Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Miért szidják ilyen sokan a...

Miért szidják ilyen sokan a kombinált tesztet?

Figyelt kérdés

Nekem alacsony kockázat jött ki rajta, pedig viszonylag későn szülök ( bár egy tízessel néznek fiatalabbnak bárhova megyek). Megkérdeztem a dokimat, hogy javasolja-e prena vagy hasonló elvégzését... azt felelte, hogy nem az ő dolga mire költök, de ő ezzel az eredménnyel elégnek tartana egy magzati szívultrahangot, mivel az és a kombinált alapján szinte kizárható a Down.

Ahol a laboromat végezték, szintén végeznek prenát, ott is rákérdeztem hogy az eredményeimmel éredemes lenne-e, a válasz az volt hogy bár most maguk ellen beszélnek, de annyira nem. Mindenesetre a szívuh náluk lesz.

Viszont itt a legtöbb válaszadó nagyon ellene van a kombináltnak. Nem értem miért, hisz az nem pusztán egy életkor alapú kockázatbecslés, hanem rengeteg tényezője van, a saját értékeim alapján. Döntést kellene hoznom rövid időn belül...



2023. júl. 13. 10:07
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
74%

7-es vagyok


Nekem a doki mondta, hogy akkor már inkább semmi, felesleges pénzkidobás


És az elsővel azt csináltattunk, és utóbb megbàntam..


Sokkal célszerűbb egy nipt..

Vagy ha nem fér bele akkor magzatvíz minthavétel

2023. júl. 13. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
82%

Amúgy ha olcsóbb lenne, nem lenne ez a fennakadás rajta.

Mivel relatíve drága, ezért persze "bullshit".

Számomra furcsa, hogy ezen akarnak pont spórolni, mikor annyi hülyeségre kiadják az emberek a pénzt.

2023. júl. 13. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
78%
#10, akkor azt semmilyen szűrés nem mutatta volna ki.
2023. júl. 13. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
53%
Mert a lombinált teszt csak azt mutatja mekkora az esélye hogy a gyerek bezeg lesz. Nem egy eset volt már ahol azt mondták q gyerekkel semmi baj aztán down szindróma lett vagy azt hogy juj beteg lesz aztán egészséges baba lett belőle. A nifty viszont konkrétan DNS alapján egy csomó betegséget kiszűr.akinek meg az a válaszhoz jaj de így sem mutat ki minden betegséget, hát basszus q kombinált viszont annyit se... aki erre spórol az neveleje akkor fel q down-os babáját. Itt nyaralok balcsin és már 3 down-os babát láttam . Ök is tuti csak kombináltat csináltak...
2023. júl. 13. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem a legtöbben nem értik, nem érzik át, hogy mi az a kockázat meg a valószínűség. Nem értik a zsigereikben, legjobb esetben ki tudták számolni matematika órán, de sokan még azt sem. Számukra a valószínűség csak egy szám, nincs igazi jelentése. A másik probléma, hogy az alternatíva-költség se egy túl közismert, sokak által nem értett fogalom.


Az emberi gondolkodás nagyon megkülönböztetni a biztost a nem biztostól, és ez sokszor tévútra visz. Nem tudjuk elviselni, hogy tudatosan vállaljunk valamilyen kockázatot - akkor sem, ha ez a kockázat nem nagyobb, mint amiket amúgy nem tudva simán vállalunk.


Problémás a teszt kiértékelésének a szóhasználata. Sokan nem értik, hogy 1% vagy akár 1 ezrelék kockázat bár az átlagnál magasabbnak számít, attól még igen kicsi. Hogy ha a teszt magas kockázatot mond, akkor is valószínűleg egészséges a baba, csak további vizsgálat javasolt. És ha valakinek 1:10 vagy netán 1:2 kockázat után kiderül, hogy egészséges a babája, azt szinte csodának tekintik.


Ami az alternatívaköltséget illeti, azt azért probléma, hogy nem értik, mert így nem lehet érvelni az ellen, hogy "a biztonság minden pénzt megér". Hogy ha kijött egy nagyon alacsony kockázat a kombinált teszten, és nem áll annyira jól anyagilag az illető, akkor talán nem kéne százezres vizsgálatokat kifizetni, hogy azt a kicsi kockázatot még tovább csökkentsük.

2023. júl. 13. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
91%
Mert az emberek képtelenek helyesen értelmezni, hogy mire való, hogy működik, mekkora a szenzitivitása és specificitása. De amúgy a nipt-ekről sincs fingjuk se, és azt hiszik, hogy az aztán tuti, hogy egy negatív nipt egyenlő az egészséges gyerekkel. Holott baromira nem.
2023. júl. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
85%
Pont ez az, kicsi a KOCKÁZAT nem pedig fix eredményt ad. Igenis a kombinált max irány mutatás nem pedig konkrét eredmény. Egy TALÁN nekem nem lenne elég, ezen pedig nem érdemes spórolni.
2023. júl. 13. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
75%

Pont az a probléma, hogy sokszor fals eredményt mutat a kombi teszt.

Hiába az "alacsony kockázat".


A magzat betegségére "alacsony kockázat" van a többség paraméterei alapján.

Hát köszi szépen.

2023. júl. 13. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
76%
17: gondolom azt nem vágod, hogy a nipt ugyanúgy kockázatbecslés, csak pontosabb. Ott sem kromoszómaanalízist csinálnak ám, ahogy egyesek hiszik.
2023. júl. 13. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
49%

Nem tudom, kinek mi köze van hozzá, hogy én kifizetem a niftyre a pénzt. 😄

Ilyenkor jön, hogy jaaajj felesleges stb.

Nem mindegy az orvosnak vagy egy idegennek, hogy én vagy a másik hogy nyugodt?

2023. júl. 13. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!