Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Mi a véleményetek erről a...

Mi a véleményetek erről a rövid cikkről, amiben az Orvosi Kamara leszólja és kioktatja a szülő nőket a viselkedésükről, jogaikról?

Figyelt kérdés
[link]

2018. nov. 22. 18:16
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
35%

Mivel értetek egyet,de komolyan?

Hogy a nőnek kuss a neve,de azért perkálni meg perkáljon igaz??

Nagyon sarkított ez a cikk,egy nagyon buta nő tollából.A biztonság fontos...de nagyon sok dolog az orvos kényelmét szolgálja.Önző disznó vagyok,ha négy kézláb akarok szülni,mert a doktor úrnak derogál térdre mászni,hogy mikor születik a gyerekem? Persze neki csak úgy jó,ha kiterítenek elé,és szemben van vele a pin@m . Kinek kényelmes akkor??? Vagy amikor bejön az utolsó 10 percre,a z előtte való 10-re már nem.

Buta aki egyet ért,én meg azt mondom igen is össze kell fogni,hogy kórházi körülmények között biztonságban de MÉLTÓ módon szülhessen minden anya.

2018. nov. 22. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
31%

Utolso egyetertek

Ontelt bekepzelt penzehes banda

Fizess cserebe kapsz szuleszeti eroszakot kezzel tagitast vagast surgetest

Nem tetszik ? Pofa be nem wellnes ?

Bocs de penzert minimum magyarazatot kaphatok ?

Vagy jon meg 3 aki belemnyul engedelyem nelkul ?

Szomoru aki egyetert

Aki egyetert legalizalja az eroszakot es ezzel majd lanya is igy fog szulni

Miert tudnak nyugaton tb alapon tajekoztatni es kedvezek lenni ? .

Miert nem rutin ott a kikotozrs labzsak gyerek kinyomas vagas surgetes ?

Ezek a barbar who altal 50 eve elitelt dolgok ??

2018. nov. 22. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
77%

Szerintem mostanában a szüléshez való hozzáállás el lett túlozva.


Az, hogy 100%-os figyelmet kapjon az egész vajúdás/szülés alatt a nő, ahhoz fejenként 1 orvos és 1 szülésznő minimum kellene. De ez lehetetlen úgy, hogy 1 orvosra jut 4-5 szülés egyszerre.


Valaki írta, hogy "Az orvos dolga a vészhelyzetek megoldása. A többi nem. "

És ha éppen egy másik vészhelyzetet hárít el? Pont, hogy megelőzni kell a vészhelyzetet és nem kivárni. Mert osztódni még ő sem tud.


Meg valaki azt is írta, hogy az utolsó 10 percre ment be az orvos. Mondjuk vajúdik a nő 10 órát, az orvos ott van vele végig. Aztán a végén kiderül, hogy komplikáció van, akkor egy fáradt orvos műtsön? Bármilyen hihetetlen, de az orvos is csak egy ember, aki ha fáradt akkor dekoncentráltabb lesz.



És pl. amikor a fogászatra megyek sem mondom meg, hogy milyen székben milyen pózban tömje be a fogam.

Vagy a vakbél műtétnél sem mondhatom meg én mit akarok.


Ettől függetlenül nem csak a szülésnél, hanem minden orvosnak több empátiát kéne mutatnia az emberek felé és nem csak egy testnek tekinteni, akin dolgoznak.

De, az sem normális, hogy az orvos legyen négykézláb, mert az anyukának úgy tetszik.


Amikor szültem nekem is nagyon jó lett volna, hogy csak velem meg a fájdalmammal és minden nyűgömmel foglalkozzanak. De rajtam kívül volt ott még 2 anyuka, aki szintén ezt várta volna el ugyanattól a személyzettől. Szerencsére ott volt a férjem, akinek nem kellett semmi mással foglalkozni csak velem. Így nem érdekelt, hogy hányszor jött oda az orvos. Hozzáteszem, velem teljesen elfogadhatóan bántak. Ha jött és kérdésem volt válaszolt (sőt még rajzolgatott is nekem :D), senki nem vizsgált meg csak úgy kérdés nélkül. De senki nem is kezdett velem bájcseverészésbe. Mindenki csinálta a dolgát.

Szóval én egyetértek a cikk mondanivalójával, csak a stílusával nem.

