Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Miben különbözik a B kategóriá...

Miben különbözik a B kategóriás jogosítvány orvosi vizsgálata a D kategóriás orvosi vizsgálatától?

Figyelt kérdés
Rendelet módosítás után szeretném elkezdeni a D kategóriás jogosítványt B kategóriás jogosítványról.

2022. okt. 6. 15:52
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Semmiben! Ugyanolyan nevetséges mint a B-hez, viszont onnantól csak 5 évre kapod meg nem 10-re
2022. okt. 6. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A „B” kategóriához elegendő az 1. alkalmassági csoportú vizsgálat és az azokhoz tartozó követelményeknek megfelelés. A „D” kategóriához már 2. alkalmassági csoportú vizsgálat és megfelelés kell.

Pl. látásvizsgálatnál az 1. alkalmassági csoportnál kétszemes látásélességvizsgálat van, 2. alkalmasságinál külön vizsgálják a két szemet. Az 1. alkalmassági csoportnál a színlátásra semmilyen követelmény sincs (megfelel a színvak, a pirosat zölddel keverő színtévesztő is), 2. alkalmassági csoportnál színlátásprobléma esetén szakorvosi vizsgálat dönt az alkalmasságról.

Vannak betegségek, amelyek 1. alkalmassági csoport esetén adott feltételek esetén nem kizáró okok, ugyanezeknél 2. alkalmassági csoport esetén csak behatároltabb esetekben lehetséges a megfelelés, illetve, vannak, amelyek kizáró okok.


Egész pontosan megnézheted a az erről szóló hatályos jogszabályban: [link]

Az 1. melléklet szöveget szövegkeresővel kikeresheted, vagy odagörgethetsz. És ott vannak számozottan sorba szedve 1. Látás, 2. Hallás, 3. Mozgáskorlátozottság stb. És általában elkülönítve vannak felsorolva az 1. alkalmassági csoportú és 2. alkalmassági csoportú vizsgálatok.


A 2. csoportú alkalmasság azzal is jár, hogy ugyanolyan éltkor esetén rövidebb időre adják meg az alkalmasságot; pl. 10 év helyett 5 évre.


A gyakorlatban, meglátod. Gyakori, hogy vérnyomásmérés, látásélességvizsgálat (nem is mindig előírásszerűen), esetleg színlátásvizsgálat (ha nem az orvos autójában van valahol a vizsgálókönyv); közli, hogy hány forint (életkortól függ, attól nem, hogy hányas alkalmassági csoportú vizsgálat), és kész.


Van, aki elküld laborra, EKG-ra, ultrahangra; bebiztosítja magát. (Nálunk most beállt a fonák, mert 3 hét múlva lejár az érvényesség, így tegnap elmentem és megkaptam a szokásos 3 beutalót. Az egyik helyre lehet online is időpontot foglalni, csak mégsem, mert csak év végéig van naptár, viszont addig nincs szabad időpont. A másik két helyen csak telefonos előjegyzés van; az egyiket tegnap reggel óta nem tudtam sikeresen felhívni. A másik helyen közölték, hogy főorvosi utasításra, csak a városiakat fogadják – én falusi vagyok -, érdeklődjek november második felében. Egyúttal megkérdeztem, hogy jó-e az elérhetetlen szám, az volt a válasz, hogy nem igen érhetők el, próbálkozzak személyesen, hátha tudok időpontot kapni. Holnap visszamegyek a háziorvoshoz, ha tud időpontot intézni, akkor elmegyek a vizsgálatokra.)

2022. okt. 6. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nekem B és C kategóriás jogsim van, így nekem is 2-es alkalmasságit csinálnak. Semmi extrát nem csinál a háziorvos, olvassak a tábláról, vérnyomás, van -e valami panaszom kérdés, meg mivel ritkán megyek ezért egy labor, de ez utóbbi igazából nem kapcsolódott a vizsgálathoz, mert e-nélkül is kezembe adta a papírt miután fizettem.

Üdv:1-es válaszló

2022. okt. 6. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A B nél nem számít ha színtévesztő vagy a hivatásos jogosítványnál igen


Kb ennyi a különbség:)


A színtévesztőket szopatják ezzel rendesen

2022. okt. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!