Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » A megkésett beszédfejlődés...

A megkésett beszédfejlődés hogyan okozhat autisztikus tüneteket?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Van egy 22 hónapos kisfiam, akire nem mondom, hogy nem beszél, mert a saját nyelvén egész szépen elmagyarázza a dolgokat, de egyébként egy értelmes szava sincs, de még hasonlókat sem mond (értem itt ezalatt pl. hogy az iszik helyet azt mondja hogy "isz", szóval ilyen sincs). A lényeg, hogy ha önmagában ennyi lett volna vele szemben az aggodalmam, nem viszem szakemberhez, de az az igazság, hogy sok autisztikus tünete is volt/van így rászántam magam és elvittem. Ott azt mondták, hogy megkésett beszédfejlődése van és nem szabad tovább várni, mindenféleképpen kell neki a fejlesztés, szóval TSMT-zni fogunk. Konkrétan rákérdeztem, hogy autizmus (értem ezalatt bármely "árnyalatát") lehet-e a dologban, amire ő azt felelte, hogy a kisfiam metakommunikációja jó. De majd meglátjuk, hogyan reagál a fejlesztésre, mert ha nem olyan tempóban fejlődik stb akkor majd tovább vizsgálódunk, hogy lehet-e más a háttérben, de ő úgy gondolja, csak megkésett beszédfejlődés van, idegrendszeri probléma, valószínűleg a terhességi/szülési komplikációk miatt (mert voltak sajnos).


Szóval azt kérdezném én, hogy a megkésett beszédfejlődés valóban okoz autisztikus tüneteket? És ha igen milyeneket és miért? Hátha esetleg valaki járt hasonló cipőben és kapott plusz infókat a dologról.


Hátha segít, leírom kisfiam másfél évesen ilyen tüneteket produkált:

- feltűnően jó gyerek volt/túl jó gyerek (még most is)

- nem tartott szemkontaktust

- nagyon nehezen lehetett vele játszani, sokszor mintha nem értette volna mit mondunk

- magában játszott sokáig (mindene az autó és a közlekedés)

- bárkinél ott tudtam hagyni, az sem érdekelte ha kimegyek a szobából vagy visszajövök, sosem reagált ezekre, nem sírt utánam

- ha becsípte az ujját valahová, nem sírt, nem szólt csak nézett

- játéka ismétlődős volt, megszokott útvonala volt, ha lementünk játszani

- ha valami nem úgy állt, ahogy szokott, akkor megigazította

- elég hamar megtanult futni, ezért csak futva, szaladgálva közlekedik, de igazából a napja nagy részét azzal töltötte, hogy céltalanul szaladgált fel-alá a lakásban ugyanazon az útvonalon (mindezt olyan komoly kis ábrázattal, mint akinek ez a munkája :) )


Na kb ennyi...de mára annyi változott, hogy tart szemkontaktust, tud huncutkodni, incselkedni,sír utánam és mérséklődtek az ismétlődős tevékenységei és a megigazítós mániája. A többi kb maradt, annyi jött még hozzá, hogy ha izgatott vagy örül akkor topog a lábával, mint aki menetel vagy nem is tudom :)De ezt nagyon sokszor csinálja...ahogyan a szaladgálást is

Egyébként kis tündérem,okoska, mondta is a szakember, hogy IQ-val nincs baj.

Csak igazából én nem zártam ki magamban teljesen az autizmust, ezért érdekelne, hogy ha csak megkésett beszédfejlődés vagy idegrendszeri éretlenség van nála az okozhat ilyen tüneteket, amiket az előbb felsoroltam?

Bocsi, nem akartam ilyen hosszan.

Előre is köszönöm a segítséget!



