Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Magyar országon lehet otthon...

Magyar országon lehet otthon szülni? Engedik? A sógornőm nem 100-as, és ő otthon akar szülni. Lehet? Nem normális, és anyja apja orvos.

Figyelt kérdés
2010. jún. 16. 12:15
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
Mentős vagyok és személy szerint engem ez felháborít, mert ahogy már mások is mondták, jogi háttere nincs az otthonszülésnek, marad a "későn hívta a mentőt" verzió, aztán ha baj van, akkor az ember szarból építsen várat... nem merülök bele, mert túl cifra lenne, de én azt javaslom, hogy a környezetét beszéld rá, hogy hívjanak időben mentőt, nehogy gond legyen belőle utólag. Az pedig még idő, mire Magyarországon is kellően megszervezik az otthonszülés körülményeit. Addig tartsuk be a szabályokat! L27
2010. jún. 16. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
76%

Igen is meg nem is, ugyanis a törvény szerint a szülő nő megválaszthatja a születés helyszínét. Ezzel a jogalkotó nyilván nem az otthonszülésre gondolt, hanem arra, hogy lehetőség legyen nem a lakóhely szerinti kórházban szülni. De ezzel létrejött a kiskapu, és persze előfordul az is, hogy valakinek esze ágában nincs otthon szülni, de nem ér ki a mentő idejében.

Egy nő ott szül a legkevesebb kockázattal, ahol ő maga biztonságosnak érzi, legyen az kórház, otthon, vagy éppen külföldön. Én személy szerint otthon szültem, és nem bántam meg, sőt nagyon örülök, hogy így döntöttem és kitartottam a döntésem mellett. Engem is támadott emiatt boldog-bologtalan, holott rendesen utánaolvastam a témának, interneten és szakkönyvekben egyaránt. Való igaz, hogy külföldön nem kerítenek ennek ekkora feneket, nálunk van csak ekkora cécó emiatt. Ha annyira veszélyes meg kockázatos lenne szülni, már rég kihalt volna az emberi faj!

A normális lefolyású várandósság után többnyire egy normális lefolyású szülés következik a nagy számok törvénye alapján. Vannak persze szövődmények és életveszélyes szituációk, amikor azonnali műtét szükséges, ám ezek a szülések pár százalékára jellemzőek csak, és szinte mindig van valami előjele: magas várnyomás, rossz nst-eredmény, túlságosan érett méhlepény, idősebb anya... És jó, ha tudjuk, hogy a szervezet szüléskor oxitocint választ ki, amely összehúzódásokat okoz, és endorfint, ami ezeket elfogadhatóvá teszi, magyarul fájdalomcsillapít. A kórházban ugye kap az ember lánya kívülről oxitocint infúzióban, de endorfint nem, és gyakran fájdalomcsillapítót sem, a szervezet pedig nem termel annyit, ami ellensúlyozni tudná az infúziót. Ezért (is) fáj sokaknak annyira a szülés.

A Geréb Ágnes-féle otthonszülés nem úgy megy, hogy az 5 perces fájásoknál felhívom, hogy akkor jöjjön, és ő jön! Részt kell venni egy tanfolyamon, afféle szülésfelkészítőn, ahol a fogantatástól a csecsemő gondozásáig mindent alaposan átbeszélnek a jelen lévők, lehet kérdezni, vannak kapcsolódó könyvek és videók is. Ők senkit nem beszélnek rá, hogy otthon szüljön, sőt akinek valamilyen, bármilyen okból várható, hogy komplikáció lép fel, nem is javasolják, sőt nem is vállalják a szülése mellett a segédkezést. Ha minden rendben van, akkor folyamatos a kapcsolattartás a dúlák, bábák és a kismama között, és a szülés után is az első hetekben napi szintű a kommunikáció.

Az anyakönyveztetés annyira problémás, hogy valakinek be kell fáradnia akár szülés előtt egy nyomtatványért bármelyik okmányirodába, amelyet aztán kitöltve, egy orvosi pecséttel ellátva visszajuttat. Az orvos lehet háziorvos, gyerekorvos, ez utóbbinak egyébként is kötelező megnéznie az újszülöttet otthonában, szóval el sem kell hozzá menni. Ő ezzel nem vállal semmilyen felelősséget, ez pusztán adminisztráció. Ezután állam bácsi hivatalból kiállítja a tajkártyát és az adókártyát, amit kipostáznak és kész, az anyakönyvi kivonatot pedig azonnal átadják, amint visszaviszik a szölők a nyomtatványt. Ez kb. 1 órát vesz igénybe+utazás. Ha a szülők nem házasok, szükség van apasági nyilatkozatra, de ez akkor is kell, ha kórházban szül a nő.

A babának meg kell kapnia a kötelező BCG-oltást és vért kell tőle venni a PKU-szűréshez, ami ugyan nem kötelező, de ha nem végzik el és pont a te gyereked az az egy, aki beteg, az elég nagy baj. Ezeket is elintézheti a gyerekorvos, mi bevittük a babát ötnaposan a közeli kórház újszülöttosztályára, és 5 perc alatt kész is volt.

Viszont nem kapott a vajúdás alatt rajtam keresztül mindenféle gyógyszereket, akkor jött, amikor akart, születésekor csend és félhomály fogadta őt, élete minden percét velünk töltötte, nem kellett elszakadnunk az apukájától, engem nem kellett vágni és varrni sem, minden ment a maga természetes útján. Nekem így volt természetes, sokaknak nem így.

Ne ítéld el a sógornődet a döntése miatt, hidd el, mire eljut a szülésig, alaposan utána fog járni a dolgoknak, hiszen épeszű nő nem kockáztatja a gyereke életét. Sajnos kórházban is veszítünk el kisbabákat és anyákat is nap mint nap, csak az nem kap akkora visszhangot, bár nem értem, miért, kórházban "természetes" meghalni???

Ajánlom figyelmetekbe a www.szules.hu-t. Remélem a számára legmegfelelőbb utat fogja választani, te pedig, mint családtag, állj mellette és segíts neki, még ha nem is értesz egyet ezzel a döntéssel.

Sok boldogságot kívánok és jó egészséget az egész családnak!

2010. jún. 18. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!