Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Az autó üvegek sötétítése...

Az autó üvegek sötétítése hogy zajlik? Szélvédő, oldalsó üvegek és a hátsó szélvédő. MEnnyiben csinálnak? Minden infó érdekel!

Figyelt kérdés
Pontosabban nem igen tudok róla semmit sem, ezért érdeklődnék, hogy a sötétítés hogy megy? belülről csinálják, vagy kívülről? vannak határok ameddig még szabad sötétíteni? pl átlátszóság meg hogy melyik üvegre nem szabad, vagy hogy az első ajtókra is lehet e olyan sötétet mint a hátsókra, meg hogy az első szélvédőre meddig lehet csíkot sötétítettni? Minden infó érdekelne! Van aki tud Pécsett olcsón megbízható szakembert aki bizonylattal csinálja?

2013. ápr. 22. 17:28
1 2
 1/11 anonim válasza:
Én úgy tudom, hogy a szélvédőre és az első oldalsó ablakokra nem lehet fóliát tenni.
2013. ápr. 22. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
de láttam már olyat ahol az első ablakok is levoltak sötétítve, igaz nem annyira mint a hátsók, meg a szélvédőn a visszapillantónál van gyárilag is csík némelyik autón!
2013. ápr. 22. 17:38
 3/11 anonim válasza:
Egyik ismerősöm kocsijuk is körbe le van fóliázva ahogy írtad, és mondta, hogy egyszer a rendőrök 100m-en belül kétszer állították meg és egyből az ablakokat nézték...
2013. ápr. 22. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
hát teljesen nem akarom, tehát nem full feketére, csak hogy sötétebb legyen, ezért vagyok kíváncsi hogy mi az a határ ami még okés, és ha van műbizonylat meg kutyaf*sza akkor nem tehetnek semmit, nem?
2013. ápr. 22. 17:51
 5/11 Syrakusa ***** válasza:

Az első(vezető oldali és anyós ülés oldali ablakokat is szabad de ezek alapján:


Fontos tudni, hogy az autó üveg fóliázásra vonatkoznak bizonyos jogszabályok:


1. A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV.12.) KÖHÉM rendelet: MR. 97. § (7) A fényáteresztő-képesség mértéke megfelelő:

a) ha a szélvédő (kivéve a lehajtott napellenzők által takart üvegfelület), valamint a vezetőtéri oldalablakok üvegei esetében (amelyeken keresztül a jármű vezetője részére az oldalra való kilátás, valamint a visszapillantó tükrökkel a jármű mellett lévő mindkét forgalmi sávra történő hátralátás biztosítva van) a mérték legalább 70%;

b) egyéb ablakok (utastéri, raktéri oldal és hátsó ablakok) üvegei esetében 70% alatti mérték is megengedhető, ha a járművet két külső tükörrel szerelték fel.


Nekem egy 5 ajtós autóra 25EFt - ot mondtak teljesen körbefóliázva,a fóliát belülről ragasztják fel az üveg felületre.....

2013. ápr. 22. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Nekem 35 volt, teljsen körbefóliázva ( kivéve első szélvédő )

A hátsó szélvédő és ablakok teljesen feketék, az első ablakok közepesek.

Azért számolj arra, hogy sötétben, nagyon szar olyan helyeken tolatni ahol szar a közvilágítás, mert semmit sem fogsz látni :-)

2013. ápr. 22. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen a részletes válaszokat! Igen arra gondoltam hogy nehézkes lesz a tolatás, de ez még úgy is 1 2 hónap múlva lesz csak érdeklődgetem :) Minden esetben belülről ragasztják? tehát minden ablaknál? (első hátsó oldalsó)
2013. ápr. 22. 19:38
 8/11 anonim ***** válasza:
Mindíg belülre ragasztják, mert ott értelem szerűen nem olyan sérülékeny.
2013. ápr. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ha fóliáztatsz, csak szakműhelyben, én is ott készittettem. Adtak műbizonylatot, amit az évek folyamán egyszer kellett rendőri igazoltatás alatt megmutatni, KPM vizsgán is átment többször, de idén a KPM utódja (NKH) már nem is kérte a műbizonylatot. Lehuzatják félig az ablakot, igy lefényképezik, de ha kell műszerrel megmérik a fényáteresztő képességét is, szóval alap műszakin (ahol nincs kenőpénz) ott elég rendesen betartatják a szabályokat. Mivel én 6 éve szabályosan fóliáztattam, igy nem volt gond.


