Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Autópályán miért kötelező a...

Autópályán miért kötelező a fényszóró?

Figyelt kérdés

Többször hallottam már, hogy autópályán nem jó a menetfény, hanem tompított kell helyette.

Ez valóban igaz, és ha igen miért van így?

Oké egy 25 éves Swiftre utólag felszerelt pár ledes "menetfény"nél erősebb a tompított, de egy modern kocsinál nappal sokkal jobban látható a gyári menetfény mint egy xenon tompított, legalábbis én úgy vettem észre.

Vagy ez az egész nem igaz, hogy kötelező lenne a tompított még nappal is menetfény helyett?

Nincs jogsim, csak utasként figyeltem ezeket meg.



2021. febr. 18. 17:51
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
18%
Megfogalmaznád egyértelműen? A vastagbetűsben fényszórót írsz, az alkérdésben pedig tompítottat...
2021. febr. 18. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
27%

Mit nevezel menetfénynek?

Szerintem ilyen nincs a KRESZ-ben.

2021. febr. 18. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
26%
Mert lakott területen kívül van, és attól hogy szemből nem jönnek, jobban lehet látni nappal is, ha mögötted jön valaki.
2021. febr. 18. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 D. Brasco ***** válasza:
88%

A fényszóró az maga a lámpa test.

A nappali menetfény általában valamilyen ledes cucc,ami allandoan vilagit,amig fel nem kapcsolod:

A tompított fényt ami kötelező városon kivul 0-24-ben kivéve ha a gépjáműved gyári menetfénnyel van felszerelve,mert akkor az is elég.Tehat vagy a menetfenxt hasznalod vagy a tompitottat.

Aztán van még a reflektor vagy távolsági fény,na ez az ami kiégeti a retinádat ha valaki éjszaka rajta hagyja,de ezzel szoktak villagni is mondjuk egy elsobbseg lemondas eseten.

2021. febr. 18. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
65%

"Többször hallottam már, hogy autópályán nem jó a menetfény, hanem tompított kell helyette."

Nem így van, innentől pedig szerintem lényegében felesleges a többi feltételezéssel foglalkozni.

Nappali menetfény használata nappal és jó látási viszonyok között elég autópályán, nem kell tompított fényszóró. Sokakban megmaradt szokásként hogy lakott területen kívül tompított, mert 10 éve még nem volt menetfény.

Vannak szakaszok, ahol kötelező a tompított fényszóró, ezt a tompított fényszóró jelzése jelzi táblán, de tudtommal ezt kizárólag csak nagyobb alagutaknál használják és belföldön nincs rá példa.

2021. febr. 18. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Én 2011 óta ingázok rendszeresen 200km-re autópályán és mindig a gyári menetfény van felkapcsolva, nem kapcsolgatom a tompítottat. Még senkit nem zavart, senki nem jött nekem. Alagútban, ködlámpa, vagy ablaktörlő kapcsolására, vagy ha a fényviszonyok megkívánják, automatikusan bekapcsolja egyébként az autó a tompítottat.

Volt részem olyan közúti ellenőrzésben, ahol a teljes pályát lezárták egy pihenőnél és mindenkit egyenként átvizsgáltak. Akkor sem tették szóvá.

2021. febr. 18. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
90%

Nappal, jó látási viszonyok között sem autópályán, sem máshol nem kötelező se a tompított, se a távolsági fényszóró, amennyiben van gyári, vagy utólag szakszerűen beszerelt E-jeles nappali menetfény (=DRL).


Amint felkapcsolod az egyik fényszórót, azonnal lekapcsolódik a DRL, ha szakszerűen van bekötve, mivel a kettő egyszerre nem működhet. (A motoroknál szívás, mivel 22-es csapdája szerűen kötelező a bekapcsolt tompított fényszóró mindenkor, azaz DRL-t elvileg soha semmilyen körülmény között nem szabadna használni motoron, pedig már egy csomó újabb motor gyárilag azzal szerelt. Kicsit le van maradva a KRESZ ott is).

2021. febr. 18. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
22%
Nos a legeslegnagyobb gond ezzel az, hogy nappali menetfénynél hátul nem ég semmi. Az volt a nagy hiba, mikor ezt így vezették be, hogy elől ég állandóan, de hátul nem. Szürkületben, esőben katasztrófa.
2021. febr. 18. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
#8 Szürkületben, esőben alapból felkapcsol a tompított, amennyiben van automatika a kocsiban.
2021. febr. 18. 19:36
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon sok autóban sajnos nem. Pl 6os Golfban már kis túlzással árnyékban is felkapcsol a tompított, de sok más autónál látom, hogy majdnem sötét van már, elől ég a menetfény, de hátul semmi.
2021. febr. 18. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!