Aspergeres lenne?

Figyelt kérdés

7éves kisfiam elsős. Matekból kiváló, ha vannak is hibák a felmérőjében, azért, mert szórakozottságában kihagy 1-1 feladatot. Messze jobban számol, mint a többiek, összead-kivon tízezres nagyságrendben.

Írásképe viszonylag szép, viszont rajzolni nem szeret, nem tud, színezéssel a világból ki lehet kergetni. Ceruzafogása is csak nagycsoportban alakult ki.

Szókincse rendkívül nagy, választékosan beszél, ezt betudom annak, hogy 7 év alatt nem sok olyan este volt, amikor elmaradt volna az estimese. Kb 2 éve már igényli a folytatásos sztorikat, regényeket olvasok neki.

Olvasni elvileg tud, ebben nem volt előtte a többieknek, az iskolában tanulta, viszont nagyon szépen megy neki. Amit itt problémának látok, hogy ha már 1x olvasott egy szöveget, hajlamos csak ránézni a szavakra és emlékezetből mondani. Olvasás-gyakorlásnál már 3-4. olvasásnál kívülről mondta az egészet.

Biciklizni nagyon nehezen tanult meg, a lába lecsúszott, elakadt, rossz iránybe tekert. Most sem szereti igazán.

Hintázni nagyon szeret, de csak fészekhintában, ha lököm. Hajtani nem tudja.

Úszni sem tudott megtanulni, oktató szerint nem összerendezett a kéz-láb koordináció.

Nagyon válogatós, talán 10-15féle ételt eszik meg, de azokat sem mindig. Szendvicse mindig ugyanolyan, ugyanaz van benne, ha nem (akár csak a kenyér is más) már nem feltétlen eszi meg.

Nagyon gyakran eljátszik a saját kis világában, órahosszat képes ugrálni, küzdeni az elemekkel. Máskor meg 2 percre nem lehet egyedül hagyni, mert unatkozik. Sok kitalált játéka van, a tágyak ritkán számítanak. Tehát pl ülünk egymás mellett, és mesélés alapján megy a móka, vagyis mindketten elmondjuk, hogy éppen mit csinálunk, kivel harcolunk, stb. Amikor megkérdezem tőle, azt mondja, ő látja is, amit elmond.

Nehezen barátkozik, de a barátokhoz ragaszkodik. Pl olyan kisfiút tart a legjobb barátjának, aki 2 éve elköltözött, és azóta nem is láttuk.

Vannak olyan barátok, akik jó hatással vannak rá, akivel képes csak üldögélni és beszélgetni, a nem ennyire közeli barátokkal, pajtásokkal folyamatosan vadul.

Családon belül szereti a testi kontaktust, ölelést, puszit adni és kapni is, egyik legkedvesebb játéka a csikizés. Barátokat is megölel szívesen.

Szemkontaktus sokszor hiányzik, de nem feltűnő, inkább csak olyankor, amikor látom, hogy nem érdekli, menne már.

És megy rendületlenül. 7 évesen nem jutott el odáig, hogy az úton körül kell nézni. Még ha 5 méterrel a járda széle előtt emlékeztetem rá, akkor is simán kisétál.

Boltba, étterembe nem lehet vele menni, mert nem képes viselkedni. Nem tud a fenekén maradni, mellettem maradni, szaladgál, kiabál, játszana.

ha valamit a fejébe vesz, az úgy van. Így szokott le a biliről is. Mert majd ha leér a lába a futóbicikliről, akkor lesz már elég nagyfiú ahhoz, hogy vécébe pisiljen.

Most pl hetek óta könyörgök egy hajvágásért. Kitalálta, hogy a névnapja után 4 (fontosak a számok, mindent számolunk) nappal levághatom. Kétségem sincs affelől, hogy ugyan visítani fog közben, de hagyni fogja.


Sorolhatnám még napestig a furcsaságait...



2018. márc. 14. 13:07
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
38%
Menj el pszichológushoz! TE! Ne a gyereket vidd!
2018. márc. 14. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy egy csomó minden akár tök normális életkori sajátosság is lehet, illetve pont ellent mond az aspergernek (pl a testi kontaktus).


Ami még eszembe jutott, a zajok. Néha bekattan, és akkor csönd kell, mert nem tud játszani zajban. De ez sem zavarja mindig.

Nagyon szép hangja van, szépen énekel egészen kiskora óta megvan a dallam is. Egy időben gondoltam, hogy talán szinesztéziás, de nem igazán tudtam, hogy kérdezzek rá.

