Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Garázs elé parkolásnál a két...

Dex79 kérdése:

Garázs elé parkolásnál a két ide vonatkozó jogszabály közül melyik a mérvadó?

Figyelt kérdés

Garázs elé parkolás. A két ide vonatkozó jogszabály közül melyik a mérvadó? A garázs bejáratától számított 5 méteren kívül parkolhatok?


Egy garázstulajdonos a garázsa előtt elterülő végtelen tér korlátlan ura???????????


A szituáció ismert. Reggel cetli fogad a szélvédőn:


„Kérem ne álljon a garázsom elé, mert nem tudok kiállni”


Tisztelettudó, tömör tájékoztatás. Az idevágó KRESZ hivatkozás természetesen csatolva. Még végig sem olvasom a levelet, kiabál a negyedikről a középkorú hölgy:


„- Igen, magának szól az a cetli”.


Itt vesztettem el úriember mivoltomat…


1. Épp hogy odaértem, hogy a francba vett észre ilyen rövid idő alatt? A negyedikről? Még a kocsit sem indítottam be! Vaszilij Zajcev sem szúrta ki ennyi idő alatt a célpontjait... Szóval lesben álltunk csókolom és vártuk, hogy beavatkozhassunk!!!


2. Én sem kiabálok fel, hogy „dobjon le szotyira pénzt”, akkor ő miért gondolja, hogy kiabálhat nekem, mint a tejesembernek? Írj a cetlire nevet, telefonszámot te paraszt! Visszahívlak!


… és a cetlit galacsinná formálván, ívben hajítám vissza lö garázs elé. A kiabálás fölerősödik, folytatódik… Beszállok a kocsiba. Indítok…- jelezvén: Értem én, csak leszarom!


Most valószínűleg mindenki azt gondolja, hogy tulajdonképp én vagyok az oltári gyökér, mert minek is állok garázs elé. A történet azonban korántsem ilyen egyszerű!


Sajnos olyan helyen lakom, hogyha este érek haza, akkor a ház mellett lévő garázsok előtt van már csak hely. A garázsok bejárattól a falig van kb. 8 méter. 5 méter simán marad nekik kiállni. Páran ezt nehezményezik. Páran simán kiállnak. Nyilván ha billenős garázskapukat használnának, nem lenne gond. Persze nem turkálok más pénztárcájában.

Viszont azért mert valaki balek és nem tud kitolatni ott ahol más igen, nem hagyom a kocsimat 200 méterre a lakástól. Ráadásul a garázsokat sem jelölik színkóddal jelezvén ezzel tulajdonosaik vezetési képességeit.


A házat a 60-as évek végén építették, nem számoltak ennyi kocsival. Ráadásul sok "garázsos" nem áll be északára, hanem kint parkol... mielőtt még valaki engem szapulna.


Kérdés:


A kettő közül melyik jogszabály a mérvadó? A garázs bejáratától számított 5 méteren kívül parkolhatok?


Van két idevágó jogszabály is:

KRESZ 41. § (2) bekezdés c) pontja:

ahol a jármű az út menti ingatlanra való behajtást vagy az onnan történő kihajtást – az ingatlannal rendelkezni jogosult hozzájárulása nélkül – akadályozza;”


és


253/1997.(XII.20.) Korm. Rendelet 42. § (9)

Felszíni gépjármű-várakozóhely (parkoló), rakodóhely és autóbusz megálló

a) huzamos tartózkodás céljára szolgáló földszinti helyiség homlokzati nyílászárójához - a saját tulajdonú gépjármű kivételével - 5,0 m-nél,

b) nevelési-oktatási, gyógykezelés, regenerálódás célját szolgáló helyiségek nyílászáróihoz - 20 gépjárműnél nagyobb befogadóképesség esetén - 10,0 m-nél

közelebb nem lehet.


Nem tudom jól értelmeztem e a törvényeket. Aki képben van javítson ki, ha tévedek.

Az egyik azt mondja nem parkolhatok, a másik azt mondja igen, csak 5 méteren kívül.

Mindegyik hatályos.

Most akkor melyik az érvényes a garázs előtti parkolásnál?


Szabályozza valamilyen törvény, hogy a garázs (ingatlan) tulajdonosnak hány méterig kell kérni az engedélyét a parkoláshoz, ill. hány méterig szabálysértés?

Egyáltalán van szabályozták ezt?



A válaszokat köszönöm!



2013. febr. 1. 19:51
 1/7 anonim ***** válasza:

szerintem az 5 méteres szabály érvényes ebben az esetben ha nem akadályozod. Maximum csak zavarod.

Ugye van a zavarás, akadályozás, veszélyeztetés.

Ha pl az lenne, hogy egy kertkaput állnál el, de úgy hogy csak a te autódnál lenne megszakítva a szegély, akkor akadályoznád. De ha nincs szegély, és egy szintbe van az úttal, akkor fel tud menni az útra úgy is, hogy téged kikerül. Pont ezért lenne ez az 5 m-s szabály, hogy ki tudjon kerülni.

