Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » TGYÁS kérdés, felvilágosítanát...

TGYÁS kérdés, felvilágosítanátok? Bőv. Lent

Figyelt kérdés

Második babámat várom,15 hetes vagyok.Aug.20-tól GYES-en vagyok.Most fogom a munkáltatómtól okt.1-jétől kérni a táppénzt (jobb mint a 25e Ft gyes)!

Márciusra várjuk a 2.babát,és az érdekelne,hogy kb.mennyi lesz a tgyás összege,ha a bruttó bérem 170e Ft?

Első fiamra 81e Ft-ot kaptam gyedet.

Ha jól emlékszem a fiamra a tgyás olyan 100e Ft körül volt,de megnéztem a fizipapírokat,és mindig más összeg volt rajta... így konkrétat nem tudok nektek írni.

Szóval érdekelne,hogy melyikkel járok majd jobban: a GYED-del,vagy a TGYÁS-sal??? Tudom még odébb van,de köszi a válaszokat.


2010. szept. 23. 19:50
 1/7 anonim ***** válasza:

MIndenképpen a tgyással jársz jobban, arról nem is beszélve, hogy gyedet nem igényelhetsz születéstől, csak a szülési szabadság lejártával, tehát igazából nincs választás:) Vagy kéred a tgyást, vagy nem, de ha nem kéred más sincs:)

Másodsorban a tgyásból csak szja-t vonnak, a gyedből meg ezen kívül nyugdíjjárulékot is, így hiába ugyanaz az alap, a tgyás kézbe magasabb összeg.

Ha elmégy táppénzre, akkor az ellátások alapja az a jövedelem lesz, amit a betegszabadság idejére (keresőképtelenség első 15 munkanapja) kapsz.

Ez alapján a gyed kb. 74 ezer lesz adójóváírással, a tgyás meg 83-84 körül.

2010. szept. 23. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

Szia!

Ilyenkor 2 lehetőséged van a május 1. utáni jogszabály alapján:

1. Kapod a gyes-t amíg meg nem születik a pici (szülés várható ideje előtt 28 nappal igényelheted a thgy-t) és így vissza kapod az előző gyed alapját, a thgy 168 napra jár, utána igényelheted a gyedet.

2. Elmész táppénzre, ilyen esetben jár a 15 nap (vagy időarányosan) betegszabadság, amelynek a napi alapja a szerződés szerinti béred 70%-a lesz, így a szülést megelőzően a betegszabadság alatt kapott tényleges jövedelem képezi a thgy alapját, a betegszabira kapott béred 70%-át fogod megkapni a thgy napi alapjának ebből csak szja-t vonnak, de ha jogosult vagy adó kedvezményre és kéred is, akkor azt sem. A 168 nap után pedig a gyed-re ugyan úgy jogosult leszel ha meg van a biztosítási időd (365 nap)-ez az 1. esetben is így van- a gyed-ből az szja-n kívül a 9,5% nyugdíj járulék kerül még levonásra.

Érdemes rajta elgondolkodni, hogy melyik éri meg jobban.

Amúgy kérdéseddel nyugodtan keresd meg a munkáltatód székhelye szerint illetékes egészségpénztárat, ha elmondod mi a problémád biztosan választ kapsz a kérdéseidre. Személyes tapasztalatok alapján írom ezt neked. Én Székesfehérvárral beszéltem ők adtak felvilágosítást még nyár közepén. Annyit mondtak még, hogy ez persze attól függ mennyit változik a jogszabály.

Remélem tudtam segíteni!

Jó babavárást!

26 hetes kismami

2010. szept. 25. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Annyival egészíteném ki a második választ, hogy ha elmégy táppénzre, akkor mondd vissza a gyest és igényelje meg a férjed, így arról az összegről sem kell lemondani.

És mindenekelőtt várjuk meg, mi lesz a vége a nagy törvénymódosítási mizériának (januárra kiderül)

2010. szept. 25. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen nektek.

Nem tudom mit csináljak.Összevissza variálok a pénzügyekben,gondoltam most szülésig jobbank járnánk ha gyes helyett táppénzen lennék,de ezekszerint utána szívjuk meg (tgyás alapja miatt).

Amit leírtam összegeket,szerintetek sokkal kevesebbet fogok majd kapni a második gyerek után (gyed-et,tgyást),így,h táppénzre kéretem magam?

Remélem,ha nem több,akkor a picivel is meglesz legalább a 80e Ft gyed.... :S

2010. szept. 25. 16:58
 5/7 A kérdező kommentje:

Jah,a másik,hogy mondtam férjemnek,h igényelje ő meg a gyes-t,ennyivel is több pénzünk lesz,és azt mondta,h akkor a főnöke be fog rágni,és nem emel neki fizetést,sőt lehet le is veszi.... Ez mennyire lehet igaz? És a főnöke mennyire látja,h ő kapja a gyest,ha mondjuk az én bankszámlámra kérjük?(Férjemnek nincs számlája).Vagy esetleg postán kérjük? Megtudja a főnöke ezt? Lehet baj belőle?

Köszi mindent.

2010. szept. 25. 17:01
 6/7 anonim válasza:

A 25-ei 13:20-as válaszoló vagyok!

Köszönöm szépen a kiegészítést a gyes-ről az sajna lemaradt.

Ahogy próbáltam számolgatni, bár ilyen kevés infoból elég nehéz, a thgy-re táppénz után megkapod a kb 70-80.000 ft-ot, de a gyed a nyugdíjjárulékkal kevesebb lesz (ez kb 7500 ft ilyen összegnél), a gyes-t a férjed megigényelheti, elméletileg szólnia kellene a munkahelyén, hogy gyes mellett dolgozik, mert azt jelentenie kell a munkahelyének, apeh oep nyilvántartás, de sokan nem szólnak a munkahelyükön, hogy ők kapják a gyes-t. Az államkincstár ezt külön nem jelenti a foglalkoztató felé.

2010. szept. 28. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok. Az általad megadott adatok alapján kb. számoltam ki neked a tgyás-gyed összegét, a betegszabadságra számoltam.

Nincs bent szabid? A táppénz előtt vedd ki, így feljebb tornássza az összeget, jó pár ezer forintot jelenthet havonta.

A férjed főnökét abszolút nem fogja érdekelni a gyes, hiszen az égvilágon semmit nem kell utána fizetnie. MOndja meg a férjed, hogy megbeszéltétek, hogy az ő nevére igénylitek, zavarja-e ez őt. Nem fogaj. Sőt, köze se nagyon van hozzá, nyugi. A férjednek meg mondd meg, hogy annyira nem lehet fafej a főnöke, neki meg van szája, hát érdeklődje meg. Mivel te otthon leszel, még amiatt sem kell a főnöknek aggódni, hogy táppénzre fog menni a gyerekkel.

2010. szept. 28. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!