Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Apasági nyilatkozat: milyen...

Apasági nyilatkozat: milyen jogokkal és kötelességekkel jár? És mit tehet az apa, ha én nem járulok hozzá az apaság bejegyzéséhez?

Figyelt kérdés

Várandós vagyok, a gyermekem apja külföldi állampolgár, nincs Magyarországon tartózkodási engedélye. Sajnos a kapcsolatunk mindig is hullámzott, és terhesen sem épp úgy van mellettem, ahogy nekem arra szükségem lenne (finoman fogalmaztam, csak nem akarok belemenni a részletekbe).


Ahhoz, hogy az apasága bejegyzésre kerüljön, nekem kellene elintéznem mindent, mert ugyan ő magyarul nem beszél, a bürokráciát nem ismeri.


Ha jól értem, ez a nyilatkozat automatikusan közös felügyeletet jelent, de az a gyakorlatban, ha nem élünk együtt mit tartalmaz?

Nyilván nem fog tudni egy újszülöttet elvinni tőlem minden második hétvégén.

Gondolom ha nem írom alá, akkor tartásdíjról nem lehet szó, de mivel külföldi és külföldi bevétele van, azt a magyar állam amúgy se tudná behajtani rajta.


Ha én ezt nem intézem proaktívan, akkor gondolom egy bírósági eljárásban ő is el tudja intézni, mert nyilván letagadni nem fogom, hogy ő az apa.



2023. ápr. 6. 07:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az apaságival ugyanolyan jogai és kötelezettségei keletkeznek, mint neked. A gyermekelhelyezés az más tészta, azt a bíróságon intézik, itt állapítják meg a gyerektartást és a láthatást is, ha nincs közös megegyezés, ha van, akkor csak rábólintanak.

Ha szülés előtt nem intézitek az apaságit, akkor a kicsi a te nevedre kerül és a gyámhivatal időnként felszólít, hogy rendezd a kicsi családi jogállását. Ha ez bizonyos ideig nem történik meg (azt hiszem 3 év, de ez nem biztos), akkor fiktív apa lesz megnevezve.

Ha kicsi megszületett, akkor a (volt)párod indíthat pert az apaság miatt és igen, akkor nagyjából ugyanott leszel mint az apasági és elhelyezés esetén. A perköltségek összegét nem tudom. Jobb lenne egy ügyvédet megkérdezned!

2023. ápr. 6. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
77%

A közös szülői felügyelet annyit jelent, hogy a fontosabb dolgokban , pl óvodai iskolai beiratkozás együtt dontotok, kell mindkét szülő aláírása. De mivel alapból a gyerek egyik szulonel lesz elhelyezve, az kb bármit el tud intézni a jogerős bírósági ítélettel.

Apuka valóban indíthat pert az apaság miatt. Itt annyi lesz a probléma, hogy miután te leszel a vesztes fél, hiszen ő az apa, q pörköltet téged terhel majd és nem igazán lesz pozitív képed a bírsággal szemben, hiszen nem engedted az apasági nyilatkozatot. Szélsőséges esetben akár apukahoz is kerülhet elhelyezesre emiatt a gyerek.

De, alapból elviheti a gyereket bármikor, ha van apasagi nyilatkozat és nincs gyermekelhelyezes. Amúgy meg a bíróság állapítja meg a kapcsolattartast, ha ti nem tudtok megegyezni.

A tartasdij elvileg külföldön, külföldi állampolgártol is behajtási, gyakorlatilag Magyarországon egy magyartol se mindig sikerül.

2023. ápr. 6. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor ha jól értem, max annyit nyerek, ha nem intézem el, hogy később kell a bürökráciával foglalkoznom, nem előbb. És ha van apasági, akkor az apa vezetéknevét kapja, vagy ez is egy közös döntés kérdése?
2023. ápr. 6. 09:07
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Közös döntés kérdése, kaphatja a gyerek a te nevedet is
2023. ápr. 6. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!