Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Gátmetszés és császármetszés:...

Gátmetszés és császármetszés: most akkor az éles sebszéleket könnyebb összevarrni, vagy a tépettet?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy itt nem sok eséllyel van orvos, de nem értek valamit, hátha ti igen. Vitát nem akarok szítani, csak talán ti többet tudtok már a témában, mint én, érdekel, ki-mit tanult, hallott erről:


Azt mondják, azért fontos a gátmetszés, mert a vágott sebszéleket könnyebb összevarrni, és szebben, jobban gyógyul. Legalábbis ez terjed, mint magyarázat, hogy miért nem engedik a sima hüvelyi szülés közben magától sérülni a gátat 1-2-es mértékben (a 3-4-es repedés esetén megérteném, főleg, ha annak iránya nem megfelelő, de az ilyen mértékű sérülés elvileg nagyon ritka).


Aztán megnézünk egy császáros műtétet videón és látjuk, hogy csak a felszíni vágás szikés, egyenes vágás, a többi esetben ujjal választják szét a sebszéleket (mondjuk ki nyíltan, tépik szét a rétegeket), és a magyarázat, amit találtam az az, hogy a tépett rétegek szebben, jobban gyógyulnak, jobban összefekszenek a műtét végén, mintha vágták volna. Ezért csak a kezdő vágást ejtik meg rajta eszközzel, a többit ujjal húzzák szét arra, amerre a szövet engedi.


Most akkor a vágottat könnyebb összevarrni és gyógyul szebben, vagy a tépett, magától szakadt?


Én úgy érzem, a gátmetszések ilyen gyakorisága nem indokolt, mint amennyit ma tapasztalni rutinszerűen, különösen első szülők esetén. Miért nem engedhető meg tehát az 1-2-es gátsérülés, ha elvileg a tépett szövet szebben gyógyul, és lássuk be, biztosan nem idegek felé megy a szakadás, ha magára a természetre bízzuk. Ha meg igen, akkor is meg lehet még ejteni a metszést. Így is a végén csinálják csak.


De miért ez a nagy ellentmondás? Miért jó (azon túl, hogy 1-2 perc lecsíphető a kitolásból), ha az orvos vág, ahelyett, hogy hagyná a szöveteket végezni a dolgukat?


2015. nov. 16. 13:14
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Nem tudom, ki és miért pontoz le, csak beszélgetünk, miért ne lehetne hasznos egy-egy tipp, ötlet, vélemény? Nem vagyunk orvosok, hogy tudjuk a "tuti" :)
2015. nov. 16. 13:48
 12/27 anonim ***** válasza:

Hát nekem már a gimis biosz tanárom is azt mondta a vágott seb szebben/jobban gyógyul (2 gyereke is van de hogy hogy jöttek ki arra nem tért ki). Nem vagyunk egyformák se a nők se a babák. Én nem feltételezném hogy a természet tudja a dolgát és a repedés "megáll" ott ahol kell.

Ha a természet tudja a dolgát miért vannak farfekvéses babák akiknél császározni kell például?

Biztos van aki indokolatlanul vagdal, de ha lehetne majd választani és biztos metszést kérnék.

2015. nov. 16. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
40%

"Gátmetszést csak szükség esetén végzünk. ... Ez a módszer, megfelelő feltételekkel és szakszerűen alkalmazva, az anyára és a magzatra nézve veszélytelen."

[link]



(a lepontozás miatt a továbbiakban nem vagyok hajlandó válaszolni)

2015. nov. 16. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:
Sajnálom, hogy fontos neked a lepontozás, szerintem egyáltalán nem érdekes, ki-miért nyomogatja itt a kezeket. Többnyire inkább szimpátia, mint hasznosság vezérli az illetőket. Lényegtelen.
2015. nov. 16. 13:51
 15/27 A kérdező kommentje:
A farfekvéses babákat is meg lehet szülni természetes módon, nagyobb a kockázat az elakadásra ez igaz, de arról azért szó nincs, hogy ne lehetne őket megszülni és feltétlenül császározni kellene. Ismerek is olyan orvost, aki faros babát, ha amúgy más gond nincs, simán vállal hüvelyi szülésre.
2015. nov. 16. 13:52
 16/27 anonim ***** válasza:

Császár során az izmok, szövetek találkozásánál "feszegetnek", ott ahol egyébként is enged (= nem lesz cikkcakkos).

Ha megnézed a gátadat, ott nincs semmiféle "vezető vonal", ami irányíthatná hogy merre szakadj.

2015. nov. 16. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

OK a faros szülés de van olyan eset amikor császár kell. van olyan amikor segítség kell hogy megmaradjon a baba (pl hormonpótlás stb.) elég durva lenne ezekre az esetekre azt mondani hogy a természet szelektál és azért...

Nagyon eltávolodtunk már a természettől ez az igazság. Egyébként egy bábamesterségről íródott könyvben ( [link] olvastam hogy akkoriban "gátvédelem volt" (1700-1800-as évek) a módi. Na most az is természetellenes hogy védjük aminek repedni kéne?

Szóval biztos vannak mészáros dokik is (sőt!), de egy jó szakember (amiből kevés van) remélhetőleg mindenki számára a legjobb döntést hozza, ámbár senki nem tévedhetetlen...

2015. nov. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

Ezt nem is vitatom. Az orvostudomány fejlődése emberéleteket ment meg nap, mint nap, a szülészetben is. Ez nem is kérdés, természetesen. Valahol ebben a középút lenne a megoldás, szerintem, bár ez már nem vonatkozik szorosan ehhez a témához, de én úgy érzem (szubjektív véleményem), hogy nagyon elmentünk a medikalizált irányba, ennyire azért a természet sem "buta", mint ahány anyát beavatkozásokkal "mentenek" meg a saját testétől, legyen szó gátmetszésről vagy császárról.


Na, de visszatérve: Igen, valóban, lehet, hogy ott a régeteg eleve engednek, ebben lehet valami. Esetleg tudod, hogy más műtét esetén, ami nem császár, hanem mondjuk nyílt hasi műtét, pl. egy gyomorműtét esetén is így járnak-e el? Én nem sokat tudok más műtéti eljárásokról.

2015. nov. 16. 14:05
 19/27 anonim ***** válasza:

Nem tudom, csak azt, hogy korábban császárnál is átvágták az izmot, nem törődtek vele, a lényeg az volt, hogy minél gyorsabban kikapják a babát.

Az újabb eljárás során figyelnek csak arra, hogy szétválasszák vágás helyett.

2015. nov. 16. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
70%

A császármetszésnél az "ujjal szétválasztják" az IZOMRA vonatkozik. A hasizom kézzel szétválasztva (izomhártyát és a bőrt vágni kell) szebben visszaáll, mintha az IZOMROSTOKAT vágnák át.


A hüvelynél nem ilyen típusú a szöveti összetétel, illetve ott záróizom jellegű az izomzat, a hasnál meg nem. Te ezeket a fogalmakat kevered össze.

2015. nov. 16. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!