Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Elsőbbségadás, védett út,...

Elsőbbségadás, védett út, stb.. Honnan tudjam, hogy védett úton vagyok?

Figyelt kérdés

Úgyértem, hogyha megyek egy kisebb utcában, viszont az un. a fő utca, mert (egyrészt ismerem a környéki utcákat) az összes út ami ezt keresztezi, azokon az utakonon ott vagy elsőbbségadási kötelezettség tábla van, vagy STOP-tábla.

Oké. Én ismerem ezt az utat és tudom, hogyha a "fő" úton megyek, akkor a többiek elsőbbséget adnak nekem.

Viszont nincs főútvonal tábla a "fő" utca elején, ergo, most én arra következtetek, hogy emiatt én a "fő" úton lassítok minden kereszteződésnél addig, míg meg nem látom a háromszög vagy a 8 szög táblát hátulról, nyilván ott már tudom, hogy nem kell megállnom és meggyőződnöm arról, hogy jobbról érkezik e autó, hogy jobbkéz szabálynak megfelelően elsőbbséget adjak nekik.



2022. dec. 2. 14:16
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
9%

[link]

Egyébként önmagában az, hogy főutvonal szerintem nem jelenti, hogy egyben védett is.

2022. dec. 2. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
31%

1. az út ahová befordultál meg kell nézni van-e tábla, pl főútvonal. Ha nincs, akkor tovább kell nézni van-e olyan ami alá rendeli a szélső bekötő utakat. Ha az sincs, akkor a jobbos utcához érve megnézed van-e macisajtod vagy stop táblád, ha nincs benézel a jobb utcába NEKIK van-e macisajt vagy stop tábla (IGEN HÁTULRÓL is fel lehet ismerni a 3szög és 8szög alak miatt), ha senkinek sincs semmi, na akkor fix a jobbkéz.


Ja és a jobbra benézésnél ha egyirányú kék fehér tábla van, akkor nincs jobbkéz kivéve mentő, rendőr stb..

2022. dec. 2. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:

Utolsónak üzenen, szuper, köszi, hasznos volt ez (is) nagyon.

Egy kérdésem lenne, hogy azt hogy ellenőrzöm, hogy "Ha nincs, akkor tovább kell nézni van-e olyan ami alá rendeli a szélső bekötő utakat."?

2022. dec. 2. 14:44
 4/33 A kérdező kommentje:
Ez a bizonyos: "Útkereszteződés alárendelt úttal"?
2022. dec. 2. 14:47
 5/33 anonim ***** válasza:
24%
#12 amit leírt, az elsőbbségadás kötelező és a stop táblát is fel lehet ismerni hátulról is. A mentőt meg ilyesmit ne keverjük ide, mert semmi köze nincs a dologhoz, ha használja a megkülönböztető jelzéseit akkor piroson, egyirányú úton is elsőbbsége van (értelmeszerűen a józan ész és a fizika szabályain belül, pár napja volt egy válasz, aki szerint a védett úton városon kívül haladónak le kell satuznia ha keresztben hirtelen felbukkan egy szirénázó mentőautó).
2022. dec. 2. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
34%
Jezusom ennyo hülyeséget. Kérdező felfogod ismerni, mert úgyis fogsz látni táblát. Mutassatok már olyan helyet, ahol főúton nincs főútvonal tábla? Köszi
2022. dec. 2. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
88%
Majd ha csináltatsz jogsit, az oktatáson elmagyarázzák, de amúgy a tábla figyelése a megfejtés..
2022. dec. 2. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
60%

#15#

a főútvonal nem keverendő a magasabb rendű utakkal, amelyeket nem lehet főútvonalnak nevezni, de az azon haladóknak elsőbbsége van a betorkolló (alárendelt) utakról érkezőkkel szemben.

A főútvonalon haladóknak könnyebb a dolga, ott a főútvonal táblával valóban jelzi hogy elsőbbsége is lesz a kereszteződéseknél, csakhogy az utak, de kérdés valószínűleg nem az egyértelmű helyzetekre vonatkozik.

Nagyon sok olyan út van, ami nem főútvonal, de magasabb rendű útvonalként kezelik, de semmi nem biztosítja azt, hogy a következő kereszteződésnél nem lesz elsőbbségadási kötelezettség.

"Honnan tudjam, hogy védett úton vagyok?"

Figyelni kell. Nem csak az orrod előtti útszakaszt, hanem a távolba is elnézni, 150-200 méterre, keresni a jeleket.

Ha előtted van kint tábla, akkor könnyebb a dolog, de ha nincs tábla azt is ellenőrizni kell, hogy a keresztező utakon van-e, útburkolati jel utal-e rá.

Az elsőbbségadás, és a STOP tábla az alakja miatt hátulról is felismerhető volt, amit az utóbbi években érthetetlenül elcsesztek a "modern" táblákkal, amikor hatalmas sárga mezőre festik fel a háromszöget, vagy a hatszöget... csakhogy azzal lehetetlenné is teszik a tábla felismerését a nem szemből érkezők számára, marad az útburkolati jel, amit remélhetőleg nem takar hó.

Szerencsére még nem az ilyen kereszteződések vannak túlsúlyban, ha felismerhető a tábla, akkor nincs kérdés, kinek van elsőbbsége, ha nincs tábla, akkor jobbkezes utca, amihez nem kell semmiféle 30-as korlátozás, 50-es sebességhatárnál is rengeteg a jobbkezes kereszteződés, pl vidéken, falvakban elég sokat láttam.

2022. dec. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
66%

17

Linkelj már be légyszíves google mapson olyan jobbkezes kereszteződést, ahol 50km/h-val összengedik a keresztirànyú forgalmat.

2022. dec. 2. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az utolsó válaszolónak! Már egészen kezdtem zavart érezni a zűrben, főleg h jött mindenféle válasz előtte.

Közben olvasgattam, keresgettem utána, és persze h volt amikor jobban és volt amikor mégjobban összezavarodtam és jöttek újabb kérdések.

Most csak annyi kérdésem lenne, hogy pl. egy kis faluba vagy városba érkezem és ott van a település neve, 50-es tábla egyben, na az az út most főút, vagy magasabb rendű út? Eddig főútnak gondoltam, de nincs kint a rombusz fekete külsős, sárga tábla.

2022. dec. 2. 15:58
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!