Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » 5 hetes terhes vagyok, viszont...

5 hetes terhes vagyok, viszont van egy 2 éves és 9 hónapos fiam. Ilyenkor táppénzre menjek vagy maradjak gyeden? Melyik megoldás a legjobb? Mi alapján számolják a táppénzt?

Figyelt kérdés
2012. márc. 2. 07:28
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem teljesen értem, hogy vagy gyeden? 2 gyereked van, akik közül a kisebbik 9 hónapos?! Akkor egyértelműen a gyeddel jársz jobban. Ha 2 éves 9 hónapos a kisfiad, akkor már gyes-en vagy. Ebben az esetben azzal jársz jobban, ha kiveszed a szabadságod ami az elmúlt három évben felgyűlt (ugye ez csak akkor van, ha megmaradt a munkaviszonyod), mert akkor a teljes fizetésed kapod, majd jöhet a táppénz, ami a fizetésed 50%-a (ha jól tudom idéntől már csak ennyi jár).
2012. márc. 2. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nekem is egy kicsit zavaros, de a lényeget leírta az első válaszoló. Annyiban azonban kicsit pontosítanám: a szabi nem 3 év alatt gyűlik, hanem ha 2011. aug. 1 előtt kezdted a gyededet, akkor kb. 1,5 év szabija, ha utána kezdted, akkor csak kb. 1 év szabija gyűlt össze. A másik: vesz. terhességgel fognak táppénzre venni, ebben az esetben nincs betegszabi, hanem egyből a 60%-os táppénzzel kezdesz.

Ami még van: a szabikat úgy tudod kivenni, hogy ha visszavesz állományba a munkáltató, ennek megvan a maga menete, hogyan teheted meg, az nem járható út, hogy ma közlöd a munkáltatóddal, hogy holnaptól a szabijaidat töltöd. Ha 6 hónapot meghaladó a fiz. nélküli szabid, akkor a bejelentést követő 60 nap elteltével kezdheted a szabis időszakot.


A táppénzt mindig az igénylést megelőző év jövedelme alapján határozzák meg: ha itt nincs 180 napnyi jövedelem, akkor a minimálbér után kapod. Ha viszont azért nincs 180 napnyi jövedelem, mert táppénzt/tgyást/gyedet kaptál, akkor a korábbi ellátás alapjául szolgáló jövedelem lesz az alapja. Ha te táppénzen vagy, akkor apa v. nagyszülő mehet gyesre bizonyos feltételek mellett.

2012. márc. 2. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Bocsi.1 fiam van aki júniusban lesz 3 éves.
2012. márc. 2. 10:32
 4/5 A kérdező kommentje:
Gyesen vagyok nem gyeden.
2012. márc. 2. 10:33
 5/5 anonim ***** válasza:

Akkor nov. elejére leszel kiírva. Ilyenkor a tgyásnál a 2011-es évet nézik. Mivel itt nem volt 180 bérezett nap, ezért a max. ellátás a minimálbér kétszerese után kaphatod, ha a szerződésed szerinti bér ennél kevesebb, akkor az után.

A gyedet viszont 2013-ban igényled, amikor a 2012-es évet nézik. És itt nem mindegy, hogy miért nincs 180 bérezett nap. Ha táppénzt/tgyást kapsz, akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja. Ha viszont gyest kaptál zömében, akkor minimálbér után fogod kapni a gyedet. Már csak ezért is érdemes mielőbb elmenni táppénzre. További előnyök táppénz alatt gyűjtöd a szabikat, a gyesnél több, plusz apa vagy nagyszülő elmehet gyesre (különböző feltételek vannak).

2012. márc. 2. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!