg szóltam volna a nemdolgozó anyukának, hogy vigye el, vagy nem is tudom, de pedasszisztensként meg voltam lőve. Ami biztos, hogy most már nem tutujgatom sokáig az ilyen típusú gyerekeket, néhány rászólás után emelem a hangom, hogy mégiscsak tudják ki a felnőtt. Ami biztos, borzalmas volt, még a pályától is elment a kedvem, meg az önbizalmam is...És ami a legdurvább, ma se tudom, hogy mit lehetett volna csinálnom, hiszen mindent megcsináltam amit javasoltak, vagy amit olvastam a témában, hát vannak ilyen gyerekek...

2015. nov. 30. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

#14

Nagycsoportnál pláne nem értem, miért nincs egy óvoda felkészülve arra, hogy nem minden gyerek akar délután aludni. Nem hiszem, hogy ne tudnának egy játszószobát fenntartani az ébren maradó gyerekeknek, ahová aztán mehetnének a kisebb csoportból is a következetesen nem alvó gyerekek. Én sem aludtam az oviban soha, itthon aludtam este 9-től délelőtt 10-ig, azzal le volt tudva az egész napi alvásom. Nyilván képtelenség lett volna ebéd után újra ágyba dugni. Szerencsére normális oviba jártam, nem is próbáltak. Ez ilyen becsípődés az óvodákban, hogy ebéd után mindenképp aludni kell.

2015. nov. 30. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Utolsó! Nem a hellyel van a gond. Inkább a felügyelettel. A délutànos óvónők a sajàt csoportjukban vannak olyankor. A dajkak mosogatnak, takarítanak. A ped. asszisztens a környékbeli falvakban lakó gyerekeket szedi össze, ébreszti, öltözteti, és kíséri a buszhoz. Mégis ki legyen a külön engedett gyerekekkel?
2015. dec. 14. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

#15 vagyok.

És mi az akadálya annak, hogy az alvás idejére keveredjenek a csoportok? Nagycsoportban már a legtöbb gyerek úgysem akar aludni, aki mégis, az átmegy a kisebbekhez, cserébe a nagycsoport délutánra befogadhatja azokat a kicsiket, akik ébren maradnak.

2015. dec. 14. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
0%

Én szülőként nem örülnék ha 17es ötletet megvalósítanàk a kiscsoportos fiam óvodájában

Okkal vàlasztottam x és y óvónénit, az óvoda ne rakja àt délutànra z óvónénihez csak azért, mert pàr nagycsoportos, akik hangoskodnak, zavarjàk a többit. Az igaz, hogy az óvónő igenis tudja kordàban tartani a gyerekeket, ültesse ki (felügyelettel).

Abban is van valami, hogy a problémàs gyereket is le kell kötni, de csak miutàn megtanulta a szabàlyokat betartani, tehàt kibírja csendben, amíg a többi elalszik.

2015. dec. 15. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Nálunk az óvodában mindig is az volt a megszokott, hogy volt egy játszószoba, ahová minden gyerek elmehetett, aki nem tudott elaludni, ott rajzolni, könyvet nézni, stb lehetett, ami csöndes játék.

Senkit nem kényszerítettek alvásra, és "érdekes módon" egyetlen gyereknek sem volt baja abból, ha nem aludt ebéd után.

Amelyik álmos volt, annak volt rá lehetösége, aki meg nem, az el tudta magát csöndben foglalni.

2016. jan. 17. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:
Óvónő vagyok. Kiscsoportom van, és csak egy gyerek van, aki soha nem alszik, de még ő is várja mindig az alvást, mert egyszerűen egy ilyen korú gyereknek szüksége van a pihenésre. A csendben fekvésre. Mi mindig sokat mesélünk, altatót éneklünk, és addig simogatjuk a gyerekeket, amíg el nem alszanak. Ha bohóckodik, egy-két simításra lenyugszik. Aki nem tud elaludni, azon mindig látom, hogy feszült valami miatt. Nálunk egy kisfiú van, akivel rengeteg gond van. Eddig nagyjából mindig elaludt, fáradt volt, viszont mostanában egyre durvább a helyzet. Feszült a lelki bajai miatt. Itt viszont már nem segít a simogatás, a kedves szó, mert amiatt, hogy otthon el van nyomva, nálunk teszteli, meddig mehet el a hatalmi harcaiban. Ha csupán kedvesek lennénk vele, és szeretettel oldanánk meg, akkor ő továbbra is rohangálna, természetesen kisgatyában, mert nem erőltetjük rá a pizsit, felmászik a szekrény tetejére, ordít, visít, ha hozzáérünk, röhög, hangokat ad ki, mászkál a gyerekeken... Elég nehéz a helyzetünk, mivel napi legalább egy órát mindig az ő nyavalyáival kell foglalkoznunk, és fogy a türelmünk. Nekünk szerencsére a folyosóra kiküldés egy jó eszköz volt a kezünkben. Bezárom ilyenkor a bejárati ajtót, hogy véletlenül se szökhessen ki az udvarra, és megmagyarázom neki, hogy nagyon szeretem őt, de nem hagyhatom, hogy a többiek miatta ne tudjanak elaludni. Ha csöndben lefekszik az ágyára, akkor bejöhet. Ha olyan napja van, ez működik most, lefekszik az ágyára (aludnia nem kell!! Ilyen lelkiállapottal úgyse fog...) vagy az ágya mellett a földön foglalja el magát valami hülyeséggel. De legalább nem rohangál stb. Igazából kezdek belefáradni. NEm tudom mit tehetnék még, hogy a végre leálljon a harcaival(nem öltözök föl, nem vetkőzök le, nem ebédelek, nem megyek ki az udvarra, nem jövök be az udvarról, és nem utolsó sorban folyamatosan bántja a gyerekeket, már félnek tőle).
2016. febr. 20. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!