Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Debrecenben forgalmi vizsga...

Debrecenben forgalmi vizsga tapasztalatok? Mindenbe bele köthetnek? Szerencse?

Figyelt kérdés
Bukhatsz-e ,ha mindent jol csinalsz? Függ vizsgabiztostol? Oktatotol? Autos sulitòl? Pènzlehuzàs az egèsz? Kenôpènz?

2018. okt. 28. 14:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Debrecenben nem divat a megvesztegetés, tiszta viszonyokkal zajlanak a forgalmi vizsgák.

Az természetes, hogy vannak szigorúbb, és emgedékenyebb vizsgabiztosok, akiknek lehet jobb és rosszabb napjuk - ebből a szempontból számít a szerencse.

Az, hogy egy vizsgabiztos elnéz-e hibát, vagy nem, rajta múlik, fölösleges azon elmélkedni, arra kell törekebni, hogy ne adj okot arra, hogy megbuktasson.

Egy jó oktató ebben sokat tud segíteni, de tagadhatatlan, hogy vannak kétes pillanatok a közlekedésben, amit a vizsgabiztoson múlik, hogy elfogadja-e, amit a vizsgázó tett.

Példa erre a lámpa váltás, amukor vagy fékezni kell, vagy gyorsítani - ha a vizsgabiztos másképpen gondolja, sajnos bukás lehet (viszont nem gyakori eset, hogy a vizsgán lámpaváltáskor érsz a kereszteződéshez, lehet rá 1 százalék esély)

Debrecenben van villamos, buszsávok, csúcsforgalomban tömeg, a vizsgán bármerre mehettek, nincsenek fix útvonalak. A 30óra csak egy kötelező minimum, ha az oktatód szerint az kevés, hudd el neki.

Az egész tanulás kulcsa egy jó gyakorlati oktató - és az sem biztos, hogy akinek bevált egy oktató, az a másik tanulónak is jó.

2018. okt. 28. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
100%

Elsőnek teljesen igaza van. Fiam vizsgázott 2 éve (akkor 18 éves volt), Szombathelyen. 4-re ment át.... Pedig jól vezetett, többször találkoztam vele a gyakorlat teljesítése közben a városi forgalomban. Az oktatója egy közeli hozzátartozó oktatója is volt, igaz, jóval régebben.


Nézzük, hogy járt (főképp a fiam és a volt oktatója elmondásaik alapján):


1. vizsga:

cirka 45 perc vezetés után még egy kötelező elem végrehajtása esedékes, beparkolni a padkával párhuzamosan 2 autó közé. A helyszín egy közepes forgalmú főútvonal. Hely adott, fiam lefékez, index kint, tolatást megkezdené - ekkor egy régi típusú Suzuki Swift egy idős kb. szódásüveg vastagságú szemüvegben beleáll a seggébe, kisvártatva pedig (!) még értetlenkedni is kezd, nem érti mit akar ott a tanuló tolatni, előre kellene menni... Fiam kezd bolondján lenni, vizsgabiztos rezzenéstelen arccal várja, mi lesz ebből. Végül nagy hadonászások közepette az oktató érteti meg az öreggel, hogy lenne már kedves hátrébb járni, mert a fiatalember hátramenetben beparkolna... Nem tudom mit csinált volna, ha mögötte is van valaki, minden esetre nem volt, ezért nagy nehezen teljesítette a kérést... DE HOGYAN! Hátrament max 1 métert, aztán lecövekelt újra. Ilyen körülmények között a fiam elkezdte a manővert, ami azért volt necces, mert: 1. figyelnie kellett, hogy a szűkös helyen megfelelő íven tolasson 2. ne érintse a Suzukit 3. ne érintse a parkoló autókat. Mindezt úgy, hogy alig van helyed a másik miatt, és tiszta ideg vagy. Persze, hogy úgy csinálta, hogy sűrűn ugrált a féken, mert attól tartott hozzáér valamelyik autóhoz... Végül üggyel-bajjal beparkolt (amúgy normál körülmények között hibátlanul hozza ezt a mutatványt azelőtt meg azóta is), de mert a vizsgabiztos nem volt elégedett a parkolás kivitelezésével, ezért egy "ezt még gyakorolni kell fiatalember" felkiáltással leállította a vizsgát... BUKTA.