2018. nov. 22. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
9%
De igen legyen négykézláb az orvos ha nekem úgy tetszik,mert én szülöm azt a gyereket,én préselem ki a testemből,és annyi hagy járjon már nekem is,hogy éppen ott akkor ne a doki kényelmét figyeljem.Ezt is megfizetem,ezért is fogadtam fel.Azért a plusz pénzért meg kibírja a 10 perces térdelést nem?Meg azért a 10 percért fizetek akkor 100 ezret? Gondolkozzál már...ennyire alul értékeled magad,hogy úgy gondolod még ennyi se jár???
2018. nov. 23. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
56%

Ezzel a "nehogymár a dokinak térdelni kelljen" hozzáállással alapvetően az a probléma, hogy fekve, kiterítve, ahogy ugye nekik kényelmes a hozzáférés, a szülő nő a gravitáció ellen is dolgozik, sokkal nehezebb a gyereket kinyomni, nem mellesleg az esetek eléggé nagy százalékában emiatt van a gátsérülés, illetve emiatt kell annyira az a gátmetszés. Azért abban egyetértek, hogy hadd ne fizessek már a mélyen tisztelt doktor úr/doktornő kényelméért azzal, hogy szétrepedek, vagy szétvágnak, amikor ez a megfelelő pozícióban elkerülhető lenne. Szóval ez pont az a dolog, amikor pl. igenis fölösleges sérüléssel jár az orvos kényelmének szem előtt tartása.

Én tényleg nem vagyok elvakult ebben a témában (a 6-os válaszoló vagyok amúgy), de ebben spec. pont igazuk van azoknak, akik a szabad szülés mellett állnak ki.

2018. nov. 23. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
82%

#14 nem értékelem alul magam.

Én azért szültem az orvosomnál, mert bíztam benne és megbeszéltük előre, hogy hogy legyen. Ezt csak a körülmények írhatták felül.

Tehát tudtam, hogy mit nem vállal.

De az, hogy utolsó pillanatban kitalálom, legyen négykézláb és ő nemet mond, úgy gondolom neki is van joga hozzá.

Ha ő úgy nem érzi kézhez állónak vagy biztonságosnak, akkor mindegy, hogy én mit szeretnék.

Első a biztonság, nem a kényelem.

De én emberszámba vettem az orvosom és ezért ő is emberszámba vett engem.

Nem csak elvárásaim voltak. Akárhogy is vesszük, az orvos nem egy pincér akinek megmondhatom, hogy jég nélkül hozza a Colát.

És nem azért fizetsz neki, hogy a szolgád legyen, hanem hogy ha gond van, akkor munkaidején kívül is ott legyen.

Én így gondolom.

2018. nov. 23. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
10%

Így gondolod,csak nem érted.A szülés nem egy előre lebeszélt dolog,így csináljuk,úgy csináljuk,akadnak helyzetek amikor a szülő nő máshogy gondolja,és az nem veszélyes...max. a dokinak kicsit kényelmetlen.De inkább neki legyen mint egy vajúdó nőnek és egy éppen születendő kisbabának. Tudjuk már éppen akkor kik állnak első helyen a fontossági sorrendben.

Na mindegy.

2018. nov. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
91%

Nagyon is értem.

Azért beszéltem meg előre. Ha neki nem tetszett volna az elképzelésem és nekem se az övé, kerestem volna mást.

Azért írtam, hogy túl van képzelve a szülés. A szülésznő mesélt amikor ott voltam. Kész tervekkel érkező nőkről. Még azt is megszabják milyen hangszinten beszéljenek. Ilyen olyan füstölő és sorolhatnám.

Ez természetesen mind szép és jó. De rajta kívül még van más szülő nő is, aki lehet nem akarja a füstölőt szagolni.

Igen, fontos a nő és a baba kényelme. De nem mindenekfelett. Az írásodból is látszik, hogy csak mert te szülsz, mindenki úgy ugráljon ahogy füttyentesz. Csak, hogy ez a nap neked a nagy nap, az orvosnak és mindenki másnak csak egy nap.


Nem az orvosok pártját akarom fogni, mert mint írtam már, volna mit fejlődniük. De van olyan szülő nő, akinek bicskanyitogató a hozzáállása.

