Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Tavaly novemberben vettem egy...

Tavaly novemberben vettem egy kocsit, eladtam egy másikat (kisebbet). Szerintem nem kaptam a súlyadóval kapcsolatban semmi csekket, felszólítást. Honnan tudjam, hogy mennyit kell utalnom?

Figyelt kérdés
2023. márc. 12. 08:18
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Ügyfélkapuval az ebev oldalon vagy a Nav ügyfélportálján tudod megnézni.
2023. márc. 12. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Sms-ben is lehet kérni.
2023. márc. 12. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Ki tudod számolni.


A 2022. novemberben eladott autónak ebben az évben nem te vagy a gépjárműadó alanya, mert ez év január 1-én nem te voltál a nyilvántartás szerinti üzembentartója. Persze, ha a vevő átíratta, vagy legalább te bejelentetted az eladást.


A 2022-ben vásárolt autónak ebben az évben te vagy a gépjárműadó alanya, mert ez év január 1-én te voltál a nyilvántartás szerinti üzembentartója. Persze, ha átírattad, és az üzembentartói jogot, mint vagyoni értékű jogot, nem adtad át 2023. január 1. előtt másnak.


Ez a hatályos jogszabály tartalmazza a gépjárműadó mértékét: [link]

Legegyszerűbben úgy kereshető meg, ha a kilowatt szóra keresel (Ctrl és F, kilowatt beírás és Enter).

A fejezet címe: Az adó mértéke.

A 7. § (1) tartalmazza a személygépkocsi éves adómértékét.

A számoláshoz szükséges adatokat (a motor teljesítménye és a gyártási év) a forgalmi engedélyben találod: B és P.2 mezőkben.


2023. március 16- ig (március 15. a jogszabály szerinti határidő, mivel nem munkanap, így a következő munkanap a határidő) az éves adókötelezettség felét kell megfizetni. A másik fele megfizetésének határideje 2023. szeptember 15. Persze, március 16-ig a teljes éves adó is befizethető.


A számlaszám, amire utalni kell a pénzt: 10032000-01079160. (Ha az utalási felület igényli a harmadik 8-számjegyet is, akkor oda 8 db 0-át kell írni).

Címzett: NAV belföldi gépjárműadó

A közlemény rovatba az üzembentartó 10-számjegyű adóazonosító jelét kell írni. Ezt, és csak ezt; nevet, rendszámot stb.-t, nem.

2023. márc. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

23 éves szóval

" gyártási évet követő 16. naptári évben és az azt követő naptári években 140 Ft/kilowatt."

56 kw, akkor 140x56=7840 Ft?


A súlyadóba az nem számít, hogy hány kilós?

2023. márc. 12. 16:09
 5/15 anonim ***** válasza:

↪ 4/ A kérdező kommentjéből: „A súlyadóba az nem számít, hogy hány kilós?” (2023. márc. 12. 16:09)


De, a „súlyadóba” számít. Csakhogy, nincs súlyadó, hanem gépjárműadó van.

Személyszállító gépjármű esetén – ide nem értve az autóbuszt – az adó alapja a gépjármű hajtómotorjának teljesítménye (kilowattban) és a gyártási évtől eltelt évek számának kombinációja.

Autóbusz, lakókocsi, lakópótkocsi, tehergépjármű és nyergesvontató esetén a gépjárműadó alapja a gépjármű saját tömege (~ súlya).


Bár nem írtad, de feltételeztem, hogy személyautóról kérdezel.

Ha nem, akkor minden megkezdett 100 kg alapján kell adót fizetni; a linkelt törvény tartalmazza azt is (pl. függ attól, hogy légrugós, vagy sem).

2023. márc. 12. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Voltam bent a kormányablakban gépjárműügyekre számot kérve.

Na a gépjárműadó nem rájuk tartozik, hanem a NAV-ra és még egyszer ki kellett volna várni a sort a NAV-os ügyintézőhöz.

A NAV ügyfélportálján azt mutatja, hogy csak 600 Ft gépjárműadó túlfizetésem van.

Én bejelentettem, vásárlás után a kormányablakban.

2023. márc. 14. 17:11
 7/15 anonim ***** válasza:

A kormányhivataloknak, kormányablakoknak, vagy okmányirodáknak, soha semmi közük nem volt a gépjárműadóhoz.


2020. december 31-ig az önkormányzati hivatalok (korábbi elnevezésük: jegyzőség, vagy több településre közös jegyzőség esetén körjegyzőség) intézték, szedték be.

2021. január 1-től a NAV-hoz került a gépjárműadó.


Az 1-es és 3-as válaszban is a NAV szerepel.

2023. márc. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

7

Oké, akkor miért nem jelenik meg a NAV ügyfélportálján, hogy nekem fizetnivaló gépjárműadóm van?

2023. márc. 14. 21:42
 9/15 A kérdező kommentje:

Mivel semmilyen üzenetet nem kaptam arra gondoltam, hogy nem írták a nevemre vagy ilyesmi és hogy nézzünk utána.

Vittem az adásvételit, forgalmit stb.

De mikor kimondtam a gépjárműadó varázsszót rögtön nem akart velem foglalkozni.

.

Volt már korábban olyan, hogy ápolási segélyen voltam és a hivatal szerint nem volt TB fizetésem, amit automatikusan kap ilyenkor az ember, ha a hivatalnokok rendesen végzik a munkájukat.

2023. márc. 14. 21:46
 10/15 A kérdező kommentje:
Majd csütörtökön mehetek a NAV-os ügyintézőhöz, aki nem fogja látni a rendszerben hogy van befizetendő adó, egyáltalán kocsim, aztán mehetek az önkormányzati, állami ügyintézőhöz, aki a gépjármű ügyeket intézi, és ha be tudja jegyezni, akkor utána mehetek vissza a NAV-os ügyintézőhöz...
2023. márc. 14. 21:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!