Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Minél tovább szeretnék szoptat...

Minél tovább szeretnék szoptatni, így hogy csináljam a hozzátáplálást?

Figyelt kérdés
Pont 6 hónapos a babám, kizárólag anyatejes. (2.5 hónapos koráig szinte csak tápszeres volt,nem volt tejem,meg folyton vérzett a mellem,de sikerült kiküzdeni a szoptatást,így addig folytatnám amíg lehet...) Eljött az ideje a hozzátáplálásnak,ma kapott 2-3 kiskanál almalevet,fintorgott.:) Szopi után. Kb itt megállt a tudományom,hogy kell folytatni? Meddig kapjon almalevet,mikortól pürét? Mi a következő zöldség/gyümölcs? Mindenütt mást írnak...hogy csináljam ha a cél hogy sokáig szopizzon? Szerintetek normális hogy izgatottsággal vegyes szomorúságot érzek?:/ Szívesen fogadnék tippeket olyanoktól akik hasonló cipőben járnak/jártak. Köszönöm!!!

2014. febr. 4. 13:18
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
100%

utolsó("lepontozott") vagyok.Én teljes mértékben megértelek,tényleg nem egyszerű!

Én pont ezért kezdtem korábban a kóstoltatást,mert egy 4-5 hónapos baba még nem annyira öntudatos,még sokkal inkább "alakítható" ilyen téren,és elfogadja könnyebben a "mást" mint egy fél éves.Nem az volt a célom,hogy teletömjem a pici gyerekemet,hanem,hogy megszokja,hogy van más is a cicin kívül és ez így,szépen sikerült,egyiknél se volt gond az ételek elfogadásával.Persze nem erőltettem,de tényleg szépen elfogadták.Egy nagyobb,6-7 hónapos baba már sokkal öntudatosabb és mivel addig csak cicit kapott,amiről már tudja,hogy jó,hogy kell kérni,stb.sokkal nehezebben veszi az új dolgokat.De annyira még mégsem nagy,hogy etetőszékbe üljön,ételt vegyen a kezébe,és ha azt mondod neki "ne játssz vele" akkor letegye...Szóval ezért nehéz.Ha viszont most nem ""erőlteted"" kicsit az evést,akkor sanszos,hogy később ugyan úgy nem fog enni,válogatni fog,stb.

Mindenképpen az lenne a jó,ha kitalálnál magatoknak valami irányvonalat ami mentén tudsz haladni és amibe tudsz kapaszkodni,ha jön az "okoskodó" rokonság,ismerősök:))Az jó,amit írtál korábban,hogy adsz neki enni,mikor ideje van,kanálla,eszik amennyit eszik és ha gondolod adhatsz neki akkor mikor ti esztek,hogy "fogdossa".De ha elkezd vele játszani vedd el előle.Éhes nem marad,mert már kínáltad kanálla,de rájön előbb-utóbb,hogy játszani nem lehet vele.Amúgy meg ha belegondolok az se baj,ha csak kanálla eteted és vársz még ezzel a saját-evéssel(főleg ha félsz a félrenyeléstől)mert lassan jön a tavasz/nyár,jönnek a jó kis puha,lédús gyümik,na azokból ehet majd kedvére kézzel:)Nekem májusban volt 6 hónapos fiam és nyáron már tök szépen ette harapva a dinnyét,barackot,szilvát:)Ja és nálunk totál megbukott ez a blw módszer,mert igaz fiam már 14 hónapos de még mindig a szájába kell adnom a kaját!Max a kölesgolyót hajlandó magától csipegetni,tud csipegetni,nem ezzel van a baj,de olyan mint egy kis királyfi, kiszolgáltatja magát:))komolyan,a kiflicsücsköt se fogta meg soha,csak nyitotta a száját mint egy kis madárfióka,hogy adjam be a falatot:D szóval ő a kivétel:)

2014. febr. 4. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a tanácsokat,komolyan!!! :) tőlem zöld kezet kapsz:) meg mindenki.:) Most még csak nyugisan kóstolgatunk,hátha javul a elyzet...rástresszelni sem akarok,mert az neki se jó. Tejem több van mint valaha mert mióta fogzik (fogak persze még sehol),többet szopik éjszaka,havonta egy 1kg-ot hízik,szóval nem sürget semmilyen körülmény..
2014. febr. 4. 22:27
 23/36 anonim ***** válasza:

előző vagyok,amúgy ez a legjobb hozzáállás!!!:) de tényleg!

