Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » A cicin elalvó babát hogy és...

A cicin elalvó babát hogy és milyen fokozatban lehet átszoktatni az egyedül elalvásra?

Figyelt kérdés

10 hónapos a kislányom, és még szoptatok napi min. 3x, de folyamatosan azon tűnődök, hogy ha egyszer elfogy a tejem, kevesebb lesz, vagy már szeretném elválasztani ,hogyan fogom elaltatni... Nyílván utána olvastam már a témának és próbálkoztam a napközbeni egyedül elaltatással is, de sok sikertelen kísérlet után, maradt a cicin altatás... Napközben csak a mi ágyunkon tudom úgy elaltatni, hogy után el tudok jönni mellőle, a kiságyába lerakás csak felébredéssel és hosszú sírással végződik...

Este szerencsére működik a kiságyba letétel, ha picit megébred, még akkor is vissza tud aludni ott, ha nagyon álmos... (alszik reggelig 10-11 órát)Viszont, ha éjjel felébred, ritka, hogy simogatással, suttogással ("alszik a baba, tente baba...stb) vissza tudom altatni... általában vagy fel kell venni, vagy még az sem használ, cicire kell tenni.


Idővel gondolom majd jön az esti mese... bár akkor már kell egy bizonyos fokú szellemi érettség is, gondolom olyan 1,5 éves kor körültől... és nappal?

Szóval olyanoktól kérnék tanácsot, akik már átestek hasonló "problémán" és valami JÓ MÓDSZER bevált!

Ugye 10 hósan még nem késtem el...?


Előre is köszönöm!



2012. máj. 21. 12:04
1 2
 1/14 xStefix ***** válasza:
100%

Én inkább azt látom, hogy lehet, hogy még kicsit korán is kezded. ;)

Pontosabban, ha a kislányodnál már elértél egyfajta "sikert" etéren, az oké, azzal semmi gond nincs. De. Amit én tudok javasolni: ha neki még szüksége van arra, hogy bizonyos időpontokban (vagy életszakaszokban) veled, rajtad aludjon el, akkor add ezt meg neki. Nem fogsz ártani vele, ha támogatod őt, amikor rád van szüksége - sőt.

Én mondjuk nem vagyok hasonszőrű anyuka, mert teljesen megvártam, amíg az enyém magától jelezte, hogy már nincs erre igénye - viszont pont emiatt írom, amit, mert szerintem ez a legjobb módszer. Vagyis, inkább úgy írnám, a legkíméletesebb. Szerintem egyetértesz, hogy minden gyerkőc megérik egyszer arra, hogy önállóan aludjon el. ;) Én azt látom, hogy nem is nagyon van értelme annak, hogy ezt siettessük (nem is nagyon lehet), főleg nem a gyerkőc kívánsága ellenére.

Persze, ha valami komolyabb okod van, amiért változtatni szeretnél, az más kérdés; nem arról van szó, hogy amit szeretnél, az alapból rossz dolog, ne így értsd. De a vélhetően következő tippek mellett csak arra szerettem volna felhívni a figyelmed, hogy továbbra is azzal teszed a legjobbat, ha a kislányod jelzéseire hallgatsz. (Gondolom nem véletlenül szoptattad őt eddig úgy, ahogy.)

2012. máj. 21. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Igazából úgy érzem, van hogy én "erőltetem rá" a cicit, ez most jutott eszembe, hogy írtad, Figyeljem a jelzéseit... Nagyon is szoktam figyelni... Ami a nappali altatás illeti, az utóbbi hetekben ráálltam a napi 1x-i,ebéd utáni altatásra, mert úgy láttam nincs nagy igénye az alvásra, bőven elég ha a nap közepén alszik 1x, akkor is átlagban 1 órát. Ebéd vége felé már jelzi is, nyűgös, dörzsölgeti a szemét...stb...pelenkázás, függöny behúz, ajtó becsúk (szokásos rituálék... és jön az együtt ágyra fekvés, cici... Na most van hogy ilyenkor egyik pillanatról a másikra nem kéri a cicit, felpattan és játszani akar... (ez volt tegnap is, egész nap nem aludt). Ilyenkor (bár sokszor érzem, hogy talán hagynom kéne), még többször próbálkozom újra magam mellé fektetni, ritka, hogy végre mégis sikerül elaltatni.

