Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Gátmetszés és császármetszés:...

Gátmetszés és császármetszés: most akkor az éles sebszéleket könnyebb összevarrni, vagy a tépettet?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy itt nem sok eséllyel van orvos, de nem értek valamit, hátha ti igen. Vitát nem akarok szítani, csak talán ti többet tudtok már a témában, mint én, érdekel, ki-mit tanult, hallott erről:


Azt mondják, azért fontos a gátmetszés, mert a vágott sebszéleket könnyebb összevarrni, és szebben, jobban gyógyul. Legalábbis ez terjed, mint magyarázat, hogy miért nem engedik a sima hüvelyi szülés közben magától sérülni a gátat 1-2-es mértékben (a 3-4-es repedés esetén megérteném, főleg, ha annak iránya nem megfelelő, de az ilyen mértékű sérülés elvileg nagyon ritka).


Aztán megnézünk egy császáros műtétet videón és látjuk, hogy csak a felszíni vágás szikés, egyenes vágás, a többi esetben ujjal választják szét a sebszéleket (mondjuk ki nyíltan, tépik szét a rétegeket), és a magyarázat, amit találtam az az, hogy a tépett rétegek szebben, jobban gyógyulnak, jobban összefekszenek a műtét végén, mintha vágták volna. Ezért csak a kezdő vágást ejtik meg rajta eszközzel, a többit ujjal húzzák szét arra, amerre a szövet engedi.


Most akkor a vágottat könnyebb összevarrni és gyógyul szebben, vagy a tépett, magától szakadt?


Én úgy érzem, a gátmetszések ilyen gyakorisága nem indokolt, mint amennyit ma tapasztalni rutinszerűen, különösen első szülők esetén. Miért nem engedhető meg tehát az 1-2-es gátsérülés, ha elvileg a tépett szövet szebben gyógyul, és lássuk be, biztosan nem idegek felé megy a szakadás, ha magára a természetre bízzuk. Ha meg igen, akkor is meg lehet még ejteni a metszést. Így is a végén csinálják csak.


De miért ez a nagy ellentmondás? Miért jó (azon túl, hogy 1-2 perc lecsíphető a kitolásból), ha az orvos vág, ahelyett, hogy hagyná a szöveteket végezni a dolgukat?


2015. nov. 16. 13:14
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
73%

a császármetszésnél magát a méhet vágják fel, nem elfelejtendő...


normál szülésnél amúgy csak utolsó pillanatban metszenek gátat amikor látják, hogy repedne szanaszét, addig próbálják kézzel is tágítani


szerintem inkább egy metszés mint szakadni mindenhol mindenhová

2015. nov. 16. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Persze, a méhet vágják, ez igaz. Meg a felette levő 6 (vagy 7?) réteget, míg oda eljutnak. És azokat nem vágják, hanem szétfeszítik ujjal.


Én nem tudom, inkább egy 1-es repedés természetesen, mint egy külső személy által kreált ki tudja mekkora vágás (talán kétszer, háromszor akkora, mint amekkora szükséges lenne a baba kibújásához). Ráadásul úgy olvastam, hogy az 1-es természetes repedést varrni sem szükséges, magától gyógyul, míg a gátmetszést minden esetben össze kell varrni. De ez csak elmélet, természetesen. Gyűjtöm az információkat.


Szimplán csak az indokok ellentmondásosak nekem.


Ha választani lehetne, mindenki választhatna, mit szeretne. De ez úgy tudom, nem választás kérdése. Tehát indok van, csak mi?

2015. nov. 16. 13:25
 3/27 anonim ***** válasza:
53%
szerintem ujjal azért feszítik, hogy ne vágjanak bele a magzatba, aminek így is megvan amúgy a kockázata...
2015. nov. 16. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:
A szülésznőm kérdeztem a császárról (mert hogy nekem az első gyermekem úgy született) és utólag megnézem, milyen egy ilyen műtét, és ő mondta azt, hogy azért választják szét ujjal, mert jobban gyógyul utána, mintha vágnák. Csak otthon tűnt fel az ellentmondás a gátmetszéssel kapcsolatban, hogy akkor ez most hogy lehet.
2015. nov. 16. 13:32
 5/27 A kérdező kommentje:
De igaz, biztosan az is benne van, hogy minél kevesebbet vágnak, minél kisebbeket, annál kisebb az esélye annak, hogy a babát megsértik. De ez gátmetszésnél is igaz, nem? Hiszen akkor is ott a baba feje, hisz az feszíti szét és ha tényleg az utolsó pillanatban ejtik meg, akkor ott már igencsak ráfeszült a baba fejére a gát.
2015. nov. 16. 13:33
 6/27 anonim ***** válasza:
58%

Csak annyit mondhatok:

repedtem, szakadtam és gátmetszésem is volt.

A gátmetszés szépen gyógyult, ahol repedtem, ott még a mai napig fáj és látszik a nyoma (3 hónapja volt).

2015. nov. 16. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
70%
de gátmetszésnél a metszés iránya a babától távolodó
2015. nov. 16. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

A gátszetszés iránya a babától távolodó?

Egy domborodó gátnál, ahol a baba feje jön kifelé, és egy ollót dugnak be mellé? Nem hiszem, hogy ez indok:


[link]



Köszönöm, hogy írtál, akkor a személyes tapasztalatod az, hogy a vágott gátmetszés jobban gyógyul tényleg, mint a természetes gátrepedés.

2015. nov. 16. 13:46
 9/27 anonim ***** válasza:
54%

a lepontozóknak:

"A császármetszés más problémákat is okozhat a babának, pl. vágási sérülést szenvedhet a műtét alatt."


[link]

2015. nov. 16. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

Ezen a linken jobban látszik a rajz, szerintem ez sem veszélytelen a babára nézve: [link]


De persze, kevésbé átláthatatlan, mint lefelé, befelé vágni a méh felé.

2015. nov. 16. 13:47
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!