Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Mi a véleményetek a szülés...

Mi a véleményetek a szülés közbeni fájdalom csillapításról? Mennyire hatásos? Árthat a babámnak?

Figyelt kérdés
2009. dec. 7. 12:13
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
48%

08:44!!! Mégis te vagy a bunkó!!!!

Egyébként nekem a fogfájás sokkal rosszabb, mint maga a szülés és a vajúdás! Ugyhogy ez nagyon rossz példa volt tőled! Ha elolvasod a válaszomat normálisan(!) és nem futtában, akkor láthatod, hogy semmi lekezelő nincsen benne. Nem tehetek róla, hogy bántónak fogod fel, hogy hamar szültem.

Na ez lesz a lekezelő tőlem: régen is kibírták a nők fájdalomcsillapítás nélkül, több millióan...

2009. dec. 8. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Én annyi fájdalomcsillapítót kaptam, hogy két napig remegett a babám szülés után. Plusz meg se bírtam szülni, úgy nyomták ki belőlem:S Mikor meg kiment a sok fájdalomcsillapító qurvára fájt mindenem:S Hozzáteszem olyan adagot kaptam amit nem lett volna szabad..nah mind1 tul vagyok rajta
2009. dec. 8. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
20%

09:30-as:

Konnyu annak dumalni aki 1 orat toltott a szuloszobaba.Lehet te is kertel volna ha ugy lettel volna mint en.

En hetfo delutantol,szerda reggelig vajudtam volna ha kedd este nem kertem volna edat es kertem es nem fogom fel kudarckent.Neked meg viszonyitasi alapod sincs h milyen napokig vajudni.

Es regen is talaltak ki fajdalomcsillapitasi modokat.

En nem tudom megerteni h miert csak az "szamit" szulesnek ha valaki termeszetes uton,fajdalomcsillapitas nelkul szul,ha valaki fajdalomcsillapitast ker vagy csaszarral szul az mar nem is szules?

2009. dec. 9. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
56%

Itt nem a császárról van szó! Ha sürgősségi csaszval szül valaki az más, az szülés!! De ha valaki csak úgy kéri a csaszit, mert nem akar vajudni, azt már nem tekintem szülésnek. Egyébként azért mert 1 órát voltam a szülőszobán, attól még nekem is fájt, erre ne legyél irigy! És az első válaszomban leírtam, hogy mit gondolok a napokig tartó vajúdásról! Még mindíg nem olvastad el rendesen! Sajnálom, hogy te pont napokig szenvedtél, de a lényeg a végeredmény nem igaz?? Ha már a gyors szülésnél tartunk, az sem túl jó, mert nekem a babám szenvedte meg az egészet!!! Mert amíg te szoptathattad rögtön a kisbabádat, én hírt sem kaptam róla 8 órán keresztül. :( Úgyhogy jobban jártam volna a napokig tartó vajúdással, erre nem kellene irigykedni...

A réges-régi fájdalomcsillapító módszereket inkább kihagynám.

2009. dec. 9. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Nőgyógyászati betegeinknek Várandós pácienseinknek Rendelések Kalkulátorok, letöltések Orvosoknak Linkek Oktatás, publikációk Hírek Kapcsolat



Bejelentkezés

Azonosító:

Jelszó:


Regisztráció >



Szülési fájdalomcsillapítás

Tartalom:


A szülészeti fájdalomcsillapítás története

Általános tudnivalók

Nem gyógyszeres fájdalomcsillapítási módszerek

Általánosan ható gyógyszeres fájdalomcsillapítás

Lokális érzéstelenítés

Az epidurális fájdalomcsillapítás (EDA)

Spinális anesztézia

Általános anesztézia


A szülészeti fájdalomcsillapítás története

A hatékony fájdalomcsillapítás módszereinek felfedezése előtt a műtétek alatt inkább a gyorsaságra, mint a szakszerű vagy pontos munkára törekedtek. Korabeli leírások szerint "...egy beteg úgy készül a műtétre, mint halálraítélt bűnöző a kivégzésre...".


Évszázadokon át csak az ópium, a beléndek, a mandragóragyökér és az alkohol között lehetett válogatni, mely közül egyik sem volt teljesen hatékony és a halálos adagok között szűk volt a mezsgye.



A fájdalomcsillapítás és az aneszteziológia hosszú történetéből kiemeltük a szülészeti fájdalomcsillapítás szempontjából legfontosabb állomásokat.



1540 Éter első szintézise

1628 Vérkeringés felfedezése (William Harvey)

1777 Nitrogén-oxydul (N2O) előállítása (Priestley)

1799 Nitrogén oxydul, mint fájdalomcsillapító, ún. "nevetőgáz" alkalmazása (Humphrey Davy)

1831 Kloroform előállítása (Guthrie)

1844 Nyilvános bemutató kíséretében az első foghúzás nitrogén-oxydulos fájdalomcsillapítás mellett Hartfordban (Horace Wells), de a kísérletet humbugnak tartották és elvetették az ötletet.