Ma pedig (biztos az idő miatt is), láttam, hogy most délelőtt nagyon nyűgös, dörzsölgeti a szemét, tízórait sem ette olyan lelkesen... szóval cicre tettem... az elején még kortyolgatott nagyokat, egyszer csak megint fel akart ülni, de láttam hogy továbbra is fáradt, úgymond megint vissza "erőltettem" a cicire és simán el is aludt bő 1 órára.

Viszont, ha ilyenkor leraknám, akkor felpattan és álmos szemekkel, de elkezdene játszani, nem aludna el. Én tényleg nagyon igyekszem ő rá hallgatni és azt tenni ami a neki a legjobb, de lehet, hogy ráerőltetek dolgokat, amit nem kéne...? A tanácsodat szívesen olvasnám, már láttam máshol is, hogy olyan körültekintően tudsz hozzászólni a "problémákhoz" :-)

2012. máj. 21. 12:56
 3/14 xStefix ***** válasza:

Értelek. Hát simán meglehet, hogy most épp olyan szakaszban van (vagy lesz), amikor kevesebb az igénye a napközbeni alvásra. Mondjuk ő még azért pici, valószínűleg nem ártana neki, ha legalább egyszer aludna nappal - viszont ráerőltetni semmit se lehet és nem is érdemes úgyse. (Az én 4 évesem is leszokott pár hónapja a nappali alvásról; hát nekem is időbe telt, amíg rájöttem, hogy ez miért van és hogy most neki ez a normális.:)

Lehet, hogy a tiédnél is olyan fejlődés zajlik éppen (idegrendszer, mozgás), ami miatt éberebb, aktívabb, nehezebben kapcsol ki. Vagy pl. a hozzátáplálás kezdése, megugrása is okozhat ilyet. Illetve a szeparációs szorongás kezdete. ?


Szerintem jól csinálod, amit, én is hasonlóan tennék. Ha kínálgatod a szopival, azzal semmi baj nincs; idővel úgyis látni fogod és "ráeszmélsz", hogy akkor ez most tényleg kell-e neki vagy sem. Ne aggódj, még a tapasztalt anyukáknak se megy ez pöccre, azonnal. Idő kell, amíg az ember észrevesz és összerak dolgokat. A lényeg, hogy mindig reagáljunk rájuk, ha ők valami (újat) jeleznek. :)

2012. máj. 21. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszi ismét gyors válaszod :-) Igen, lehet, hogy most a MÉG aktívabb időszakát éli, bár eddig is elég aktív volt, hamar kevesebbet aludt nappal és inkább többet éjszaka. A hozzátáplálás is megugrott nála, amióta kevesebbet szoptattam, de korábban is volt ilyen nem-alvása, mikor próbáltam altatni. A lényeg, hogy kiegyensúlyozott, vidám baba, napközben tud egyedül is játszani, de persze ideje nagy részét anyuci mellett tölti, utóbbi 1 hónapban már állva :-) (még nem indult el egyedül)


Azért továbbra is várok olyan tapasztalatokat is, akiknél esetleg nehezebb volt az "átállás", vagy éppen SIMÁN ment. Több szem, többet lát alapon :-)

2012. máj. 21. 13:19
 5/14 anonim ***** válasza:

Ez a dolog most volt nálunk is aktuális. 2 hete hagytam abba a szoptatást, kislányom a héten lesz 9 hónapos. A hozzátáplálással elkezdett kevesebbet szopizni, és én szoktattam rá a napközbeni cicin elalvásra. Én balga. Ahogy kevesebb lett a tej, én is ezen filóztam. Aztán már csak a napközbeni elalváshoz volt elég a tej, csak pár korty volt, majd cumizott rajtam. Eldöntöttem, elég.

Az enyém 2-szer alszik még. A rituálék megmaradtak: szobába be, halk beszéd, redőny lehúz, ölembe veszem. Hogy ne legyen nagy megvonás, pár napig tápszert adtam a cici helyett elalváshoz nappal. (Mondjuk este is, de ez most más tészta.) Szerencsére semmi gond sem volt, megitta, közben elaludt. Vagy nem aludt el, de kellemesen "elkábult", így félálmában beraktam az ágyba, és elaludt.

Így viszont nem evett rendesen, mert 2 főétkezés között volt ez a tápszeres altatás. De azért megszokta, hogy napközben alváshoz nincs cici, különösebben nem is kereste, talán 1-szer, amikor extra nyűgi volt.