2018. márc. 14. 13:13
 3/32 anonim ***** válasza:
92%
Nem tűnik annak, de ezt ki lehet vizsgáltatni.
2018. márc. 14. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
93%
Mozgásfejlesztésre vitted már?
2018. márc. 14. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 A kérdező kommentje:

Nem voltunk mozgásfejlesztése, sosem merült fel senkiben, hogy igazából kellene.

A nagymozgások közül a hintázás az, ami el van maradva, de amúgy egész jól elboldogul.

2018. márc. 14. 14:23
 6/32 anonim ***** válasza:
86%
Az én kisfiam is 7 éves és elsős. Amiket leírtál, túlnyomórészt rá is illenek. Ő ADHD diagnózist kapott, 3 éve járunk fejlesztésre. Ha gondolod, írj privit.
2018. márc. 14. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 A kérdező kommentje:
köszi, írok
2018. márc. 14. 14:37
 8/32 anonim ***** válasza:
80%
Esetleg nincs olyan gyanúd, hogy egyes dolgokban inkább csak azért önállótlan vagy babás, mert megteheti? Kisebb tikkjei, "babonái" azért mindenkinek vannak. Nem tudom, mennyire vagytok még szimbiózisban, van-e apa, mint szigor és példakép, és mennyire szeretsz a kedvében járni akkor is, ha inkább következetesnek kéne lenni, de a leírásodból kicsit túlféltőnek tűnsz. Ha kimagaslóan tehetséges egy gyerek valamiből, sokszor másból nem az, legyen az motorikus, szociális... stb. képesség. Ettől még nem feltétlenül nem fog az is beérni, de persze lehet, jó ötlet fejleszteni. A fiúk ekkora korban együtt általában vadulnak, és egy kicsit újra hisztiznek otthon a biztonságban (néha babásan, néha már kamaszos beszólásokkal fűszerezve), és jól elfáradnak a suliban, és otthon szeretik, ha anya folyton a kedvencüket adja enni és még lökniük sem kell magukat a hintán - szeretetből be lehet ezekből ezt-azt vállalni, de ha valami már túlmegy a normalitás határán érzésed szerint, azért meg lehet tagadni, vagy újra- és újrapróbálni, vagy szankcionálni (főleg a köztéri viselkedését), és akkor lehet rá esély, hogy kinövi. Szerintem érdemes lenne talán valami olyan sportra beíratni, ahol vadulhat is, de fejlődik és tanul fegyelmet, önuralmat is, pl. karate (kéz-láb koordinációnak is nagyszerű és a Ninjagoval is el lehet adni:)) vagy foci, birkózás... amire lehetőségetek és kedve van. Vagy a matek és a jó hallás mellé a finom-motorikához és koordináció fejlesztéséhez a kifejezetten kétkezes hangszerek - pl. gitár, zongora, vonósok - is lehet, hogy befutók lennének.
2018. márc. 14. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 A kérdező kommentje:

Nagyon szimbiózisban vagyunk. pavoros, azóta együtt alszunk, könnyebb átvészelni.

Apa van, de én vagyok a rossz zsaru a családban :)

persze szeretem babusgatni, amikor éppen hagyja magát, de nem éreztem sosem, hogy túlzásba esnék ezzel.



sporttal próbálkoztunk. Judora járt, az első konfliktus után (egy másik kisgyerekkel, pedig csak szóban volt valami, sosem derült ki, hogy pontosan mi) soha többet nem akart menni. Küzdöttünk vele, de miután még 1 hónapig elhordtam edzésre, amit a padról nézett végig, feladtam.

Focira október óta jár. Járt. Neki nem rúgják a labdát, ő nem tudja mástól elvenni, ezért hiába szeret focizni, az edzést nem szereti, vele kiabálnak a töbiek, hogy fusson, menjen arrébb, stb, egyszerűen úgy döntött tegnapelőtt, hogy közölte az edzővel: kiiratkozik.


hangszeren még nem gondolkodtam :o A suliban nincs -talán ezért eszembe sem jutott.

Körülnézek ezügyben.

2018. márc. 14. 14:49
 10/32 anonim ***** válasza:
78%
Bocsi, nem okoskodás miatt kérdeztem. A gyerekeimmel sokat jártunk mozgásfejlesztésre ( egészségesek teljesen) és kb. mindenhol ezek voltak az első kérdések: tud-e biciklizni, mikor tanult meg? Tud hintázni? Stb.Szóval ezek jelzésértékűek. A mozgás koordináció is nagyon fontos. ( tanuláshoz is) De ez csak egy ötlet.
2018. márc. 14. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!