Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Aki 1 évnél idősebb gyerekét...

Aki 1 évnél idősebb gyerekét is még mindig szoptatja, ott mi az, ami motivál?

Figyelt kérdés

Én eddig azt hittem, hogy olyan 1 év körül azért már a kicsik le szoktak szokni a ciciről, illetve ha nem is maguktól, de ilyen idős korukra azért már illő leválasztani.

Mert hát akkorra már eszik nagyjából mindent a pici, az anyatejnek sincs már nagy tápértéke, illetve kicsit ugye szabadabb az ember lánya, ha nem lóg órákig rajta a gyerek folyamatosan.

Viszont most láttam egy csoportot fb-on, ahol olyan anyukák vannak, akik több évig szoptatnak és amint látom, elég nagy táborról van szó. Meglepődtem.

Vajon meddig? És miért?


2017. jún. 7. 23:04
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
76%

Nem nagy tábor, mindössze 5900 anya, egy tízmilliós országban. Ami nagyon szomorú.

Viszont itt adják el a legtöbb egy főre eső tápszert. Egy olyan országban, ahol az állam anyagilag is keményen támogatja, hogy a gyerekkel otthon tudj maradni 2-3 éves koráig!


Magyarországon gyereket szoptatni illetlen. Mindenféle korút, de egy éves kor alatt a társadalom nagy kegyesen elnézi, feltéve, ha otthon teszed ezt a négy fal között, mélységes titokban, mert intim és magánügy.

Csak azt nem értem, hogy akkor minek kell beleszólni, hogy ki meddig és miért szoptat. Magánügy. Pont. Ahogy te elvárod, hogy a szoptató anya ne tolja a képedbe a mellét a plázában vagy a parkban, és bújdokoljon el, addig a szoptató anya is elvárhatja, hogy te se kotorássz a szoptatós melltartójában, hogy meddig, hányszor, mennyit, mikor.


Ez ilyen ország. Az nem illetlen, hogy ha egy 25 éves nő kiteszi a komplett mellét nyáron, kilóg a se.gge a farmershortból, és akkora darab topokban mászkál, aminél többet takar a bikifelsőm.

De az illetlen, ha 35 fokban a nyűgös, szomjas totyogó inni kap. (Lásd még: szoptatás) Ha cumisüvegből cukrozott üdítőt kap, vagy kólát, az tök rendben van. Vagy ha egy másik állat tejét. De ha az anyja tejét issza, egyből botrány van.


Miért van ez a szoptatás ellenes kampány az oldalon?! Meg úgy általában: mindenhol az országban? Ha fél éves gyerek még kizárólag anyatejes, már ragaszgatják rád a címkéket, hogy "szoptatásnáci" vagy. Holott akkor lennék az, ha látom, hogy egy év alatti babát cumisüvegből etet/itat valaki, és odarohanok számonkérni, hogy miért nem szoptat? De ilyenről még soha az életben nem is hallottam. De olyan elég gyakori, ha valakit azért szól meg egy vadidegen, mert szoptatni mer.


Nektek ez miért fáj!?

2017. jún. 8. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:
100%
Ennél a kérdésnél sem lehet általánosítani. Van gyerek, aki magától leszokik akárhány hónaposan, mert jön a foga vagy jobban érdekli a világ vagy megtalálta altatónak az ujját... és van, amelyik ugyanúgy ragaszkodik anyához és a cicihez, mint más gyerek a cumijához vagy az alvóállatkájához. Valaki szerint ez utóbbi pont jó, az anyatej úgyis egészséges, véd és táplál, és pszichésen is az a normális, ha nem egy élettelen tárgyhoz ragaszkodik. Más szerint ez hátráltatja az önállóságot, a gyereknek is az az érdeke, ami a családnak, hogy megtanuljon egyedül elaludni és ennek ennyi vagy annyi idősen van a határa. Minden anya-gyerek párosnak és minden családnak más a jó, ezt el kell fogadni. Csak az a nehéz, rossz "szájízű" verzió, ha valaki társadalmi (pl. barátnő, anyós, vagy netán fórumos idegenek:)) nyomására kezdi hülyének érezni magát, tehát - sokszor irreális ("mi lesz ha még egyetemista korában is szopni fog...") - félelemből neveli át a gyerekét nagy lelkiismeret-furdalással a másik szobában sírva; vagy a ló másik oldala: ha teljesen belemerül az adott helyzetbe és nem tudja már kívülről látni, mi lenne a jó döntés hosszú távon, az összes szereplőt figyelembe véve (pl. gyógyszert kéne szednie vagy apa már elköltözik).
2017. jún. 8. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 anonim ***** válasza:
83%
Ha vkit a saját gyermeke nevelésével, táplálásával kapcsolatan érdemben befolyásol, hogy az utca embere szerint, mit "illik" és mit nem, még ne vállaljon gyereket. Szerintem.
2017. jún. 8. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:
81%