1845 Hipnózisban végzett első műtét (Esdaile)

1846 október 16. Az első sikeres éteres altatásban végzett műtét Bostonban. A nyilvános műtét alatt egy állkapocs alatti daganat eltávolítása történt. Az operatőr John Collins Warren sebész volt, az altatóorvos William Thomas Green Morton.

1847 Magyarországon elvégzik az első éter narkózisban vezetett műtétet. (Balassa János)

1847 január 19. Az első szülés fájdalom nélkül, kloroformos narkózisban. (James Young Simpson) Simpson saját fejlesztésű hordozható kézi altatókészüléket használt.

1853 Viktória királynő kloroformos fájdalomcsillapítással szülte meg Lipót herceget. (John Snow)

1859 A kokain izolálása (Niemann)

1878 Az első sikeres intubáció. (Macewen)

1898 Spinális érzéstelenítés első alkalmazása kokainnal. (Corning, 1898 August Bier)

1905 Az első prokainos spinális anesztézia. (Braun) A prokain felváltotta a toxikusnak bizonyult kokaint.

1921 Az első lumbális epidurális érzéstelenítés (Pages)

1934 Nitrogén-oxydul használatának bevezetése a szülészetbe (Minnit)

1946 Lidocain érzéstelenítő gyógyszer kifejlesztése.

1949 Folyamatos epidurális érzéstelenítés, katéterrel (Curbello, Tuohy)

1980 Halotán altatógáz bevezetése (1956 Johnstone)


vissza a lap tetejére



Általános tudnivalók

A fájdalom természetes jelenség, mely a szervezet ésszerű reakciója a szervezetet károsító hatásokra, sérülésekre. A szülés az egyetlen élettani folyamat, mely óriási fájdalommal jár. Ha valamilyen célszerű magyarázatot keresünk a szülési fájdalomra, talán egyfajta figyelmeztetés a szülés közeledtére, mely rejtőző magatartásra ösztönöz.


A fájdalom érzése szubjektív észlelés. Mindenkinek más a tűrőképessége és kulturális, neveltetésbeli különbségek is megfigyelhetők. Pszichológiai megfigyelések szerint a fájdalom átélése számos tényezőtől függ, pl. a fájdalom jelentőségének ismeretétől, toleranciától, egyéni érzékenységtől, félelemtől, az ismeretlentől való szorongástól. Szülészeti tényezők is meghatározzák: testalkat, a méhkontrakciók erőssége (a méh izomzatának oxitocin érzékenysége), a szövetek tágulékonysága (ún. szöveti alkat), a kismedence és a magzat közötti méretkülönbségtől és még sok egyéb tényezőtől.



Milyen tényezőkből áll össze a szülési fájdalom?



Simaizom görcs

Oxigénhiány (hypoxia)

Méhszáj tágulása

Környező idegdúcok nyomódása

Hashártya feszülése

Kitolásban: szülőcsatorna tágulása +környező szervek nyomódása, hypoxiája

vissza a lap tetejére



"Nem gyógyszeres fájdalomcsillapítási módszerek


Légzési gyakorlatok. A helyes légzéstechnikát a szülésre felkészítő tanfolyam alatt elsajátíthatják a kismamák. A terhestornán is sok rávezető gyakorlattal ismerkedhetnek majd meg. Amikor „éles bevetés” alkalmával kell alkalmazni, már a begyakorolt technikát kelljen előhívni, ne akkor kelljen elmagyarázni, valamint a túlzott lihegéstől nehogy elszédüljön, vagy begörcsöljön a vajúdó. A fájások alatt felületes lihegés, majd azt követően néhány mély légvétel (orron be, szájon ki) segíti az izmok ellazulását és csökkenti a fájdalmat.


Mozgás. A testhelyzet változtatása, felkelés, sétálás megengedett a vajúdó számára, mely szintén csökkenti a fájdalomérzetet. Egyes népeknél ilyenkor rituális mozgást vagy táncot végeznek a szülőnők. A gravitációt is ki lehet használni (pl. táguláskor az állás, guggolás, áthaladáskor az oldalt fektetés), mely segítségével lecsökkenthetők a szülés egyes szakaszai.



Masszírozás. A masszírozás jól eső érzése, a testkontaktus növeli a belső (endogén) fájdalomcsillapító rendszer hatásosságát. Vannak speciális helyek (a keresztcsont tájékának, az ágyéki gerinc) melyek masszírozva, simogatva, megtámasztása enyhíti a fájdalmat.



Akupresszúra. A japán Shiatsu a tradicionális akupresszúrát speciálisan szülészeti fájdalomcsillapításra alkalmazta. Ujjbeggyel vagy kis kemény labdával meghatározott pontok nyomásával, körkörös masszírozásával, valamint akupunktúrával érhető el fájdalomcsökkentő hatás.



Relaxáció. Relaxációval, meditációval, koncentrációval és légző gyakorlatokkal is csökkenthetjük a fájások alatti szenvedést.



Meleg. A meleg, simaizom lazító hatású. A has meleg borogatásával, lámpázással kihasználhatjuk ezt az effektust."

2009. dec. 18. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Az előző www.timmermann.hu oldalon található.
2009. dec. 18. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!