2013. febr. 1. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Baltaarcú apuka és az ő mindenlében kanál kis felesége. Nem kell velük törődni. Otthon balf@szkodik, de a tecsó parkolóból ki tud állni? Pedig ott sincs nagyobb hely két sor között! Szerencsétlen hülyék...

Ha ki lehet állni a garázsából, akkor nem álltál rossz helyen!

2013. febr. 1. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Napkiraly ***** válasza:
54%

A második jogszabály az OTÉK,semmi köze a garázs és az út távolságához. Arról szól hol nem lehet ÉPÍTENI.

A helyzet az, hogy joghézag van. Ha úgy jár el ahogy az adott helyzetben elvárható, és ki tud állni, akkor odaállhatsz. Ha jól értettem a leírást, akkor ne foglalkozz velük, de ha odaállsz hagyj egy telefonszámot a műszerfalon jól látható helyen.

Egyszer vidéken megálltam egy bolt előtt. Előttem egy méterre egy ezüst seat, a seat előtt egy méterre egy tűzcsap. Épp gondoltam hogy nagyon simán ki tud állni, egy méter előtte, egy mögötte, semmi gond. Jövök vissza egy morcos öregember szalad ki a boltból a következővel:

"-A kis hölgy nem tudott kiállni mert maga úgy ráállt!"

Mondtam neki, hogy hozza ide a kishölgy jogosítványát, mert szeretném ünnepélyesen ketté vágni, aztán otthagytam

2013. febr. 1. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Hi !


A problémára mindenképpen a KRESZ szabályai érvényesek szerintem, feltéve, ha nem magánútról van szó.

(A második csak a parkolóhelyek kialakításáról szól, arra max az önkormányzatnak van szüksége.)

Kiegészíteném azzal, hogy ilyen helyen várakozási tilalom van, tehát megállhat, ha az maximum 5 percig tart, ÉS a vezető a gépjárműnél marad.(hogy odébb tudjon menni, ha útban van...) A tilalom az általad is említett 41.$ 2/c. szerinti területre vonatkozik, tehát az út és a bejáró közötti kanyarodáshoz szükséges helyet is magában foglalja. Ez helyzetfüggő, mert nem mindegy, milyen gépjármű akar ki-, vagy behajtani az ingatlanra. Pl. kamion, annak kell 20m, vagy tricikli, annak elég 1,5m.

Remélem még hasznos lesz a válaszom, minden jót!

2015. aug. 28. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Semmii ***** válasza:
69%
Megertem a lustasagod, de en az ilyen gyokereknek mindig leverem a tukret vagy kiszurom a gumijat xd
2018. jan. 18. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Peter Hill válasza:
100%
Nem vagy gyökér, hisz ha ide írsz a témában, érdekel a dolog, és nem sz@rod le. Ez dícsérendő! Ettől még szerintem nincs igazad. Valóban szerencsétlen dolog, hogy sok utcában nehéz parkolóhelyet találni, vagy épp nincs is. De ez egy külön téma. Sajnos ez egyáltalán nem hatalmaz fel arra, hogy más garázsa elé állj. Ne feledd, egy ilyen garázs súlyos pénzekbe kerül. Pláne olyan utcában, ahol kevés a parkolóhely. Tehát, akkor is ha unszimpatikus, kötekedő a tulaj, neki van joga azt a területet használni, és csak neki. Milliókat fizetett érte, de legalábbis milliókért adhatná el. Te meg odaállsz elé ingyen! Ugyanis a garázsok előtti területen való parkolásért nem kell fizetni. Ebből is kiderül, hogy nagyon hasonló a tulajdonhoz. Megvette, ővé. Még ha nem is szó szerint. És zárásul egy példa: én reggel viszem a gyerekeket suliba, majd rohanok a munkahelyemre. Azaz viném... Csak egy percet szánj rá elképzelni, hogy ott áll egy idegen kocsija, és esélyem sincs kideríteni kié. Sejted, milyen érzés, három gyerekkel, rohanásban?! Előfordul, hogy mire kiderítem, a második órára érnek be. Igazolatlan óra, intő. A gyerekek napja tropa. A tanár szétszedi őket. Én persze nem voltam a reggeli értekezleten, ami miatt épp ki akar rúgni a főnököm. És miért?! Mert valaki (akár Te is lehettél) nehezen talált előző este parkolót, nem akart túl messze állni, így az én garázsom elé állt. Ha nem a jog, talán az empátia segít megérteni, hogy erre nincs mentség és magyarázat. Szerintem...
2019. ápr. 2. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Tanulj meg parkolni baszki, ne állj más garázsa elé úgy hogy zavarod és akadályozod a tulajdonából ki-be állásba. Vegyél garázst csórikám, ne az utcán álldogáljál más zavarva!
2023. júl. 21. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!