2018. nov. 23. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
86%

Véleményem szerint az igazság valahol a kettő között lenne. Vannak jogos észrevételek és kérések, de tény, hogy egyesek egy kicsit már átesnek a túl túloldalára, és úgy csinálnak, mintha egy szülésznő, orvos nem szakember lenne, hanem szimpla kiszolgáló személyzet.


Első körben inkább az eredeti petícióra reagálnék, amire ez a cikk reflektál. Mindezt úgy, hogy a petíció eredetileg az SZTE - Szülészeti Klinikájának, ill. vezetőségének szól, ezt az intézményt és az ottani protokollokat pedig meglehetősen jól ismerem.


1. "Első és legfontosabb igényük a legmodernebb elveket és ajánlásokat (pl.: WHO, FIGO, ICM, WRA, IMBCI) követő és evidence-based alapokon nyugvó ellátás."

Ezzel egyet tudok érteni. Abszolút az evidence-based medicine híve vagyok, én sem kedvelem a "azért csináljuk így, mert 20 éve is így csináltuk" mentalitást. Véleményem szerint ki kellene dolgozni nemzetközi ajánlásokon alapuló protokollokat, amit aztán minden egyes magyar egészségügyi intézményben alkalmazni kellene. Nem tartom jónak azt, hogy az egyik klinikán/kórházban így csinálják, a másikban meg amúgy.


2. "Szeretnénk, ha minden szülésnél komoly figyelmet fordítanának az anya egyedi igényeire, lehetősége lenne szülési tervet írni, amit a személyzet tiszteletben is tart."

A szülő nő laikus, sokszor félelmetesen kevés egészségügyi ismerettel. Lehet mondani, hogy "ő szül, ő tudja, mi a jó neki", de azért nem gondolom, hogy ez valóban így is van. Lehet, hogy azt érzi, hogy neki épp melyik a kényelmes pozíció, hogyan tud a legjobban nyomni, de nem hiszem, hogy meg tudja ítélni orvosi ismeretek nélkül, hogy mikor indokolt az Oxytocin infúzió, mikor indokolt a gátmetszés, mikor kellene vacuum extractiót vagy épp császármetszést csinálni. Nem véletlen tanulta ezt az orvos sok éven keresztül.

Persze, vegyük figyelembe az anyai igényeit, de csak bizonyos, ésszerű keretek között.

A szülési tervet pedig nem teljesen értem. Minden szülés egyedi, mindegyik más, mégis honnan lehetne mondjuk 30 hetesen megjósolni, hogy az adott illetőnek hogy fog zajlani a dolog?

Mondjuk leírja valaki, hogy nem akar Oxytocin infúziót. De ha mondjuk elfolyik a magzatvize és sok óra után sincs fájás, akkor mégis meddig várjunk? Menjen még haza 2 hétre, aztán jöjjön vissza, ha beindultak a fájások, mert nem akar infúziót? Volt ilyen beteg. Saját felelősségére hazament folyó magzatvízzel, két hét múlva jött vissza fájásokkal, olyan intrauterin infekciót kapott a magzat, hogy eltöltött egy pár napot a PIC-ben, mire kihozták szegényt a tüdőgyulladásból. Pedig ez a beteg kapott antibiotikum profilaxist!

Vagy mondjuk leírja, hogy nem akar gátmetszést, de koraszülött lesz a babája, és indokolt, mert ilyen esetben a baba fejét védik azzal, hogy episiotomiát csinálnak?


3. "Szeretnénk ha az anyának lehetősége lenne enni, inni és szabadon mozogni vajúdás alatt."

Inni lehet, és amennyiben rendben van a CTG, mozogni is lehet. Lehet sétálgatni, labdázni stb.

Enni azért nem lehet, mert ha sürgősen el kell altatni, akkor a gyomortartalmat aspirálhatja és kaphat egy jó kis tüdőgyulladást. Tehát nem kínzásképp nem adunk a vajúdónak enni, hanem a saját érdekében. (Egyébként pár szem szülőcukrot meg szoktak engedni, de nyilván nem lehet betolni egy adag pacalpörköltet két fájás között).


