Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Hol tudnék a törvényi dolgokró...

Hol tudnék a törvényi dolgokról olvasni értelmeset?

Figyelt kérdés

Engem a Tgyás, gyes, és a 3. aminek nem tudom a nevét.

Néztem már a minisztérium honlapját, de a kritériumok sincsennek fent. Most munkanélkülin leszek május közepéig, majd 2 hét szünet és júniustól venne fel egy cég szept. végéig. Szept. végén szülök. Vki azt írta, vhol,hogy az utolsó időszakban már nem lehet dolgozni,mert nem kapsz, talán Tgyást.Én csak papíron dolgoznék ill. otthonról számítógéppel. Nekem már megvan a 365 munkanap így is, de a pénz nem mindegy, ezért magas bérre jelentenének be. Egyébként is átlag 150ezer volt a bruttóm a többi hónapokban. Szóval aki tud jó oldalt, linkeljen.Köszi.



2012. febr. 28. 18:18
 1/7 anonim ***** válasza:

Jó tanács:

Akitől kapod az ellátást, annak a honlapján nézz szét.

Tgyás, gyed: OEP

[link]


[link]



Gyes, családi pótlék, anyasági segély: MÁK

[link]



"Vki azt írta, vhol,hogy az utolsó időszakban már nem lehet dolgozni,mert nem kapsz, talán Tgyást."

Ilyen nincs. A tgyást 28 nappal lehet a szülés előtt igényelni, de legkésőbb a szülés napján. Van olyan ismerősöm (nem egy), aki gyakorlatilag a munkahelyéről ment szülni.



"a pénz nem mindegy, ezért magas bérre jelentenének be"

A tgyást és a gyedet is az igénylést megelőző évben megszerzett jövedelem után kapod. A gyed igénylésed ugyan átmegy 2013-ra (akkor a 2012-es évet nézik), de a gyed maximalizálva van: mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a, azaz aki br. 500eFt-ot vitt haza tavaly, az ugyanúgy br. 130200 Ft-ot kap, mint aki 186eFt-ot.

2012. febr. 28. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Kimaradt egy mondat:

A tgyás szempontjából már mindegy, hiszen azt a tavalyi jövedelmed alapján kapod. A gyednél nem mindegy, de ennek van maximuma.

2012. febr. 28. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Basszus ehhez már szinte ügyvéd, vagy adótanácsadó is kell.

Nekem ez első gyerek, és nem értem, hogy hogy csinálja azt vki, hogy egyszerre mind3-at igénybe veszi. Most úgy tűnik, hogy csak 2 hót kellene dolgoznom, mert akkor nem kapnék Tgyást, hiszen van bérem, és akkor benne lennék a 42 napban.

2012. febr. 28. 20:24
 4/7 anonim ***** válasza:

Akkor megpróbálom egyszerűen leírni.


Egyszerre mindhármat nem lehet igénybe venni, az ellátások egymás után jönnek.

Alanyi jogon a szülés napjától a gyerek 3 éves koráig a br. 28500 Ft-os gyes jár.

Ha viszont van a szülés napját megelőző két évből min. 365 biztosítotti nap, akkor jár tgyás és gyed. Nem is hanem vagy. Tehát vagy gyes vagy tgyás/gyed.

A tgyás egyik feltétele az a 365 biztosítotti nap, a másik:

- az igénylés (ez lehet a szülés napja előtt 28 nappal) pillanatában élő munkaviszony vagy

- az igénylést megelőző 42 napon belül megszűnt bizt. jogviszony.

A tgyást 168 napig kaphatod, az igénylést megelőző naptári év átlagjövedelmének a 70%-a. Vagyis ha 2012. szeptemberében szülsz, akkor a 2011-es év jövedelmét nézik. Ebből csak szja-t vonnak.


Ha lejárt, akkor jöhet a gyed, de ennek is feltétel van. 1. 365 biztosítotti nap a szülést megelőzően ÉS

- a szüléskor élő munkaviszony VAGY

- a munkaviszony a tgyás ideje ALATT szűnjön meg.

Tehát ha a tgyást úgy kaptad, hogy a munkaviszony megszűnt és utána 42 napon belül igényelted a tgyást, akkor a gyed már nem jár.

A gyed annyi ideig jár, amennyit a szülést megelőző két évben biztosításban töltöttél, de max. a gyerek 2 éves koráig. Vagyis ha van 562 biztosítotti napod, akkor már a max. ideig jár. Összege az igénylést megelőző naptári év átlagjövedelmének a 70%-a, de max. a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a lehet. Ebből szja-t és nyugdíjjárulékot vonnak. Vagyis ha 2012. szeptemberében szülsz, akkor a 168 napos tgyás lejárta után tudod igényelni a gyedet, az már 2013-ban esedékes, azaz a gyed összegét a 2012-es átlagjövedelmén alapul.

A fennmaradó időben a gyerek 3 éves koráig gyes jár.


Az, hogy 2013-ban mennyi lesz a max. gyed, 2012. decemberében fog kiderülni, ugyanis minden év december utolsó napjaiban szavazza meg a parlament a következő év minimálbérét. 2011-ben 78eFt volt, 2012-ben 93eFt a minimálbér, lényegében csak az Orbán kormányok emeltek ilyen mértékben minimálbért.

2012. febr. 29. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Szia! Nagyon köszi mindent, te jó hogy ennyire képben vagy, tuti könyvelő vagy. Kiszámoltam mindent és megnyugodtam. Mégegyszer köszi. Remélem, addig nem változik a törvény.
2012. febr. 29. 20:00
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem könyvelő vagyok, csak egy anyuka, aki a harmadik babáját várja és rendszeresen át akarja küldeni a palánkon a munkáltatója. Így inkább utánajártam a dolgoknak :)
2012. márc. 1. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Gratulálok a 3 gyerekhez,én is 3-at szeretnék majd. Jó, hogy vannak még ilyen emberek, mint te, hogy segítik a többieket, akik nem annyira vannak képben. Jó egészséget nektek, és kitartást az élet útvesztőiben.
2012. márc. 2. 18:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!