Saját környezetemben tapasztaltam:

Aki sokáig szopiztat ott nincs cumi, szundikendő, egyéb játék amivel alszik a gyerek vagy esetleg mozdulni se hajlandó nélküle. Nagy többség ilyen korban már csak otthon alvásnál szopizik és nem lóg a szájában akár egész nap a cici, mint pl. a cumi (több, mint 5 éveseknél is).

Amit még tapasztaltunk, hogy az anyatejes babáknál általában nincs gond a hozzátáplálással és sokkal jobb evők. Kevesebbet vagy szinte nem is voltak betegek, náthásak stb.

Persze ezek mind csak játszótéri eszmecserén alapulnak és mint mindehol vannak kívételek, de azért elgondolkodtató.

És hozzáteszem aki tápszeres, mert másképpen nem ment az is rendeben van, nem ítélkezem!

2017. jún. 8. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 anonim ***** válasza:
61%

Sokan nagyon korlátoltak. Ha most megkérdezlek téged, kérdező, hogy téged miért zavar egy egy évesnél idősebb szopizós baba vagy az őt szoptató anyukája, mit válaszolsz? Tudsz egyáltalán válaszolni, vagy csak hümmögsz, és olyanokat mondasz, hogy "mert nem illik", "meg háááát nem is tudom", meg "mert már olyan nagy az a gyermek", és hasonló értelmes válaszok?

Én vállalom, a gyermek mellett az anya is igényelheti és igényli is még egy darabig a szoptatást. Miért ne tehetné? 9 hónapig a testében hordta a kisbabáját, ideális esetben él-hal a babája minden porcikájáért, az illatáért...miért olyan nagy bűn, hogy igényli még azt a meghitt összebújást, amikor a kisgyermek rácsatlakozik az anyamellre, szuszog, izzad a kis homloka, elpilled, mert nem csak eszik, hanem a világ legmegnyugtatóbb helyén tartózkodik, az édesanyja ölében? Én imádtam szoptatni, nem siettettem egyik gyermekemet sem, sőt, kiélveztem, mert tudtam, hogy egyszer már nem fogok kelleni Neki, azaz a tejem már nem kell majd. Nem lettem lelkibeteg, de kiélveztem ezeket a nagyon bensőséges pillanatokat. És amikor a 4 éves ovis nagyfiam ráhajtja a fejét a mellkasomra, tudom, hogy nem emlékszik a szopira, mégis megvan még ugyanaz a mozdulat, ugyanaz a meghittség, én pedig boldogan emlékszem, amikor a pici test belőlem táplálkozott. Szerintem csodás dolog, hogy a természet így alakította. És nem adott hozzá használati utasítást, hogy 12 hónap 1 naposan már nem illik, meg már milyen nagy az a gyermek...

Ez egyszerűen korlátoltság. Sokfélék vagyunk, ezt el kell fogadni! Én nem ócsároltam a barátnőimet, hogy nem szoptattak (tudtak volna, volt tejük, csak türelmük nem), az ő dolguk. Ahogy az is az én dolgom, hogy szoptattam, és mennyi ideig. Egyébként a fiam 18 hónaposan választotta el magát, nem töltött napi több órát szopizással, már csak alvások előtt kérte, sosem tépte a pólómat, én még csak hangtompítónak sem használtam a mellem, mert sosem üvöltött nyilvános helyeken a szopiért. A kislányom pedig 13 hónaposan megköszönte, Neki sokkal érdekesebb tennivalója akadt mindig, így szépen lassan elfogyott a tejem. Ez az élet rendje. Anyák leszünk, a legjobb tudásunk szerint tápláljuk a gyermekünket, ha van tejünk, szoptatjuk, és tisztában vagyunk azzal, hogy egy bizonyos kor után már legkevésbé az ételt látja benne a gyermek, inkább jelent lelki táplálékot egy szeparációs-szorongó, fogzó, mozgásfejlődő, zaklatott 1-1,5 évesnek.