4. "Szeretnénk, ha az anyának lehetősége lenne szabadon választott pozíciót felvenni a kitolás alatt is. (Pl.: guggolás, térdelés, négykézláb helyezkedés)"

Azért vegyük már figyelembe egy kicsit a másik oldalt is. Fel vannak háborodva a nők, hogy az orvos elvárja, hogy a kitolási szak végén (ami jellemzően mondjuk 10 perc - fél óra) ugyan tegye már fel a lábait a kengyelbe, hogy odaférjen a szülésznő meg ő is, ha gond van, de ők fordítva elvárnák, hogy a szülésnő térden állva, fekve meg mit tudom én milyen pózban vezesse a szülést?

Ha az önzőség, hogy az orvos ezt elvárja, akkor az miért nem önzőség, ha ugyanezt teszi a szülő nő?

Arról nem is beszélve, hogy egy nő életében szül max. 3-4 gyereket, azaz 3-4-szer max. fél óráig kellene ebben a pozícióban lenni. A szülésznő vezet napi 5 szülést 40 éven keresztül...Szerintem érthető, hogy nem annyira szeretne térdelni, mert mondjuk igen is megterhelő. Vagy akkor mehessen nyugdíjba a szerencsétlen 5 év után, mert szétmennek az ízületei.


Ha valóban más pózokban akarnak a nők szülni, akkor legyenek meg hozzá a feltételek. Legyen magas szülőszék, ahol az anya tud ülve szülni, a szülésznő meg mondjuk leülhet elé egy sámlira, és nem kell 40 éven keresztül térdelnie. Viszont szülőszék az nincs. És nem, pénz sincsen rá.

Mondjuk a következő petíciót be lehet adni állambácsinak, hogy adjon pénzt az ilyen fejlesztésekre, ne csak a stadionokba nyomja a pénzt. Vagy össze lehet fogni és aláírásgyűjtés helyett pénzt gyűjteni néhány szülőszékre.


Mert egyébként szerintem maga a koncepció nem rossz, de amíg nincsenek meg hozzá a feltételek...

Milyen jogon várjuk el, hogy a szülésznő térdeljen előttünk, ha mi felháborodunk azon az elváráson, hogy feltegyük a lábunk a kengyelbe?


5. "Szeretnénk, ha nem metszenének rutinszerűen gátat első szülésnél sem, illetve szeretnénk, hogy több előzetes császármetszés esetén is legyen lehetősége az anyának megpróbálkoznia a hüvelyi szüléssel."


Egyetértek. Szerintem az első szüléses gátmetszés simán lehetne egyéni elbírálás alapon. Sőt, felőlem a szülő nő nyilatkozhatna is, hogy nem akar és akkor nincs, kész.

A két előzetes császár utáni szülés szerintem kicsit túl rizikós, bár jobban utána kellene járnom a szakirodalmi adatoknak. Viszont nem találkoztam még olyannal, aki két császár után simán akart volna szülni.

Egy után pedig simán engedik, ha nincs gond.


6. "Szeretnénk, ha az újszülöttek megszületésük (mind hüvelyi szülés, mind császármetszés) után rögtön az anyjukra kerülnének és ott is maradhatnának közvetlen bőrkontaktusban legalább egy órát (aranyóra). Ellátásuk, megfigyelésük ott történne. Ha az anya állapota vagy igénye mást tesz szükségessé, akkor lehetősége legyen az apának ugyanerre."

Ez szép gondolat. De ki figyel addig a gyerekre? Szegeden 2 db újszülött intenzíves nővér van, nekik kell odamenni az összes szüléshez, császármetszéshez és az újszülött intenzíven lévő babákra is nekik kell figyelni. Ebbe mégis hogy fér bele az, hogy ott legyen anyuka mellett és figyelje a csecsemőt? A szőlésznőtől és az orvostól szintén nem várható el ez, hiszen az ő kompetenciájuk addig terjed, hogy ha rossz állapotban születik egy újszülött, akkor a segítség érkezéséig elsősegélyt tudnak nyújtani, ha szükséges reanimálni. Nem gyerekgyógyászok és nem csecsemősnővérek. Arról nem is beszélve, hogy szülésznőből és orvosból pláne nincsen annyi, hogy mindent megszült mellett egy óráig a megszült mellett még a gyerekre is figyeljen.

Vagy akkor figyelne rá az anyuka? És ha gond van, de nem veszi észre? Az kinek a felelőssége?

Legyen aranyóra, de akkor egy műszakban 2 helyett legalább 6 csecsemősnővér legyen.


