Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mi az autókban a fojtószelep?

Mi az autókban a fojtószelep?

Figyelt kérdés
Nagyjából képben vagyok az autók technikai hátterét illetően, ezt viszont nem tudom, és érthető megfogalmazást sem találtam róla. Kérlek segítsetek egy pontos, könnyen értelmezhető definícióval!

2019. márc. 11. 19:17
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A fojtószelep egy olyan alkatrész, amivel a beáramló levegő mennyiségét csökkented. A levegő általában egy csövön áramlik át, a fojtószelep ennek a keresztmetszetét csökkenti. Általában pillangószelepről van szó. Ennek a legegyszerűbb formája az, hogy fogsz egy kör alakú lemezt, ami pontosan beleillik a csőbe, ezt az átmérője körül elforgatod és így teljes zárástól majdnem teljes nyitásig tudod szabályozni, mennyi levegő menjen be a motorba (általában a pillangószelep nem kör, hanem ellipszis alakú, ebbe most ne menjünk bele).

Olyan ez, mint a fürdőszobai csap: nem csak annyit tud, hogy vagy nem jön a víz, vagy dől orrán-száján, hanem olyanra is képes, hogy szépen, fokozatmentesen szabályzod, mennyi víz jöjjön. A fojtószelep is ezt valósítja meg: a fojtás változtatásával állítod be, mennyi levegő menjen befelé a motorba.

Mint írtam, ez legtöbbször pillangószelep, de ritkán előfordul tolattyús szabályzás is. Autókon ez az SU karburátorain volt elterjedt, motorokon sokkal gyakoribb. Illetve olyan is van, hogy a kipufogóba kerül fojtószelep az áramlás szabályozására.

2019. márc. 11. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
"Mi az autókban a fojtószelep?" Valahol olvastam, hogy folytó***** írták egy A 4-esre. Ja, beugrott, te írtad helyesen.Bocs, off-ért.
2019. márc. 11. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A fojtószelep a motor által beszívott levegő mennyiségét tudja változtatni.

Régebbi benzines autóknál a gázpedál közvetlenül a fojtószelepet állította. Így a levegő mennyiségével arányosan változik a benzin mennyisége is, tehát több levegő = több benzin = nagyobb teljesítmény.


Az újabb autóknál a gázpedál csak egy elektromos jelet szolgáltat és a motor magának változtatja a fojtószelep állást egy elektromotor segítségével.

2019. márc. 11. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Kedves Egyes és Hármas; nagyon szépen köszönöm a kedvességetek, igazán hasznos volt a válaszotok! :)


Igen Kettes - "Képviselőkbe folytani a szót helyes?"... Hehe

2019. márc. 11. 21:56
 5/5 anonim ***** válasza:
2019. márc. 11. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!