Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Van alapja az aggodalmamnak?...

Van alapja az aggodalmamnak? Autizmusra (azon belül Asperger) gondolok. Hosszú lesz.

Figyelt kérdés

Kisfiam 23 hónapos. A következők miatt aggódom:


- vannak kényszeresnek tűnő dolgai, pl.: ragaszkodik a megszokott útvonalhoz, az esti tejet csak a kinti kanapén az ölemben hajlandó meginni, szeret körbe-körbe forogni, egy ideje naponta többször erősen rázza a fejét

- érzékeny a hangokra, felfigyel mindenre, pl. ha fúrnak valahol, ha megy a repülő, ha szirénázik a mentőautó, ha megy a mosógép, ezeket mondja is . Amikor féléves volt, a cellux hangjától megijedt, nemrég a konyhai robotgépre mondta, hogy „anya kikapcsolja”, zavarta

- evés terén elég válogatós, egyre inkább, amit régebben megevett, pl. borsó, már azt is kiköpi

- már beszél, pár szavas mondatokat mond, de e/3-ban beszél saját magáról, és szókincse jó része a mesékből van. Megjegyzi a meséket, el tudja mondani (ha akarja), hogy milyen szöveg áll az adott oldalon a könyvben, sokszor napközben elkezd ismételgetni magától egy –egy részt a mesékből.

Emellett a beszélgetésben sokszor a „mi részünket” mondja, pl.Van, hogy hoz valamit a kezében,és kérdezi, hogy „mit találtál?” amit kérdezni szoktunk tőle. Egy dolgot sokszor ismétel. Azt is sokszor ismétli, amit mi mondunk.

- nagyon akaratos, 100%-os figyelmet igényel, egyedül ritkán játszik, mindenhez anya vagy apa kell, egész nap vele kell foglalkozni.(azt olvastam, ez aspergeresek között gyakori)

- nem tud egyedül aludni, pedig látom rajta, hogy próbálja (kéri a takarót, elhelyezkedik, de csak forog, és egy idő után felül, és kéri, hogy vegyem ki.) Még mindig ringatni kell, vagy szopizik.

- ha valami nem sikerül, ordítja, hogy nem sikerül babának. Max. kétszer próbál meg valamit, utána kiakad teljesen

- bizonyos helyekre nem akar bemenni, pl. rokonságban egy személyhez, vagy orvoshoz.


Ami szerintem ellentmond az autizmusnak:

- szeret kukucs játékot játszani, bújócskázni

- tart szemkontaktust, bár nem túl hosszú ideig

- képes kifejezni magát, elmondja, hogy mit szeretne

- tud szerepjátékozni

- a mozgása, egyensúlyérzéke (val.színűleg Dévény torna miatt) rendben lévő, lábujjhegyezés nem volt

- nem sokat van mostanában gyerekközösségben, még két hónap, mire kezdi a bölcsit, de eddig nem vettem észre furcsa viselkedést.


Nehezen született, 6/10- es Apgarral, oxigénhiánnyal, vákuumos – fogós szülés volt , azóta is komoly bűntudatom van miatta:( Emiatt is aggódom talán még jobban, főként a kényszeresnek tűnő dolgai miatt. Rettegek, hogy abbahagyja hirtelen a beszédet.

Úgy gondolom, megvárom a napközit, hogy ott hogyan viselkedik, és azután kérek segítséget, ha indokolt. Biztos túlparázom, de nem akarom homokba dugni a fejem.


Köszönöm, ha végigolvastad, jó hosszú lett. Elsősorban érintettek véleményét szeretném kérni. Ne kíméljetek, aki „lehülyéz”, annak is köszönöm, bárcsak az lenne a helyzet, hogy túlaggódom, és a gyereknek semmi baja.


2017. febr. 1. 17:00
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
Az én fiam 3 éves és a 19 válaszolóval hasonló cipőben járunk és teljesen egyet értek vele. Mi is járunk fejlesztésre ami sokat segített neki az elmúlt fél évben (diagnózisa még nincs). Nekünk a pszichiáter azt mondta minden autista más, a nehézségeik hasonlóak és nem ugyanúgy nyilvánulnak meg.
2017. febr. 3. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:

Én is azt hittem a kisfiamról 2-3 évesen, hogy aspergeres. Ő 2 évesen már folyékonyan beszélt, de a tiédhez hasonlóan sokáig E/3-ban. Volt még sok más, autizmusra utaló tünete, szinte mindegyik megvolt, amit felsoroltál, és még mások is. Kivizsgálásra akkor még nem vittem, mert mindenki lebeszélt róla, kb. hülyének nézett mindenki, mondván, hogy teljesen normális kisgyerek, csak hisztis, akaratos. Aztán négy évesen elküldtek az oviból nevelési tanácsadóba, addigra már elkezdtem fejlesztő tornára vinni, és sok tünete javult vagy elmaradt. A diagnózis figyelemzavaros hiperaktivitás lett (a pszichológus szerint enyhe fokú). Az oviban kezdetben voltak vele problémák, de folyamatosan fejlődik, most nagycsoportos, jövőre lesz iskolás.

Nem tudom, mit fognak a kisfiadról megállapítani a szakemberek, de szerintem valószínűleg nem autista, hanem idegrendszeri éretlenség, figyelemzavar lehet a háttérben. Vannak közös tünetek, sokszor ezért is nehéz eldönteni. Persze ez csak egy vélemény, nem vagyok szakember.

2017. febr. 4. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
55%
Vidd el korai fejlesztőbe,ott azért már csak látnak vmit. Tsmt tornára mindenképpen vinnem a helyedben. 2 évesen én is vittem a lányom,pedig fele ennyi tünete sem volt. Tsmt sokat javított a viselkedésén. Nálunk aztán nem állapították meg semmit,de én legalább megnyugodtam.
2017. febr. 9. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:

Egy Aspergeres kisfiú apukájaként írom, hogy mi is tapasztaltuk azokat a dolgokat, amiket te. Ezekhez plusszban még, hogy érzékelési zavarai is voltak, wc-re csak akkor indult, amikor már szaladni kellett. És túlette magát gyakran, nem érzékelte a jóllakottságot sem. Több pszichológusnál, gyerekneurológusnál is jártunk a problémákkal, de nem találtak különösebb eltérést.

Most, 7 évesen, az iskolában derült ki, hogy Aspergeres. Pedig tart szemkontaktust, babaként szeretett kukucsolni, választékosan beszélt már 2 évesen. De a többiek csúfolódását nehezen viseli most - mert nem érti a tréfát, nincs humorérzéke.

Így, az Asperger diagnózissal már értem a ovis viselkedését is. Akkor nem értettem. És nem gyanakodtam autizmusra...


Ilyen idősen még szerintem nem diagnosztizálnak Asperger spektrumzavart. De ha kétségeid vannak, azokra a fejlesztésekre, amik az egyensúlyozást igénybe veszik (lovas terápia, vizi terápia, szenzomotoros torna, stb) fejlesztőleg hatnak rá és érdemes elvinni ezekre. Az én kisfiamra is nagyon jó hatással voltak.

2017. márc. 6. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!