Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Kicserélhetek halogén égőt...

Kicserélhetek halogén égőt LED égőre minden probléma nélkül?

Figyelt kérdés
Autóban, motorban kicserélhetem az égőket ugyan olyan foglalatú LED égőkre vagy ez ennyire nem egyszerű?

2013. jún. 6. 22:45
 1/9 anonim ***** válasza:
41%

Ha ugyanaz a fényerő és a fényszórás, akkor igen. Bár szerintem olyan ledes égőt még nem csináltak, ami ezekben megfelel egy halogénnek, vagy ha igen, akkor egy kisebb vagyonba kerül.

Arra lészülj fel, hogy az olcsó led égők nagyon érzékenyek, könnyű őket kinyírni egy kis feszültségingadozással és az autók elektromos rendszere nem éppen az állandó feszültségről híres.

2013. jún. 6. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
73%
nem
2013. jún. 6. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
és miert nem? :)
2013. jún. 6. 23:33
 4/9 anonim ***** válasza:
82%
nézd meg a fényszóróban a tükrét és megtudod. úgy van megtervezve a vetítési kép, hogy a fókuszpontból (halogén izzó izzószála) vetíti a fényt a megfelelő irányba. A LED-es égőknek nincs fókuszpontja.
2013. jún. 7. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
92%

Fényszóróban nem. Már leírták miért.

Hátul, féklámpában, helyzetjelzőben igen. Nem kínai vacakra...

Nekem úgy sikerült, hogy házilag barkácsoltam egy összetört izzó bajonettes fémrészére kétoldalas nyáklemezből egy nagyjából az 5/21W izzó búrája méretének megfelelő kockát, és azon elhelyeztem 5 spéci nagy méretű ipari smd ledet (120°-os szórásúakat, hogy a fénykúpok pereménél csökkenő fényerőnél legyen átfedés). A ledek középpontjának pár milliméter pontosságal egybe kellett esni az izzószál poziciójának a barkács-fényforrásom oldalaira vetített poziciójával, különbenm a helyére téve hiába volt meg a fényerő, a foncsor nem úgy verte vissza, ahogy megtervezték, egy pontszerű fény látszott csak. Amikor pontosan a helyükre kerültek a ledek, akkor viszont az lámpabúra egész felszíne egyenletes fényt sugárzott.


Szóval nem eszik olyan forrón azt a kását... nem olyen egyszerű mint elsőre gondolná az ember

2013. jún. 7. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
94%
Valamint ha canbus-os az autó, akkor sem ajánlott, ha led nem ilyenre lett tervezve, mert meg szokott hülyülni tőle. Folyamatosan azt fogja jelezni, hogy kiégett az izzód.
2013. jún. 7. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :)
2013. jún. 7. 12:53
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A halogén izzó lehet 6, 12, 24 stb szinte bármilyen feszültségre elkészítve.


A LED igényei egészen mások. A lednél pontosan meg van adva, hogy mekkora áramot lehet maximálisan beállítani, ami át folyhat rajta. Az adott áramhoz tized Voltra pontos feszültségnek kell beállnia. Ennek ellenére sohasem a feszültséget figyelik, hanem mindig az áramot.


Pl. vegyünk egy jó hatásfokú CREE XM-L U2 vagy T6-os hideg fényű ledet. Az 2.8 Voltnál ha jól emlékszem 700 mA áramot enged át, ami közelítőleg 2 Watt teljesítményt jelent és 300 lumen fényáramot.


Ha a 2.8 Volt és 700 mA helyett

3.3 Volton 3 Ampert vesz fel (mert annyit),

akkor kb 10 Watt teljesítményt jelent és 910 lumen fényáram körül. Az megfelel 43 Wattos halogénnek a számítás szerint.


Ahhoz, hogy ilyen pontosan tudd tartani az áramot, kell egy kapcsoló üzemű led vezérlő áramkör, amivel széles tápfeszültség tartományon belül tudja biztosítani a led igényeit.


viszont ha túl léped a ledre engedélyezett értékeket, pl a 3.3 Volt maximum helyett, véletlenül 3.4 Voltot kapcsolsz rá, akkor a led túlmelegszik és tönkre megy.

Ha ennél még egy tized Volttal többet, akkor csak villan egyet és megszakad.


AMIRŐL még nem beszéltem, a led Hűtése, pedig létfontosságú, mint az áram és a munkaponti nyitó feszültség.


A LED nem viseli el a hőt,

ha túl melegszik akkor tönkre megy.

Vagyis létszükséglet az üzem közben keletkező hő elvezetése olyan mértékben, hogy a led talp ponti hőmérséklete ne haladja meg a 85 Celziusz fokot. lehet kicsivel melegebb, de akkor a lednek csak órái vannak hátra. Lehet sokkal melegebb, viszont akkor percei vagy pillanatai vannak hátra az üzem idejéből.


Hát ezért nem olyan egyszerű. Persze minden megoldható.

Ha mérnöki precizitással biztosítod a LED igényeit, akkor nagyon sokáig örömed leled a működésében.


A CREE XM-L led adatlapját megtalálod a következő címen:

[link]

..ha eddig még nem rémültél meg eléggé ;)

2013. jún. 8. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"Kicserélhetek halogén égőt LED égőre minden probléma nélkül?" Ja és, hogy a kérdésre egészen pontosan válaszoljak, ha ezek amit leírtam, neked nem okoznak semmiféle problémát, akkor igen. Viszont ha nem oldható meg szerinted könnyedén, akkor nem a válasz.

...mert megoldható, csak nézőpont és technikai felkészültség kérdése,

hogy a válasz mi lesz, IGEN vagy NEM.

2013. jún. 8. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!