Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Gyesen érdemes maradnom a 2....

Gyesen érdemes maradnom a 2. gyermekünk megszületéséig, vagy jobban járnék a táppénzzel?

Figyelt kérdés

Ne haragudjatok, hogy itt teszem fel a kérdésem, de sem a munkaügyön, sem az OEP-nél, sem a MÁK-nál nem adtak nekem tanácsot, mondván hogy nekem kell eldöntenem.

13 napja kapok GYESt, előtte GYED maximumon voltam. (96.600 Ft) Második gyermekünk szeptemberben fog megszületni, és nem értek hozzá, hogy melyik lehetőséggel járnék jobban: maradjak GYESen, amíg a kicsi megszületik, vagy vegyem ki a szabadságaimat, és utána menjek táppénzre?

Nemcsak a mostani évre, de a következő évekre is szeretnék gondolni, és mivel én nem értek hozzá, és senki nem ad tanácsot, Hozzátok fordulok, hátha közületek valaki tud segíteni. Nagyon köszönöm előre is!


2013. febr. 1. 12:44
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Nekem a könyvelőnk azt tanácsolta, hogy a gyest ne igényeljem meg, hanem a gyed után egyből menjek táppénzre. Most táppénzen vagyok kb 3 hónapja és április végén szülök Jobban jársz, mint a gyessel.
2013. febr. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Mindenképp először szabi és utána táppénz mert a gyedet abból fogják számolni ha gyesen maradsz akkor meg abból az meg akkor semmi nem lesz és ha van nagyszülő aki nyugdíjas akkor az ő nevére lehet igényelni a gyest abban az esetben ha a nagy nem jár még oviba mi így csináltuk .17hkm
2013. febr. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Ne vedd 100%-nak, de én úgy tudom, jobb a táppénz. Vedd ki a szabijaidat és menj táppénzre. A szabi ugye teljes fizetés, és utána a táppénz is jóval több, mint a 25 ezres Gyes. Valamint a későbbiekre nézve is jobban jársz, mert ez az év is beleszámít abba, hogy mi alapján számolják ki a Tgyást és gyedet. Én mindenképp azt csinálnám, hogy szabi, majd táppénz, de azt is mérlegelném, hogy ehhez a munkáltató mit szól. Az ugye nem lenne fair, ha azt mondod visszamész dolgozni, kiveszed a szabikat, majd elmész táppénzre. Tudasd velük, hogy mi a helyzet. A lényeg, hogy a Gyes-t ne kapd egy hónapig se, én azonnal lemondanám és táppénzre mennék, hogy a 25 ezres gyest semmibe ne számolják bele. Sok boldogságot! Remélem segítettem!
2013. febr. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Nagyon sokat segítettetek, tudtam én, hogy ide kell írnom :)

Sajnos a Gyest már megigényeltem, mert január elején még nem tudtam, hogy terhes vagyok, de akkor utána járok ennek a lehetőségnek. Nagyon köszönöm!

2013. febr. 1. 12:53
 5/17 anonim ***** válasza:

Én nem vettem ki a szabijaimat, jó lesz az, amikor munkába állok a 2. gyerek után.

Nem abból számolják, ellátás nem lehet ellátás alapja, a fizud alapján számolják.

2013. febr. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Gondolom, jó fizud volt ha max GYED-et kapsz, így a GYES ellenében én is a másik variációt ajánlom azzal a különbséggel, hogy a szabadságomat nem venném ki ( valóban jól jön az még a munkába való visszatérés előtt), kivéve ha égetően nagy anyagi szükség van a teljes havi fizudra.


Szóval esetedben a legoptimálisabb ha táppénzre mész, ennek maximuma ( bruttó) a minimálbér 2X-ese lehet.

Maradnék táppénzen szülésig, utána igényelném a TGYÁS-t ( ez max a minimálbér 2X-esének 70%-a), majd GYED.


A szabadságaid kivétele nem befolyásolná a későbbi ellátások összegét, tehát ha csak azért vennéd ki hogy mondjuk magasabb TGYÁS-t kapj, az nem fog menni (csak akkor lenne így, ha min. 180 napot dolgoznál az újabb ellátások előtt, de gondolom, nem tervezed).


Szóval mondd vissza a GYES-t a MÁK-nál, és menj táppénzre.


Én még annyit tennék ( biztos, ami biztos), hogy hivatalos formában bejelenteném a munkáltatónak hogy várandós vagyok ( ha ezt nem tetted volna meg eddig).

Táppénzre ugyanis úgy mehetsz ha megszakítod a fizetés nélküli szabadságodat ( amin eddig voltál).

Namármost az új Mt alapján csak akkor vagy védett ez alatt az időszak alatt, ha bejelented - szerintem lehetőleg írásban- a munkáltatónak hogy babát vársz.

Meg aztán így elegáns.

2013. febr. 1. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy ha táppénzre mész, a párod igényelheti a GYES-t az első baba után a TGYÁS-ig feltéve, ha ő max heti 30 órában dolgozik vagy teljes munkaidőben, de akkor otthon.
2013. febr. 1. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Amit tudok, hogy a gyest nem számolják bele a későbbi ellátásokba.
2013. febr. 1. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Valahogy a munkaügyön azt sugallják, hogy nem biztos, hogy a táppénzzel jobban járnék, de nagyon ködös a magyarázat. De nem is segíthetnek, mert ezt nekem kell eldöntenem. (köszi)

Azt viszont egyértelműen mondták, hogy először ki kell vennem a szabadságaimat, de hogy miért, azt továbbra sem értem...

2013. febr. 1. 14:30
 10/17 anonim ***** válasza:
hmmm 2-es válaszoló vagyok ,nekem az államkincstár mondta hogy jobb a táppénz sőt a munkahelyemen a munkaügyes csaj nálunk nem probléma a táppénz mert terhesen nem lehet dolgozni a vegyszerek miatt tehát nem problémáznak és felvilágosítanak rendesen ,a szabi nem juttatás hanem kereset és azért jobb ha kiveszed mert gondolom nálatok is változott a bér nem olyan mint 2 éve mikor gyedre mentél így többet kapsz mint ha csak az alapbérből számolnák a táppénzt .
2013. febr. 1. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!