2. vizsga:

bő 30 perc vezetés után fiam bekanyarodott a Kisfaludy Sándor utcába. Ez ma már egyirányú, de akkor még bőven 2 irányú volt. Jellegzetessége, hogy az egyik oldalán kialakított parkolók vannak (ahol meg nem, ott is parkolnak az ott lakók) a padkával párhuzamosan, ennek következtében az utcán gyakorlatilag egymás mellett 2 haladó autó nem fér el, csak, ha valamelyik félre tud húzódni. A másik oldalán meg fel szoktak állni az autók a fák, bokrok közötti részekre, vagy hogy párhuzamosan, vagy csak úgy tessék-lássék módon srégen - aminek következtében aztán még nehezebb manőverezni a kiálló csomagtartók miatt... Szituáció: fiam befordul az utcára, övé a szabad térfél. Kb. az utca felénél bekanyarodik a 4 sávosról a legnagyobb postás teherautó!! (Esélye kiváltképp forgalmi vizsga alatt cirka lottó ötös!) Szóval adott időpontban találkoznak, teher nem igen tud húzódni, bár próbálkozik, de képtelenség. Vizsgabiztos kíváncsian várja mi lesz ebből... A fiam azt teszi, amit mindenki tenne, megpróbál elférni. Szerencséje van, az ő oldalán nem parkol semmi, de ugye a padkára nem mehet fel, meg hasonló manőverekbe sem mehet bele... Tessék megkapaszkodni: elaraszol a teher mellett, a padkától mondjuk 1 centire, a tehertől mondjuk 10 centire, amikor is az út szélén lévő bokor (!!) egyik ága megérinti a jobb oldali visszapillantó tükröt éééés.... A vizsgabiztos megállítja a vizsgát... Indoklás: az ott egy parkoló autó is lehetett volna! BUKTA.


3. vizsga:

vezetési idő már vagy 55 (!) perc, minden kötelező feladat teljesítve makulátlanul, gyakorlatilag hibátlan a vezetés, vizsgabiztos utasítja fiamat, hogy legrövidebb úton térjen vissza a kiindulási pontra. A Március 15. térnél haladnak, zebrához közelednek... Bal oldalról senki, jobbról egy jó középkorú nő közelít, fim leveszi a gázról a lábát gurulva, kb. 35km/h sebességgel közelít. A gyalogos még pár méterre van a zebrától, amikor fiam már gyakorlatilag a féktávolság határára ér, de a szeme sarkából figyeli a nőt... Baleset elkerülése szempontjából ez a szerencséje! Az történik, hogy a nő rápillant az órájára, majd körültekintés és minden további (főleg ész) nélkül kirohan a zebrára!!!! Fiam a körültekintő és óvatos megközelítés ellenére vészfékezésre kényszerül... Nem különben a szemközt érkező BMW, melynek középkorú úrvezetője leengedi az ablakot, hogy szép magyar nyelvünk ékesebb darabjait válogatás nélkül a nőre zúdítsa, aki végül is átér, és megszeppenve hallgatja a szitkokat... A fiamtól csak az menti meg, hogy az oktató nem engedi kiszállni, hanem utasítja, hogy vezessen el a következő utcáig - csak ott cserél vele helyet, hiszen, vészfékezésre kényszerült a zebra előtt, és ráadásul a vészfékezést követően az autó orra belógott a zebrára ERGO, ha mit tesz isten épp ott a gyalogos, akkor elütötte volna...! Mindez természetesen 55 perc hibátlan vezetés, és hibátlan feladatok teljesítése után a vizsgabázisra visszavezető út felén... Konkrétan annyit láttam, hogy hazaért a gyerek, rákvörös a feje, se nem köszönt, se semmi, csak bevágta maga mögött a szobaajtót... Kb. fél óra múlva jött ki, hogy beszámoljon. Inkább nem idézném, mit mondott a nőről, meg a gyalogosok KRESZ ismereteiről úgy általában. BUKTA.


4. vizsga:

Kb. 50-55 perc menetidő, hibátlan vezetés. SIKERES.