Első fiamnál mindenre rágörcsöltem,és megfogadtam,hogy következőnél ezt nem fogom megtenni!És sikerült is azt hiszem,haladunk persze,megteszek minden tőlem telhetőt,de ha pl a fiatal úr úgy gondolja hogy egy falat vacsit se kér(mostanában fogzás miatt nem ritka)akkor nem szik.Persze én próbálom,kínálom,de nem leszek totál ideg,ha nem eszik:)Huu elsőnél mennyire kivoltam ilyenektől:)

Te is vedd "lazára" és csináld úgy,ahogy nektek jó:)Élvezni fogod hidd el:)

Ja és még valami.Abban igaza van ennek a módszernek,hogy nyugodtan lehet adni a babának abból,amit mi eszünk!Én pl nem főzök túl fűszeresen,szóval mindkét fiam elég hamar kapott a mienkből,10 hónapos koruktól meg csak azt eszik amit főzök magunknak is.Szóval ha kér a tietekből,nyugodtan adj neki,baja nem lesz az biztos,hiszen lebutított formában úgyis azt kapja amit főzöl az anyatejen keresztül:)

2014. febr. 4. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 xStefix ***** válasza:
46%

Sokan gondolják, hogy ha 6 hónapos kor után kezdjük el "jobban" etetni a babát, rosszabb evő lehet - pedig nem feltétlenül van így, sőt. Ez egy nagyon sokoldalú témakör, de a lényeg, hogy a gyerkőc evési kedve egyrészt egyéni sajátosság (vannak madárétkű és vannak habzsoló gyerekek; pl. nekem mindkettő van:), másrészt idővel ez is változhat. - Kérdező, sose felejtsd el, hogy a gyerkőcöd folyamatosan fejlődik, változik; vagyis általában felesleges azon aggódni, hogy "ha MOST nem csinálok valamit jól, akkor KÉSŐBB baj lesz belőle". Persze nem azt mondom, hogy ész nélkül, a következményeket nem végiggondolva neveljünk, de nem érdemes túlzottan megtervezni az utat, mert valószínűleg nem úgy fog alakulni, ahogy azt te kitalálod. ;) Pl. a Suttogó mottója is az, hogy "kezdd úgy, ahogy folytatni akarod" - igen, de nem annyira egy csecsemő esetén, aki még rendre változtatgatja a szokásait...


A kérdésedre pedig adok privátban egy linket, remélem, segíteni fog. :)

2014. febr. 5. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon köszönöm a segítséget!!!!
2014. febr. 5. 14:40
 26/36 anonim ***** válasza:
Szia! Az én fiam hétfőn volt 6 hónapos. Ő is megérett a hozzátáplálásra (az első kettőmet ekkortájt még teljesen kielégítette az anyatej, de minden baba más :)). Neki nem elég már csak az anyatej, akármilyen sűrűn etettem, nem gyarapodott egyáltalán hetek óta. A védőnő tápszert ajánlott, de idegenkedtem tőle. Elkezdtük a hozzátáplálást az almalével. Pár kanállal, 3 napon át. Nem lett a kedvence, pár kanál után elfordult már. Aztán almapép, kicsit vízzel lazítottam, hogy hígabb legyen, elment, de nem volt oda érte. Na jött a barack (sajna nincs friss, a fagyómban sem volt, vettem üvegest, az íz miatt:))hát mindent vitt. Elsőre egy fél üveget megevett volna. 3 napig azt adtam, de mivel már nagyon nem lakik jól a tejjel, mert szopi után 1 órával éhes újra, ezért délután is adok neki pici gyümit kiegészítésként. Akkor a már ismertet, pár kanállal. Vettem sütőtököt, megsütöttem, felkockáztam és betettem a fagyóba. Pár kanál pépet kicsi almalével lazítottam, azt kapta ma. Nagyon fincsi lett, még nekem is ízlett. Evett belőle, de csak pár kanállal. Most 2 napig azt adom délelőtt, délután meg almát vagy barackot. Esetleg alma-barackot. A főzelékekkel még várok egy hetet, a jövő héten jön a krumpli. A hétvége felé megkóstolja a sárgarépát magában, majd almával. Aztán céklát kap, és tulajdonképpen ezekkel telik el a hónap. A nagyokkal sem siettem, vele sem akarok, szép lassan szokja meg az ízeket. A husival várok még 7 hónapos koráig biztosan. Én minden evés előtt továbbra is szopiztatom, éjjel most csak egyszer ébred már. Szopi után kapja a gyümit, és majd igény szerint emelem a mennyiséget, a szopi megmarad, amíg igényli. (Ha már ki akarsz váltani egy szopit gyümölcsre, akkor cseréld fel a sorrendet, és először add a gyümölcsöt. A nagyoknál úgy volt, hogy egyszer csak annyi gyümit ettek, hogy már nem kértek cicit utána, így maradt ki egy szoptatás, de ez babafüggő, hogy mikor lesz, és tőled is függ, hogy sietni akarsz vele vagy ráérsz vele.)Mindkettőt 1-1,5 éves korukig szoptattam, és ők választották el magukat. A kicsi még nem kap plusz folyadékot, így a cicizés folyadék is neki. Mi így csináljuk, remélem tudtam segíteni.
2014. febr. 5. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
Azt elfelejtettem, előző vagyok, mi pihenőszékben eszünk, ő sem tud még ülni. Én a nagyokkal nem erőltettem a kóstoltatást, de ők gyönyörűen gyarapodtak az anyatejtől, a kicsinél muszáj volt elkezdeni, mert volt olyan hónap, hogy mindössze 30 grammot nőtt a súlya! Ha úgy érzed, nálatok még korai, ne erőltesd. A középsőmmel 7 hónaposan kezdtük, itt mindenki lehurrogott akkor, hogy milyen önző anya vagyok, mert nem adok neki gyümölcsöt, de a doki bácsim egyetértett velem, hogy nála nem sürgős!
2014. febr. 5. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 xStefix ***** válasza:

