Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Mikor lehet legkorábban...

Mikor lehet legkorábban TGYÁS-ra menni. Akkor ha mondjuk most elmehetnék ugyan úgy kb. a baba fél éves koráig járna vagy hogyan működik?

Figyelt kérdés
Jelenleg táppénzen vagyok. Januárban fogok szülni.
2011. okt. 25. 09:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Legkorábban a szülés várható ideje előtt 28 nappal lehet igényelni, összesen 168 napig jár.

Nézd meg, hogy mennyi most a táppénzed és ezt a gyeddel hasonlítsd össze. Mivel mindkettőnek más a maximuma, így durván azt lehet mondani, hogy ha a fizetésed br. 183eFt felett van, akkor a szülésig legyél táppénzen, onnan tgyás, majd gyed. Ha viszont ez alatt van, akkor szülés várható ideje előtt 28 nappal tgyás, majd gyeddel jársz anyagilag jobban.

2011. okt. 25. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ. Az az igazság, hogy most fog megszűnni a munkahelyem és személyi elbeszélgetés előtt állok. Ha onnan kapok papírt rajta lesz a fizetési kategóriám és csak akkor tudom kiszámolni. Eddig a lányommal voltam otthon GYED-en, de mivel betöltötte a 2. életévét jobban jártunk anyagilag a táppénzzel a tesó születése miatt. Ugyanannyi táppénzt kapok kb. mint amennyi a GYED-em volt ameddig el nem jöttem táppénzre. De mivel a TGYÁS csak 168 napig jár így lehet, hogy az marad a legjobb ha táppénzen maradok. Főleg ameddig nem tudok többet a munkahelyi viszonyokról.
2011. okt. 25. 10:27
 3/12 anonim ***** válasza:

Már a második mondatodnál összeráncoltam a szemöldököm :)

Duplán védve vagy a rendes felmondás ellen (terhesség + táppénz) vagy határozott idejű szerződésed most fog lejárni? Vagy most mi van?

2011. okt. 25. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Határozatlan idejű a munkaviszonyom. A honvédségnél dolgozom 2007. óta. 2009. júliusában született a lányom, aki után a GYED 2011. júliusában járt volna. Mivel közben jött a kistesó így a lányom 2. szülinapja után táppénzre jöttem (a GYED-ről írásban lemondtam). Nyilván több, mint a GYES. Viszont most megszűnik a szervezet akinél vagyok. De a héten vagy a jövő héten lesz a személyi elbeszélgetés ahol munkát fognak ajánlani, amit én el fogok fogadni. Tisztában vannak a táppénzes nemsokára ismét babázós helyzetemmel így ennek megfelelő munkát fognak ajánlani. Az a baj, hogy a fizetési kategória (nálunk nem írnak, mondnak összeget, hanem egy kód van rajta pl. C/3 aminek utána lehet nézni, hogy ez mennyi is számszerűsítve) csak az aláírt új szerződésen fog tényszerűen szerepelni. A személyügyesek elég impotensen állnak a témához, már már a dilettáns kategóriába tartoznak ha bármi ilyesmiről (táppénz, TGYÁS, stb kérdezem őket.) Mivel az értelmezésem szerint a TGYÁS 168 napig jár összesen (ebben ugye benne van ha a baba születése előtt kérem) így lehet, hogy ebben az esetben érdemesebb kivárnom a kicsi születését.
2011. okt. 25. 10:53
 5/12 anonim ***** válasza:

ahogy az első irta 28nappal a szülés várható dátuma elött tudsz elmenni tgyásra.

fl évig jár, ha egy honappal elöbb kezded-akkor annyival elöbb ér véget, tehát 5hónapos korában a babának. aztán jön a gyed. én anno igy csináltam:)

2011. okt. 25. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen Neked is a választ. Akkor jól értelmeztem a 168 napot.
2011. okt. 25. 11:03
 7/12 anonim ***** válasza:

Na, így már tisztább a kép :)


Akkor jobban jársz, ha végigviszed a táppénzt (már csak azért is, mert ha jól tudom, 100%-os a táppénzed, nem?).

Azt azért ugye tudod, hogy így a tgyásodnak is lesz maximuma? Megegyezik a gyed maxal, mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a.

2011. okt. 25. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nem kapok 100%-os táppénzt sajnos. A közszféra "túlfizetettsége" :) miatt. A pénzügyesek azt mondták, hogy a TGYÁS-t a tényleges szerződésben foglalt bérem alapján számolják ki. Pl. a fizetési kategóriám 108000 Ft-nak felel meg (tehát ha dolgoznék ennyit kapnék kézhez havonta) akkor TGYÁS-om ennek a 100%-a lesz. Az ő elmondásuk szerint ha megszületett a baba (maradjunk ennél a verziónál) és a rendszerben (pénzügyi rendszer) berögzítik onnantól a TGYÁS jár. Tehát a következő hónapban utalandó összeg 108000 Ft. Ez megfelelhet a valóságnak?
2011. okt. 25. 11:12
 9/12 anonim ***** válasza:

Nem kapok 100%-os táppénzt sajnos. A közszféra "túlfizetettsége" :) miatt. A pénzügyesek azt mondták, hogy a TGYÁS-t a tényleges szerződésben foglalt bérem alapján számolják ki. Pl. a fizetési kategóriám 108000 Ft-nak felel meg (tehát ha dolgoznék ennyit kapnék kézhez havonta) akkor TGYÁS-om ennek a 100%-a lesz. Az ő elmondásuk szerint ha megszületett a baba (maradjunk ennél a verziónál) és a rendszerben (pénzügyi rendszer) berögzítik onnantól a TGYÁS jár. Tehát a következő hónapban utalandó összeg 108000 Ft. Ez megfelelhet a valóságnak?



Ez az "anyám, add el a házat!" kategória nálam.

Először is, mivel az igénylést megelőző (2011-es) évben nincs 180 bérezett nap, ezért a tgyásnak van maximuma. Ez megegyezik a gyed max-al (nettó eltérés azért van, mert a tgyásból csak szja-t vonnak).


Másodjára: de jó is lenne, ha 100%-os lenne a tgyás.... Ezer éve 70%-os. A példánál maradva, ha 108eFt-ot kapsz kézbe (tételezzük fel, adójóváírással, családi adókedvezmény nélkül), akkor durván br. 154eFt-os a jövedelem. Ennek a 70%-a a br. tgyás kb. 108eFt, adójóváírással, családi adókedvezmény nélkül ez nettó 98eFt, persze lehet ebből 108eFt, családi adókedvezménnyel, de ezt így általánosságban nem szabad kijelenteni. A példánál nincs maximalizálás, mert nem érted el.

De ha 120eFt-ot kapsz kézbe (kapnál kézbe, ha dolgoznál), akkor kb. 173eFt-os a bruttód, az után a tgyás br. 121eFt lenne, de mivel maximalizálva van, így csak br. 109200 Ft jár (ez nettóban adójóváírással, adókedvezmény nélkül 99eFt).


Remélem érthető :)

2011. okt. 25. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!

Számomra így teljesen érthető. Akkor a pénzügyes bagázs is a dilettáns csoportba sorolható. Az volt a lényeg számomra, hogy ne kapjak kevesebbet, mint most és persze, hogy átlátható legyen számomra ez a TGYÁS katyvasz amit a személyügy és a pénzügy kevert.

2011. okt. 25. 11:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!