2017. jan. 30. 13:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Szia ! Nekem most 2,5 éves a kisfiam hasonló cipőben járunk .. Ő nem beszél még, nem utánoz, ezért kerestem fel egy neurológust aki hallásvizsgálatot és gyógypedagógia felmérést ajánlott. Egy - két autisztikus tünetet én is felfedezek rajta, lehet csak hiperaktív nekünk azt mondta a neurológus, de van autizmusra is hajlam.
2017. jan. 30. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem vagyok szakember, de szerintem ezt nem lehet így megmondani. Ezek az idegrendszeri dolgok, olyanok, mint egy vegyesfelvágott. Kicsit ez is - kicsit az is. Minden ilyen jellegű probléma egy tőről fakad. Szerintem jelen helyzetben teljesen lényegtelen, hogy autista, vagy idegrendszeri éretlen, szenzoros, vagy mindhárom. Kell egy jó terapeuta és meglátjátok, mi jön ki a gyerekből ovikezdésre! Ha nem halad, ahogy kéne, akkor lehet lépni diagnózis irányában, de a terapeuta biztos jelezni fogja, hogy mit tapasztal. A leírtak alapján lehet, hogy mindig kifog lógni picit a sorból, és lehet, hogy tök átlagos felnőtt lesz! Nagy dologra én ezek alapján nem gondolnék, de nem vagyok szaki, csak egy játszótéri anyuka, auti kisfiúval. Mi is végigmentünk ezen. Nem kellett diagnózis végül.
2017. jan. 31. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat! Ma voltunk pont a neurológusnál. Olyan szerencsétlenül jött ki a helyzet, hogy aludt szegénykém, és ott kellett felkelteni. Természetesen nem volt nála barátság, nem lehetett megvizsgálni, mert annyira sírt és vergődött, hogy nem tudtunk vele mit kezdeni. A lényeg hogy szerinte is kell a fejlesztés, sőt ő még azt is mondta már hamarabb is el lehetett volna kezdeni, bár én ezen kicsit elcsodálkoztam. Még nincsen két éves és így is féltem, hogy azt fogják mondani, hogy várjak türelemmel, majd beindul a beszéd, nem pedig azt, hogy már hamarabb is léphettem volna az ügyben. Na mindegy. Elküldött hallás vizsgálatra, meg EEG-re és vérvételre is, hogy kizárják az anyagcsere problémákat. Mondta, hogy azért kóros elváltozás vagy hasonló probléma nincs az idegrendszerrel (na persze én is úgy vagyok vele, hogy azért olyan nagy gond nincsen). Kapja a korai fejlesztéseket minél hamarabb és akkor majd meglátjuk, hogyan halad. Ha esetleg mégsem olyan tempóban fejlődik, akkor 3 évesen gyermekpszichiáter. Szóval mi itt tartunk.
2017. febr. 1. 20:54
 4/11 anonim ***** válasza:
Mi február 18-án megyünk gyógy és pszhiológiai felmérésre, nekünk ezt javasolta a neurológus plusz hallásvizsgálatot nekünk is, de ki van zárva, hogy meg tudják vizsgálni azzal a kütyüvel, altatni meg nem szeretném .. még egy lehetőség van, de azt nem tartom olyan pontosnak- , hogy egy zárt szobába csörögnek zörögnek neki és vagy oda figyel vagy nem .. Ird majd meg mi volt a hallásvizsgálaton , nektek sikerült - e :) Én 18-ig lerágom a körmeim úgy izgulok , hogy mit mond a gyógypedagógus. Ő 25 éve a szakmában van, első sorban autistákat "kezel" ... Szorítok nektek is !!
2017. febr. 2. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Köszi, hogy írtál! ;) Még nekünk hallásvizsgálatra nincs időpont, holnap délelőtt fogom felhívni és megkérdezni mi, hogyan működik. Ha február 18 előtt kapunk időpontot akkor majd írok :) Mi 16.-án megyünk az EEG-re és a vérvételre, szerintem a hallásvizsgálatra is ilyentájt fogunk időpontot kapni (ha egyáltalán kell előjegyzés). Ha esetleg ti végeznétek hamarabb megtennéd, hogy írsz milyen volt és hogy úgy egyébként mi a helyzet veletek? Szorítok én is! :)
2017. febr. 2. 22:44
 6/11 anonim ***** válasza:
Szia persze ìrok neked !! Tartsuk egymàsba a lelket :D Tènyleg ugyanazokat a tünetek fedeztük fel gyermekeinkbe. Kìvàncsi vagyok mit mondanak :)