Egyetértek az előző anyukával. :)


Bár megjegyzem, az én nagyom egyszer 2 hónap alatt hízott 40 grammot - na én is megkaptam a magamét mindenkitől, meg a tápreceptet is. :) De mondjuk engem nem zavart a dolog, mivel közben hosszra nőtt nagyon sokat és nem is jelezte, hogy éhesebb lenne... szóval ez is arra utal, hogy nem szerencsés csak egyetlen tünetet kiemelni és az alapján eldönteni, hogy itt van-e már az idő.

Ha egészében nézed a babád fejlődését és több fronton is azt látod, hogy szükség lehet már a szilárd ételre, akkor valószínűleg el lehet kezdeni a próbálkozást.

2014. febr. 5. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
Előző vagyok :) Kedves xStefix! Pár hónappal ezelőtt válaszoltál egy kérdésemre a hízással kapcsolatban, bár biztosan nem emlékszel rá. Nos én voltam a kérdező, akkor sikerült a gyarapodást némi plusz szopival megnövelni, de sajnos azóta megint megállt a gyarapodás hetekre. Nem ide illik, mert itt a hozzátáplálásról van szó, csak külön Neked elmesélem, harmadik babámmal sajnos ki kellett egészítenem a szopit, mert egyszerűen nem gyarapodott a súlya. Mióta kapja a gyümölcsöt, magam sem értem miért, de megindult a gyarapodás rohamos ütemben, és nem jövök rá a miértjére. Addig kivártam a hozzátáplálással, amíg a babám nyugodt és jó alvó volt, bár a védőnőm szerint: "csendben éhezett", azért ez szíven ütött :) De az utóbbi időben már én is láttam, hogy nem lakik jól, ezért döntöttem így, hogy inkább gyümölcs, mint tápszer. Úgy látom, inkább rém lusta, a hátsó tejet már inkább ki sem szívja, és ha nem jön azonnal a tej, inkább üvölt, mint szívja :(
2014. febr. 5. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 xStefix ***** válasza:

Semmi ötleted sincs, hogy miért lustulhatott így el? Nem adtál neki mást, ami miatt elkényelmesedhetett volna a cicin?


Tudod, a szopis szakmai tanfolyamon direkt rákérdeztem erre, amit te is írtál: hogy sok anyuka a tápszertől való "félelmében" inkább elkezdi a hozzátáplálást már 6 hó előtt is, hogy ezzel kikerülje a tehéntejet. - Viszont én a szakmai anyagokban mindenhol a fél évet olvasom, elég hangsúlyosan: NINCS olyan helyzet, ami (szerintük) indokolja a korai hozzátápit. Ezért is tettem fel nekik a kérdést.


Namost azt a választ kaptam erre, hogy (sajnos vagy nem sajnos) ilyen esetben még mindig a tápszer a jobb választás, akármilyen ellentmondásosnak tűnik is (hiszen a tehéntej meg ugye allergizál és a táp mesterséges étel...). Egyrészt azért van így, mert 6 hós kor előtt a baba emésztése még nem áll készen a tejtől nagyban eltérő tápanyagok hatékony(!) feldolgozására. Már rendelkezik ugyan valamennyi emésztőenzimmel, amiknek lassan nő a mennyisége, de az igazán eredményes emésztéshez ez még általában nem elég. (Ezért is "jobb" az anyatejes babáknak, mert ők a tejből készen kapják a hiányzó anyagokat. Vagyis, ha már korai hozzátápi, a szopis babák tulképp előnyben vannak a tápis babákhoz képest. - Ezzel szemben pont a csak tápis babáknak szokták már 4 hós kortól javasolni az etetést... ez így nem a legszerencsésebb. :( )

Ha az összetételt nézzük, akkor a tápszer inkább hasonlatos az anyatejhez, mint bármilyen gyümölcs vagy zöldség vagy hús. Igaz, hogy a táp emésztése se éppen könnyű, sőt, de az összetétele, a beletett plusz anyagok mégis értékesebbé (de legalábbis szükségesebbé) teszik a valódi érettség eléréséig, mint a szilárd táplálékokat.

Másrészt, pont ezért is, anyatej híján fél éves korig a tápszer a legmegfelelőbb alternatíva az összes lehetséges közül, még akkor is, ha sok a fenntartás ezzel szemben.


Ezzel most nem kritizálni szerettelek volna, remélem, elhiszed. És hát így utólag már mindegy is. Csak ez egy fontos adalék lenne minden érintett anyukának, viszont nem nagyon hallottam-olvastam még sehol... :S

2014. febr. 6. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!