2017. jún. 8. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 A kérdező kommentje:

Huhh, elolvastam mindegyiket, nagyon sokan olyanokat írtok, ami féligazság, vagy egyszerűen semmi alapja nincs.


Van egy 2,5 éves lányom, nem tudtam szoptatni csak 2 hós koráig, onnantól full tápszeres. Nem kellett neki mellből a tej, csak cumisüvegből evett, fejtem, de gyorsan elapadt. Pedig szedtem bogyókat, tejszaportó tea, szaporító fejés, minden anyámkínja megvolt, mégis. Nem érte inger a mellet, ennyi volt.

Ez a csöpp lány életében 3x volt beteg, rövid ideig tartó kis náthával.

Időközben született egy kistesó, 10 hónapos, ő még mindig szopizik. De el fogom választani 1 év körül.

Azt valljátok, addig kell szoptatni, amíg jó élmény a szoptatás. Nos, nekem nem az most már. Az anyuka is szempont szerintem. Éjjel 4-5x kel, a lányom 2 hónapos kora óta, amióta tápszeres, végigaludta az éjszakákat.

A fiam 10 hónap alatt máris 4x volt beteg. Napi 5 szopi mellett!

Az összes gyerekes ismerősöm arra panaszkodik, aki szoptatott már oviskorig, amint közösségbe került a gyerek, egyből lebetegedett, anyukát sokszor kirakták a munkahelyről, mert állandóan otthon kellett maradni a gyerekkel. 2 napot ment, 1 hét otthon. Ezt nem sok munkahely tolerálja.

Úgyhogy ez is városi legenda, hogy a hosszan szoptatott gyerek egészségesebb.

2017. jún. 8. 10:33
 17/39 anonim ***** válasza:
57%

Magyarán nem akarod szoptatni a gyerekedet és attól érzed igazolva magad, hogy megszólod, aki igen???

Valószínüleg nálatok ez valóban csak táplálás. Sajnálom.

2017. jún. 8. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 anonim ***** válasza:
10-es vagyok újra...az első gyerek, aki "dobta" 10 hónaposan, rengeteget volt beteg...az első tíz évben ami fülfertőzést el lehetett kapni pl., az neki megvolt...a "kicsi"-nél nagyon ritka a nátha, de azt is nagyon gyorsan "kialussza". Nem hiszem ezzel együtt sem, hogy feltétlen van összefüggés az anyatej és a tápszer között. Csak hogy ezt nem lehet általánosítani, mindenki, minden gyerekkel máshogy éli meg...
2017. jún. 8. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim ***** válasza:
60%

Tehát számodra a szoptatás teher, nem szereted, nem érted, mi abban a jó. Ezért leszólod azt, aki hosszan tud szoptatni.

Ettől érzed magad többnek?

Még mindig igazolást keresel arra, hogy te attól jó anya vagy, hogy nem szeretsz, nem tudsz/akarsz szoptatni. Ezért fikázod azokat, akik viszont igen.


Ez most kb. olyan, mint arról értekezést tartania egy frigid nőnek, hogy hüvelyi orgazmus azért nem létezik, mert neki nincs, és különben is, a szex illetlen és undorító.


Egyelőre nem a te szoptatással kapcsolatos kudarcod a mérvadó, hogy meddig optimális szoptatni. ;)

Esetleg cseszd le a who-t!

2017. jún. 8. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 anonim ***** válasza:
83%

Nekem minden ismerősöm, barátnőm sokáig szoptatott, én vagyok az egyetlen, aki 12 illetve 10 hónapig szoptattam. Szerencsémre mindkét gyerekemnek tökmindegy volt, hogy mit kap és miből, tápszer vagy anyatej, ciciből vagy cumisüvegből, így simán átálltunk egyik napról a másikra a tápszerre.

Nekem személy szerint egy 10 hónapnál idősebb gyereket már "fura" szoptatni, azon egyszerű oknál fogva, hogy már nem kisbaba, mindent ért, amit mondok, mindent eszik már.

De engem egyáltalán nem zavar, ha vki akár 3 éves korig szoptat, tegye azt akár nyilvánosan. Mindenki csinálja, ahogy neki és a babájának jó. Az enyéimnek a cici egyszerű táplálékforrás volt mindig, ami bármivel helyettesíthető. Soha nem volt még beteg egyik se

2017. jún. 8. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!