Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Alul csatoltam egy képet, a...

Alul csatoltam egy képet, a zöld nyíl az az autó haladási irányát jelzi. Nekem kell balra indexelni ha egyenesen akarok haladni?

Figyelt kérdés
[link]

2020. febr. 1. 17:14
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
24%

Úgy látom, a KRESZ nem elég meggyőző érv itt a többségnek...

"29. § (1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, AZ ÚTTEST szélét vagy KÉPZELETBELI FELEZŐVONALÁT ÁTLÉPI, forgalmi sávot változtat, MÁSIK ÚTRA BEKANYARODIK, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) ...

(2) Az irányváltoztatást (...) a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni."

Mint az (1) bekezdés felsorolásában látható, a másik útra való kanyarodás irányváltoztatásnak minősül. A (2) bekezdés pedig előírja erre az irányjelző használatát.

A kiegészítő tábla mutatja meg, hogy itt egy kanyarodó útra akarunk ráhajtani. Véletlenül pont a kanyarban, de ez semmin nem változtat a kérdés szempontjából. A KRESZ meg a mértan két különböző dolog, ami az egyenes fogalmát jelenti... Az út nyomvonala nem befolyásolja, hogy kell-e irányjelzőt használni. Vagy szerintetek ha egy egyszerű úton haladunk, akkor minden kanyarban indexelni kell, mert elfordítjuk a kormányt? Hát nem. A 29. § (1) mondja meg, hogy milyen jellegű akciók minősülnek irányváltoztatásnak. És ami annak minősül, abban az esetben bizony irányjelzőt kell használni.

A kérdés szempontjából nincs jelentősége, hogy főútvonalra hajtunk-e rá. Csak az lényeg, hogy másik útra hajtunk, amit táblával is jeleznek nekünk.

De még ha netán valaki valami érthetetlen okból nem is ismeri el, hogy másik útról van szó, az akkor is megdönthetetlen érv, hogy ha egyenesen megyünk, akkor a védett út képzeletbeli felezővonalát kénytelenek vagyunk átlépni. (Hacsak nem alatta bújunk át, mert erre nem tér ki a KRESZ...)

Érdemes lett volna linkelni az utcaképet, lehetséges, hogy még csak nem is képzeletbeli felezővonalat lépünk át, hanem konkrét felfestettet.

2020. febr. 2. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
47%
21! Ha ugyanitt lenne balról is út, akkor te balra indexelnél és egyenesen mennél tovább?
2020. febr. 2. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:

#21:

Nem vagyok meggyőzve.

Szerintem ez nem irányváltoztatás és nem is bekanyarodás, hiszen egyenesen haladok. Az úttest felezővonalát sem lépem át, hiszen ha úgy nézem, az végig balra esik tőlem.

Az, hogy igazi főútvonal vagy csak "sima" védett út teljesen lényegtelen.

De amúgy a józan észnek is ellentmond:

1. Értelmetlen, semmilyen többlet infót nem jelent a többi közlekedőnek.

2. Bizonyos esetekben félrevezető lehet.


Igazából az a baj, hogy a KRESZ rohadtul nem egyértelmű. Szánalmas, hogy a nagyrabecsült jogászaink évtizedek óta nem képesek egy egyértelmű, ellentmondásoktól mentes, józan paraszti ésszel is érthető kreszt megírni.

2020. febr. 2. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
0%

Foglaljuk össze:

egyenesen akarok továbbmenni, nem áll szándékomban balra fordulni, sőt, egyáltalán nincs is lehetőségem arra, hogy bal felé forduljak.

Ezek ellenére van aki azt mondja, mégis tegyem ki az irányjelzőt???

Na ne röhögtess már! :D

2020. febr. 2. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
75%
24-es! Főútvonal esetében a kresz KÖTELEZŐEN előírja.
2020. febr. 2. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
Felénk is van egy hasonló kereszteződés, azzal a különbséggel, hogy 3 sáv van, és a bal oldali utca nem pont a kereszteződésben van, hanem kicsivel előtte. Aki jobbra kanyarodik, az nyilván indexel, de a balra kanyarodóknak is kell (akik egyenesen mennek tovább), fel is vannak festve a balra mutató nyilak az útra.
2020. febr. 2. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:

Gyakorlatban a mutatott táblakombináció felülírja a kanyarodási szabályt.

