Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Mi a teendő ilyenkor?

Mi a teendő ilyenkor?

Figyelt kérdés

Tegnap ütöttem egy őzet, a kocsiban kb. 200.000ft anyagi kár keletkezett. A rendőrségi helyszínelést követő határozat szerint nem vagyok felelős a balesetért, azonban az érintett vadásztársaság teljesen elzárkózik a kártérítéstől. Még engem tesznek felelőssé, hogy egyáltalán autót vezettem és az állam tulajdonát "rongáltam", hogy elütöttem azt az őzet.

Jóval a megengedett sebesség alatt közlekedtem (az út rossz állapota miatt), nem volt vadveszélyt jelző tábla kitéve. Nem autószervizes kártérítést követelek, de ne én "nyeljem be" a társaság felelősségét.

Jogszabályi segítséget vagy bármilyen tanácsot tudnátok e adni?



2015. szept. 29. 14:40
 1/5 anonim ***** válasza:
Nagyon nem tudsz követelni semmit, ha lett volna tábla még a vadat is neked kellene megtéríteni. Ha nincs biztosításod ami fedezi a vadkárt akkor így jártál, ki kell fizetned
2015. szept. 29. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az új PTK-ban kissé gumírozták a rendelkezést:


LXXIV. Fejezet


Felelősség az állatok károkozásáért


6:562. § [Az állattartás körében okozott kár]

(1) Aki állatot tart, az állat által másnak okozott kárért felel, kivéve, ha bizonyítja, hogy az állat tartásával kapcsolatban felróhatóság nem terheli.

(2) Veszélyes állat tartója a veszélyes üzemi felelősség szabályai szerint felel.

6:563. § [A vadászható állat által okozott kárért való felelősség]

(1) A vadászható állat által okozott kár megtérítéséért az a vadászatra jogosult tartozik felelősséggel, akinek a vadászterületén a károkozás történt. Ha a károkozás nem vadászterületen történt, a kárért az a vadászatra jogosult tartozik felelősséggel, akinek a vadászterületéről a vad kiváltott.

(2) A vadászatra jogosult mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt ellenőrzési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő.

(3) A kártérítési követelés három év alatt évül el.

[link]


A vadászati törvény meg pont erre hivatkozik:

V. Fejezet

FELELŐSSÉG A VADKÁRÉRT, A VADÁSZATI KÁRÉRT, VALAMINT A VAD ELPUSZTÍTÁSÁVAL OKOZOTT KÁRÉRT

A vadkár


75.§ (1) A jogosult az e törvényben foglaltak alapján köteles megtéríteni a károsultnak a gímszarvas, a dámszarvas, az őz, a vaddisznó, valamint a muflon által a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban, továbbá az őz, a mezei nyúl és a fácán által a szőlőben, a gyümölcsösben, a szárazföldön, az erdősítésben, valamint a csemetekertben okozott kár öt százalékot meghaladó részét (a továbbiakban együtt: vadkár).

(2) A vadkár megtérítésére az köteles, aki a kárt okozó vad vadászatára jogosult, és akinek vadászterületén a károkozás bekövetkezett, illetőleg akinek vadászterületéről a vad kiváltott.

(3) A jogosult a Polgári Törvénykönyvnek a fokozott veszéllyel járó tevékenységre vonatkozó szabályai szerint köteles megtéríteni a károsultnak a vad által a mezőgazdálkodáson és erdőgazdálkodáson kívül másnak okozott kárt.

[link]

2015. szept. 29. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!!
2015. szept. 30. 16:28
 4/5 anonim válasza:
Nem fűznék sok reményt a kártérítéshez. Mostanság az a bevett gyakorlat, hogy mindenki viseli a saját kárát.
2015. okt. 1. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Kedves Kérdező!

Lehet tudni esetleg, lett-e valami a végén?

Hasonlóan jártam...bár kint volt a vadtábla... De a kocsi totálkáros lett..

2017. aug. 14. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!