Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » GYES-ről lehet menni táppénzre?

GYES-ről lehet menni táppénzre?

Figyelt kérdés

Ha most a GYES-t kapom, de táppénzre szeretnék menni a következő babával, előtte ki kell venni a felgyűlt szabadságokat? Vagy mehet egyből a táppénz? Mi alapján számolják a táppénzt? Az alapján a bér alapján, amit most kapnék, ha dolgoznék, vagy a gyerek előtti bérből?

A munkáltató köteles két gyerek között kiadni a szabadságokat, vagy az ő döntése, hogy mikor vehetem ki?


2011. szept. 9. 16:38
 1/9 anonim ***** válasza:

Mehetsz egyből táppénzre. Az alapja az a jövedelem lesz, amiből anno a gyedet számolták.

Ha szeretnéd kivenni a szabikat, akkor ki kell adja, de nem vagy köteles kivenni.

2011. szept. 9. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Ha kiveszem a szabikat, akkor a mostani bérből számítják a tp-t?

2011. szept. 9. 16:58
 3/9 anonim ***** válasza:

Az első nem írta jól, olvasd el a táppénzről szóló jogszabályt mivel gyesről mennél táppénzre ezt nem méltányolja a jogszabály, a táppénzedet a tgyásodat és a gyedet is a minimálbér alapján számfejtenék ha most vállalnál másik babát. Azonban ha kiveszed gyes után a szabikat aztán dolgozol még annyit hogy legyen 180 bérezett napod ebbe beleszámít hétvége. ünnepnap de táppénz nem, akkor az arra járó fizud alapján számolják majd a táppénzt tgyást és gyedet.


"A táppénz kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelem

Ha a táppénzt kérelmezőnek a táppénz jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül

megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér

lesz a táppénz alapja (2011-ben 78 00,- Ft)."


A tgyást és a gyedet is a táppénz számítási szabályok alapján számfejtik azt nézik hogy az igénylést megelőző évben miért nem volt jövedelmed ha azért mert gyeden, tgyáson vagy táppénzen voltál akkor azt méltányolja a jogszabály és a szerződés szerinti béred alapján számolják az új ellátásokat, ha azonban 180 napot meghaladóan gyesen voltál akkor a minimálbér az alap.

2011. szept. 10. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

De, az első jól írta, de annyiban igaza van a másodiknak, hogy nem fejtettem ki részletesen (gondoltam nem kell, pedig már megtanulhattam volna, hogy itt úgyis belémköt valaki)


Kedves második, a kérdés a táppénzre, és NEM a tgyásra, gyedre vonatkozott, már megbocsáss.

A táppénzt meg ugyan miért bérszámfejtenék minimálbér alapján? Ha MOST (2011 szeptemberben) gyesen van, akkor matematikai képtelenség, hogy tavaly 180 napot meghaladóan lett volna gyesen, és a jogszabály nem azt nézi, hogy milyen ellátást kaptál, hanem azt, hogy mennyi ideig.


Ha most megy táppénzre, akkor az igénylést megelőző év 2010, amikor BIZTOSAN több, mint 180 napot töltött gyeden, így a táppénz alapja az a jövedelem lesz, amiből anno a gyedét számolták.


Köszi a kiigazítást, bár szükségtelen, és hibás volt, hiszen nekem volt igazam. A jogszabályokat nem kimásolni, hanem értelmezni kellene, mielőtt hozzászólsz egy kérdéshez.

2011. szept. 10. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Pontosítok: jelenleg még GYED-en vagyok november elejéig. Ha addig megfoganna a tesó? Szóval ez a valós verzió, ebben az esetben mit tanácsoltok?

2011. szept. 10. 14:30
 6/9 anonim ***** válasza:

HA lejár a gyed, ne kérj gyest, hanem menj el táppénzre, így mind a táppénzt, mind a második gyerek utáni tgyást és gyedet az előző ellátás alapját képező jövedelem után fogják kiszámítani.


Ha nem akarod tartalékolni a szabikat a második gyerek utáni időszakra (mert ezt is megteheted), akkor úgy is csinálhatod, hogy először szabik, majd utána egyből táppénz.

2011. szept. 10. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

12:28 bár régi kérdés-válasz Én egy jövőre induló táppénzre gondoltam,iylen esetben nekem van igazam, azt nézi a jogszabály MIÉRT nem volt 180 nap jövedelem és a gyes nincs benne. Én értelmeztem a jogszabályt nem csak olvastam.


Szívesen kiigazítottalak szükséges és helyénvaló volt mert a fenti esetben nekem lett volna igazam.

2011. szept. 25. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ja, persze. Hiszen a kérdés alapján nem egyértelmű, hogy nem jövőre akar menni. Miért nem lehet elismerni egyszerűen, hogy tévedtél?
2011. szept. 26. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Ha most a GYES-t kapom, de táppénzre szeretnék menni a következő babával"


Ebből neked hol derült ki, hogy már terhes?? Mert szerintem egyáltalán nem volt egyértelmű. Persze az utána adott válaszból kiderült, hogy így a te válaszod volt helyes de attól még nem kellett volna kioktató lenni. Képzeld nem csak te tudsz egyedül jogszabályt értelmezni.

2011. szept. 26. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!