Pár nap után áttértem a teára. A közelségem megvan továbbra is, cumizni is tud, folyadékot is kap. Ebből nem iszik annyit, mint a tápszerből, de jelzi, hogy elég, feljön az ölembe, még egy kicsit ringatom, miközben ő már a nyakamban szuszog, és végül lerakom. Van, hogy még egyszer eljátsszuk ugyanezt (tea-ringatás-ágy), de szerencsére nálunk ezzel a "módszerrel" nem volt gond.

2012. máj. 21. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Szia!

Nálunk a következő volt a folyamat:

12 hónaposan egyre ritkábban aludt már el a cicin, az ágyban simogattam, úgy aludt el inkább. 13 hónapos korában leszoktattam az éjszakai szopiról: kivettem, ringattam, simogattam stb, úgy aludt vissza. Nem volt egyszerű, de én már annyira kivoltam, hogy bevállaltam. Nem éreztem rosszul magam tőle, hiszen egy percre sem hagytam magára közben. Aztán pár hét múlva valahogy úgy alakult, hogy este sem szoptattam meg, hanem csak ringattam. Meglepően könnyen elaludt, így befejeztük a szopit. Ennek már egy éve, de még mindig úgy alszik el, hogy a kezemet fogja, szóval az egyedül elalvástól még távol vagyunk.

2012. máj. 21. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm az utóbbi két választ is!

Én még szeretném legalább 1 éves koráig szoptatni, de próbálom megtalálni az a bizonyos "arany középutat", ami mindkettőnknek a legjobb, de főleg a babucinak :-) Vannak pillanataim, amikor nagyon örülnék, ha már nem kellene szoptatni, de esetek többségében, mindig megnyugszom, ha megint cicin van, nem szeretném, ha "idő előtt" elfogyna a tejem.

Persze azt sem szeretném, ha nagyon cicifüggő lenne, de ettől sem kell tartanom, nappal már egyre határozottabban nem igényli, nem kéredzkedett fel korábban sem szopizni. Este még nagyon várja, amikor apa adja az ölembe, már tátja messziről a száját. Reggel már kicsit kevésbé, akkor olyan komótosan, szünetekkel, van, hogy nem is üríti ki rendesen a mellem. Napközben, meg csak akkor, ha nagyon álmos.


Szóval, gondolom idővel nálunk is ki fog alakulni, hogyan, mire álljunk át...

2012. máj. 21. 15:50
 8/14 A kérdező kommentje:
Szívesen várok további kommenteket is a témában :-)
2012. máj. 21. 15:52
 9/14 anonim ***** válasza:
13%
Amiket én olvastam eddig szakkönyveket mind egyértelműen ellenzi, hogy a cicin aludjon el, ennek oka, hogy utána a kínok kínja lesz átszoktatni. A baba napirendje: felébred - eszik - játszik (korához képest) - alszik. Tehát a szopit mindig az ébrenléti fázis követi, nem véletlenül. Magyarul, már a kórházban is simogatjuk a kis talpacskáját pl. ha bealudna szopi közben, utána kicsit beszélgetünk vele, és amikor látjuk, hogy már álmos, lerakjuk az ágyacskájába.
2012. máj. 21. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Igen, ez utóbbi módszer van a "NAGY KÖNYVEKBE" megírva... Lehet, hogy ez van akiknél beválik, anélkül, hogy a baba "reklamálna"... De az elején én sem akartam, hogy elaludjon a cici, már csak azért sem, mert nem tudta a rendes adagját megenni, mert elfáradt ,elaludt... De ez az anyatejes babáknál egyfajta megnyugvás, relaxálás is, én ettől nem szívesen fosztanám meg. Nappal, ahogy fentebb írtam, már ő maga kezdi elhagyni, a cicin elalvást... Viszont ő sajnos eddig másképp nem aludt el, ha az ágyába raktam, felpattant, egy darabig azt hitte játék, majd jött a keserves sírás. Én nem vagyok "sírni hagyós" párti, hogy "majd meg nyugszik, hagyjuk csak..." Felvállalom, hogy nehezebb lesz az átszoktatás, és pont ezért várom olyanok tanácsát, tapasztalatát, akik hasonlóan gondolkoznak, cselekszenek és mégis meg tudják tartani a baba-mama összhangot, nyugalmat.
2012. máj. 21. 16:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!