ENSZ-EGB 43.sz előirás is vonatkozik még erre, meg az emlitett 6/1990. (IV.12) KÖHÉM rendelet 97. paragrafusa.


Amik fontosak, és épp ezért érdemes szakműhelyben fóliáztatni:


-A fólia alá a H betűs engedélyszámot felragasztják, ez fontos.

-A szakműhelyben sok ilyent felrakntak már, és valószinüleg értenek hozzá, és nem lesz hólyagos a fólia évek múlva sem, a házilag felnyalt fóliákkal ellentétben (hacsak valakinek nincs nagy gyakorlata a fóliázásban)

-Az első szélvédő tetején a lehajtott napellenző vonaláig bármilyen sötét fólia lehet.

-Az első ajtókon levő oldalüvegek összegzett fényáteresztő képessége nagyobb vagy max 70%-os lehet. Ez általában a gyári enyhe szinezést jelenti, erre már nem rakhatsz szabályosn fóliát (lásd az 'összegzett' szót a szabályban)

-A hátsó ajtók oldalüvegein illetve a hátsó szélvédőn lehet bármilyen sötét fólia, csak legyen meg a kétoldali visszapillantód, illetve legyen H betűs engedélyszám azok alá is ragasztva.


A fólia számozásában minél kisebb a szám, annál sötétebb, tehát pl egy 20-as fólia a fény 20%-át ereszti át, az 5-ös csak 5%-át. Nekem a hátsó ajtók oldalüvegén 5-ös van, a hátsó szélvédőn 20-as, de sötétben tolatva egy sötét ruhás embert nem biztos hogy észrevennék. Márkás fólia (SUNGUARD), de tagadhatatlan, hogy sötétben nehezebb kilátni rajta. Nappal oké, sőt napfényben nagyon sokat számit, nem vakít, nem látni be rajta, fogja a napfényt valamelyest.


Volt oylan autóm, ahol az első ajtókon is volt fólia, hát az ablakhuzogatástól összekarcolódott az évek alatt, illetve zavaró volt, sötétben nehéz volt kilátni rajta, le is szedettem. A rendőrök egyre jobban rámennek a szabálytalanul sötétitett autókra, szerintem felesleges azért lefóliáztatni az első ajtókat full sötétre mert jól néz ki... Egy évben kb 3 hónap amig nagy erejű napfény van kis hazánkban, tehát kevés az az idő amikor kihasználható, este meg már nem jól látni ki rajta, meg kinek kell az állandó izgalom, hogy a rendőr megállit vagy nem??? A büntetés pénzt inkább eltankolom :)


Összegezve csak szakműhelyben csináltasd, még ha drágább is!

2013. máj. 6. 05:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a konkrét részletes választ! Mindenképpen szakműhelyben akartam/akarom csináltatni :) Nem szeretném gányosan. Igen, azt elhiszem hogy nem a legkönnyebb kilátni rajta. A hátsórészt mindenképpen akarom, előre meg egy kicsit esetleg. tényleg nem nagyon, ezen a kocsin nincs gyárilag sötétítés. Most legalább megint tudtam meg információkat az egészről! :) Viszont azt még nem tudom hogy hol lenne érdemes csináltatni Pécsen. Igaz, ez még 1 2 hónap múlva lesz! :)
2013. máj. 8. 15:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!