Ha ide érkezel, és a szemből jövő balra kanyarodna, alapesetben neked van elsőbbséged. Itt nem. Te egyenesen haladsz tovább, mégis neki van elsőbbsége. Nem kell indexelned sehová, mert nem csak geometriájában haladsz tovább egyebesen, de forgalomszervezési szempontból is.

Amennyiben főútról van szó, az kanyarodik, akkor is ugyanez a helyzet, de balra kell indexelni, mert abban az irányba hajtasz rá a főútra, azaz MÁSIK útra hajtasz.

2020. febr. 3. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
34%

#25!

Légy szíves, mutass nekem olyan szabályt, amelyik előírja, hogy balra ki kell tenni az indexet, miközben irányváltoztatás nélkül, egyenesen haladok tovább.

Várom....... ;)

2020. febr. 3. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

# 28

"Légy szíves, mutass nekem olyan szabályt, amelyik előírja, hogy balra ki kell tenni az indexet, miközben irányváltoztatás nélkül, egyenesen haladok tovább."

Ha nem libáért vetted a jogsidat, akkor ezt tudnod kellene:

"29. § (1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, AZ ÚTTEST szélét vagy KÉPZELETBELI FELEZŐVONALÁT ÁTLÉPI, forgalmi sávot változtat, MÁSIK ÚTRA BEKANYARODIK, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) ...

(2) Az irányváltoztatást (...) a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni."

Még tesztképeket is kerestem neked. Itt a kormánykeréken belül látni, hogy balra indexelünk, miközben nyílegyenesen haladunk tovább:

[link]

Itt pedig a piros kocsi halad egyenesen, miközben balra indexel:

[link]

Ezek mondjuk főútvonal esetében történnek, de a fent idézett részek miatt minden esetben ez él.

Nem mondom, hogy ez ésszerű. Nem mondom, hogy nem balesetveszélyes. Csak azt mondom, hogy a magyar jogalkotás ezt írta elő nekünk. Amit neked is illene tudni.

Vissza a kérdező ábrájához.

KRESZ 16. § (1) (u):

"A jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla mutathatja az útkereszteződés alaprajzi vázlatát, vastag vonallal jelezve az elsőbbséggel rendelkező út vonalvezetését."

Tehát ebből nyilvánvaló, hogy adott egy bizonyos út (ELSŐBBSÉGGEL RENDELKEZŐ ÚT", ami vastag vonallal van jelölve. Mi egy másik, ebbe beletorkolló útról hajtunk RÁ az adott útra. Ebben az esetben pedig, a fent idézett két bekezdés miatt, kénytelenek vagyunk irányjelzőt használni.

Mint írtam korábban is, a KRESZ meg a mértan két különböző dolog, nem ugyanaz az "egyenes" fogalma.

Teljesen mellékes, hogy a fölérendelt út, amire ráhajtunk, nyílegyenes-e vagy elkanyarodik valamerre. Ha nem nekünk szembe, hanem balra folytatódna, akkor is ugyanígy balra kellene jeleznünk. Mivel másik útra való ráhajtás esetén minden esetben irányjelzőt kell használni. (Lásd fent a szabályok.)

2020. febr. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
0%

Jó hosszan magyaráztad, de ettől még nem lett ütősebb az érvelésed.

Emellett egy olyan példát ástál elő, ahol még balra van egy kanyarodási lehetőség is, szóval még gázosabb a szituáció.

Különben tedd amit jónak látsz, én továbbra is félrevezetőnek -ha úgy jobb, értelmetlennek- tartom ilyen esetben balra villogni.

Számomra az irányjelző továbbra is az az eszköz, amivel a többi közlekedőnek jelzem, ha változtatok az éppen esedékes haladási irányomon.

Itt pedig egyenese haladok tövább.

Részemről ennyi.

2020. febr. 4. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!