Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Magánszemélytől autóvásárlás?...

Magánszemélytől autóvásárlás? Hogyan?

Figyelt kérdés

Eddig 1 autóm volt amit kereskedésben vettem.

Most megint vásárlásra kerül a sor, viszont magánszemélytől még nem vettem. A kereskedésben elintéztek minden hivatalos dolgot. Mi a menete ha magánszemélytől veszem?

Ugye elmegyek, megnézem az autót, ha jó akkor eldöntöm hogy kell. Ez után mi következik? Mikor, hogyan kerül sor az eredetvizsgára?


2023. okt. 12. 18:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Megírjátok a 4 példányos adás-vételit, teljesen kitöltitek, kifizeted az árát, megkapod a forgalmit, törzskönyvet, kulcsokat. Ott helyben megkötöd a biztosítást, ha nincs kivonva forgalomból és van rajta műszaki hazaviheted lábod. 15 napod van a teljes átírást elintézni. Először is eredetvizsgára elviszed, utána okmányirodába bemész, átiratod, megkapod az új forgalmit és majd postázzák a törzskönyvet. Ennyi.
2023. okt. 12. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2023. okt. 12. 20:53
 3/6 anonim ***** válasza:
69%

Az 1-es válaszban az eredetiségvizsgálat rossz sorrendi helyen van, az ár kifizetése után végeztetni: orosz rulett.

A jogszabályi megnevezése is: előzetes eredetiségvizsgálat, a célja pedig az, hogy a vevő a jármű- és annak okmányai eredetiségét szavatoló igazolással vásároljon autót; ne legyen gondja abból, ha baj van vele.

Az a rossz gyakorlat alakult ki, hogy a vásárlás után a vevő végezteti. A jogszabály nem rendelkezik arról, hogy ki végeztesse, de deklarált célja a venni szándékozó védelme. Ha valaki nem kér a védelemből, az az ő merészsége. Tény, hogy csak az esetek kis részében van vele gond, de ez nem vigasztalja azt, aki pórul jár. Márpedig, csak itt a Gy.k.-n több bajba került kérdező van, ilyen miatt nem tudta átíratni a kifizetett autót; az eladót nem érdekli, akár el sem tudja érni, pereskedhet, de az sok időbe és pénzbe kerül.

Az eladók azzal szokták indokolni, hogy a vizsgálati igazolás csak 60 napig érvényes, nem akartak felesleges pénzkidobást. Hát, aki 60 napon belül nem talál vevőt, annak baj van az autójával és/vagy az elvárt árával.

Nem rendszeres, hogy használt autót veszek, vagy adok el. Az idők folyamán kettőt vettem és hármat adtam el. Bőven volt kínálat, és mind a kétszer találtam eredetiség vizsgálatost, és én is így adtam el. A vásárolt autók egyike sem várt rám még egy hetet sem, nem hogy több mint két hónapot, és én is nagyon gyorsan el tudtam adni. Aki azt állította, hogy a vizsgálat a vevő dolga volt, mert az átíráshoz neki van rá szüksége, azt hagytam, hogy olyannak adja el, aki ezt elfogadja, vagy maga is így tudja.

Persze, a te döntésed, hogy hogyan csinálod.

2023. okt. 12. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
#3 Bocs, én csak tapasztalatból írtam. 3 autót vettem eddig és 2-t adtam el, mindig a vevő intézte az eredetvizsgát, olyan sorrendben történt minden, ahogy leírtam #1-ben. Természetesen az is hozzátartozik ehhez, hogy nem veszek ilyen-olyan emberektől autót, ha érted mire célzok. Megnézem az összes papírt vétel előtt, kérek egy személyit az eladótól és összenézem a forgalmin szereplő adatokkal stb. Meg azért meg lehet állapítani milyen az ember a viselkedése alapján is. Persze az lenne a jó, ha az eladó elvégezné az eredetvizsgát, de nem ez a megszokott. Meg akkor a kalkulátorokban miért van benne az átírás költségében az eredetvizsga, ha azt úgyis az eladó végzi? És ha nincs megcsináltatva, amikor elmész megnézni az autót, akkor otthagyod egy hétig, vagy inkább elhozod és megcsináltatod magadnak?
2023. okt. 13. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
3-asnak van igaza az eredetvizsgálatot illetően. Nem várom az eladótól, hogy a megtekintéskor meglegyen az eredetvizsga, és árulhatnak egy autót hónapokig is, de ha szóban megegyeztünk, akkor értelemszerűen végezze el (vagy végeztessük el együtt) az eredetvizsgálatot és utána aláírom a papírokat és kifizetem a vételárat. Addig viszont szó sem lehet róla.
2023. okt. 13. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

4-es:" És ha nincs megcsináltatva, amikor elmész megnézni az autót, akkor otthagyod egy hétig, vagy inkább elhozod és megcsináltatod magadnak?"

Nem megyek váratlanul megnézni; a kapcsolatfelvételkor megkérdezem, hogy van-e? Ha nincs, akkor nem megyek megnézni.

2023. okt. 14. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!