BÓNUSZ:

a saját vizsgám :) 1995. tavasza... Akkor még volt rutin vizsga, sikeresen vettem. Gyakorlati vizsga: húzni kellett 10 lehetséges előre meghatározott útvonal közül, majd a kihúzott vonalat max 1 óra alatt teljesíteni. 4 hibapontom lett, de abból 3 vitatható (vitattam is a végén, aminek hatására az oktatóm majdnem lenyelt keresztbe xD). Történt, hogy egy utcában, ahol mindkét oldalon parkoltak, megkezdtem a parkoló autók kerülését. Szerencsére tök üres volt az utca, így nem kellett semmi extrára figyelnem... Már majdnem végig értem, amikor szemből a körforgalomból kivágódott egy bordó Ford padlógázzal, és nem nézvén, hogy nekem elsőbbségem van (csak azután jöhetett volna be szemben, miután én befejeztem a kerülést) bejött szembe... Az egyetlen, amit tenni tudtam, hogy félre rántottam a kormányt, aminek hatására az ő meg az én visszapillantóm végül kb. 5 centi különbséggel elkerülte egymást. A szemem sarkából figyeltem a vizsgabiztost, mint kiderült 2 vonalat húzott: 1. meredeken lehúzódás 2. oldaltávolság be nem tartása (!!). Értem?! Szóval jött egy őrült, aki miatt le kellett "rántanom" az autót jobbra, hogy elkerüljem a karambolt, és én vagyok a hibás?! Amikor a vizsga végén szóvá tettem a vizsgabiztosnak, az oktatóm majdnem megölt, hogy fogjam be, örüljek a jogsimnak, de mondtam neki is, hogy nem tolerálom az ilyen eljárást xD Szerencsére a vizsgabiztosnak jó napja volt: vigyorgott és mondta, hogy természetesen jól vezettem, ÉLETSZERŰEN reagáltam, csak hét beleütköztem a KRESZ szabályaiba közben, de benne maradtam a lehetséges 10 hibapontban szóval fátylat rá... :) No aztán a következő hibapont majdnem megbuktatott: az előző stressz hatása alatt voltam, kanyarodtam egy főútra, de gyalogosok mentek át a zebrán, így megálltam. Igen ám de így a kormánykerék nem fordult vissza egyenesbe, csak mikor elindultam - viszont belefeledkeztem a dühöngésbe, és nem vettem észre, hogy az automatika nem vette vissza az indexet!! Szóval békésen mentem előre egyenesen villogó indexszel... Közben persze voltak jobb oldalt parkolóhelyek, persze nem álltam be egyikbe sem... És jött egy útkereszteződés. Akkor már az oktatóm rázta a kezében az útvonalas papírt, de nem bírt kizökkenteni a révületemből... Ekkor kb. 10 méterre a kereszteződéstől egy jó nagyot és mérgeset sóhajtott... Mondhatni morrant egyet :) Ekkor rápillantottam, tudatosult bennem, hogy rázza a papírt, elég zord feje van és... mi ez a kattogás?! Mondhatjuk, hogy a kereszteződés szájában úgy csaptam le az indexkart, mint a taxiórát xD. Szemem sarkából láttam, hogy megy a vonal a vizsgalapra... Szóval 3. hiba: forgalom megtévesztése - enyhe fokozat. Ha áthaladok a kereszteződésen kanyarodás nélkül az instant bukta. 4. hibapont: STOP táblás kereszteződés, minden irányból csúcsforgalom, balra kell kanyarodnom, zebra is van. Mikor gondoltam, hogy itt a lehetőség kistartoltam... Ekkor megszólal a vizsgabiztos: "Jól van Csabi (az oktatóm), mehetünk vissza". Na mondom, most annyi - és elkezdtem lehúzódni. Erre megszólal az oktatóm, mit csinálok??? Mondom leállok. De miért??? Kérdeztem, hát helyet cserélünk nem? Miért? Hát nem azért mondta, hogy mehetünk vissza, mert bukta? NEM!!! Levágta az útvonalat! Szóval 4. hibapont: annyira örültem, hogy rossz sávba soroltam be, és eltartott egy ideig, amíg át tudtam sorolni a csúcsban, főleg, hogy közeledett a záróvonal... De sikerült. Elsőre megcsináltam - és itt már játszik a vizsgabiztos faktor is: kiderült, hogy új a pályán, és én voltam életében a 3. vizsgázója :) Amúgy nagyon elégedett volt. Hát, azért én ismertem akkoriban néhány keményvonalasabb vizsgabiztost, akik tuti megvágtak volna a fentiek közül valamelyik ponton.


No, ez jó hosszú lett, és nem Debrecenről szólt, nem is mai történetek, de az emberek jelleméről sokat elárul - azok pedig ma is érvényesek!


Jó vizsgázást és sok sikert kívánok!

2018. okt. 29. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!