Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mire jó az automata váltó?

Mire jó az automata váltó?

Figyelt kérdés

Alapvetően milyen használathoz lett kifejlesztve? Meg úgy általánosságban miért tetszik az embereknek?

10 éve vezetek, de nem tudom ezekre a választ. Ültem több automataváltós autóban, mindegyik egy pokol volt számomra. Azt elfogadom, hogy valakinek tetszik, csak épp nem értem hogy miért. Eddig egy embertől kaptam olyan választ erre a kérdésre, amiben láttam az értelmet. Ő azt mondta, hogy szinte napi 24 órában csörög a mobilja, valamint folyamatosan autóban ül, ezért vezetés közben egyel kevesebb dologra kell koncentrálnia, ezért jó számára az ilyen váltó. De nem hiszem hogy mindenki hozzá hasonló lenne.

A versenycélú felhasználás is még érhető, van olyan váltó ami már gyorsabban tud váltani mint az emberek. De a többi? A sima utcai autókban lévők miért jók? Ennyire szeretnének elszakadni az emberek a vezetéstől? (Épp emiatt közeledünk ennyire az önvezető autók elterjedéséhez is?)



2018. máj. 20. 00:36
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
93%

Mire jó az automata váltó? simán kényelmi szolgáltatás. ennyi.


Galamb József makói fiatalember gépész diplomával 1911-ben kivándorolt az "újvilágba".. nyelvtudás hiánya miattmunkát nem kapott, ennek ellenére beballagott egy autógyárba, ahol Ford volt a főnök. Azsajnálattal elmutogatta, hogy nem tudja így alkalmazni. Galamb átadott neki egy rajzot...Ford átnézte, behívott néhány embert, azok is megnézték a rajzot, aztán Ford kiadta az utasítást, hogy a fiatalembert azonnal vegyék fel..


...ugyanis a rajzon egy automata váltó volt..erre égető szüksége volt az autóiparnak... Ford jó üzletet csinált Galamb felvételével, mert az automata váltóval szerelt T Fordokból 15 milliót adott el. Vitték a népek, mint a cukrot. Elvégre nem kellett ökörködni a pedállal, meg valami rúddal..

Természetesen a futószalag, a levehető hengerfej, és még sok más találmánya miatt is Galambból évek múlva főmérnök, majd igazgató lett..


1913 óta az olajos(hidraulikus)váltó meghódította a világot.


(napersze a magyarokat nem sikerült behúzni a csőbe)


a legenda folytatódik..

2018. máj. 20. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
54%

Mert az emberek nagyobb része nem akar 'élményt' vezetés közben hanem csak egy használati tárgy, közlekedőedény nekik az autó.Az az élmény nekik hogy minél egyszerűbben ,stressz ,odafigyelés nélkül eljussanak a célállomásukra. És ahogy minden használati tárgynál ,az autónál is az egyszerű kezelhetőség a fő szempont.


Teljesen felesleges anakronizmus ,hogy miközben már mindent komputer vezérel egy kocsiban és a lámpát meg az ablaktörlőt is automatika kapcsolgatja ,tempomat tartja a sebességet nehogy a gázpedált kelljen nyomni ,közben kézzel lábbal tornáznak a pedálon váltókarral az emberek naponta több százszor a városban. Egyszerűen felesleges szükségtelen dolog.


Nyilván van egy kisebb réteg aki megszokta a váltogatást és kedveli,nekik ott a lehetőség venni kézit. ÍPersze anyagilag itt csóróországban jobb is a kézi ,mert ha elromlik akkor sokkal olcsóbb javítani mint egy komplikált automatát,amihez a helyi kókler szervizek nem is értenek. Ez is egy fontos érv. De nézzük meg Usa-t a motorizáció éllovasát, ott kb senkinek nincs kézi váltós kocsija néhány sportkocsist meg munkagépest leszámítva.

2018. máj. 20. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Akkor elraktározom magamban ezeket az információkat. (Azt azért nem mondom hogy látom bennük a logikát.)


Jó is hogy említettétek az asszinkron váltót. Az egyik autó amit mostanában szoktam vezetni ilyen váltóval van szerelve. Először furcsa volt, meg kellett tanulnom a használatát, de most már sokkal szívesebben vezetem azt az autót. Mondjuk az igaz, hogyha egy tipikus mai autóban lenne ilyen váltó, akkor azt valószínűleg ki nem állhatnám, nem passzolna az autó karakteréhez.


Amit még a kérdés kiírásakor kihagytam, hogy nekem az a legnagyobb problémám az automatával, hogy elveszi az utolsó olyan cselekvést is ami kicsit is jó érzéssel tölti el az embert. A szervós kormányok megölték az út "érzetét", az elektromos pillangószelepek pedig a gázreakciót. A manuális váltó (volt) az utolsó olyan berendezés az autóban aminek köze volt még a valódi autóvezetéshez. Tegnapelőtt vezettem az egyik kollégám autóját (Opel Astra K, automata váltóval - ezért is fogalmazódott meg bennem a kérdés), ami egy Ladából átülve (ez az említett aszinkron váltós autó) nagyon furcsa volt. Már az első méterek megtevése után az volt az érzésem, hogy mintha nem is én vezetném az autót. Ez később pedig csak fokozódott. Össze se lehet hasonlítani a két autót. Azt nem mondom hogy rossz volt az Opel, mert A-ból B-be minél olcsóbban eljutni sokkal jobb mint pl. a Lada, de hogy a vezetéshez nem sok köze van a sofőrnek az már biztos.

2018. máj. 20. 10:05
 14/23 anonim ***** válasza:
46%

# 11


Ez mondjuk azért nem teljesen így történt (konkrétan egy szó sem igaz a történetből - de szép történet).

2018. máj. 20. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
48%
14: mint írtam, legenda. De Galambról mostanában a rádióban is megemlékeztek, mint a járműgyártás egyik nagy alakjáról.
2018. máj. 20. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
63%
#13: villamotorban van aszinkron...a zsiguliban(is) szinkrongyűrűs sebváltó van.
2018. máj. 20. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:
#16: Eredetileg igen. De ebben nem. A teljes autó át van építve. Nem sok köze van a gyárihoz. 6 sebességes a váltója, állítólag ennyi fokozat nem fért volna el benne ha szinkron rendszerű lenne. Legalábbis 8-9 éve mikor építették még ez volt a felállás, ma már lehetne venni 6 sebességes szinkronváltót hozzá.
2018. máj. 20. 10:41
 18/23 anonim ***** válasza:
A zsiguliban is szinkronizált volt a váltó, ha tiédben nem az, az azért lehet, mert már szarrákoptak a szinkrongyűrűk.
2018. máj. 20. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Ja, világos.
2018. máj. 20. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
48%

# 15


Igen, csak ne terjesszünk olyan "legendát" amiről pontosan tudni, hogy nem igaz. Már 2 éve amerikában élt Galamb és több munkahelye is volt mindenféle gyárban mikor a Ford-hoz került. Ráadásul nem is mérnökként, hanem mint rajzoló, csak tehetséges és kreatív volt, ezért gyorsan lépkedett előre, illetve akkor fejlődött fel nagyon a Ford Motor Company.

2018. máj. 20. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!