Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Gyeden vagyok, és újra babát...

Gyeden vagyok, és újra babát várok,2 hónap múlva lejár a gyed, Nov. -ben szülök. Ha kiveszem a bent lévő szabikat és utána táppénzre megyek, ugyanazt a gyedet kapom a 2. baba után is, mint az elsőnél?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 19. 09:52
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Szia! Ugyanebben a cipőben járok, annyi, hogy én dec. elejére várom a kistesót. :)

Én is úgy tudom, hogy ha nem leszünk GYES-en, akkor ugyanaz a jövedelem lesz az alapja a GYED-nek, ami az első gyereknél volt. Nagyon remélem, hogy valaki megerősít ebben!!!

2012. ápr. 19. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Én is ezt csináltam, de az első gyermek után kapott gyed lett az alap. Szóval kevesebb lett.
2012. ápr. 19. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
nekem azt mondta a könyvelőm, ha gyed után egyből táppénzre megyek, akkor ugyan azt az összeget kapom. csak a szabadsággal nem vagyok tisztában, hogy az változtatna-e. azt tudom még, hogy a tgyás-nak lejjebb vitték a maximumát 130.000-et lehet max kapni. :(
2012. ápr. 19. 14:00
 4/12 A kérdező kommentje:
2. válaszoló, neked mikor született a babád?
2012. ápr. 19. 14:05
 5/12 anonim ***** válasza:
Szia. Nekem jan-ban járt le a gyedem, és kivettem a szabikat, most ápr. végén telik le, utánna tp-re megyek. Jun. 28-ra vagyok kiírva. Nekem azt mondták, hogy így jobban járok, hamarosan meglátjuk. Tervezem, hogy konkrétan megkérdem, hogy ez mit jelent anyagi szempontból, még nem jutotttam el odáig.
2012. ápr. 19. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
GYED nem lehet az alapja az újabb GYED-nek, az biztos. Én a szabikat nem veszem ki, jól fog az még jönni, ha vissza akarok menni a második gyerek után dolgozni. Nem várom meg a GYED végét sem, előbb elmegyek majd táppénzre. Ami lényeges, hogy kismamáknak már nem jár a 15 nap betegszabadság, és figyelni kell, hogy a dokid véletlenül se ezzel a kóddal írjon ki táppénzre, ha nem nagyon magas a jövedelmed, mert a 15 nap betegszabi (ami a fizetésed x%-a) már lehet alapja a következő TGYÁS-nak, GYED-nek és így kaphatsz lényegesen kevesebbet a második babánál. Nekem jár a maximum, így a pontos határt nem tudom. Ha nincs a két gyerek közt 180 nap bérezett nap, akkor a TGYÁS maximuma is ugyan az, mint a GYED-nek a második babánál.
2012. ápr. 19. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Elég magas volt a fizum, akkor mit tegyek? miért járok rosszabbul, ha magas volt? hogy járnék jól?
2012. ápr. 19. 19:23
 8/12 anonim ***** válasza:

2. vagyok.

Akkor nem tudom mi az alap, de tény, hogy kevesebb lett. Mindenki mást mondott akkor is.

A nagyobbik 2009. áprilisban a kisebbik 2011. augusztusban született. Amikor a nagy érkezett még magasabb volt a táppénz is...

2012. ápr. 20. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

6. vagyok

Ha elég magas volt a fizud és jó fej a háziorvosod, akkor kiírja a 15 nap betegszabadságot, ami magasabb, mint a táppénz. De ezzel azért kell vigyázni, mert a betegszabadság lehet alapja a TGYÁS-nak, GYED-nek. Tehát adott a bruttó béred, a betegszabi ugye a távolléti díj 70%-a, ha erre a kódra ír ki a dokid. Aztán elmész táppénzre, TGYÁS-ra, GYED-re, akkor már ez a korábbi, távolléti díjx70% lesz az alap, tehát ennek fogják majd venni a 60%-át pl. GYED-nél. Ha még így is elég magas a jövedelmed, hogy meghaladja a TGYÁS (2.gyerek) maximumot és a GYED maximumot, akkor nincs gond, viszont ha nem, akkor kevesebbet fogsz kapni. Ezért volt szívás régebben a nem elég magas jövedelmű kismamáknak 2. gyereknél, mert akkor úgymond kötelező volt a 15 nap betegszabi a táppénz előtt, és emiatt csökkent az ellátások összege utána. Most alapesetben csak táppénz van, aminél nincs ilyen gond, mivel az nem lehet alapja későbbi ellátásoknak. Van olyan ismerősöm, aki direkt kérte a 15 nap betegszabit,mert még így is megvolt neki a maximum és így a 15 napra többet kapott. De van egy olyan is, akit a doki először véletlenül rossz kóddal (nem veszélyeztetett terhes) írt ki, pedig akkor már kismamáknak nem járt a betegszabi, alacsonyabb a bére és most a 2. gyereknél emiatt kapja a kevesebb GYED-et.

A szabis napok is bérezett napnak számítanak, annyival jársz jobban, hogy arra az időre e rendes béredet kapod, és ez lesz az alapja a TGYÁS-nak, GYED-nek, de mivel (gondolom) szabikkal sem lesz meg a 180 bérezett napod, ezért a TGYÁS-nak és a GYED-nek is lesz maximuma. Ha meglenne a 180 nap, akkor a TGYÁS-nak nem lenne. (viszont a GYED-nek minden esetben van)

Rengeteget sakkoztam én is ezen és arra jutottam, hogy nem veszek ki szabit (jó lesz az később), és nem várom meg a GYED végét sem, hanem előbb elmegyek táppénzre (egyébként is veszélyeztetett terhes vagyok és ilyen jogunk van választani az ellátások közül), mert a táppénz maximum is (mivel elérem ezt a határt) magasabb, mint a GYED max.

Nem tudom mennyire volt érthető, amit írtam, ha vmi nem, jelezd kedves kérdező.:)

2012. ápr. 20. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon aranyos vagy utolsó, hogy ilyen részletesen leírtad. Írok konkrét összegeket, hátha, abból meg tudod nekem mondani, hogy lesz jobb, de azt hiszem, maradok a táppénznél, szabikat bent hagyom. Szóval, 260.000 volt a bruttóm, változó volt a fizum, de átlag 140.000 körül kaptam, de volt 150, 160 is). Így volt a tgyás 155.000, a gyedem pedig 98.000. Szerinted akkor hogy döntsek? Nagyon köszönöm még egyszer!
2012. ápr. 21. 08:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!