7. "Szeretnénk, hogy minden szülésnél jelen lehessen az apa mellett dúla is, amennyiben ezt az anya igényli."

Jelen lehet már több éve.


8. "Szeretnénk, ha császármetszés alatt és után is az anyával lehetne az általa választott kísérő (apa és/vagy dúla), aki a műtét után tudna neki segíteni az újszülött ellátásában. Így kiküszöbölhető lenne a császármetszés utáni hosszú szeparáció."

Hol? Egy 4 ágyas kórteremben a 4 anyuka és a 4 újszülött mellett még legyen ott 4 apuka és 4 dúla? Ezt mégis hogy képzeli el valaki, de most komolyan?

Ez akkor lenne lehetséges, ha egyágyas szobák lennének. De nincsenek. Van rá pénz, hogy mindenhol egyágyas szobákat alakítsanak ki? Nincs.

Ez megint olyan elképzelés, ami érthető, csak éppenséggel totálisan elrugaszkodott a mai helyzettől.


9. "Szeretnénk, ha minden anya korszerű szoptatási ismereteket kapna és segítséget nyújtanának a kezdeti szoptatási nehézségek megoldásához. Szeretnénk, hogy az édesanya tudta és beleegyezése nélkül ne kapjanak a babák pótlást."


Szerintem a védőnők segítőkészek, segítenek a szoptatásban. Az édesanya tudta nélkül pedig nem adnak pótlást.


10. "Szeretnénk, ha minden édesapának lehetősége lenne kézbe venni a gyermekét a gyermekágyas osztályon, ne csak üvegen keresztül láthassa."


Ez érthető kérés, csak nyilván megvan az oka annak, hogy apukák nem mehetnek a gyermekágyra. Nincsenek egyágyas szobák (csak a két VIP), valamelyikben 10 nő fekszik. Értem én, hogy joga van látni, megfogni a saját babáját, de annak a másik 9 nőnek meg joga van ahhoz, hogy miközben szoptatja a gyermekét, ne nézze 9 idegen férfi a melleit. Arról nem is beszélve, hogy mekkora tömegnyomor lenne, ha minden egyes édesanyához bemenne még egy látogató is. Vajon ha te feküdnél a babáddal egy 4 ágyas kórteremben, te szeretnéd, hogy másik 3 vadidegen apuka is randalírozzon körülötted, miközben szoptatnál, altatnál vagy bármi?

Ez szintén akkor lenen megvalósítható, ha egyágyas kórtermek lennének. És igen, remek lenne, abszolút támogatnám, de nincs rá pénz. Ha lenen is, ezt a klinikát már nem lehet normálisan átalakítani, gyakorlatilag az egészet le kellene bontani és újjáépíteni. Szegeden nincs máshol szülészeti ellátás, amíg az átépítés folyik, hol szülnének a nők?


11. "Szeretnénk, ha a gyermekágyas osztályon a babák minden vizsgálatánál lehetősége lenne valamelyik szülőnek jelen lenni."

Látta már valaki, mekkora az az újszülött részleg? Gyakorlaton a 15 fős csoport nem fért be normálisan, nyomorogtunk ott, mint a heringek. Valóban azt várjuk el, hogy amíg a 20 újszülöttet vizsgálják, ott legyen még 20 szülő is? Hol?

Vagy mondjuk a babák csípőszűrését a szülőszobán lévő UH-val csinálják, ami konkrétan a vizsgáló mellett van. Apuka álljon ott, miközben egy vajúdót épp vizsgálnak, a másikat venné fel az orvos, a harmadik meg bent üvölt vajúdás közben?


A mama és bababarát kórház remek, csak egy teljesen új épület és marha sok pénz kellene hozzá. Úgyhogy a következő petíciót Orbán Viktornak kellene címezni.

2018. nov. 23. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 momoka 2002 ***** válasza:
45%

Ez is csak 1 velemeny, mindenkinek joga van sajat velemenyt alkotni. Persze a lelkiismeret is mindenkinek sajatja. Senki sem akar rosszat a gyerekenek. Talan tobb elozetes informaciot kellene a szulononek tudtara adni nemcsak az elonyokroø,de a hatranyokt

Rol,kovetkezmenyekrol is.

2018. nov. 23. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!