2017. febr. 4. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Mi időközben betegek lettünk, szóval elhalasztottuk az EEG-t és vérvételt. 22.-én viszont hallásvizsgálat ugyanúgy. Annyit tanácsoltak nekem, hogy ha nem sikerül elvégezni, akkor kérjünk fél év haladékot, és a fejlesztések során ha minden jól megy annyi idő alatt felszedi magát úgy, hogy el lehessen rajta végezni a vizsgálatot. Sok sikert nektek!
2017. febr. 17. 23:27
 8/11 anonim ***** válasza:
Mi voltunk 18-án a gyógypedagógusnál, aki megállapította hogy vannak autisztikus tünetei, de egy értelmes gyerek. (pörgeti az autók kerekét, nehezen vonható be a játékba, nem mutogat dolgokra ) Megkésett beszédfejlődésről 3 éves kor után beszélünk azt mondta, szóval az nem is érdekel már. Feladatokat adott amit gyakorolni kell vele és ajánlott egy könyvet aminek a címe baromi ijesztő : hogyan játszunk és tanuljunk autista gyerekkel ?? én még nem titulálnám annak, de ő se mondta, hogy az lenne csak tünetei vannak ami kezelhető. Remélem el is múlik és a beszéd 3 éves korára beindul. TSMT zni kell továbbra is és április végén 3x megyünk hozzá kontrollra és felméretni újra. A te gyerkőcödnél mi az amit észre veszel ? Amúgy 2-5 év között a legdurvábbak a tünetek .. az én fiam is most kezdte pl a hiszti részét, sokszor sír ok nélkül, de amúgy egy életvidám gyerek, nem mondanám azt róla, hogy autista és nem is állítom hogy az. Tej és gluétmentes diétát csinálok neki, olvastam, hogy ez javíthat a tüneteken és 3 évesen ételintolerancia vizsgálatra viszem. Rendeltem egy könyvet GAP szindróma, ott minden le van írva, hogy minden baj a belekből ered .. próbálkozunk mindennel, veszteni nem vesztek semmit. Írj majd, hogy ti hogy vagytok, akár privátot is. Szorítok nektek is !!!!
2017. febr. 20. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Szia! Mi a héten voltunk az első egyéni óránkon a gyógypedagógussal, illetve EEG-n és vérvételen. Az EEG negatív lett, a vérvételi eredmény majd 3 hét múlva jön le. Az első órát egész jól viselte, annyira, hogy mindenki meglepődött rajta. DE szerintem ez annak tudható be, hogy még újak voltak a játékok, lekötötték, meg hát azért csak bent lehettem én is. Majd ha nem leszek bent, vagy megunja a játékokat...hát akkor lesz kiborulás biztos :( Még vinnem kell majd egy pedagógiai szakszolgálathoz ("nagyobb" intézmény) hogy ott is "megvizsgálják". A vicces a dologban az, hogy amiért én ezt az egészet elkezdtem, azok már csak nyomokban vannak és majd ha elviszem a vizsgálatra, félek, hogy hülyének néznek, hogy minek vittem ezt a gyereket, mikor semmi baja...:( persze beszélni még mindig nem beszél, csak baba nyelven (most lesz 2 éves a hónapban) de az autisztikus tünetei morzsolódtak. A céltalan szaladgálás a megszokott útvonalon az megmaradt, az ismétlődős gagyogása, dallamos gagyogásai megmaradtak, nyit mások felé, csak nem olyan módon ahogy kéne...

De egyébként fejlődött sokat, azért még pár hónapja szemkontaktust sem tartott, most már azért kezd "igazi gyerekre" hasonlítani :D bocsi, de nem tudom jobban kifejezni :D szóval, hogy érdeklődő, felfedezte hogy van anyja és apja...hogy jó dolog a fakirakó, és hogy lehet velünk is játszani :D Tud sírni utánam...eddig ezek nem voltak :D szóval én még ezeknek is örülök, sőt még annak is ha hisztizik....csak nem annak a kiborulós fajtának :(

A lényeg hogy pénteken megint egyéni fejlesztés, aztán valamikor még jön a "nagy" vizsgálat, ott már elvileg kapunk valamilyen szakvéleményt és be is osztják, hogy egy héten hányszor kell mennünk és milyen foglalkozásokra.

Kitartást nektek is! :)

2017. márc. 4. 22:21
 10/11 anonim ***** válasza:
Szia, mi lett veletek azota?
2021. dec. 8. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!